Stránka 5 z 5

Re: Boje v praveku

Napsal: 10/4/2026, 17:50
od palo satko
Archeogenetika ma zatial dva zasadne problémy. Jeden objektívny a druhy subjektívny. Ten objektivny je založeny na prostredi v ktorom sa daju najsť ludske ostatky vhodne na analyzu. V zasade v chladnom prostredi vyrazne lahšie ako v krajinach s teplym podnebím. A druhy subjektívny je založeny na existencii labakov v ktorych sa analyza robi. Napr. v Madarsku je labak a tak je k dispozicii množstvo udajov z Madarska. Na Slovensku a v Česku nie je a tak aj ked iste su skladoch archeologov tisice ostatkov vhodnych na skumanie, tak genetickych udajov je pramalo.
Tu je mapa s udajmi o vysledkoch genetiky analyzovanych jednotlivcov
https://umap.openstreetmap.fr/en/map/an ... /52.382813