OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Julesak »

Juraj Tichý píše:UH60 prevezie v podvese viac ako Mi-17.
Týmto si si istý?
Zase je pravda, že naše Mily nie sú najmladšie.

K ankete:

Pozemné sily:
1) moderná výstroj jednotlivca, vrátane balistickej ochrany, nosné systémy, pre všetok bojový personál, vrátane posádok obrnenej techniky (nehorľavé kombinézy a kukly a pod).
2) moderná výzbroj jednotlivca resp. malých jednotiek, tj. útočná puška, guľomety, puška "staršieho strelca"/DMR, vrátane kolimátorov a optík pre každého
3) moderné spojovacie systémy, opäť na úroveň družstva resp. jednotlivca a moderné systémy velenia, aby to čo uvidí prieskumník za nepriateľskou líniou, alebo posádka BVP/OT, vedeli dať vedieť práporu/brigáde/vyššie, a tí aby to mohli distribuovať podľa potreby
4) bezpilotné prostriedky, pre úroveň prápor a brigáda, pretože inak sú manévrové jednotky slepé, útočné drony by boli fajn, ale treba stavať dom od základov, nie od strechy

Letectvo:
1-3), plus 5) dostatok prostriedkov na pravidelnú prevádzku a výcvik, vrátane munície. Tento bod je vzhľadom na ek. vyhliadky zásadný.
F-16 alebo UH-60, ktoré nelietajú sú nám rovnako platné ako Avia B.534.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11920
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Zemakt »

Julesák za první trojku :up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Inak táto anketa by si možno zaslúžila zvlášť vlákno, či?
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Julesak »

Ak sa zhodnete viacerí že hej, nevidím v tom problém, akurát sa mi zdá že to sem tematicky pasuje.

Zemakt: ďakujem, od teba to poteší.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5165
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Take vlakno tu je,kam by sa to hodilo. ideálna štruktúra OSSR

UH-60M cxa 4100kg (9000lb)
Mi-171Sh 4000kg
https://www.army-technology.com/project ... elicopter/
U Mi17 to bolo tusim 3,5t. Take číslo registrujem, ze bolo spomínané pri kupe UH-60.
Pod UH podvesuju aj vacsi bambivak ako pod Mi17.

Edit:
Tak dokonca 3000kg pre Mi17.
https://www.valka.cz/Mil-Mi-17-Kod-NATO-Hip-H-t43154
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

Pozemné sily:
1) jeden prápor BVP-M1 s GTS-30 a PTRS SPIKE; dva prápory BOV 8x8 s GTS-30 a PŤRS SPIKE (zdravotné TATRAPANY 8x8 resp. 6x6); dva prápory nových BVP; jeden prápor modernizácia T-72M1 do podoby T-72M2 Moderna II s kanónom GTS-125 a súčasným SRP a optoelektronikou a KIS
2) navýšiť počty odpaľovacích zariadení a PŤRS SPIKE prostredníctvom agentúry NSPA pre protitankové družstvá a mechanizované prápory
3) BOV/VTV4x4 resp. TATRAPANY 6x6
4) balistické vesty a helmy; útočné pušky, pištole, samopaly, guľomety, ostrečovačky riešiť po vzore ČR tj. ramcová zmluva s tuzemským výrobcom v opačnom prípade medzinárodný tender
5) obmena UAZ-ov a V3S
atď.


Vzdušné sily:
1) 3D radary ISKRA 90K6E (pre S-300PMU za 3D RL ST-68MSK (36D6) zakúpiť ISKRA 36D6-M1)
2) Po dodaní a splatení 14ks F-16 (min. dva nové kusy odpredať členovi NATO a fin. prostriedky použiť na 6x FA-50 block 20 (alebo T-7 Red Hawk) s opciou na ďalšie kusy a zároveň 2ks Mi-171 preradiť z letky MV do MO (VzS) a MV nakúpi menšie vrtuľníky pre svoje potreby, zároveň Mi-171 generálkovať a modernizovať v LOTN
3) jednorázové použiteľné útočné „kamikaze-drony“ a drony s presne navádzanou muníciou a doplniť ISTAR-u ďalšie prieskumné drony a doplnenie spôsobilosti C-RAM v podobe modernizovaného 30 mm ShPlK BRAMS na podvozkovej/kabínovej a vežovej platfome ZUZANA 2
atď.

EDIT: úprava pre LYNX-ove splnenie zadania 5) PzS a 3) VzS pred vypršaním lehoty :roll:
Naposledy upravil(a) Arthur dne 5/1/2021, 22:25, celkem upraveno 2 x.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Davout
četař
četař
Příspěvky: 70
Registrován: 5/1/2021, 19:16

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Davout »

Pekný večer ak môžem tak sa rád pridám :)
Pozemné sily-
1.1 pásová platforma pre ťažkú brigádu napr.CV-90Mk4 35mm + CV90-120= 4 prápory(tankový z Trebišova niekde pri VVP Lešť)
2.1 kolesová platforma pre ľahkú brigádu 6x6 napr. PROTOLAB ľahkou licencovanou vežou od COCKERILLU 25 mm=3 prápory(nový v Trebišove)
3. ANTREG arsM4 v licencii pod DMD +nový guľomet a DMR
4. doplniť a obmeniť kolesovú techniku u špeciálov napr. DEFENTURE VECTOR(zvládne ho Uh-60 ?)
5.prepracovať koncept akt. záloh na niečo ako u Poľsku a smerovať tam techniku ktorá pôjde preč od profesionálov (hlavne BVP-M/M1 ale osobnú zbraň zosúladiť)
Vzdušné sily-
1.Luh Uh-72b 7 až 9 ks
2.1ks SPARTAN C-27NG+ 2 ks KC390(tie v spoločnej CZ-HU-SK letke)
3 Kuby vyradiť zatiaľ bez náhrady a sústrediť sa na prepracovanú blízku PVO niečo ako Biho2 v kalibri 35mm
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2632
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Arthur, nejako si sa nechal uniesť a nesplnil si zadanie, prekročil si počet priorít, bol by si z ďalšieho kola vyradený.
Ale niektoré postrehy sú zaujímavé. Naozaj si myslíš, zeby prevádzka 12xF16 a povedzme 10xT-7 bola lacnejšia na prevádzku než 14xF16 a 10xL39? Pravda, nejde len o peniaze, ale aj o politiku..
Ak sa fámy potvrdia a v EVPU pracujú na Turre s CT40, tak nie je dôvod trvať na GTS30 pre nové kolesové a pásové stroje. Rozdiel vo výkonnosti je priepastny (GTS30 na 1000m 50RHA, CT40 na 1500m 140RHA). Pre BVP-M to je ešte prijateľná výzbroj, pre nové stroje už nie.
https://evpudefence.com/news-item/evpu- ... -in-sweden
Predstava výzbroje BOV 8x8 a CV90 s turra ct40 nie je odveci
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4182
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Tak dam teda moj taky hruby plan:

PS:
- kupit 100 pasovych BVP so slovenskou vezou s 40 mm kanonom
- kupit 81 Vydier s GTS-30
- dokupit 45 tankov Leo 2A7 (prapor: 3x13 + 3 velitelska cata+ 3 skola Martin)
- dokupit vozidla 4x4
- dovybavit vojakov pechotnymi zbranami, balistikou, spojenim, atd.
- dokupit drony na urovni rota-prapor
- zmodernizovat Modulary na uroven Himars

PVO:
6 x NASAMS + 3 x system stredneho dosahu



VzS:
Oto Smik:
1. letka 18 F-16 V - Stealth nater, Legion pod, laser a plno nabombovane - aktivne sa podielat na MKM rojom 4 lietadiel (s tym spojene vytvorit 5 tyzdnovy medzinarodny kurz top gun)
2. letka 12 M-346
3. letka 8-10 dronov kategorie MALE

Ambrus:
1. letka - 12 UH-60 M - dovybavene na bojove pouzitie
2. letka 10 LUH (4 SAR, 4 Bojove, 2 SOF)

dokupit dva Spartany v kategorii Pretorian s moznostou CAS a SIGINT.
puuupava
desátník
desátník
Příspěvky: 46
Registrován: 28/9/2017, 17:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od puuupava »

Ak sa mozem spytat. Co maju spolocne slovenska EVPU A ceska EVPU Defence okrem nazvu? Len spolupraca ci aj nejako su prepojene?
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2632
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Páni, ak by niekto z Vás chcel, mám jeden stolný kalendár MOSR 2021 navyše.
"Alea iacta est"
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2632
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Niko: vy by ste Slovensko uzbrojili ako USA Sovietsky zväz. Samozrejme, aj ja by som si vedel navyberať z katalógov, ale... Nie vždy to ma opodstatnenie. Napríklad ten MC27J nekúpil nikto, je to len prototyp. 12xM346 by totálne odcerpalo financie na iné priorítne projekty, viac než by bol ich prínos. Zato ale nerozumiem, prečo by ste uvažovali BOV 8x8 s gts30, keď je (mozno) na stole potenciálne podstatne výkonnejší variant. Ani na riešení vrtuľníkov vo forme LUH sa nezhodneme, keďže neriešia možnosť prevozu akejkoľvek techniky.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Ženisti budujú medzi Kysakom a Veľkou Lodinou provizórne premostenie Hornádu, ktoré nahradí spadnutý most a nevyhovujúcu obchádzku:

https://www.mosr.sk/48742-sk/zenisti-bu ... obchadzku/
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4182
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Lynx: Ak suhlasite, budeme si tykat. Ved je to tu celkom bezne a nemusime sa tu hrat na formalnych. Ja som niko, ahoj.
A teraz k obsahu. Moja predstava je podobna, ako madarska. Teda nezbrojit kvoli ciarke v NATO, ale preto, aby sme sa veseli prezentovat aj v ramci MKM. Vzorom bolo Holansko, alebo Belgicko. Teda neprehanat to, ale mat silne OS.

GTS-30 podla mna postacuje, kym nedojde 40 mm kanon. A vlastne aj potom.
Uživatelský avatar
mikhail
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1704
Registrován: 19/4/2006, 20:09

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikhail »

niko píše:
.
Ja si dovolím vychádzať z oficiálneho dokumentu. To znamená z návrhu počtov techniky z rokovania vlády SR z 31.12.2019. Údaje sú voľne stiahnuteľné tu:
https://rokovania.gov.sk/download.dat?i ... B801A6D550

Boldom som vyznačil položky, ktoré by som úplne zrušil Kurzívou podčiarkol pridané položky, ktoré podľa mňa za ušetrené môžeme nakúpiť

2. Návrh počtov hlavných druhov vojenských zbraní, vojenských zbraňových systémov a bojovej techniky v ozbrojených silách v súlade s potrebami zabezpečenia obrany Slovenskej republiky a bezpečnosti štátu a v súlade s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná k 31. decembru 2019 v stave bezpečnosti.

Tabuľka 2

Zbraň / zbraňový systém Počty
Vojenské zbrane Mínomety 58
Húfnice 9
Vojenské zbraňové systémy Samohybné kanónové húfnice 25
Raketomety 17
Protilietadlové raketové komplety stredného dosahu 1
Protilietadlové raketové komplety krátkeho dosahu 5
Protitankové komplety 7
Rádiolokačná technika (prehľadová, diaľkomery, výškomery) 26
Technika elektronického boja a elektronického prieskumu 15
Bojová technika Bojové tanky 22 ( možný nákup v rovnakom počte nových tankov Leopard 2A7)
Bojové vozidlá pechoty 169 (počty sa mi zdajú príliš vysoké, ale chápem, že v prípade mobilizácie budú potrebné)
Obrnené transportéry 60
Bojové prieskumné vozidlá 35
Viacúčelové taktické vozidlá 30
Bojové lietadlá 12
Cvičné lietadlá 10
Dopravné lietadlá stredné 2
Dopravné lietadlá ľahké 7
Vrtuľníky viacúčelové 18
Ťažké dopravné vrtuľníky 4
Vrtuľníky cvičné 1

Cvičné lietadlá z môjho pohľadu nepotrebujeme. Základný výcvik pilotov F16 prebieha v USA a v tomto duchu by sme mali aj pokračovať. Ťažké dopravné vrtuľníky sú podľa mňa dobrou voľbou, pretože sa jedná o pracantov, ktoré zastanú okrem vojenských povinností aj kopec civilných úloh, navyše by nám to dosť uľahčilo situáciu pri výcviku výsadkových jednotiek.
Naposledy upravil(a) mikhail dne 6/1/2021, 17:20, celkem upraveno 1 x.
Dezoláti všech zemí, vyližte si prdel!
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4182
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Michal: Tak jasne, je to tvoj nazor. Kazdy z nas ma asi ine predstavy, co od OS ocakava.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Mikhail
Pod tými 4 ks ťažkých vrtuľníkov by si si čo predstavoval (typ, značka)?
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5165
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

PzS
1) pásové BVP (ťažka brigáda)
2) BOV 8x8 (stredná brigáda)
3) BOV/VTV 4x4 (v roli špecializovaných vozidiel a OT)
4) vyzbroj a výstroj jednotlivca
5) logistika

T-72 nepovazujem za modernizacny projekt. Je to zuschopnenie, niečo čo sa ma diať pravidelne a bez velkeho "PR"
Momentálne nevidím na trhu tank, ktorý by bol pre nás vhodný, treba si počkať.

VzS
1) nákup 3D radarov
2) náhrada KUB
3) modernizácia S-300 alebo náhrada v podobe nového systému stredného dosahu (ASTER 30-SAMP/T buď dve baterie s 4 odpalovacimi zariadeniami alebo jednu so 6timi)
Uživatelský avatar
mikhail
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1704
Registrován: 19/4/2006, 20:09

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikhail »

mikojan29 píše:Mikhail
Pod tými 4 ks ťažkých vrtuľníkov by si si čo predstavoval (typ, značka)?
Už som to písal inde. Maďari objednali 16 kusov týchto. Po novom sa volajú Airbus Helicopters H225M. Sú to zjavne spoľahlivé stroje.

https://en.wikipedia.org/wiki/Eurocopter_EC725

Ale možno na S 92 by sme mohli vyjednať nejakú zľavu a príspevok z US fondov a to by bola fakt najlepšia voľba. Keďže od Sikorského už máme Blackhawky.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sikorsky_S-92
Dezoláti všech zemí, vyližte si prdel!
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“