OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17913
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od skelet »

Psal jsi "Ozbrojená verzia a to len v prototype bol Hawk 200", což není pravda. Ozbrojená byla "100" a "200"
ObrázekObrázekObrázek
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Ja si myslím, ako to tu už bolo napísané, že letectvo asi jazdenky nechce.
Ale letové vlastnosti majú výborné, lenže aké zbrane majú integrované? Určite by neboli len na výcvik, ale aj na leteckú podporu PS.
Naposledy upravil(a) mikojan29 dne 5/2/2021, 19:50, celkem upraveno 1 x.
"Alea iacta est"
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

skelet píše:Psal jsi "Ozbrojená verzia a to len v prototype bol Hawk 200", což není pravda. Ozbrojená byla "100" a "200"
Máš pravdu, otvoril som zlú verziu wiki, nie anglickú. :lej:
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5165
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

mikojan29 píše:Ja si myslím, ako to tu už bolo napísané, že letectvo asi jazdenky nechce.
Ale letové vlastnosti majú výborné, lenže aké zbrane majú integrované? Určite by neboli len na výcvik, ale aj na leteckú podporu PS.
V tom prípade treba zabudnut na T-50. Muselo by sa ist do FA-50.
Rovnako USAF vraj nema zaujem o bojovu verziu T-7.
Takze nam ostava FA-50 a M346. Nič iné. A tie su za ine peniaze.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Tak jedna lastovička ešte nerobí leto, ale zase bez vetra sa ani lístok nepohne.
Rokovanie s KAI je len jedno z viacerých, ktoré bude naše MO SR absolvovať, takže nerobme si ešte žiadne závery. A financie sú až na prvom mieste...
T-50 má radar AN/APG-67(v)4, verzie TA-50 a FA-50 majú EL/M-2032.
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

Celková čiastka: 4 999 999,20 €
Zmluva o dielo č. 2021/103 – Vykonanie III. GO a PTŽ vrtuľníka Mi-17LPZS, ev. č. 0827, výr. č. 108M27, jeho agregátov, systémov a pozemného vybavenia
zdroj: https://www.crz.gov.sk/zmluva/5485033/


Celková čiastka: 4 399 999,20 €
Zmluva o dielo č. 2021/102 – Vykonanie III. GO a PTŽ vrtuľníka Mi-17M, ev. č. 0846, výr. č. 108M46, jeho agregátov, systémov a pozemného vybavenia
zdroj: https://www.crz.gov.sk/zmluva/5485029/
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5165
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Hmm kvalitka. Cena za GO pomaly v hodnote noveho LUH. Vyhodiť 5mil € a 4,4mil € za GO vrtuľníka :down: Začíname tušiť na co isiel Galko do LOTN.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

Začal som skrolovať CRZ-tko od najvyššej sumy smerom dole a našiel som, že napr. Generálna oprava vrtuľníka Mi-17 ev.č. 0824 s cenou 3 968 970,00 € je svojou výškou ceny medzi dodávkami plynu za 5 566 927,75 € a 5 384 725,44 € tak som si rozklikol predmetnú zmluvu (je tam 5 Dodatkov) a pôvodná suma bola 5 516 613,90 € tj. dodatkami klesla na 3 968 970,00 €. Jednalo sa II . generálnej opravy. Vie niekto prečo tá suma dodatkami klesla - stúpla a klesla ?
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4182
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

0824 je ten nestastny vrtulnik, ktory ziskal medialnu slavu tym ze bol poslany do LOTN na modernizaciu na LPZS II, ale skoncil ako zdroj nahradnych dielov. Pravdepodobne si uz nikdy nezalieta.
Inak suhlasim s Jurajom. Za takmer 10 mil. sme mohli mat skoro dva LUH. Inak vobec nechapem naco generalkuju Mi-17 M.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

MO pripravuje projekty obstarania nových pásových a kolesových obrnených vozidiel
zdroj: https://www.facebook.com/JaroNadPublic/ ... 9402352483
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5165
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Zaujali aj tie prostriedky elektronického boja a obrany proti dronom pre ťažkú brigádu.
puuupava
desátník
desátník
Příspěvky: 46
Registrován: 28/9/2017, 17:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od puuupava »

Tak myslim ze pri tych go vrtulnikov ide hlavne o pracu pre statne Lotn. Ktore su na tom dost biedne. Kedze predchadzajuca vlada pri nakupoch leteckej tecniky za viac ako 2 miliardy nevyrokovala ziadny poriadny kseft
pre letecke opravovne. Takze by som to neporovnaval s nejakym nakupom LUH. A uz sa tu podaktori odbavuju na tom na nadovom fb ze aviatik tajtrlak arthur
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Julesak »

Bez osobných útokov!!!
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

Jediné čo Nás daňových poplatníkov musí zaujímať je či III. generálne opravy a predĺženie technického života sovietských vrtulníkov: Mi-17LPZS vyrobeného v roku 1987 s maximálnou celkovou cenou za dielo vo výške 4 999 999,20 € s DPH a sovietského vrtuľníku Mi-17M vyrobeného v roku 1989 s maximálnou celkovou cenou za dielo vo výške 4 399 999,20 € s DPH sú efektívne, hospodárne, účinné a účelné (hodnota za peniaze)?

Čakal by som, že sa MO a LOTN pochvália s predmetnými III. GO a PTŽ dvoch strojov a na príkladoch napr. z minulosti (ekonomických číslach) GO a PTŽ alebo v porovnaní novými LUH kľudne aj feat. Útvarom hodnoty za peniaze MF preukážu vyššiu uvedenú opodstatnenosť takýchto III. GO a PTŽ stojov z rokmi výroby 1987 a 1989.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4182
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

UHP asi nebude komentovat opravy techniky. Nejde o ziadnu novu akviziciu. Inak ale suhlasim. Minister by to okomentovat mal.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

niko: Hodnotenie UHP ma analogicky napadlo s ich hodnotením UHP pri pláne modernizovať 14ks BVP-M

"ÚHP hodnotil plán ministerstva obrany modernizovať 14 bojových vozidiel a zakúpiť podporu spolu za 37,5 milióna eur," napísal riaditeľ ÚHP Štefan Kišš.
zdroj: https://www.icjk.sk/87/Ministerstvo-obr ... ov-odmieta
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5165
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ale toto nie je modernizacia. Ale oprava.

Hodnota za tie peniaze je to samozrejme mizivá. V nakladoch 5000€ za jednu lh.
Snáď je to len na preklenovacie obdobie, kým neprídu LUH a potom dáme tymto ciernym dieram na peniaze s nazvom Mi-17 definitívne zbohom.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

Minister na FB na otázku prečo sa nepochválili z minulého týždňa uzatvorením zmlúv na III. generálne opravy a predĺženie technického života sovietských vrtulníkov: ... odpísal cit. "lebo som na to zabudol. Vďaka za pripomenutie. Som rad, že sa nielen zgenerálkujú vrtuľníky v zmysle požiadaviek vzdušných síl, ale zároveň dostanú prácu ľudia v LOTN, kým im nabehnú nové zákazky."
zdroj: https://www.facebook.com/JaroNadPublic/ ... 9402352483

Juraj: Nechcem sa hádať resp. slovíčkariť v slovách generálna oprava a predĺženie technického života vo vzťahu k modernizácii alebo ako minule naši susedia pri tankoch použili slovné spojenie technické zhodnotenie (alebo že sa niečo nevolá plošné testovanie, ale screening) podstatné je, že sa na predmetné úkony využívajú finančné prostriedky z verejných financií. Ale áno pripúšťam, že môžte mať de iure pravdu.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
puuupava
desátník
desátník
Příspěvky: 46
Registrován: 28/9/2017, 17:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od puuupava »

Ospravedlnenie za skomolenie nicku fb. Nebol to osobny utok. Ale stale nechapem to porovnavanie Mi17 a LUH. Ked uz aj neberieme do uvahy ze to je kseft pre statny podnik a mozno poluvica z tych penazi zostane statu a z nakupu LUH by mal stat nulu, dalsia vec ze kupovat 2 LUH? Ale hlavne je to ina kategoria a za 8 rokov sa mozno namiesto Mi17 budu kupovat tazsie vrtulniky. Takze keby porovnava UHP generalky Mi17 a nakup LUH bolo by to dost mimo
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4182
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Juraj Tichý píše:Hodnota za tie peniaze je to samozrejme mizivá. V nakladoch 5000€ za jednu lh.
Veru. Celkova cena letovej hodiny Mi-17 na Slovensku bude tipujem tak 7000 €. Cize viac ako dve letove hodiny Black Hawku.
Arthur píše:Juraj: Nechcem sa hádať resp. slovíčkariť v slovách generálna oprava a predĺženie technického života vo vzťahu k modernizácii alebo ako minule naši susedia pri tankoch použili slovné spojenie technické zhodnotenie (alebo že sa niečo nevolá plošné testovanie, ale screening) podstatné je, že sa na predmetné úkony využívajú finančné prostriedky z verejných financií. Ale áno pripúšťam, že môžte mať de iure pravdu.
Oprava je nakladova polozka, modernizacia a nakup novej techniky ide do majetku. Tam je ten rozdiel. Preto by opravu UHP nemal posudzovat.
puuupava píše: Ale hlavne je to ina kategoria a za 8 rokov sa mozno namiesto Mi17 budu kupovat tazsie vrtulniky.


Predlzovanie zivotnosti Mi-17 je na 7 rokov (1000 lh) a VzS nemaju v plane nakupovat tazsie vrtulniky ako Black Hawk.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“