L159 ALCA a její předchůdci

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11905
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Zemakt »

Juraj, mne zas přijde zvláštní, že ti to přijde zvláštní. Inu, koukám že ctění společných bojových tradic, a společného soužití ve zlém i dobrém, má každý nastaveno tak nějak porůznu. Dobré to vědet.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Juraj Tichý »

Nesher: kazdemu predsa moze byt u riti, ze mne to pride zvláštne. Mne to príde zvláštne, lebo som si to nikdy neuvedomil. U nas sa pouzivaju mena osobnosti. (Francisci, Smik, Gabčík,... ) Nenapadá ma žiaden utvar s čestným nazvom podla miesta a este zo zahraničia.

Ale veď prečo nie. Ma to historickú súvislosť, všetko je v najlepšom poriadku, ide o odkaz na armadnu tradiciu.
Len je to pre mna nezvyk, to je všetko.

Edit: a vlastne mame. Vojenský športový klub ma nazov Dukla :D

Edit 2: a ako som prave zistil, raketometny oddiel z Rožňavy, je Jaslovsky. A to je mesto v Poľsku, nie atomovka na Slovensku. Stale mi to pride zvláštne :lol:
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1789
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Nesher »

Juraj Tichý píše:Nesher: kazdemu predsa moze byt u riti, ze mne to pride zvláštne. Mne to príde zvláštne, lebo som si to nikdy neuvedomil. U nas sa pouzivaju mena osobnosti. (Francisci, Smik, Gabčík,... ) Nenapadá ma žiaden utvar s čestným nazvom podla miesta a este zo zahraničia.

Ale veď prečo nie. Ma to historickú súvislosť, všetko je v najlepšom poriadku, ide o odkaz na armadnu tradiciu.
Len je to pre mna nezvyk, to je všetko.

Edit: a vlastne mame. Vojenský športový klub ma nazov Dukla :D

Edit 2: a ako som prave zistil, raketometny oddiel z Rožňavy, je Jaslovsky. A to je mesto v Poľsku, nie atomovka na Slovensku. Stale mi to pride zvláštne :lol:

Ale vždyť mně to je celkem jedno, jen mě to zarazilo, to je celé. Jinak to Jaslo bylo největší bojové vystoupení Čs. dělostřelectva za celou válku.
My ty čestné názvy kombinujeme, něco po bitvách viz. třeba ta Dukla nebo Jaslo, něco po osobnostech, např. Gen. Peřina, gen. Chábera, gen. Píka, gen. Moravec, gen. Malý, něco po "organizacích" "Obrany národa", Čs. parašutistů.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Flader »

Juraj, aj niektoré oddiely OSSR majú okrem svojich čestných názvov aj historické názvy. Napríklad:

Protilietadlová raketová brigáda brancov Tobruku

Dukliansky samohybný delostrelecký oddiel
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11905
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Zemakt »

No nic, po krátké historické exkurzi pojďme k Alkám. Lynx: a ty spekulace stavíš pouze na té slovenské wiki? Mne to nedává moc smysl.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2629
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Lynx »

Uznávam ze wiki nie je extra dôveryhodný zdroj, ale práve stránky venované OSSR vyzerajú, že sú spravované oficiálne, alebo aspoň polooficialne.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Juraj Tichý »

Su velmi dobre informované. Vid informovanie o zaujme o HH-60 asi pol roka predtým, nez MOSR priznalo nejake potencionalne rokovania.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11905
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Zemakt »

Ok
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3941
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Scotty87 »

Ovšem prezentované kamuflážní schéma téhle L-159 nemá s případným pronájmem na Slovensko nic společného. Alca 6070 je jednomístná verze.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Juraj Tichý »

Určite nie. Ta zelená do slovenskej digi schemy nepatri.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od niko »

Tak hlavne je na tom stroji napisane Czech air force a ma ceske vysostne oznacenie.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4074
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od HONZIK11 »

Tak to je fakt sila , zase vsechno spatne. Meli jsme na ocas L159 tky striknout obrys Zvolenskeho hradu Juraja Turza a byl by klid.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4074
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od HONZIK11 »

niko píše:Tak hlavne je na tom stroji napisane Czech air force a ma ceske vysostne oznacenie.
To hlavne. :roll:
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od skelet »

to je zase debata.. všimli jste si někdy, že naše letectvo si rádo hraje s kamuflážemi, respektive antikamuflážemi?
ObrázekObrázekObrázek
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4074
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od HONZIK11 »

Jasne , ze ano a mame celkem skvele grafiky . Dle Tiger Association meet ty nejlepsi. U letounu vkusne, ale u vrtulniku naprosto silene. Kdysi jsme stihace lestili do zrcadloveho lesku, pak vymysleli jednu z nejlepsich kamuflazi proti zemi. I kdyz pohlednejsi pro me byla Iracka.
No,a,ted mame NATO sedivky. Ony digitalni silenosti ? Jiste asi porusi obrys , u vrtulniku chapu,ale u stihace ? Tak leda u Kanadanu s kabinou dole na trupu. Dobra finta.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4173
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od niko »

HONZIK11 píše:Tak to je fakt sila , zase vsechno spatne. Meli jsme na ocas L159 tky striknout obrys Zvolenskeho hradu Juraja Turza a byl by klid.
Honzik zase vystrel do tmy. :roll: Citaj pozorne. Bola tu debata, ci sa nejedna o stroj, ktory by mohol byt zapozicany OSSR a preto ta podobna kamuflaz.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1789
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Nesher »

Tady je článek potvrzující, že to skutečně s OSSR nemá nic společného, ostatně to bylo jasně řečeno i na Facebooku letecké základny, je to livery k dvacátému výročí zavedení L 159 do výzbroje VS AČR.
http://czechairforce.com/news/alca-slav ... rekvapeni/
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2629
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Lynx »

Tak našťastie pre Aero, bola to len nesprávna správa a o zapožičani strojov z ČR nemôže byť ani reči :) to ste chceli povedať?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od skelet »

spíše není co půjčit, protože jich máme tak akorát. Zapůjčení by šlo na úkor našeho výcviku.
ObrázekObrázekObrázek
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2629
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Lynx »

A Maďarom ste aké stroje prenajali? Ale veď nevadí, keď ma Aero toľko zákaziek, že nestíha vyrábať, nedá sa nič robiť..
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“