OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Vestly »

Ma niekto info k planovanej organizacii tankoveho praporu? V revizii sa pise, ze ma obsahovat aj 9 bvp
Davout
četař
četař
Příspěvky: 70
Registrován: 5/1/2021, 19:16

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Davout »


Toto bolo na An. Ja očakávam podobný dokument aj toto leto kde sa spoja analitické oddelenie MoSr +MfSr. Bolo by načase dať tomu nejaký ucelený tvar aby sa ktokoľvek koho to zaujíma mohol nájsť - teda keď tu máme tú transparentnosť :D. Napríklad Pzs- r. 2021-2024 obstaranie útočná puška(2 priorita napr.)
VzS-po radaroch ja neviem systém krátka Pvo pre ŤMB (poradie 1 napr.) atď. samozrejme tam mať aj Špeciálne sily. To isté. Platí aj pre infraštruktúru- VzS letisko Sliač.. Ps-ubytovňa Kukurica(spomína sa aj na defencenews.sk) atď.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

Ako to na ministerstve obrany vidíme s modernizáciou armády
zdroj: https://dennikn.sk/2266577/ako-to-na-mi ... dy/?ref=in
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Suger
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 165
Registrován: 6/2/2018, 20:41

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Suger »

Dobrý rozhovor so štátnym tajomníkom MO SR Mariánom Majerom
"...To sa týka napríklad pásovej obrnenej techniky, ktorá by sa z nášho pohľadu mala stať základným prvkom ťažkej mechanizovanej brigády. Čiže jednej z najdôležitejších súčastí Ozbrojených síl SR, keďže ide o náš základný spojenecký záväzok. Nijako neskrývame, že na splnenie tohto sľubu nevidíme inú možnosť, ako je nákup nových pásových vozidiel (a ukazuje sa, že aj tankov). Od ambície k realizácii je však skutočne veľmi dlhá cesta."
Uvidíme čo do leta pripravia...
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

Nič nové tam žiaľ povedané nebolo - všetko stále dookola to isté. Len to bolo zabalené v peknom pozlátku.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 937
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Nová je info, že komplet nový program modernizácie by mal byť hotový do konca leta. Zatiaľ pracujú na získavaní informácií (viď stretnutie s fy KAI napr.), aby mali v rukách relevantné informácie od výrobcov, aby si vedeli vyskladať požiadavky do budúcich tendrov, teda aspoň ja to tak vidím. Terajšie MO SR má dobrý ťah na bránku, ako sa hovorí, uvidíme, čo z toho vznikne.
"Alea iacta est"
Davout
četař
četař
Příspěvky: 70
Registrován: 5/1/2021, 19:16

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Davout »

V tom článku sa píše okrem iného aj:
... pritom žiadne finálne rozhodnutie dodnes nepadlo a tento – hoci veľmi relevantný – scenár ostáva len jedným z možných variantov, ako splniť sľub z minulosti, podľa ktorého by sme do dvoch rokov mali prispieť stredným mechanizovaným práporom do tzv. Iniciatívy pripravenosti NATO (NRI).
Bvp-M či M1 so svojou slabou odolnosťou najmä proti mínam v strednom mech.prápore?
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

mikojan29: veľká väčšina informácii je už dávno nie raz proklamovaná a tak isto nový plán rozvoja. O stretnutí s kórejcami a následne KAI sa tu toho popísalo dosť.

Davout: zaradenie BVP-M1 je tu známe od 09/2020 do tzv. Iniciatívy pripravenosti NATO (NRI).
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5158
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Mikojan29: ono sa to popri ten vseobecnej covid skepse nezda, ale väčšina ministerstiev ma riadny ťah na branu aj popri covide. A z mojho pohľadu aj veľmi dobrým smerom.

Davout: slaba odolnosť BVP voci minam je určite nevýhodou, ale netreba zabúdať, ze každý manever praporu je zabezpecovany zenistami. Pri plánovaní sa na toto minus rozhodne nezabuda a vyuzit moze rozne vyoravace, ci samohybne vybusne odminovace.
A dialo by sa tak aj v prípade moderných BVP. Vybuch miny pod pasom odstaví techniku na dlhe minimálne týždne ak nie mesiace. A pri posádke by som si tipol zopár dní.
Aj ked má vyššie šance prežitia, teda hlavne vodič pri vybuchu pod lavym pasom. To bol aj poznatok z AFG pri BVP. Vzdy to odniesol vodic, roj uz väčšinou prezil co som čítal.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

Jozef Zekucia - národný riaditeľ ministerstva obrany pre vyzbrojovanie a generálny riaditeľ sekcie modernizácie

"Na dnešnom pracovnom stretnutí s obchodným riaditeľom Aero Vodochody AEROSPACE a.s. pánom Zdeňkom HLAČÍKOM sme rokovali k problematike možnej náhrady cvičných lietadiel používaných VzS OS SR. Zástupca spoločnosti nás informoval o postupe prác v programe cvičného lietadla L-39NG a jeho odvedených variant. Zároveň sme prediskutovali možnosti CZ SK spolupráce a spolupráce v rámci krajín V4, zapojenia slovenského obranného priemyslu a výcviku v uvedenom projekte."

zdroj: https://www.facebook.com/jozef.zekucia
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 937
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Arthur, Juraj,...
Ja viem, že tieto témy nie sú novinky, ale komplexný dokument čo, kedy a ako by sa malo obstarávať bude tá novinka. My tu stále len tápeme, konšpirujeme, lebo nevieme detaily. Ak to bude vidieť v tom dokumente, môžeme sledovať, či sa to bude podľa toho realizovať.
Ako som písal. robia si prieskum trhu, ktorý využijú pri budúcich zadaniach. :up:
"Alea iacta est"
Davout
četař
četař
Příspěvky: 70
Registrován: 5/1/2021, 19:16

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Davout »

Juraj no neviem príde mi to ako núdzovka.. hlavne sa riadime(sme sa riadili) heslom Turra do každej rodiny!Keď necháme vežu tak so všetkými svojimi chybami a sústredíme sa na podvozok tak v situácii keď sú známe rôzne spôsoby zamínovania tzn. sa môže stať že prápor vojde do zamínovaného prostredia aj keď bude predtým ženistami prehľadaní. A to potom budú straty narastať. Ako na cvičenie dobre,ale na nejakú zmysluplnú podporu v rámci Nato podľa mňa nie.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5158
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

A keď do toho zamínovaného prostredia vlezie moderne BVP, straty nebudú narastať?
Dohľadaj si niečo o KMT-10 pre BVP-2 napríklad.

Turra sa jednoznacne overila, ako velmi dobra veza. Nie, skutocne nie je trava zelensia za plotom.
Naposledy upravil(a) Juraj Tichý dne 12/2/2021, 08:42, celkem upraveno 1 x.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Tak zase netvarme sa, ze minova odolnost je jedina slabina povodneho podvozku BVP.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5158
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Podvozok BVP nie je žiadna hitparada. Nie je to nič vhodné pre ťažký mechanizovaný prápor. Ale pre ten stredný, kde spojenci prevádzkujú Rosomaky a Pandury s nižšou odolnosťou, je stále v pohode.
Jeho konštrukcia prináša nevýhody aj výhody, tak ako každá.
Davout
četař
četař
Příspěvky: 70
Registrován: 5/1/2021, 19:16

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Davout »

Ok beriem že to vidíš inak. Takto to vysvetloval Bednár keď porovnával kbvp Pandur s pásovým Bvp-M. Ja sa na to pozerám z pohľadu nadriadeného Nato veliteľa keď nieje určená čiara dotyku s nepriateľom a je veľký predpoklad že protivník využije aj nasadenie zelaných mužíkov alebo proste nejakú verziu piatej kolóny vycvičenej v kladení IED. Marder, Pizzaro či aj ten Pandur má jej posádka väčšiu šancu prežiť a pokračovať v boji lebo náš vklad ako stredný mech.prápor s Bvp-M bude ako sila NRI nasadení v prostredí preňho nevyhovujúcom.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5158
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Zrejme ani tí Španieli sú si nie takí istí, aby pustili svoje Pizzarro bez vyorávača.
Je to proste štandardne opatrenie. Zatiaľ čo na míny vieš urobiť protiopatrenia, odolnosť spomínaného Pandura či Rosomaka je nižšia ako BVP. Ak si dobre pamatám, jedná sa o Stanag L2.

Obrázek
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3938
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Scotty87 »

Pandur má protiminovou ochranu na úrovni 3a. Navíc že má něco vysokou protiminovou odolnost ještě neznamená že to pošleme do do minového pole na "smrt". Tam kde se předpokládá zaminování je použití prostředku proti minám jasné. Navíc není to Pizzarro ženijní varianta? U ní se použití odminovacích prostředku tak nějak očekává.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5158
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Scotty: myslel som ochranu korby.

Ano to je zenijna varianta.

Tu mame vybusny odminovac T-72 spolu s vyoravacom pouzivany u AČR.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Tu je SVO od Konstrukty zavedeny u OSSR.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Julesak »

Tých odmínovačov existuje celá rada typov, od klasických vyrorávacích až po takéto výbušné.
Ženijné zabezpečenie je pri nasadení nevyhnutné, to potrebuje každá technika.
Nehľadajme zase jeden zázračný parameter.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“