Korejská vojenská vozidla na vodík
Automobilka Kia propaguje ekologické vojenské vozidlo, vodíkovou čtyřkolku založenou na platformě NEXO od společnosti Hyundai Motor, který jako zdroj energie využívá vodíkové palivové články. Hyundai nabízí vodíkové
Nexo dokonce již od roku 2018 (na civilním trhu) a Kia má přístup k technologiím mateřské společnosti Hyundai. Podle informací The Korean Blog Kia plánuje uvést první civilní vodíkový automobil na trh v roce 2028. Ještě předtím by však měla využít vodíkovou technologii v armádním odvětví, kde je aktivní její divize Kia Defense. Má jít o víceúčelové vozidlo kategorie SUV nebo MPV. Zajímavé bude sledovat i využití vodíkových technologií v armádě, které by mělo sahat od vodíkových vozidel, až po vodíkové generátory. Kia přitom údajně počítá, že postupně nabídne ve vodíkovém provedení celou řadu svých armádních vozidel. Od lehkých velitelských strojů, až po těžké nákladní vozy a ozbrojená vozidla. Díky možnosti rychlého doplňování paliva je ostatně vodík pro armádu mnohem zajímavější, než bateriové elektromobily. Vodíkové elektrické generátory, které by měly nahradit starší diesel-agregáty nebo bateriová úložiště, pak slibují vyšší efektivitu a samozřejmě i bezemisní provoz. Na obrázku níže je nové civilní Nexo.
https://www.auto.cz/kia-nabidne-vodikov ... sti-140818
https://www.hyundai.news/cz/articles/pr ... 00-km.html
https://www.wowtv.co.kr/NewsCenter/News ... 2507070248