OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Na modernizáciu PLRK stredný dosah sa plánovalo minúť 605mil€. Na jeden systém!

Singapur kupil dva systemy a 200 kusov Aster 30 rakiet za 651mil €.

Hlavne Aster ma aj raketu Aster 30 Block 1NT schopnú zasiahnuť proti balistickym raketam s dosahom 1500km a vo vývoji Aster 30 Block 2 BMD proti manevrujucim balistickym strelam s dosahom 3000km.
Treba sa pozret aj na možnosti ďalšieho rozvoja. Lebo modernizovať Mig21 je skvele, ale tam si skončil. Žiaden ďalší rozvoj spôsobilosti.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Julesak »

Kub určite, S-300 by za inej konštelácie nemusel, ale ten náš rozhodne nie je dnes už žiadny technologický vrchol.
Pri otázke jeho modernizácie treba okrem toho, kto by ju mal prípadne realizovať, zvážiť aj či sa to oplatí (či tie peniaze nebudú lepšie investované do niečoho iného).

EDIT: Ten Aster na prvý pohľad nevyzerá zle.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 937
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

O výmene PL výzbroje sa tu už pred časom písalo, mne sa pozdával SPYDER pre krátky a BARAK pre stredný dosah. Juraj načtrol Aster 30, čo je tiež dobrá voľba.
Ohľadne KUBov a S-300, tieto systémy sú už za zenitom technologickým a najmä čo sa týka logistického zabezpečenia. Je to ďalšia akvizícia, ktorá sa bude musieť v dohľadnej dobe urobiť.
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

niko píše:Tak Spider nie je nahrada za S-300 ale inak suhlasim. Podla mna studia ktora sa tusim mala robit preukaze nemoznost modernizacie S-300 za sucasnych podmienok. Potom bud o PL komplet stredneho dosahu bud dojdeme uplne, alebo kupime nieco aspon ako tak cenovo dostupne. Cize nie Patriot.
Ani samotne patrioty nemusia byť práve najdrahšie.
Príkladom môže byť rozumná akvizícia Rumunov, Švajčiarov či Švédov.

Rumuni kúpili 7 batérií PAC 3+ za 3,5mld€.
Každá batéria však obsahuje nižšie počty OZ. Štandardne ma batéria 6-8, Rumuni objednali 4 na batériu. Vždy majú možnosť OZ dokúpiť neskôr.
Jedna batéria tak vychádza na cca 0,5mld€. Spolu kúpili 224 rakiet, 7 radarov, 7 stanovíšť riadenia paľby, 7 elektrocentrál, 13 anténnych zostav a 28 OZ.
Čiže náhrada S-300 1:1 by mohla vyjsť 500-600mil€. Ak by sme chceli dve, tak ako povodne OS chceli 2x S-300 sme na sume 1-1,2mld€

Švédi kúpili 4 verzie PAC 3+batérie za 1mld€. Pričom každá batéria obsahuje len 3 OZ.
Spolu kúpili 300 rakiet, 4 radary, 4 stanovištia riadenia paľby, 4 elektrocentrály, 9 anténnych zostav a 12 OZ, všetko bez podvozkov. Použijú MAN HX.

Švajčiari kúpili 5 batérii za 2mld €.
Spolu kúpili 70 rakiet, 5 radarov, 5 stanovišti riadenia paľby, 5 elektrocentrály, 7 anténnych zostav a 17 OZ a 6 terminálov MIDS-LVT Block II pre spojenie Link16.

Takže celkovo by som si dovolil tvrdiť, že SR by si vedeli obstarať jednu, možno aj dve batérie patriotov. Možno s postupným rozvojom/rozširovaním.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Juraj vdaka za zaujimave info. Mne osobne by sa Patriot pacil asi najviac, cize ja som za vsetkymi desiatimi. Odskusany, ucinny bojovy system, ktory vie byt kompatibilny prakticky so vsetkymi modernymi systemami velenia a riadenia PVO. Nevies nahodou, kolko OZ mal ten singapursky ASTER 30 ? Da sa to nejako parametricky porovnat ?
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Typicky ma bateria Aster-30 6ks OZ. Nas S-300 ma 4, ze?

Singapur prevádzkuje Aster 30 práve spolu s Spyder SR.
Myslím, ze po Spydry siahneme aj my. Ma veľmi zaujímavý rozsah.

Velkou operačnou chybou Patriota je zle pokrytie radarom. Radar je pevny, bez schopnosti otáčať sa a pokrýva sektor iba o uhle 120°, cize 1/3 oblohy a dosah len 100-130km.
Rovnako OZ maju odmer +/- 110° a namer, ktorý nie je 90°. Celá batéria je tak smerovana jednym smerom.
Ak by sme to mali prirovnať k postaveniu S-300 pri Nitre, tak Patriot by v rovnakom postaveni dokázal kryt hrozby z juhu, ale uz nie zo zapadu, severu či východu.
Je to system pre US Army, ktorej na domacej pode nic nehrozí a jej brigády sú ohrozované len z jedného smeru. Zaroven nad Patriotom maju este ďalšie vrstvy PVO.

To vsak náš pripad nie je, Aster/Patriot bude najvyššou vrstvou nasej trojvrstvovej PVO a mala by byť schopná ničiť hrozby z 360°. Čiže buď Aster30 alebo Barak8.

Našiel som aj cenu za Barak 8, ale z roku 2009. Barak II/8 SAM Battery: 135mil.€ 1 radar, 1 kontrolné stanovisko, 4 oz pre odpálenie 8 rakiet a 64 rakiet.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Ano, pokial viem nitrianska S-300 ma 4 OZ.
Barak 8 ER by sa vyslovene nukal, ked uz mame tu spolupracu s tou Eltou. Len teraz nahlas uvazujem. Aster 30, ako aj Patriot su sucastou europskej a NATO protiraketovej obrany, Barak 8 integrovany nie je. Je otazkou, aka jednoducha by jeho integracia bola a ci by Slovensko chcelo ist cestou jeho integracie, alebo naopak vypustenia ucasti v protiraketovej obrane. Proste ci nie je jednoduchsie kupit Aster, alebo Patriot a je s tym menej roboty aj za cenu, ze viac stoja. Z tohto vsetkeho mi najlepsie vychadza asi ten Aster 30.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

No hej.
Ale Aster-30 ma výškový dosah 20km, diaľkový 120km. Barak 8 ER na 30/150.
Ale MBDA pracuje na novych raketách, možno to dorovnaju.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Uvidime. Ono v celom tom procese je este kopec detajlov jednotlivych vyrobcov, ktore z nasho pohladu nevidime. Ale v zasade sa asi zhodneme na tom, ze modernizacia S-300 dneska pre Slovensko nema ziaden zmysel a jedina rozumna cesta je nakup noveho systemu.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2623
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Myslím ze sa nezhodneme. Ako vidieť z udalostí posledných dní, rokovať s Ruskou federáciou sa dá. Treba samozrejme dosiahnuť zrušenie sankcií voči rusku, ukrajinský problém za ne naozaj nestojí. Ako vidieť na príklade North Stream II, aj tak sú tie sankcie v dlhodobom horizonte iluzorne.
Mozno by to chcelo novú mierovú konferenciu, kde by bol potvrdený nový stav a samozrejme by boli zohľadnené požiadavky ruska, Maďarska a zbytok Ukrajiny by sa rozdelil medzi susedov.
Ale určite treba byť v strehu, po Matovicovych vtipoch Ukrajinci začali, akoby náhodou, cvičiť..

https://defence-ua.com/photo/aviatori_i ... ki-94.html
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

:shock:
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Obrázek
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3938
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Scotty87 »

Lynx
Vidím že máte na Slovensku opravdu vytříbený smysl pro humor. Dovolil bych si navrhnout ještě minimálně na části Ukrajiny obnovit Říšský komisariát a tím uspokojit také další životní prostor německého národa. Ovšem musím také slovenské kolegy varovat že pokud zaberete víc zakarpatského území než je dohodnutý poměr 2:1 je válka mezi námi nevyhnutelná. 8-)
Naposledy upravil(a) Scotty87 dne 6/3/2021, 13:55, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

Lynx píše:Myslím ze sa nezhodneme. Ako vidieť z udalostí posledných dní, rokovať s Ruskou federáciou sa dá. Treba samozrejme dosiahnuť zrušenie sankcií voči rusku, ukrajinský problém za ne naozaj nestojí. Ako vidieť na príklade North Stream II, aj tak sú tie sankcie v dlhodobom horizonte iluzorne.
Mozno by to chcelo novú mierovú konferenciu, kde by bol potvrdený nový stav a samozrejme by boli zohľadnené požiadavky ruska, Maďarska a zbytok Ukrajiny by sa rozdelil medzi susedov.
Ale určite treba byť v strehu, po Matovicovych vtipoch Ukrajinci začali, akoby náhodou, cvičiť..

https://defence-ua.com/photo/aviatori_i ... ki-94.html
Priznám sa, že som si ten príspevok musel prečítať 3x aby som uveril vlastným očiam.

Napadá ma množstvo argumentov, ale mám pocit resp. som presvedčený, že by to nepomohlo a preto prvýkrát v tejto diskusii je moja odpoveď (za 837 príspevkov) na tú krasojazdu slov (vopred sa ospravedlňujem ostatným diskutujúcim a adminom) táto: :sad:
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od skelet »

Lynx pozor na přání. Těch mírových konferenci by mohlo být mnohem víc, a nejen o Ukrajině.
ObrázekObrázekObrázek
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2623
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Samozrejme 1995 Daytonska dohoda, 1998 Srbsko - Kosovske riešenie problému, odtrhnutie čiernej hory, Podnesterska rep, ČR ma v poslednom čase s Poliakmi problémy (Tureň?) a to ani nespominam vskutku absurdné príhody ako Poľskí vojaci obsadili časť ČR a pár dní nechceli odist. Ako vidieť, aj v dnešnej zdanlivo stabilnej dobe sa dejú podobne zahranično politické javy.
A verte, keby vznikol nejaký česko-slovenský protektorat Podkarpatska Rus, najšťastnejší by boli práve ľudia, ktorí tam teraz žijú a často pracujú v ČR alebo SR. A je ich veru dosť.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5160
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Chvalabohu nikto nič také neplánuje, a aj S-300 RF modernizovat nebude a my sa aj naďalej budeme zbavovať sovietskej techniky.

Ak sa Ukrajinci rozhodnu delit Ukrajinu, tak ako bývalé národy Juhoslavie delili Juhoslaviu pri Daytonskej dohode a Kosove, tak budu vznikať nove štáty a nebudú sa k ničomu pripájať. To rozhodnutie je vsak na Ukrajincoch a nikom inom. Tebou nastavená logika je chybná a scestná, lebo ignoruje ze tlak na riešenie prišiel zvnútra.

A po dnešku som si zas trochu viac istý, ze tvoja poznámka pri radaroch predtým bola antisemitska a zda sa mi, ze patris k tým kotrbam, co nosia zelené tričká.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4172
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

No, ja pevne verim, ze tento nazor bol len pokus o vtip. V kadzom pripade su to nerealne veci. Rokovat s Ruskom o modernizacii techniky nikto urcite nebude.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2623
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Ako sa vraví nikdy nehovor nikdy. Pozrite sa, ako rýchlo vedelo letieť lietadlo do Moskvy, hoci dôvody boli výsostne vnútro-politické. Co tam po nejakých schválených stratégiách. Len teraz by mali OSSR výrazne a rýchlo posilniť, lebo také eskapady si nemôže dovolovat slaboch.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2623
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Juraj Tichý píše:
A po dnešku som si zas trochu viac istý, ze tvoja poznámka pri radaroch predtým bola antisemitska a zda sa mi, ze patris k tým kotrbam, co nosia zelené tričká.
Juraj, mate také skratkovite a zjednodušujúce videnie sveta, keď ma obliekate do zeleného. Verte, že to už v dnešnej dobe nie je moderné, v dnešnej dobe si vyzobavate to co potrebujete z reality a z rôznych ideológii, tak aby cieľ bol dosiahnutý k spokojnosti. Práve tá hybridnost zavádza a definuje nové postupy, ktoré sú svojím spôsobom nevinne a v konečnom dôsledku hrozivé. Destabilizovat akúkoľvek spoločnosť je v dnešnej dobe jednoduché, lacné a stačí málo mesiacov ci rokov aby boli ciele dosiahnuté. Prirovnal by som to k akupunktúre, kedy jemnými ihlickami bodate na extra citlivé miesta..
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“