Zbrojní fond EU

Komentáře aktuálního dění ...
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od Koba »

Evropská Komise tento týden zveřejnila údaje o prostředcích fondu European Defence Fund, které poskytla na celkem 57 společných výzkumných a vývojových projektů v hodnotě 1,07 mld. €. Většina prostředků zamířila do vývoje dronů, autonomních prostředků a koordinaci s Ukrajinou. Hlavní prostředky mířily do čtyř iniciativ: EURODAMM, LUMINA, SKYRAPTOR, a TALON v oblastech vyčkávající munice a dronů.

Iniciativ se účastní na 634 pracovišť ze 26 členských zemí.
TV5NNB3RLRHTZFLDVQCHGPFDU4.jpg
Příprava dronu "Baba Jaga" při nácviku ukrajinských operátorů
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od Koba »

Obranná autonomie Evropy je na dosah s 50 miliardami eur ročně
PAŘÍŽ — Evropská suverenita v obraně a bezpečnosti je na dosah a podle studie pěti významných německých obranných investorů, odborníků a vedoucích představitelů průmyslu by vyžadovala investice přibližně 50 miliard eur ročně po příští desetiletí.

Dokument identifikoval deset klíčových oblastí, kde Evropa čelí strategickým mezerám ve schopnostech, včetně velení a řízení, autonomních systémů a hlubokého úderu. Dosažení obranné autonomie by stálo odhadem 150 až 200 miliard eur do roku 2030 a 500 miliard € během příštího desetiletí, uvádí studie publikovaná Kielským institutem pro světovou ekonomiku:

"Odhadujeme, že náklady na program suverenity v rámci evropské obranné autonomie dosáhnou do roku 2030 150–200 miliard eur a v příštím desetiletí celkem přibližně 500 miliard eur. Toto číslo odráží náklady agendy suverenity a je dosažitelné v rámci současného finančního plánování, pokud bude odpovídajícím způsobem investována jedna třetina plánovaného ročního nárůstu evropských obranných rozpočtů o 200 miliard eur – tedy zhruba 10 % celkových evropských výdajů na obranu.

V poměru k souhrnné ekonomické produkci EU plus Spojeného království a Norska odpovídají výdaje ve výši přibližně 50 miliard EUR ročně v příštím desetiletí na program suverenity asi 0,25 % HDP. Celková potřebná částka ve výši přibližně 500 miliard EUR je také výrazně nižší než program NextGenerationEU (750 miliard EUR) spuštěný za účelem překonání pandemie COVID-19.

Rozhodujícím úskalím tedy nejsou ani peníze, ani technologie. Realizace programu závisí na politických prioritách a vedení, průmyslové
koordinaci a ochotě opustit neefektivní a nákladnou roztříštěnost evropské obrany. Zkušenosti a úspěchy Ukrajiny v posledních letech ukazují, čeho je
možné dosáhnout, jsou-li definovány jasné cíle a technologické priority."

https://www.kielinstitut.de/fileadmin/D ... encies.pdf

Translated with DeepL.com (free version)
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od palo satko »

Evropská suverenita v obraně a bezpečnosti je na dosah a podle studie pěti významných německých obranných investorů, odborníků a vedoucích představitelů průmyslu by vyžadovala investice přibližně 50 miliard eur ročně po příští desetiletí.
Nemci vymysleli, všetci zaplatíme a oni budu veliť. To tu už bolo: „Ein Volk, ein Reich, ein Führer“ Radšej sa budem hadat s Madarom, ako posluchať Nemca.
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od Zemakt »

S rusákem se hádat nebudeš, jsi dost starý na to, abys tohle mohl vědět.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dano10
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 251
Registrován: 22/9/2010, 20:10
Bydliště: Trnava

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od Dano10 »

Koba píše: 8/5/2026, 15:06
"Odhadujeme, že náklady na program suverenity v rámci evropské obranné autonomie dosáhnou do roku 2030 150–200 miliard eur a v příštím desetiletí celkem přibližně 500 miliard eur. Toto číslo odráží náklady agendy suverenity a je dosažitelné v rámci současného finančního plánování, pokud bude odpovídajícím způsobem investována jedna třetina plánovaného ročního nárůstu evropských obranných rozpočtů o 200 miliard eur – tedy zhruba 10 % celkových evropských výdajů na obranu.
Veľmi by ma zaujímalo, čo znamená v preklade do ľudskej reči to: "Toto číslo odráží náklady agendy suverenity"
A tutok si nie som istý, či to nemám brať ako iróniu:
Zkušenosti a úspěchy Ukrajiny v posledních letech ukazují, čeho je
možné dosáhnout, jsou-li definovány jasné cíle a technologické priority."
To vydedukovali s tých mindichových telefonických nahrávok? 8-)
Pri dvojpercentnom HDP vynakladá EU cca 380 miliard na zbrojenie. Ďalších 50 miliárd ročne je nárast o cca 13%. Ak zarátaš Trumpovu požiadavku na členov NATO aby dávali na obranu 5% HDP tak by EU dávala na obranu cca 1000 miliárd. Ruské HDP je cca 2600 miliárd. Na zbrojenie /počas vojny z Ukrajinou/ dáva cca 7% čo je okolo 180 miliárd. Proti komu sa to vlastne chystá EU na vojnu s toľkými miliardami, keď Rusov je cca 150 miliónov a EU má bez GB cca 450 miliónov obyvateľov. A to nehovorím o tom, že ekonomika EU pri súčasnom nastavení pošle s takýmito investíciami do zbrojenia / a to ani nemusím počítať tých Trumpových 5%/ svojich obyvateľov do doby kamennej.
Zemakt píše: 8/5/2026, 17:47 S rusákem se hádat nebudeš, jsi dost starý na to, abys tohle mohl vědět.
Nepamätám si, že by nás Rusák nútil míňať na obranu 5%HDP. Dokonca nás ani neťahal do svojich vojenských ....dobrodružstiev, vyžral si ich so všetkými následkami úplne sám a to napriek tomu, že sme s ním onehdá boli vo vojenskom pakte, takže mi uniká pointa tvojho príspevku.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od Koba »

palo satko píše: 8/5/2026, 17:09
Nemci vymysleli, všetci zaplatíme a oni budu veliť. To tu už bolo: „Ein Volk, ein Reich, ein Führer“ Radšej sa budem hadat s Madarom, ako posluchať Nemca.
Celkem obvyklé dezolátní stanovisko. Prachy od Němců nesmrdí, ale jak něco chtějí, tak to pr!!! Zapomněl jsi, že v době, kdy platilo to "Ein Volk....." jste u vás běhali s pravačkou nahoře a křičli "Na stráž!" A mimochodem, Německo čestně (aspoň materiálně) odškodnilo přeživší Židy a podporovalo Izrael miliardami. O Slovensku jsem nic takového neslyšel.....
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od Zemakt »

Nepamätám si, že by nás Rusák nútil míňať na obranu 5%HDP. Dokonca nás ani neťahal do svojich vojenských ....dobrodružstiev, vyžral si ich so všetkými následkami úplne sám a to napriek tomu, že sme s ním onehdá boli vo vojenskom pakte, takže mi uniká pointa tvojho príspevku.
To že si nepamatuješ něco o pěti procentech a jiných konsekvencích, mj. když o tom řeč nebyla, je tvůj, ne můj problém.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 779
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Vojenské výdavky Československej socialistickej republiky (ČSSR) sa počas studenej vojny pohybovali na výrazne vyššej úrovni než v súčasnosti, výdavky na obranu sa zvyčajne pohybovali v rozmedzí 4 % až 6 % HDP, avšak napríklad v roku 1987 predstavovali výdavky na armádu približne 24,5 miliardy korún, čo tvorilo až 20 % celého štátneho rozpočtu.
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od pjaro77 »

palo satko píše: 8/5/2026, 17:09
Evropská suverenita v obraně a bezpečnosti je na dosah a podle studie pěti významných německých obranných investorů, odborníků a vedoucích představitelů průmyslu by vyžadovala investice přibližně 50 miliard eur ročně po příští desetiletí.
Nemci vymysleli, všetci zaplatíme a oni budu veliť. To tu už bolo: „Ein Volk, ein Reich, ein Führer“ Radšej sa budem hadat s Madarom, ako posluchať Nemca.
Neviete, prečo musia slováci zo seba tak často v diskusiách v skoro každej téme robiť chronických ublížencov ? Mne je to už trápne.

Pali, neboj sa, nemeckej rozhodne veliť nebude. V osudovej situácii by zatuhol a potom sa začal alibisticky krútiť ako čamrda.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od Koba »

@Dano10 - Jestliže si pro svůj příspěvek vytvoříš vlastní bájnou realitu, která má jen okrajové a ještě účelové kontakty se skutečností a reálnou situací, bylo by nejlepší na něj vůbec nereagovat. Alw slušnost velí se o to aspoň pokusit.
Takže nejdříve, máš tam věcné chyby:
- za socialismu se hodpodářský výsledek státu nepočítal v HDP, takže uvádět jakákoliv procenta z tohoto parametru je nesmyslné
- Výdaje na obranu byly tajné a po sovětském vzoru rozprostřené do dalších rezortů kvůli oklamání nepřítele
- Další obrovské výdaje ve prospěch Sovětského svazu nás stály dodávky uranu. Od roku 1945 nejméně do roku 1965 nám Sovětský svaz za uran v rudě nebo koncentrátu neplatil nic. Platil jenom těžební náklady a provozní zisk, definové jako "samostojné náklady", což nebyl žádný v ČSR/ČSSR platný ekonomický pojem, takže se brzy staly objektem sovětského handrkování co do výše i obsahu. Netřeba zdůrazňovat, že sovětské straně českoslovenští komunisté vždycky vyšli vstříc. V rámci tlaku na neustálé zvyšování dodávek nutil SSSR čs. stranu otevírat i menší a problematická ložiska, která se nemohla nákladové umořit. Přitom na investice nám SSSR půjčil a půjčky jsme museli splácet - i po vyčerpání ložisek, která už nic nenesla. Celkové ekonomické ztráty se v odhadech (značná část podkladů se nesledovala, byla tajná, nebo skartovaná) pohybují od 26 do 46 mld Kčs bez škod na zdraví obyvatelstva a životním ptrostředí. Typický je socialistický údaj, že náklady dosáhly 67,5 mld Kčs a Sověti za platili 77,5 mld Kčs, takže byl dosažený zisk 10 mld. Kč. Ovšem bez započítání dotací ze státního rozpočtu ve výši 35,9 mld. Kčs - ty byly v jiné kapitole :D
- Sovětský svaz nás zatáhl o svých vojenských dobrodružství dost brutálně 21.8.1968, poté skladováním jaderných hlavic pro své útočné rakety v objektech Javor. Je třeba také připomenout i Operaci Krkonoše r. 1980, kdy z příkazu Kremlu stála naše vojska několik dnů na severní hranici připravená na sovětský rozkaz vtrhnout do Polska. O účasti našich specialistů ve válce v Koreji se ví obecně velmi málo.
- Dodávky zbraní ze SSSR měly pevné ceny, o kterých se nevyjednávalo a tvrdé plány jejich pořizování. Toto se rozpadlo a přestalo plnit koncem osmdesátých let, kdy ani ČSSR, Maďarsko, NDR, o Polsku ani nemluvě nebyli schopni bez vážného narušení národního hospodářství sovětské kvóty plnit. Na druhé straně v krizi se nacházející SSSR neplnil své odběry z těchto států, takže si dovolil odmlouvat i soudruh Husák.

A srovnávat tehdejší situaci s dnešní, kdy Rusko porušilo všechny smlouvy a mezinárodní akty, které od roku 1945 podepsalo a brutálně napadlo sousední stát je úplně mimo a nezapadá ani do tvé vybájené reality.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od pjaro77 »

K poslednému odstavcu - https://www.armadninoviny.cz/efektivita ... lizmu.html
Tam sú detailne popísané fakty ako nás sovieti s tým systémom pevných cien o.ebábali, takže sme arabom, sýranom, afričanom, vietnamcom defacto dotovali zbrane.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Dano10
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 251
Registrován: 22/9/2010, 20:10
Bydliště: Trnava

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od Dano10 »

@Koba
Do toho tvojho "objektívneho" analytického príspevku akosi nezapadá to, že napríklad ZSSR dodávalo ČSSR energonosiče za cca tretinu svetových cien. Za energonosiče nedostávali platby v peniazoch, ale poväčšine ho ČSSR splácalo recipročne tovarom vyrobeným v ČSSR. Tak isto do neho nezapadá, že nám a vám Rusko ako následník ZSSR /okupanta/ po skončení okupácie cca v roku1989 splatil čiastku dlhu,/ ktorý paradoxne okupant voči okupujúcemu mal/, ktorá prevyšovala ČSSR zahraničný dlh v roku 1989.
Ku cti ti slúži, že si objektívne uviedol, že za socializmu sa výsledok štátu nepočítal v HDP a tým pádom sú percentá HDP na zbrojenie ktoré tu uvádzajú iný diskutéri "vycucané s prsta". /neobjektívneho odhadu vygenerovaného umelou inteligenciou/.
Súhlasím, že v niektorých prípadoch sme ZSSR kryli chrbát. Konkrétne, že Varšavská zmluva kryla ZSSR chrbát pri invázii do Československa v roku 1968 čo považujem zo strany ZSSR /ale aj krajín ktoré sa toho zúčastnili/ za svinstvo. Viem aj o našich špecialistoch zúčastňujúcich sa rôznych konfliktoch kde sa stretli dve ideológie. Pri zatiahnutí do svojich vojenských dobrodružstiev som však mal na mysli priame oficiálne zatiahnutie armád Varšavskej zmluvy zo strany ZSSR do horúceho konfliktu, ako to vidíme pri zaťahovaní členov a aj nečlenov NATO do konfliktu ktorý vyprovokujú USA .
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od pjaro77 »

Zaplatil nám starými zbraňami po roku 1989 - stíhačkami napríklad. Pretože ZSSR a Rsuko neskôr vyšlo na psí tridsiatok.

Je fuk, že socík nepočítal s HDP. Ide o základy účtovníctva - pomer dostal a vydal. Cca 20 percent z rozpočtu šlo na priame zbrojenie. V tej dobe sa z rozpočtu financovalo skoro všetko. Neviem o tom, že by štátne podniky mali nejaký kapitál, asi len prevádzkové financie (opravte ma ak sa mýlim).

V niektorých prípadoch sme ZSSR kryli chrbát ? Ty kokso, však celá stratégia ZSSR spočívala v tom, že tretia svetová bude vo východnej a strednej europe. ZSSR plánoval operácie Za 7 dní na rýne, kde sme mali s tisíckami tankov a BVP poslúžiť ako potrava pre kanony.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Dano10
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 251
Registrován: 22/9/2010, 20:10
Bydliště: Trnava

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od Dano10 »

@pajro
Presne. Celá stratégia ZSSR vtedy spočívala tak, ako spočíva stratégia NATO dnes. "Geopolitika vole". Dnes stratégia NATO počíta s tým, keďže sme tak ako vtedy nárazníková zóna medzi "zlým" Ruskom a "dobrým západom", kdežto vtedy sme boli nárazníková zóna medzi "zlým" západom a "dobrým" ZSSR, že sa z nás stane potrava pre delá. Nič sa pre nás nezmenilo, len našťastie pre nás to, že sa "ponúkli hrdinský" bojovníci proti "zlému" Rusovi na Ukrajine a zatiaľ sme len "čakatelia na príležitosť", kedy nás ten "dobrý západ posunie" /vymení/ ako potravu pre kanóny namiesto Ukrajincov.
Celé to tvoje o stratégii ZSSR je "čo by bolo keby". Ale ja som rozprával o tom, čo sa stalo a ZSSR nás do svojho horúceho konfliktu našťastie v tej dobe nezaťahovalo.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od pjaro77 »

Stratégia NATO dnes spočíva v obrane krajín NATO proti vonkajšiemu nepriateľovi a nie v plánovaní dobýjania ruského územia.
Žiadne plány na Za týždeň u Moskvy západ nemá a nemcov držali američania dobre pod krkom počas ccelej studenej vojny.
Jasno ?

To nie sú báchorky čoby keby ale historické dlhodobé prípravy vrámci boľševickej agresívnej rozpínavosti. Ako mi hovoril jeden diskutér - vojak , celá ČSĽA nikdy netrénovala obranu, vždy len útok. Reálne sa boľševická rozpínavosť diala v Koreji, Vietname, číne, kube. Našťastie sa v západnej europe nepodarilo nič rusákom spustiť.

Inak som rád, že si konečne odkopal a od posmešných častušiek si prešiel k priamemu ideologickému kvokaniu na podporu ruska a zssr.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od Koba »

Dano10 píše: 9/5/2026, 10:54 @Koba
Do toho tvojho "objektívneho" analytického príspevku akosi nezapadá to, že napríklad ZSSR dodávalo ČSSR energonosiče za cca tretinu svetových cien. Za energonosiče nedostávali platby v peniazoch, ale poväčšine ho ČSSR splácalo recipročne tovarom vyrobeným v ČSSR. Tak isto do neho nezapadá, že nám a vám Rusko ako následník ZSSR /okupanta/ po skončení okupácie cca v roku1989 splatil čiastku dlhu,/ ktorý paradoxne okupant voči okupujúcemu mal/, ktorá prevyšovala ČSSR zahraničný dlh v roku 1989.
Opět věcné chyby a nesmysly:
- V rámci RVHP se za jakékoliv zboží platilo zase zbožím, vždycky, ne jenom "poväčšine".
- Cenotvorba byla jednotná, ceny zboží vždy odvozené od západních cen pomocí speciálního kalkulačního vzorce (pětiletý průměr x přepočítací kurz MBHS). Že si ho soudruzi stanovili okolo 1,- USD = 0,75 Př. RBL, to bylo výsledkem jejich geniality, a podle toho pak dostávali zaplaceno.
- Jako vývozci surovin se Sověti chytili sami do pasti, protože ceny ropy a pod. podstatně kolísají, ale ceny výrobků na Západě téměř soustavně inflačně rostou. Takže jestli platilo jeden rok, že např. za 10 tun ropy byla jedna Tatra 138, příští rok už to mohlo být jenom 0,8 Tatry (příklad přepočtu). Vzájemná bilance se vyrovnávala zvýšením exportu/snížením importu. Finanční vypořádání neexistovalo.
- Vzájemný obchod se řídil Podmínkami RVHP. S faktem okupace neměl nic společného.
- Výše uvedeným mechanismem také vznikl dluh SSSR vůči ČSSR, kdy hodnota dodávaných surovin v souladu se světovými cenami klesala a hodnota těch Tater a lokomotiv, motocyklů Jawa a bot ze Zlína nikoliv. Aby vůbec mohl čs. export pokračovat a nemusela se zastavit polovina čs. průmyslu, řešil to Václav Klaus revolučním krokem, převedením záporného salda na úvěr. Jeho splacení pak bylo standardním počinem v rámci Pařížského klubu sovětských věřitelů. Kdyby to SSSR odmítlo, dostalo by se do stavu státního bankrotu.
- Sovětský svaz samozřejmě bolelo, že mohl teoreticky prodávat suroviny na světovém trhu za opravdové dolary a takhle dostával často nesměnitelné, na světovém trhu neuplatitelné zboží, ale ty podmínky platily pro všechny v RVHP stejně. SSSR těžko mohl své vazaly v impériu nechat chcípnout.

Pozn.: Výše uvedené platí pouze pro běžné zboží. Náklady na pobyt okupačních vojsk a ceny "speciálu" měly vlastní mechanismy.
Dano10
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 251
Registrován: 22/9/2010, 20:10
Bydliště: Trnava

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od Dano10 »

pjaro77 píše: 9/5/2026, 12:33 Stratégia NATO dnes spočíva v obrane krajín NATO proti vonkajšiemu nepriateľovi a nie v plánovaní dobýjania ruského územia.
Žiadne plány na Za týždeň u Moskvy západ nemá a nemcov držali američania dobre pod krkom počas ccelej studenej vojny.
Jasno ?

To nie sú báchorky čoby keby ale historické dlhodobé prípravy vrámci boľševickej agresívnej rozpínavosti. Ako mi hovoril jeden diskutér - vojak , celá ČSĽA nikdy netrénovala obranu, vždy len útok. Reálne sa boľševická rozpínavosť diala v Koreji, Vietname, číne, kube. Našťastie sa v západnej europe nepodarilo nič rusákom spustiť.

Inak som rád, že si konečne odkopal a od posmešných častušiek si prešiel k priamemu ideologickému kvokaniu na podporu ruska a zssr.
To o tej obrannej stratégii NATO si mal napísať do vtipov, podobne ako tú rozprávku jedného diskutéra-vojaka, ako nás v ČSĽA učili útočiť. Ja som zrejme na rozdeľ od teba v ČSĽA slúžil a nikto ma tam útočiť neučil. Učili ma hlavne zvládať vojenskú techniku a prežiť. A o Korei, Vietname, Číne a Kube si najprv niečo naštuduj, než začneš vypisovať niečo o boľševickej rozpínavosti.
Kóreu oslobodzovalo ZSSR spod japonskej kolonizácie spolu so starým Kimom. Len dobrá vôľa ZSSR spôsobila, že dovolili USA rozdeliť Kóreu na zónu ZSSR a zónu USA ktoré delila 38 rovnobežka, čo sa Kórei vypomstilo a vyústilo do neskoršej vojny. Vietnam detto. Po porážke Japonska sa Vietnamci nechceli znovu stať kolóniou Francúzska a vyústilo to do konfliktu, ktorý mali na svedomí hlavne USA. A v Číne a na Kube by podobne ako vo Vietname socializmus nezvíťazil bez masívnej podpory domáceho obyvateľstva.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od pjaro77 »

Ja mám naštudované čo sa dialo v Koreji, Vietname. Nebol som krmený boľševickým trusom ako ty na VUMLi.
Komunisti robili v tých krajinách riadené prevraty vrámci ich chorej ideologie. Keby USA nezastavilo tých magorov, tak je celá Korea vymletý červený shithole. Dobrá vôľa ZSSR nemala na koreu absolútne nič spoločné. Keď kimovci prehrávali, tak došla na pomoc Čína , ktorá tam poslala na podporu záplavu boľševických fanatikov.

Videli sme tú všeľudovú podporu v Číne, Vietname a Kambodži. Po prvotnom nadšení im nomenklatúra dala ochutnať peklo a hladomor.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Dano10
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 251
Registrován: 22/9/2010, 20:10
Bydliště: Trnava

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od Dano10 »

Koba píše: 9/5/2026, 12:47

Opět věcné chyby a nesmysly:
- V rámci RVHP se za jakékoliv zboží platilo zase zbožím, vždycky, ne jenom "poväčšine".,,,
...- Sovětský svaz samozřejmě bolelo, že mohl teoreticky prodávat suroviny na světovém trhu za opravdové dolary a takhle dostával často nesměnitelné, na světovém trhu neuplatitelné zboží, ale ty podmínky platily pro všechny v RVHP stejně. SSSR těžko mohl své vazaly v impériu nechat chcípnout.
Určite nefungoval čistý bárter. Zúčtovávalo sa v prevoditeľných rubľoch a sám priznávaš, že nám ZSSR dodávalo energonosiče za nižšie, ako svetové ceny a odoberalo za to tovar, ktorý by ČSSR inde /hlavne na kapitalistickom západe/ nepredalo. Ale takto to predsaj medzi okupantom a vazalom nefunguje, takto to funguje medzi spriatelenými štátmi.
Dano10
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 251
Registrován: 22/9/2010, 20:10
Bydliště: Trnava

Re: Zbrojní fond EU

Příspěvek od Dano10 »

pjaro77 píše: 10/5/2026, 00:52 Ja mám naštudované čo sa dialo v Koreji, Vietname. Nebol som krmený boľševickým trusom ako ty na VUMLi.
Komunisti robili v tých krajinách riadené prevraty vrámci ich chorej ideologie. Keby USA nezastavilo tých magorov, tak je celá Korea vymletý červený shithole. Dobrá vôľa ZSSR nemala na koreu absolútne nič spoločné. Keď kimovci prehrávali, tak došla na pomoc Čína , ktorá tam poslala na podporu záplavu boľševických fanatikov.

Videli sme tú všeľudovú podporu v Číne, Vietname a Kambodži. Po prvotnom nadšení im nomenklatúra dala ochutnať peklo a hladomor.
Bavíme sa o oslobodení Koreji v roku 1945 a nie o vojne v 50-tich rokoch. A prevraty robili v krajinách, kde si ľudia dobrovoľne vybrali socializmu a nie len v nich, predsaj len iné štáty ako ZSSR. Aj dnes v priamom prenose vidíme, kto organizuje farebné revolúcie, nedovolí nepohodlným osobám a spolkom kandidovať, unáša prezidentov, vraždí verchušky v neposlušných krajinách, alebo trestá krajiny s ktorými je dokonca v jednom spolku za suverénnu politiku obhajujúcu vlastné záujmy . A nehnevám sa na teba, že máš iný názor ako ja a asi ťa sklamem, nepočúvam infovojnu, neviem ktoré sú slavianske vysielače, neštudoval som VUML nebol som nikdy v žiadnej strane okrem pionierov a SZM z ktorého som v roku 1985 dobrovoľne vystúpil. Ale mám prečítanú spústu hrubých kníh o veľmi vzdialenej histórii podobne, ako o tej súčasnej. :wink:
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“