OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4183
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Juraj: Ten Aster nie je zly napad. Je integrovany do europskej protiraketovej obrany ?
puuupava
desátník
desátník
Příspěvky: 46
Registrován: 28/9/2017, 17:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od puuupava »

Mno to uz skor myslim ze bude vhodnejsi AW 101 od leonarda. Ktory ma aj rampu, a tusim tu niekto pisal ze ta by sa vyzadovala ked uz tazky vrtulnik.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4183
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Aku sposobilost by do VzS mal priniest tazky vrtulnik, ktora nam chyba ? Vysadzovanie techniky pre SOF ?
Uživatelský avatar
mikhail
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1704
Registrován: 19/4/2006, 20:09

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikhail »

puuupava píše:Mno to uz skor myslim ze bude vhodnejsi AW 101 od leonarda. Ktory ma aj rampu, a tusim tu niekto pisal ze ta by sa vyzadovala ked uz tazky vrtulnik.
Áno máš pravdu na ten som zabudol. Ale rampu má aj S 92, takže by to skôr bolo o cene a samotnej podpore. Inak rozmery kabín S 92 a AW 101 sú totožné 6x2m.
Dezoláti všech zemí, vyližte si prdel!
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5166
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Nemyslím, ze OSSR potrebujú ťažší vrtuľník.
Skôr si treba osvojiť prepravu v podvese. Mat na to vybavu. Siete, kontajnery,...
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Mikhail
H225M nie je ťažký, ale stredný vrtuľník, nemá ani rampu. Na paravýsadky a výsadky munície a techniky sa hodia skôr vrtuľníky s rampou a ešte lepšie lietadlá s rampou.
Medzi ťažké vojenské vrtuľníky sa radia Mi-26, CH-53, CH-47, AW-101 a vôbec nie sú lacné, či už na obstaranie alebo prevádzku. Myslíš, že by sme uživili (vo všetkých smeroch) 4 ks takýchto vrtuľníkov? Ja myslím, že je to nad naše možnosti a aj trochu zbytočné. Stačí nám zvýšiť počet BH a využívať prepravu v podvese.
S-92 je skôr civilný typ ako vojenský a nie je až tak komerčne úspešný. A pri 4 ks ti nejakú extra zľavu nikto nedá.
Naposledy upravil(a) mikojan29 dne 6/1/2021, 19:17, celkem upraveno 1 x.
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
mikhail
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1704
Registrován: 19/4/2006, 20:09

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikhail »

Priznám sa, že neviem, ako je to s prepravou podvesených nákladov vrtuľníkmi na dlhšie vzdialenosti a pri zhoršeným podmienkach. Vždy som to považoval skôr za núdzové riešenie. Malú kapacitu Black Hawk-ov boli vidno aj na fotkách pár dní dozadu, keď pár pľúcnych ventilátorov napchali LTT do jedného z nich.

https://www.facebook.com/JaroNadPublic/ ... 4257615331
Dezoláti všech zemí, vyližte si prdel!
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

mikhail píše:Priznám sa, že neviem, ako je to s prepravou podvesených nákladov vrtuľníkmi na dlhšie vzdialenosti a pri zhoršeným podmienkach. Vždy som to považoval skôr za núdzové riešenie. Malú kapacitu Black Hawk-ov boli vidno aj na fotkách pár dní dozadu, keď pár pľúcnych ventilátorov napchali LTT do jedného z nich.

https://www.facebook.com/JaroNadPublic/ ... 4257615331
Mňa skôr zaujíma, či majú policajti v Mi-171 NVG výbavu? Pri počte 2 ks by ich mohli mať špičkovo vybavené, čo asi nemajú a jeden z KE by tak tieto ventilátory mohol odviezť. Keby bolo treba aj viac. Takto sú použiteľné len na VFR lety. Ak nie, tak BH boli jasná voľba.
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5166
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Vrtuľníky Mi 171 majú pátrací svetlomet SX-16,
okuliare nočného videnia NVG a Electro Optical System Wescam.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5166
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

mikhail píše:Priznám sa, že neviem, ako je to s prepravou podvesených nákladov vrtuľníkmi na dlhšie vzdialenosti a pri zhoršeným podmienkach. Vždy som to považoval skôr za núdzové riešenie. Malú kapacitu Black Hawk-ov boli vidno aj na fotkách pár dní dozadu, keď pár pľúcnych ventilátorov napchali LTT do jedného z nich.

https://www.facebook.com/JaroNadPublic/ ... 4257615331
Nie je to núdzové riešenie.
Vyhladaj si "UH-60 external cargo" a nájdeš o tom veľa.
Miesto 4 vrtuľníkov s rampou radsej ďalšie BH a investovať aj do ďalšej výbavy. Je toho dosť co sa dá dokúpiť.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Len na doplnenie S-92 má časť dielov totožnú s BH. Keď už veľký stroj, tak asi skôr ísť týmto smerom. Na dlhšie vzdialenosti sú predsa cargo lietadlá.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4183
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

No ja osobne vidim zakupenie tazkych vrtulnikov pre OSSR jedine na vysadzovanie tazkej techniky. A aj tam je urcite lacnejsia varianta podves pod BH, alebo Spartan. Dnes fakt nevidim potrebu kupovania tazkych vrtulnikov, jedine pre najaku spolocnu medzinarodnu jednotku, alebo take nieco. Dalsie dva Spartany si myslim, ze pokryju absenciu 4 tazkych vrtulnikov lacnejsie.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4183
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

No ja osobne vidim zakupenie tazkych vrtulnikov pre OSSR jedine na vysadzovanie tazkej techniky. A aj tam je urcite lacnejsia varianta podves pod BH, alebo Spartan. Dnes fakt nevidim potrebu kupovania tazkych vrtulnikov, jedine pre najaku spolocnu medzinarodnu jednotku, alebo take nieco. Dalsie dva Spartany si myslim, ze pokryju absenciu 4 tazkych vrtulnikov lacnejsie.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

Počty vojakov Ozbrojených síl SR sa majú v roku 2021 zvýšiť
zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/853810/ ... 21-zvysit/
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11923
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Zemakt »

Zemakt: ďakujem, od teba to poteší.
Však ono se v trenkách a s prakem za pasem blbě bojuje. A to i v novém BVP.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Julesak »

Tanky, delá, BVP či "drony" sú viac "in", resp. lepšie vyzerajú na fotkách.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

MO SR obstaráva „7 ks odstreľovacích pušiek kal.338 Lapua Magnum pre armádne účely s príslušenstvom“
zdroj: https://www.mosr.sk/data/att/150098.pdf

P.S. obstarávanie „12 mm brokovnica BENELLI M4 Super 90 s príslušenstvom“ bolo zrušené v zmysle § 57 ods. 2 zákona o verejnom obstarávaní, ak nebolo predložených viac ako dve ponuky.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Vestly »

Tak urcite su viac in, kedze prave tanky, dela a poslednou dobou hlavne drony vyhravaju vojny. To, ci ma vojak vz-58 alebo najnovsiu m-ku je druhorade.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

11 mesiacov na dodanie 7 kusov zbraní...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11923
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Zemakt »

Vestly, já bych řekl, že vojny bude vždy vyhrávat dobře živenej, oblečenej a motivovanej pěšák. Ale je to věc názoru, a drobet OT.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“