OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
puuupava
desátník
desátník
Příspěvky: 46
Registrován: 28/9/2017, 17:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od puuupava »

Tak predlzenie zivotnosti je o sedem rokov ale mozme ratat ze zhruba rok bude trvat ta oprava. Ze nechcu vacsie vrtulniky ako BH, tak mozno kupia prave BH. Ale ja uz som tu cital aj take ze by mali zaujem o vacsi vrtulnik s rampou. A kto vie co bude o osem rokov. A riesit pri vojenskej technike spotrebu, to potom mozte napisat aj to aby sa nekupovali pasove bvp lebo kolesove maju lepsie naklady na prevadzku. Alebo radsej nakupime Defendery namiesto VTV4X4. Lebo naklady
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

puuuupava: Cena paliva pri vojenskych strojoch skutocne nie je dolezita. Najdolezitejsia je prave cena generalnych oprav a predletovej pripravy. No a prave ta, je pri nasich Mi-17 astronomicka. Velke vrtulniky neviem. Myslim, ze VzS take vyslovene nepotrebuju. Ak by mali kupovat nieco viac ako LUH, tak by takmer urcite sli do viac Black Hawkov, pripadne Battlehawkov.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

puuupava píše:Tak predlzenie zivotnosti je o sedem rokov ale mozme ratat ze zhruba rok bude trvat ta oprava. Ze nechcu vacsie vrtulniky ako BH, tak mozno kupia prave BH. Ale ja uz som tu cital aj take ze by mali zaujem o vacsi vrtulnik s rampou. A kto vie co bude o osem rokov. A riesit pri vojenskej technike spotrebu, to potom mozte napisat aj to aby sa nekupovali pasove bvp lebo kolesove maju lepsie naklady na prevadzku. Alebo radsej nakupime Defendery namiesto VTV4X4. Lebo naklady
Vrtuľníky majú byť odovzdané do 30.5.2022, čiže s týmito dvoma konkrétnymi Mi-17 by sme sa mali trápiť až do 2029 kedy budú mať 42 rokov.

Kde si čítal, že OSSR majú záujem o väčšie vrtuľníky s rampou? Ja som takú info nezachytili.

Spotreba je samozrejme dôležitá. Nie je jediným parametrom, ale prevádzkové náklady sa pri akvizícii sledujú a aj by mali. Mi-17 spolu s ďalšími parametrami tak OSSR vychádzajú oveľa drahšie ako konkurent UH-60. Dnes letová hodina vrátane GO sa môže blížiť niekde k 9.000€, čo je pri 140 hodinách za rok 1,26mil€ ročne. Náklady UH-60 podľa amerických tabuliek vychádzajú okolo 4.000€ a tak pri rovnakom množstve lh sme na nákladoch 0,56mil €. Rozdiel je suma, ktorá je odčerpaná z rozvoja OSSR. Pri počte 7mich vrtuľníkov je rozdiel 5mil€ za rok (+/-)

Už dnes vidíme, že zatiaľ čo na Mi-17 sa darí lietať 120-140 hodín ročne, na UH-60 je priemer 220hodin ročne. Netreba zabúdať, že UH-60 je bezgenerálkový vrtuľník.

A čo sa kapacity výsadku týka. Nepotrebujem prevádzkovať poschodový autobus, lebo 5krát do roka mám zákazníka, ktorý chce odviesť 80 cestujúcich miesto 50.

Dúfam, že sa v rámci transparentnosti dočkáme zverejňovania nákladov na jednotlivé druhy techniky OSSR. Pred pár rokmi začali zavádzať SAP, tak hádam... Aspoň u VzS, aj keby sa malo jednať o informácie dva ci tri roky staré, skrz nejakú potrebnú mieru utajenia.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 937
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Možno ste čítali, možno nie, niečo ohľadne revízie modernizácie, je to zaujímavé čítanie aj k aktuálnej téme prípravy obstarávania nových BVP:
https://www.mosr.sk/data/files/4168_rev ... u-2020.pdf

Čo sa týka vrtuľníkov, vyzerá to tak, že sa dá práca š.p. a zachovajú sa aj prepravné kapacity na určité obdobie, kým tu nebudú nové BH a LUH. Ak niekto porovnáva Mi17 s LUH, tak je to scestné. Ako porovnávať T815 s Aviou A21 (obrazne povedané).
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Porovnával som Mi-17 a Blackhawk.
LUH sa na SAR misie hodí určite viac ako Mi-17.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Ja by som to povedal tak. Potrebujem Aviu a 21, ale vozim sa na T815 a preto mam aj vyssie naklady.

Inak Juraj tych 140 letovych hodin na rok na Mi-17 je myslim, ze optimisticke cislo. V podstate je to teoreticke cislo, kolko sa s tym v priemere lietat da, je mi to jasne. Len sa ale urcite nevycerpa.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

V tých zmluvách je aj uvedený nálet jednotlivých kusov.
0846 zvládla za tých 7 rokov pravé tých 1000hodin, 0827 zvládla 996 hodín. Takže môžme povedať, že pri oboch to číslo vyčerpali.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

No uvidime. Dnes su to uz 32 rocne stroje.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Juraj Tichý píše: Kde si čítal, že OSSR majú záujem o väčšie vrtuľníky s rampou? Ja som takú info nezachytili.
Toto by aj mňa zaujímalo. Lebo zo strany VzS som teda nikdy nezachytili, že by uvažovali o väčšom stroji ako BH. Jedine niektorí internetový diskutujúci stále snívajú o Chinookoch. Ja si práve myslím, že to porovnávanie Mi-17 s LUH v tomto prípade nie zcestné. Tu sa totiž ide modernizovať Mi-17 LZPS. Pri tom M je to neporovnateľné, to súhlasím. Ale pri úlohu LPZS by práve ten LUH zvládol tak isto a práve s menšími nákladmi. Dokonca by možno bol k dispozícii skôr ako skončí tá modernizácia.
čo sa týka LOTN, tak práve nákupom LUH by sa mohli posunúť. Ak sa ich bude nakupovať viacej a prípadne aj rovnaký model ako bude nakupovať MV, tak by sa už pri takej väčšej objednávke dal vyjednať servis práve v LOTN. V tomto segmente je toho na trhu viacej.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Po maďarských skúsenostia a sfúknutí paraglajdistu s Mi-17 zo stromu, čím ho zabili, by som povedal že LUH sú určite vhodnejšie na SAR. Menší priemer rotora je tiež výhodou a aj vyššia cestovná rýchlosť ako našich Mi-17. V porovnaní AW109, či Bell429 je cestovná rýchlosť vyššia o 27%, čo je dosť.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

mikojan29 píše:Možno ste čítali, možno nie, niečo ohľadne revízie modernizácie, je to zaujímavé čítanie aj k aktuálnej téme prípravy obstarávania nových BVP:
https://www.mosr.sk/data/files/4168_rev ... u-2020.pdf
Neviem, či to je len chyba, ale v tom materiály je spomínaný prápor podpory velenia TO. Doteraz sú na brigádach roty. Žeby sa mali rozšíriť?
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 937
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Ja som úplne za, že Mi-17 LZPS treba vymeniť za LUH a Mi-17 za BH. Tieto repasované stroje budú zrejme slúžiť na preklenovacie obdobie, dokedy prídu nové LUH.
Keďže toho VzS za ostatné roky dostalo veľa, teraz sa ide investovať do ťažkej brigády, tak financie budú primárne smerovať týmto smerom. Preto som postol ten odkaz na Revíziu výdavkov na obranu 2020, kde je vidieť, ako sa presunuli priority na PS. Je to síce len odporúčanie, ale určite z toho bude MO SR čerpať inšpiráciu, pretože sa musí zabezpečiť finančný rámec na jednotlivé projekty, ktoré boli poddimenzované v pôvodnom pláne.
"Alea iacta est"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1455
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

A to je ono. Za cenu tohto dočasného riešenia tu mohlo byť už skutočné riešenie v podobe LUH LPZS. Čiže stávajúcich financií by to odčerpalo rovnako a v budúcnosti by sa ušetrilo, lebo by sa nemusel riešiť odložený nákup.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

mikojan29 píše:Ja som úplne za, že Mi-17 LZPS treba vymeniť za LUH a Mi-17 za BH. Tieto repasované stroje budú zrejme slúžiť na preklenovacie obdobie, dokedy prídu nové LUH.
Keďže toho VzS za ostatné roky dostalo veľa, teraz sa ide investovať do ťažkej brigády, tak financie budú primárne smerovať týmto smerom. Preto som postol ten odkaz na Revíziu výdavkov na obranu 2020, kde je vidieť, ako sa presunuli priority na PS. Je to síce len odporúčanie, ale určite z toho bude MO SR čerpať inšpiráciu, pretože sa musí zabezpečiť finančný rámec na jednotlivé projekty, ktoré boli poddimenzované v pôvodnom pláne.
Áno, to mi pripomína, že aj tieto dve III. GO + PTŽ za cca 9,4 mil EUR idú samo o sebe do VzS.
Už ma to začína troška "vyrušovať", že Pozemné sily sú v ťažkom závese nehovoriac o cieľoch spôsobilosti 2017...
Ciele sú jasné a ani o minimálnej proporcionalite sa nedá hovoriť.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 937
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Vieme koľko LUH chcú VzS? S výbavou SAR by bolo necelých 10 mil. málo, skôr tu ide o zamestnanosť v LOTN.
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Hovorilo sa predtým o 9 ks, neskor o 6-7 ks.

Obranna stratégia SR 2021. Môžme študovať.
https://mosr.sk/obranna-strategia-sr/
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

Juraj Tichý píše:Hovorilo sa predtým o 9 ks, neskor o 6-7 ks.

Obranna stratégia SR 2021. Môžme študovať.
https://mosr.sk/obranna-strategia-sr/
II. Politicko-vojenské závery z hodnotenia bezpečnostného prostredia
10. Na základe hodnotenia bezpečnostného prostredia Bezpečnostnou stratégiou Slovenskej republiky má na zabezpečovanie obrany štátu významný vplyv predovšetkým:

e) zhoršené bezpečnostné prostredie v Európe najmä v dôsledku narušenia zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny Ruskou federáciou a ďalších ozbrojených konfliktov vo východnej časti Európy a v severnej Afrike a na Blízkom východe

:up:
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Čaká nas aj
optimalizácia organizačnej štruktúry ministerstva obrany a veliteľskej štruktúry
ozbrojených síl

:up:
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

No minimálne zrejme mali v súlade s programom stability a prísľubom vlády pristúpiť k optimalizácii výdavkov na tovary, služby a mzdy. A rozpočet na rok 2021 by mal zohľadniť aj zoštíhlenie personálnych výdavkov a kapacít v rezorte o 10 %.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Flader píše:Neviem, či to je len chyba, ale v tom materiály je spomínaný prápor podpory velenia TO. Doteraz sú na brigádach roty. Žeby sa mali rozšíriť?
Mna zase zaujala poznamka o 3 praporoch s 8x8 v Cieloch 2017. Plánovaný nákup BOV 8x8 v predloženej podobe revízia odporúča zrušiť(MO SR, 2018e). Nenapĺňa potrebu budovania ťažkej mechanizovanej brigády. Plán vyzbrojovania ministerstva obrany viaže tento projekt k cieľu vybudovať tri motorizované prápory (MO SR, 2017e).
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“