Stránka 40 z 40

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 29/1/2026, 13:17
od pjaro77
Karasy sú vodné prasatá, to by si mal vedieť. Ja mám pitnú vodu kvôli akváriám v 60l sudoch. Priamo z akvárií by som naberal vodu nanajvýš na umývanie.

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 30/1/2026, 14:45
od Rase
Podle deníku Bild s odvoláním na experta na jaderné technologie by Německo teoreticky mohlo vyvinout atomovou bombu do tří let. Zazněl však i alternativní postoj. Bývalý ministr zahraničí se staví proti myšlence národní jaderné zbraně a místo toho se zasazuje o jednotný evropský jaderný systém. Podle jeho názoru by samostatné jednání bylo strategickou chybou a Evropa vyžaduje soudržnost a kolektivní odpovědnost. Německý kancléř Friedrich Merz prohlásil, že Německo je vázáno dvěma mezinárodně závaznými smlouvami, které mu zakazují vlastnit vlastní jaderné zbraně. Zároveň zdůraznil, že to nebrání diskusím s dalšími evropskými zeměmi ohledně společného jaderného odstrašování. Dodal, že taková jednání již probíhají, ale jsou stále ve velmi rané fázi.

https://twitter.com/nstrike1231/status/ ... 3609310608

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 2/2/2026, 15:41
od Rase
První návrh německého státního rozpočtu na rok 2027 vyčleňuje na obranu 121 miliard euro (2 941 mld Kč). Tato částka se skládá z 93,4 miliardy z běžného rozpočtu a zbývajících 27,5 miliardy ze zvláštního fondu zřízeného v roce 2022 s cílem urychlit obnovu armády země.

https://esut.de/2026/02/meldungen/67467 ... -begonnen/

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 3/2/2026, 22:01
od Koba
Sabotáž na německých válečných lodích. Policie zadržela Rumuna a Řeka
Kvůli podezření z pokusu o sabotáž zadrželi policisté v Německu a v Řecku dva muže. Informovalo o tom dnes generální státní zastupitelství v Hamburku. Podle něj se muži v hamburských loděnicích pokusili poškodit několik lodí, které byly určené pro německé námořnictvo.

Pokusu o sabotáž se podle prokuratury dopustili 37letý Rumun a 54letý Řek už v loňském roce. Oba pracovali v hamburských loděnicích. Podle bulvárního listu Bild muži nasypali kamení do motoru jedné z korvet, probodali přívod pitné vody, odstranili kryty palivových nádrží a deaktivovali pojistky. Podle prokuratury se na vše včas přišlo, a poškození lodí se tak podařilo zabránit.

https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/ ... 11e2&ei=47

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 4/2/2026, 14:33
od Rase
Německo zvažuje investice od špionážních satelitů a kosmických letadel až po útočné lasery v rámci plánu vojenských vesmírných výdajů v hodnotě 35 miliard eur (852 mld Kč), jehož cílem je čelit rostoucím hrozbám Ruska a Číny na oběžné dráze. Německo v příštích několika letech vybuduje šifrovanou vojenskou konstelaci více než 100 satelitů, známou jako SATCOM Stage 4, uvedl šéf německého vesmírného velitelství Michael Traut.

https://twitter.com/maks_nafo_fella/sta ... 6667602268

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 15/2/2026, 12:52
od Rase
Německo má zájem o koupi polských přenosných protiletadlových raketových systémů Piorun.

https://tvpworld.com/91570862/germany-e ... ile-system

IMG_5766.jpeg

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 20/2/2026, 11:55
od Rase
Pokud jde o průzkumná vozidla Luchs 2 (Piranha 6x6) pro Bundeswehr, tak Rheinmetall obdržel objednávky na nízkoprofilové věže CT-025, automatické kanóny Oerlikon KBA 25 a moderní simulátory – objednávky se pohybují v řádu milionů eur.

https://www.rheinmetall.com/en/media/ne ... ce-vehicle

IMG_5882.jpeg

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 28/2/2026, 00:31
od Koba
Německý parlament schválil zadání kontraktů v hodnotě 268 mil. € každý pro tři výrobce sebevražedných dronů resp. vyčkávající munice. Vedle giganta Rheinmetall s municí FV-014 se jedná o start-upy Stark Defence a Helsing s modely Virtus a HX-2. Po dokončení vývoje a kvalifikačních zkoušek může každý z výrobců počítat se zakázkou ve výši 1,0 mld. €.

Unikátní je nastavení stejných podmínek pro průmyslového giganta i pro začínající progresívní výrobce.

https://www.rheinmetall.com/en/products ... tem-fv-014
https://stark-defence.com/en
https://helsing.ai/hx-2

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 28/2/2026, 18:39
od Koba
Izraelská společnost Israel Aerospace Industries (IAI) dodala německému námořnictvu - Deutsche Marine - první autonomní bezosádkovou ponorku Blue Whale. Ponorka byla speciálně vyvinutá pro použití v mělkých vodách Baltského moře a její zkoušky probíhaly od roku 2024. Jedná se o společný projekt IAI s německou firmou Atlas, pobočkou koncernu TKMS.

Nasazení podmořských dronů je součástí programu Deutsche Marine "Navy 2035+". Ponorka má rychlost 7 uzlů ponořená a vytrvalost 2 - 3 týdny, v závislosti na druhu mise. Je přepravitelná ve standardním 40´kontejneru po zemi i letecky. Celkový počet, který námořnictvo objednává nebyl oznámený.
NBR6S3SCQRHCRPGAXBPL3LI2AA.jpg
Blue Whale při předání na základně Eckernförde

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 12/3/2026, 12:02
od Rase
Ukrajinští vojenští instruktoři pomohou německé armádě splnit cíl být do roku 2029 připravena na obranu proti případnému ruskému útoku na NATO. Uvedl to náčelník generálního štábu německé armády. Jde o obrat v dosavadních rolích po letech, kdy západní vojáci cvičili ukrajinské síly. ​Berlín a Kyjev se minulý měsíc dohodly, že Ukrajina vyšle vojenské instruktory do škol německé armády, aby zde předávali zkušenosti získané v bojích proti ruské invazi.

https://www.facebook.com/share/p/1Kwvh8 ... tid=wwXIfr

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 16/4/2026, 11:40
od Koba
VÍDEŇ —
Německo formalizuje systém, v rámci kterého jeho obranný průmysl získá bezprecedentní přístup k datům o bojové výkonnosti z vlastních bojů na Ukrajině, jako součást rozsáhlého obranného balíčku v hodnotě 4 miliardy eur (4,72 miliardy dolarů), který byl podepsán v Berlíně v úterý.

Memorandum o datech z bojiště, které ukrajinský ministr obrany Mychajlo Fjodorov označil za první dohodu svého druhu pro Ukrajinu, zahrnuje údaje o výkonu samohybné houfnice PzH 2000, kolového dělostřeleckého systému RCH 155 a protiletadlového odpalovače IRIS-T. Ukrajina také poskytuje Německu přístup k jeho systému řízení bojiště DELTA v reálném čase a dalším digitálním platformám pro vývoj AI modelů a analytických nástrojů.

Dohoda formalizuje dosud převážně neformální zpětnou vazbu. Německé obranné firmy tiše začlenily ukrajinská bojová data do modernizací nové generace: například PzH 2000 čelil problémům s opotřebením hlavně způsobeným vyšší než NATO-kadencí Ukrajiny, což byla cenná zkušenost, a integrace izraelského systému aktivní ochrany Trophy do nového Leopardu 2A8 byla rovněž přičítána zkušenostem získaným na Ukrajině.

https://www.defensenews.com/global/euro ... gn=dfn-dnr

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 20/4/2026, 13:44
od Rase
Německý automobilový průmysl přesouvá pozornost na výrobu zbraní. Příčinou je klesající poptávka po vozidlech a vlna zbrojení v Evropě. Průmysl v Německu zažívá nejdelší stagnaci od druhé světové války. Každý měsíc ztrácí 15 000 pracovních míst, a to i v automobilovém sektoru. Skupiny Mercedes-Benz a Volkswagen zaznamenaly v uplynulém roce pokles zisku o více než 40 %, provozní zisk Porsche se propadl až o 98 %. Volkswagen v této situaci jedná s izraelskými partnery o výrobě komponent pro systém protivzdušné obrany "Železná kupole". Německý výrobce autodílů Schaeffler začal produkovat motory pro drony, palubní systémy pro obrněná vozidla a komponenty pro vojenská letadla. Změny jsou poháněny vládními obrannými kontrakty v celkové hodnotě až jeden bilion eur. Téměř 90 % evropských obranných investic směřuje do německých podniků. Pro kontext uveďme, že dle institutu pro výzkum míru SIPRI Německo v letech 2021 až 2025 předběhlo Čínu a stalo se čtvrtým největším vývozcem zbraní na světě s podílem 5,7 %. Téměř čtvrtina německého zbrojařského exportu v tomto období směřovala na Ukrajinu, dalších 17 % bylo vyvezeno do jiných evropských zemí. Centrem německého obranného průmyslu se v posledních letech stal Mnichov.

https://e.dennikn.sk/minuta/5286447

germany-bundeswehr-defense-industry-GettyImages-1258500140-e1688568396282.jpg

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 22/4/2026, 15:07
od Scotty87
Pistorius: Rusko se chystá na vojenský střet s NATO. Německo je už předmětem hybridních prostředků
Německo hodlá posílit stav své armády. Aktivních vojáků by mělo výhledově přibýt 75 tisíc. Cílem je 460 tisíc vojáků v aktivní službě a rezervistů.

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 16/5/2026, 13:43
od Rase
Německá automobilová skupina Mercedes-Benz Group zvažuje možnost rozšíření svých aktivit a vstupu na trh s výrobou vojenské techniky.

https://www.wsj.com/business/autos/merc ... n-bd40e3c9

IMG_7682.jpeg

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 21/5/2026, 13:12
od Koba
Německá armáda vyšle do Turecka odřad PL střel Patriot, spolu s obsluhou v počtu 150 mužů z z jednotky Flugabwehrraketengeschwader 1. Rozmístění má posílit jižní křídlo NATO proti útokům Íránu na Turecko. Systémy budou v Turecku rozmístěné v červnu a srpnu. I když se hovoří o posílení, má německá jednotka jenom nahradit stahovanou americkou.

Ta byla v Turecku rozmístěná po několika útocích balistickými raketami na turecké území v dubnu Jeden z nich mířil na základnu Incirlik, kde jsouuložené jaderné zbraně odstrašujícího systému POC NATO.

Nemecká CUAS obrana

Napsal: 10/6/2026, 17:33
od pjaro77
https://www.czdefence.cz/clanek/stredni ... abizi-radu
Bundeswehr v oblasti mobilní C-UAS (Counter-Unmanned Aerial Systems) v posledních letech výrazně posílil své plány a akvizice, především v reakci na zkušenosti z konfliktu na Ukrajině a rostoucí hrozbu malých, středních i rojových dronů.
Hlavním pilířem mobilní protidronové obrany se stal systém Skyranger 30 od Rheinmetall Air Defence, který kombinuje 30mm revolverový kanón s programovatelnou municí AHEAD, senzory (radar + EO/IR) a možností nést rakety krátkého dosahu.
Rheinmetall očekává (a Bundeswehr plánuje) objednávku v řádu 500–600 kusů Skyranger 30 celkově přes všechny složky ozbrojených sil, s odhadovanou hodnotou 6–9 miliard eur. Tyto dodávky by měly probíhat ve dvou fázích – do roku 2029 a poté do roku 2035. Počáteční operační schopnost (IOC) systému se očekává v roce 2027, plná operační schopnost (FOC) pak kolem roku 2029. Některé z těchto systémů by měly být nasazeny například v Litvě pro ochranu Panzerbrigade 45.

V listopadu 2025 Bundestag schválil další klíčový krok: vývoj a pořízení nové mini-rakety SADM (Small Anti-Drone Missile) speciálně pro integraci na Skyranger 30. Tento program má rozpočet okolo 490 milionů eur. SADM doplní kanónovou výzbroj a umožní efektivnější boj proti malým a mikro-dronům – jeden Skyranger by měl být schopen zničit až 30 dronů v jednom střetnutí. Tím se systém stane „plně schopným“ proti této kategorii hrozeb, což je přímá reakce na ukrajinské zkušenosti.

Bundeswehr využívá i další systémy v oblasti C-UAS, které však nejsou čistě mobilní v klasickém smyslu samohybných kanónových platforem:
  • Systém ASUL (Abwehrsystem gegen Unbemannte Luftfahrzeuge) – modulární C-UAS řešení s prvky od HENSOLDT (radary, senzory), které je již v operačním nasazení. V roce 2025–2026 probíhá jeho rozšíření o kinetické prostředky (např. ESG Elektroniksystem dodává upgrade pro boj kinetickými zbraněmi na kratší vzdálenosti).
  • Interceptor-drony od firmy TYTAN Technologies (Mnichov) – v říjnu 2025 podepsána smlouva na stovky milionů eur na vývoj a dodávku counter-drone systémů (drone-vs-drone), včetně mobilní konfigurace na vozidlech (demonstrátor plánován na Q1 2026).
    Další prvky jako net-launcher drony A1 Falke od Argus Interception, které jsou ve službě od roku 2025.

Starší systémy jako MANTIS (modulární, automatický C-RAM/SHORAD) zůstávají v inventáři, ale nejsou primárně zaměřeny na novou vlnu malých dronů a jejich mobilita je omezenější.

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 15/6/2026, 06:45
od Rase
Bojová vozidla 45. tankové brigády Bundeswehru během cvičení "Freedom Shield 2026" v Litvě — tanky Leopard 2A6 a obrněné transportéry Fuchs jsou vybaveny dodatečnou ochranou z vyklápěcích sítí a mříží.

1 .jpg
2 .jpg
3 .jpg
4 .jpg
5 .jpg

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 15/6/2026, 07:18
od Zemakt
Škoda, že se toho cvičení neúčastnil nikdo z AČR.

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 18/6/2026, 08:46
od Rase
Německo-francouzská společnost KNDS plánuje postavit v Německu další dvě výrobní závody. To oznámil šéf společnosti pro Německo, Florian Hohenwarter, pro "Frankfurter Allgemeine Zeitung". "Podle současných plánů postavíme v Německu další dvě výrobní zařízení," řekl Hohenwarter. Jedná s firmami a zkoumá možné lokality, ale nepotvrdil zprávy, že KNDS převezme závod Mercedes v Ludwigsfelde. "Ve střednědobém horizontu vyrobíme čtyřikrát více Boxerů a houfnic, třikrát více Leopardů a dvakrát tolik Pum," řekl. Toto zvýšení počtu zaměstnanců KNDS Německo do konce desetiletí zdvojnásobí, tedy přibude 4 000 až 5 000 zaměstnanců. Ale i při dobrém počtu uchazečů (před čtyřmi lety podle Hohenwartera bylo podle Hohenwartera 6 000 přihlášek ročně, loni 60 000) organický růst nebude podle manažera KNDS stačit na zvládnutí tohoto nárůstu. Jedno výrobní místo bude věnováno celému výrobnímu řetězci od karoserie až po hotové vozidlo, v tomto případě se zaměřením na kolová vozidla, řekl Hohenwarter pro FAZ. Druhá lokalita se zaměří na svařovací závod, podobně jako závod v Görlitzu, který nedávno převzal železniční výrobce Alstom. Pro něj je toto převzetí závodu příkladem pro vznik nových výrobních zařízení. Je třeba "transformovat průmysl, tedy učinit stávající ekosystémy použitelnými," vysvětlil. Výroba tanků je základní kompetencí KNDS. Na otázku, zda jsou tyto produkty vůbec stále potřeba, vzhledem k tomu, že drony jsou žádané ve válce na Ukrajině, Hohenwarter odpověděl, že jsou potřeba a že se brání proti tvrzení, že jde o starou technologii. Válka na Ukrajině ukazuje, že bojové tanky, dělostřelectvo a obrněná kolová vozidla mají "nezměněný vysoký význam na bojišti".

https://www.msn.com/de-de/finanzen/top- ... r-AA25RDES

Re: Německá armádo kam kráčíš?

Napsal: 24/6/2026, 23:49
od Koba
Rheinmetall zažil nejhorší burzovní den od roku 1989, Německo už údajně nechce fregaty za miliardy eur
Akcie německého zbrojařského koncernu Rheinmetall ve středu odepsaly přes 18 %, což znamená nejhorší jednodenní propad ceny od roku 1989. Investory znepokojila zpráva, že Berlín zvažuje zrušení stavby šesti fregat F126 za miliardy eur a jejich nahrazení menšími plavidly. Výprodej zasáhl i další evropské zbrojní společnosti.

Akcie evropských zbrojařských firem ve středu výrazně oslabily potom, co se objevila zpráva, že Německo plánuje zrušit projekt stavby šesti fregat F126. Šlo přitom o největší zbrojní zakázku na lodě od konce druhé světové války.

Podle informací deníku Financial Times, který se odvolává na zdroje obeznámené se situací, chce Berlín zrušit víceletý program v hodnotě několika miliard eur a namísto toho objednat osm menších fregat typu Meko A-200.

Největší dopad měla zpráva na společnost Rheinmetall. Její akcie během středečního obchodování ztrácely i přes 20 %. Nakonec skončily v mínusu přes 18 %, což je nejhorší denní propad ceny od roku 1989. Firma totiž měla být hlavním dodavatelem.

https://www.investicniweb.cz/aktuality/ ... .sznhp.box

Pozn.: Pokud si někdo myslí, že toto je obhajoba čehokoliv, tak je blbec.