Chengdu J-20

Vše, co patří do této zajímavé země
Odpovědět
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Gratulace

Příspěvek od Alchymista »

Deadeye píše:Jinak všimli jste si na té J-10S, že měla na levém křídle něco na podvěsu (vypadlo to jako průzkumný kontejner či tak něco). Pokud ano, tak by mne zajímalo zda to i natáčeli ze vzduchu.
obrázky z videa môžem dodať (aj keď sú nič moc) - vyzerá to skôr na nejaký rebácky kontajner (rušič?) pri prvom návrate J-10S je trochu vidno, že to vzadu dolu "niečo" má, možno antény.
Pri druhom lete robila J-10 (zrejme tá istá) doprovod J-XX - mihne sa v zábere pristátia.

K J-XX na videu - zdá sa mi, že motory nevyzerajú celkom rovnako ani so zatvorenou, ani s otvorenou tryskou
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

Zajímalo by mne, co je to za senzor, co má letadlo vyklopený na hřbetě , mezi motory na úrovni svislých ocasních ploch. Že by to byl systém analocký k přehledovému radaru zadní polosféry tak, jak ho má řada Su-27...?
Nebát se a nekrást!
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Re: První let J-20

Příspěvek od Rosomak »

Kutuzov píše:Na světě je video prvního 15 minutového letu J-20:

http://player.56.com/v_57752850.swf
http://player.56.com/v_NTc3NTI4NTA.swf

Foto před přistáním:

http://oi52.tinypic.com/1z3uers.jpg
To foto před přistáním vykazuje všechny známky špatné koláže (stačí pořádně zvětšit a prohlédnout okraje). Technická - na cca 400 km/s se mi zdá příliš vytočená směrovka vzhledem k náklonu letounu.

Trochu mne zaráží fakt, že při otáčce na stojánku (čas 5.00) letoun má uvnitř úplně tmavé trysky. Případně že by je vypnul před obrátkou?

Obrázek

Také jsem nezachytil proud plynů na videu ani při detailním zkoumání jednotlivých snímků videa. Okamžik startu a zúžení trysek je cenzurován (nebo máte jiné video, kde tato sekvence je?), ale forsáž není vůbec vidět.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Damcer - Mám dojem, z predchádzajúcich videí, že to "žlté čosi" je obal brzdiaceho padáku - schránka je zrejme výklopná a pri pojazdových skúškach a prvých letoch je v otvorenej polohe. Asi pre o majú nejaké bezpečnostné dôvody... Na Rosomákovom obrázku už padák v schránke chýba.

Rosomak - lietadlo prichádzalo na stojánku po dlhšom pohybe po zemi, takže nie je dôvod, aby si niečo videl - turbína je už vychladená a v režime malého výkonu vo viditeľnej časti spektra už nežiari. A do vzduchu sa pri predpokladanom ťahu motorov dostane bez problémov aj bez forsáže... tak ma napadá, či tých "prebehnutí" nebolo viac - na videu je len jedno - a potom to proste špatne zostrihali...
Prúd spalín - vzhľadom na roztrasenosť celého videa a nie zrovna oslnivú kvalitu to takmer neuvidíš, ale všimni si na svojom obrázku hlavne okolie pravej podvozkovej nohy a kolesa.

Úvodný obrázok má rozmery 330x248 (http://img.v19.56.com/images/9/14/pengr ... 2749hd.jpg) a je to zrejme skutočne koláž - lietadlo je zachytené z nadhľadu s vysunutým podvozkom - aby bol takýto záber proti modrej oblohe možný, muselo by byť v hooodne divokej polohe - a tomu zasa nezodpovedá osvetlenie stroja.... výchylku kormidiel by som neriešil, je badateľná, ale ak nevieme nič o rýchlosti a spôsobe ich reakcie, ťažko odhadovať, ako sa chovajú za letu...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Gratulace do Číny...
Dancer píše:Zajímalo by mne, co je to za senzor, co má letadlo vyklopený na hřbetě , mezi motory na úrovni svislých ocasních ploch. Že by to byl systém analocký k přehledovému radaru zadní polosféry tak, jak ho má řada Su-27...?
to nebude senzor, ale víko brzdících padáků.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Mám dojem, z predchádzajúcich videí, že to "žlté čosi" je obal brzdiaceho padáku - schránka je zrejme výklopná a pri pojazdových skúškach a prvých letoch je v otvorenej polohe. Asi pre o majú nejaké bezpečnostné dôvody...
Brzdící padák může v případě nouze posloužit jako protivývrtkový, takže to asi radši nechali otevřené. Nebo prostě při prvním letu nechtěli zbytečně riskovat a používat větší množství systému než kolik bylo nezbytně nutné, podvozek podle všeho taky nezasouval...

Obrázek

Pokud jde o to, proč letěl zrovna dnes, tak kromě té vysoce postavené návštěvy může taky jít o prachobyčejnou pověrčivost stačí se podívat na datum toho vzletu ( 11.11. 11 :D ).

Když se tak dívám na tu fotku, tak mě docela zarazilo, že nezavřou ty přední kryty šachty hlavního podvozku, noha je až vzadu. Může to mít víc důvodů, ale v první chvíli mě napadlo, že můžou klidně sloužit jako dodatečné stabilizační plochy.

Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Pěkná fotka odspod:
Obrázek
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6842
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Něco na závěr - prostě někteří lidé jen jdou po hloupostech - viz zde Abrams chudinka po mě.
Že jde o technické možnosti, které budou měnit rovnováhu v regionu?
Jak to některým lidem může něco změnit....
Chudáci - doporučuji - existují také rodiné weby - rada a doporučení....

Amerika bude měnit strategii nasazení LL. a jednotlivých flotil.
Ano nebo ne?

Budeme to také sledovat?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Redboyova poslední fotka (zespod) mě docela zaujala. Napadá mě totiž že to skoro vypadá jako by letoun nebyl aerodynamicky nestabilní. Možná se mýlím, ale křídlo je posunuto relativně vzad, což je velmi nevýhodné z hlediska vlnového odporu i podvěšení výzbroje (posun centráže). Hlavní výhodou nestabilní konfigurace je možnost mít křídlo více vpředu (viz. mé povídání o aerodynamice Gripenu). Hodně vpředu mi přijde umístěný hlavní podvozek, který jednoznačně musí být za těžištěm. Co myslíte?

Polohy krytů podvozku bych asi u prvního letu moc neřešil, snad kromě toho že určitě nejdou použít jako přídavná stabilizační plocha. Přímo v těžišti by takto mnoho práce nenadělaly.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Obrázek

To vytočení směrovek protichůdně je z důvodu stabilizace při startu?
Spíše by mne to přišlo jako zvýšení aerodynamického odporu při přistání (našel jsem to u konstrukce větroně z roku 1931 - Austria)...
Ale na to jsou tu experti...
Má to také jiný současný letoun? A jak letoun může v takovém okamžiku vyrovnat poryv větru?

(na tom mnou kritizovaném obrázku http://oi52.tinypic.com/1z3uers.jpg má také směrovky protiběžně)
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Rosomak: Ta fotka není ze startu, ale přistání. Si myslím. Protisměrné vychýlení SOP je náhrada aerodynamické brzdy. To není neobvyklé.

Jersey: Systém řízení si s letounem udělá co potřebuje a dá se předpokládat, že konstruktéři vědí co dělají.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Redboy: Aerodynamika je ovšem, mrška, poněkud nekompromisní k přání jednotlivců a omyly v leteckých konstrukcích nejsou ani dnes tak neobvyklé jak by si konstruktéři a vývojáři přáli - poměrně dost a zásadních chyb jsem nakonec popsal i u svého nejoblíbenějšího letounu vůbec - Viggenu. Nevíme jaký systém řízení letu kitajský letoun na palubě nese a já bych vsadil pár svých bot že je aerodynamicky stabilní. Až bude k dispozici kvalitní nákres nebo fotka ze které bude jasněji odvoditelný půdorys letounu, lze to snadno potvrdit nebo vyvrátit - podvozek bývá u všech letadel v podobné poměrné vzdálenosti od těžiště.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

redboy píše:Rosomak: Ta fotka není ze startu, ale přistání. Si myslím. Protisměrné vychýlení SOP je náhrada aerodynamické brzdy. To není neobvyklé.
kopapaka píše:Brzdící padák může v případě nouze posloužit jako protivývrtkový, takže to asi radši nechali otevřené.
Mne to přišlo také, ale raději se ptám, protože tady kontext hovoří spíše o startu.
Deadeye
svobodník
svobodník
Příspěvky: 37
Registrován: 30/4/2006, 17:31

Zbraňové šachty

Příspěvek od Deadeye »

Zajímavá debata. Každopádně čím více na letoun koukám a porovnávám, čím více je fotek z různých úhlů a detailnějších, tím více si potvrzuji domněnku, že ta inspirace MiGem 1.44 je velmi silná. To by možná stálo za debatu, protože více hlav více ví.

Jinak mne zaujala jiná věc. Procházel jsem hodně fotek zboku a zespodu, i poměrně detailních a nikde jsem si nevšiml ani náznaku zbraňových šachet. Ano, možná jen dvířka tak dobře zapadají, že prostě na tmavém podkladě to nelze rozpoznat. Pokud by ale opravdu tento kousek neměl zbraňové šachty, tak jde jen o technologický demonstrátor a cesta k sériovému stroji bude o to delší.

Také se nezdá, že by motory měly vektorování tahu, ale zase na úvodní lety mohli sáhnout po jistotě. Jsem velmi zvědavý jak se to bude vyvíjet dále.

Je zajímavé i to, že se letoun představil "nabarvený". Většinou prototypy jsou v základní barvě (žluté v Číně většinou).

Může to být potažením RAM materiálem, ale jen čistě na RAM to nevypadá.

Potom to tedy byl záměr. A teď je otázka zde jen Čína schovává například podíl kompozitů a znesnadňuje odhad konstrukce (přeci jenom na žlutém povrchu v základní barvě jde více poznat jak je letoun zkonstruován). Nebo se snaží maskovat něco více (třeba, že až tak daleko nejsou a toto je demonstrátor bez pokročilých technologií, tedy bez vyspělých kompozitů, bez vektorování tahu motorů, bez zbraňových šachet atd.).
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Jinak mne zaujala jiná věc. Procházel jsem hodně fotek zboku a zespodu, i poměrně detailních a nikde jsem si nevšiml ani náznaku zbraňových šachet. Ano, možná jen dvířka tak dobře zapadají, že prostě na tmavém podkladě to nelze rozpoznat. Pokud by ale opravdu tento kousek neměl zbraňové šachty, tak jde jen o technologický demonstrátor a cesta k sériovému stroji bude o to delší.
A robil si až takéto podrobné skúmanie? :-) http://paralay.iboards.ru/download/file ... &mode=view
To to však už nie je normálne. Niektorí ľudia sa asi minuli povolaniu.
Deadeye
svobodník
svobodník
Příspěvky: 37
Registrován: 30/4/2006, 17:31

Příspěvek od Deadeye »

Moc přesvědčivé to není, viděl jsem jiné fotky se změnou světlosti a kontrastu a zatím toho z nich extra vyčíst nejde. Počkáme si.
Uživatelský avatar
pomala.jesterka
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 11/2/2010, 18:36

Příspěvek od pomala.jesterka »

Mě vrtá hlavou, že by v Číně někdo takové fotky pustil ven. Neměli by mít zájem to utajovat? Leda, že by se chtěli pochlubit, co už dokáží.

U té poslední fotky se mě nezdá, že by testovali letoun na letišti tak blízko civilních domů.
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

Tak Čína si může tahat tričko - na rozdíl od Saddáma Hussaina si to nikdo nepřijde ověřit osobně, zda je to pravda... :D
Nebát se a nekrást!
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

pomala.jesterka píše:U té poslední fotky se mě nezdá, že by testovali letoun na letišti tak blízko civilních domů.
Ony ty domy zas nejsou tak blízko...
Čína se už nějaký čas snaží ukázat, že modernizuje a předvedení takového stroje to docela umožní. Nejde jen o svět, ale taky to docela působí na vlastní obyvatelstvo.

On je to skoro jistě řízený únik ( viz fotky na památku pod cedulí zákaz fotografování ), několikrát zmiňovaná nečinnost Čínské internetové " policie " to víceméně naznačuje. Navíc nemuselo jí o první skutečný start , ten mohl proběhnout někde jinde.
Deadeye píše:Jinak mne zaujala jiná věc. Procházel jsem hodně fotek zboku a zespodu, i poměrně detailních a nikde jsem si nevšiml ani náznaku zbraňových šachet. Ano, možná jen dvířka tak dobře zapadají, že prostě na tmavém podkladě to nelze rozpoznat. Pokud by ale opravdu tento kousek neměl zbraňové šachty, tak jde jen o technologický demonstrátor a cesta k sériovému stroji bude o to delší
Jenže stejně tak tam skoro nejsou vidět žádné panely pro přístup k motorům apod. Celé mi to připadá takové vytmelené, ať už ve skutečnosti nebo počítačově po nafocení...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

rabo píše:A robil si až takéto podrobné skúmanie? :-) http://paralay.iboards.ru/download/file ... &mode=view
To to však už nie je normálne. Niektorí ľudia sa asi minuli povolaniu.
Možno sa ani príliš neminul...
A už to nie je "koníček" alebo hobby, to je už skôr diagnóza
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Odpovědět

Zpět na „Čína (ČLR)“