OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Hej, ale k tej infrastrukture. Idu opravit zotavovnu na Sirave, ktora je uz na programe peknych par rokov, potom tu nestastnu kukuricu v Bratislave za ktorej schatranie by niekomu mali ruky olamat a na stole je uz minimalne jeden hotovy projekt prestavby tusim, ze aj so stavebnym povolenim z roku 2013 a Mokrad, ktoru uz budu o par mesiacov finisovat. Cize su to vsetko uz starsie projekty, nic nove sa nezacalo. Dufam ale, ze dojde aj na nejaku masovejsiu opravu operacnych utvarov. Niekedy je az tazko pozerat na tie stare baraky. Inak som samozrejme rad, ze opravie vsetky tie ubytovacie a rekreacne kapacity rezortu, no minimalne na diskusiu je, ze len tieto dve rekreacne/ubytovacie zariadenia zhltnu niekolko desiatok milionov €. Len Kukurica mala rozpocet na prestavbu v roku 2013 vo vyske 23,5 mil. €. Ze to dnes bude radovo viac je takmer iste.

Kukurica- projekt z roku 2013, pokial viem uz aj so stavebnym povolenim:
http://www.vpudeco.sk/portfolio-item/ku ... e-hviezda/#
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 937
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Ja som mal na mysli práve jednotlivé útvary, kde to niekde vyzerá všelijako, len nie dobre. Spomenuté "ubytovacie kapacity" beriem ako pridružené investície, aj keď nemalej hodnoty.
Ale keď som na tým celým tak rozmýšľal, v modernizácii jednotlivých zbraní sa pôjde zrejme v pláne, ktorý schválilo ešte minulé vedenie ministerstva, len sa možno niečo vypustí, alebo nebude obstarávať v takých počtoch, ako to bolo pôvodne naplánované (napr. VTV 4x4), no kostra toho plánu ostane. Chýba mi nejaká nová aktualizácia tohto plánu.
Všetko závisí aj od pridelených financií.
"Alea iacta est"
Davout
četař
četař
Příspěvky: 70
Registrován: 5/1/2021, 19:16

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Davout »

No spomína sa aj oprava rôznych budov na útvaroch ale čo napríklad posádkové strelnice o tom nič. Mňa zaujala tá Mokraď-zachytil som iba že sa tam rieši environmentálne zaťaženie(tzn.vyčistiť podložie) a že tam plánujú presunúť 23.mopr.,ale nič viac. Kde sa o tom dozviem viac-ďakujem.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Sanacia environmentalnych zatazi v kasarnach Mokrad je financovane z EU, konkretne z Operacneho programu kvalita zivotnreho prostredia. Pri Mokradi je pre mna otazkou, ci armada zrevitalizuje aj letisko. Pokial ano, budeme mat o jedno letisko naviac. Co je super, kedze tie nase 3 su maximalne vytazene.

https://plus7dni.pluska.sk/domov/zabudn ... tnut-autom
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 937
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Skôr by som povedal, že ho nanovo vybuduje, ak teda k tomu príde. A to sú iné financie, ak by sa mala vybudovať nová VPD.
Ale ak tam chcú dať 23.mopr, ktorý spadá pod 5.pšu, nebolo by to od veci.
"Alea iacta est"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Mikojan: Mala by tam byt VPD 600 m asfalt.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Mikojan: ani nie. Letisko Prievidza vybudovala dráhu 1083x23m s osvetlením za 3,1 mil €. A to tam bola predtym tráva.

Mokraď ma 600x25.

Ale nemyslím, ze investovanie do letiska bude nejake horúce.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 937
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Juraj
Ono je dôležité, aké váhové kategórie by na ňom pristávali, ak len vrtuľníky, tak áno, ak niečo väčšie, muselo by byť dlhšie a aj únosnosť by musela byť vyššia. Tým pádom by to išlo s cenou vyššie.
Prievidza je pekné regionálne/lokálne letisko, kde pristávajú stroje max. veľkosti PC-12 a malé bizjety.
Ale ako píšeš, letisko nie je určite na programe dňa.

niko
Videl som na foto. Je to už poplatné dobe vzniku, takže celé by sa to muselo robiť nanovo.
"Alea iacta est"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Juraj tak bol by to jediny logicky dovod, preco tam davat vysadkarov. Aj ked pojdu tam vobec vysadkari ? Ja som pocul o presune 23. mop. nie vysadkoveho praporu. Teraz ale samozrejme trochu konspirujem.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Samozrejme únosnosť je dôležitá.
Avšak kupili sme si Spartana so schopnosťou STOL a tiez vzletu z trávnatých plôch.
Letisko by však najprv museli kúpiť. Je v súkromných rukách.

23.mopr sa meni na vysadkovy prápor.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

ShKH ZUZANY vz 2000 v rámci predsunutej prítomnosti NATO v Lotyšsku (eFP Latvia) časť 3
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Ďalšie fotky nájdete v zdroji.
zdroj: https://www.facebook.com/eFPBGLatvia
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Davout
četař
četař
Příspěvky: 70
Registrován: 5/1/2021, 19:16

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Davout »

Veď to aj Flader naznačoval že výsadkové operácie cvičí iba 1.rota...ak sa presunie len velitelská časť+a nejaká časť mužstva... keď zakonšpirujem Trebišov zvládne aj další prápor pod 2. mb(slúžil som tam ako jeden z posledných Zvs a kasárne to v poho zvládnu),alebo tí čo zostanú pôjdu k 3.rote Tpr.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Tak ono bolo by naivne mysliet si, ze vsetci prislusnici 23. mop. splnili podmienky pre vstup do vysadkoveho vojska. A teraz je otazka co s tou povedzme tretinou praporu ? Mozno mop. v nejakej forme este ostane.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Julesak »

Nemá zmysel zbytočne (a navyše umelo) navyšovať stavy špeciálnych síl na úkor tých konvenčných síl. Jedno je strecha, druhé sú základy.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

To, ze prapor bude mat vysadkovy a vzhľadom na umiestnenie aj hadam vysokohorský trening, neznamena ze nezvládne konvenčné úlohy.

Predpokladám, ze ulohy tak ako boli planovane pre mopr zostanú.
Ak niekto z mopr. nebude spĺňať náročnejšie požiadavky môže byt preveleny k mpr. Mopr sa tak stane inkubatorom pre pšu.
Mne to príde úplne logické a ďalší medzikrok k elite.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

"Špeciály" majú svojho prvého generála:

https://www.mosr.sk/48793-sk/profesiona ... -hodnosti/

https://www.mil.sk/94721/?pg=1

⭐️brigádny generál Róbert TÓTH - Veliteľ Vzdušných síl OS SR
⭐️brigádny generál Branislav BENKA - Veliteľ Síl pre špeciálne operácie OS SR
⭐️brigádny generál Roman JANTOŠ - Hlavný lekár OS SR
⭐️brigádny generál Pavol TÖKÖLY - Náčelník Štábu pre podporu operácií GŠ OS SR
⭐️brigádny generál Ladislav DOVHUN - Zástupca veliteľa Vzdušných síl OS SR

⭐️⭐️generálmajor Ivan PACH - Veliteľ Pozemných síl OS SR
⭐️⭐️ generálmajor Štefan KOVÁCS - Zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR - náčelník štábu

⭐️⭐️⭐️generálporučík Ľubomír SVOBODA - Zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

Nákup s americkou dotáciou: Naď chce objednať ťažšie vrtuľníky, hoci v lete chcel ľahšie
zdroj: https://e.dennikn.sk/2243878/nakup-s-am ... sie/?ref=e
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 937
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

V N-ku sa teraz zobudili, veď sa o tom hovorí už viac ako mesiac. :roll:
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

Zato tam majú komentáre Bednára, Grohmanna, UHP, a odpoveďou ministerstva, prečo nekupuje ľahké vrtuľníky.

P.S. už sme sa o tom bavili len už ma to naozaj diplomaticky povedané "vyrušuje" - ďalšia cca min 100 miliónová investícia do Vzdušných síl len prosím nech sa neargumentuje účelovou VATOU, že ich budú využívať aj sily pre špeciálne operácie pričom tzv. topánka nás dlhodobo tlačí úplne inde...
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 937
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Nemám predplatné, nemôžem si prečítať článok a komenty spomínaných ľudí. Ale ÚHP by ma zaujímal. Úprimne, komenty Bednára a Grohmanna nás vôbec nemusia zaujímať. Bednár by sa mal najprv naučiť pravidlá slovenského pravopisu, ak chce niečo komentovať.
Naposledy dosť zjazdili ZSSK za plánovaný nákup nových dieslových vlakov a 4 ucelených jednotiek za celkovú nekoncepčnosť. Ale aj tak si urobia asi po svojom.
Keď je MO SR už rozhodnuté, tak to asi ťažko niekto prebije. Neviem, či má ÚHP nejakú právomoc to zrušiť, alebo nejako inak ovplyvniť.
"Alea iacta est"
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“