Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Zamčeno
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11765
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od Zemakt »

Na tom kolik jich je nezáleží, záleží na tom, že armády mají nebo měli by mít program(y), jak na vojáky působit, aby se takovým stali nebo se mu alespoň začali blížit.
Koukám, že už konečně nastal čas, abys nám objasnil, jak takový program vypadá v praxi. Respektive, jak u AČR vypadá ta hlasitá netoleranc?
Podobně i další aspekty, jako třeba tichá tolerance kouření. To už se naštěstí také zlepšilo a to dost výrazně
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3749
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od seabee »

Pokud bude nepřekročitelným prahem pro vstup do AČR jedno pivo a pět cigaret denně, tak se rychle zredukuje na velikost Papežské gardy.
Už takhle je problém najít mezi marihuanou a perníkem promořenou mládeží několik z tisíce, kteří uběhnou sto metrů pod 25s a vzepřou 30 kg.
Guardiasuiza2.jpg
Guardiasuiza2.jpg (17.42 KiB) Zobrazeno 1923 x
Zdroj: Wikipedia
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 308
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od Martan »

Dzin píše: 27/10/2023, 20:22
Martan píše: 27/10/2023, 19:31 Měl bych takovou malou poznámku ke škodlivosti alkoholu. Některé léčivé látky z bylin jsou nejlépe rozpustné v alkoholu. Některé se v podstatě z rostlin ani jinak získat nedají než že se naloží do alkoholu. Pokud bychom tedy absolutně vyloučili alkohol jako škodlivou látku, přišli bychom i o tyto léčivé látky. Já osobně bych byl s úplným zakazováním alkoholu velmi, ale velmi opatrný. A to jsem v podstatě téměř úplný abstinent, vypiji tak 1-2 malé panáky becherovky měsíčně a 1 pivo ročně. Všechno je to o přiměřenosti. Opíjet se nebo si vypěstovat i lehkou závislost je špatně, ale úplný zákaz taky.
Nikdo přeci alkohol nezakazuje, tedy kromě případů, že si ve službě, potom je zakázán. Jinak tento argument má svojí váhu, ale jen pro doby minulé, neboť nyní dokážeme tyto látky syntetizovat ve formě léčiv nebo potravinových doplňků bez nutnosti, aby byl konzumován i alkohol. Tedy tělo dostane jenom potřebnou látku.
No právě, dostaneš jednu, dvě konkrétní látky. Jenomže bylina neobsahuje jenom jednu látku a celé jejich spektrum. A pokud jde o bylinné směsi, tak už jsi se syntetickými látkami úplně k koncích. A navíc pokud potřebuješ tuto syntetickou látku dostat k uživateli, tak ji musíš doplnit o další látky. Můžeš namítnou, že jsou i jiné způsoby, jak z bylin dostat účinné látky, jako je třeba macerace, výluh apod. To je samozřejmě možné, ale potřebuješ na to čas a takto získané látky musíš ihned nebo ve velmi krátké době použít. Nelze je dlouhodobě skladovat. A pokud jde o mne, tak dám přednost panáku becherovky před hrstí syntetických pilulek.
Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od Dzin »

Ataman píše: 27/10/2023, 20:52No a co v nich teda je Dzine? Že je alkohol metla lidstva a horšího svinstva(kromě vajec) není? Takovejch už bylo...takže jo, mám(tu sinusoidu).
Ne nebylo. Jak už jsem psal, není žádná sinusoida, to je pouze tvoje představa. Díky probíhajícímu výzkumu se neustále zpřesňuje rozsah škodlivosti konzumace alkoholu. To, že si v minulosti vědci mysleli, že konzumace škodí méně je fakt, stejně, jako to, že malé dávky jsou neškodné a mohou být i zdraví pozitivní. Jenže tohle je už překonané a díky zpřesňujícím a dlouhodobým studiím se ukazuje, že tomu tak není.
Hele, abysme to tu dále neplevelili a ňák to rozumě skončili - pokud se do dvou let, tedy do 27.10.2025 neobjeví studie prokazující prospěšnost alkoholu, máš u mě 10l koňaku(samozřejmě kavkazskýho, těma francouzskejma dryjákam ti hubu urážet nemíním).
Ta se určitě neobjeví a koňak si můžeš vypít na svoje zdraví. :wink:
Zemakt píše: 27/10/2023, 21:07 Koukám, že už konečně nastal čas, abys nám objasnil, jak takový program vypadá v praxi. Respektive, jak u AČR vypadá ta hlasitá netoleranc?
Třeba tím, že všechny vojenské objekty jsou nyní zcela nekuřácké a kouřit je možno pouze ve vyhrazených místech.
Martan píše: 27/10/2023, 21:42 No právě, dostaneš jednu, dvě konkrétní látky. Jenomže bylina neobsahuje jenom jednu látku a celé jejich spektrum. A pokud jde o bylinné směsi, tak už jsi se syntetickými látkami úplně k koncích. A navíc pokud potřebuješ tuto syntetickou látku dostat k uživateli, tak ji musíš doplnit o další látky. Můžeš namítnou, že jsou i jiné způsoby, jak z bylin dostat účinné látky, jako je třeba macerace, výluh apod. To je samozřejmě možné, ale potřebuješ na to čas a takto získané látky musíš ihned nebo ve velmi krátké době použít. Nelze je dlouhodobě skladovat. A pokud jde o mne, tak dám přednost panáku becherovky před hrstí syntetických pilulek.
A podobně můžeš do sebe dostat celé potřebné spektrum látek. Přičemž je zde velká výhoda v možnosti přesného dávkování a to, že nebudeš muset s potřebnou látkou užívat i další, které bylinné směsi obsahují a jejichž účinek nemusí být pro organismus konzumenta žádoucí. Popřípadě budeš přesně vědět, co konzumuješ a v jakém množství.

Teď to neber prosím osobně, vytanulo mi to nyní na mysli, že mě vždy fascinovalo, že se najdou lidé, kteří jsou ochotni do sebe narvat prakticky cokoliv, pokud je to "přírodní" a striktně odmítat jakoukoliv "nepřírodní" látku, byť by to bylo zdraví prospěšnější. Tolik moje oslomůstkovské odbočení. :D





P.S. Jen mi ale přijde, jako byste nikdy netušili, že v armády od nepaměti vyvíjí snahu o to, aby jejich vojáci žili co nejzdravěji. Samozřejmě každá to má uzpůsobeno svým možnostem a požadavkům.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
bat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 693
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od bat »

Zábavná diskuse. Nedalo mi to a není problém samozřejmě najít články a vědecké studie o blahodárnosti pití alkoholu - ochrana proti demenci u starších osob. Nějak to není potřeba zkoumat, jenom závěr a reference. Vtipné je, že se neshodnou co je to střídmé pití a tři skleničky denně jsou možná taky OK :D
https://www.psychiatryinvestigation.org ... number=680

Takže se zařiďte podle vědy :razz:
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11765
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od Zemakt »

Třeba tím, že všechny vojenské objekty jsou nyní zcela nekuřácké a kouřit je možno pouze ve vyhrazených místech.
To si děláš prdel Dzine :mrgreen:

Celá tahle šaráda kvůlí takové píčovině. Ledy se pohnuly a AČR se konečně vydala cestou pokroku. Tvl. :razz:

Bat: Pirk tvrdí že sedmička červeného pro chalapa a den je ku prospěchu jeho srdce a cévního systému. On sám je vzorek.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od Dzin »

bat píše: 28/10/2023, 02:30 Zábavná diskuse...
Jenže většina těch studií je stará. Třeba ta co postuješ je z roku 2011. Většina tvrzení o přínosnosti střídmého pití alkoholu se zakládá právě na těchto starších nebo starých studií. Je to podobné jako se všemi lidskými bádání, je potřeba neustále sledovat trendy a jak se naše poznání vyvíjí a neustrnout někde v minulosti jako u konečného názoru. Když půjdeš do minulosti ,vždy narazíš na seriózní vědecké studie, které jsou nyní považovány za překonané nebo zcela mylné. Ale tak je to v pořádku, takto věda funguje. Pokud pominu účelové a nebo zkreslené věci, kterých je bohužel také dost.

Tak je to přeci ve veškeré lidské snaze o poznání. Nebo u jakéhokoliv vědního oboru. Medicína se vyvíjí a znalosti se zpřesňují a rozšiřují. Proto tvrzení "je to jak na sinusoidě" nebo "stejné jako v minulosti" je naprosté nepochopení toho principu.
Zemakt píše: 28/10/2023, 07:27 To si děláš prdel Dzine
Nějak mi uniklo co máš na mysli? Chtěl si o toleranci a ta nyní neexistuje. Nebo chceš celkový program AČR proti kouření? Ten má a v rámci něho se zaměřuje na pomoc kuřákům přestat kouřit.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11765
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od Zemakt »

Ty víš moc dobře oč mi šlo Dzine. Mohl jsi reagovat hned na počátku, že se z tvého pohledu jedná pouze o tabulky s přeškrtnutou cigaretou a zastavit mne. Za mne konec. Jen bouře ve sklence vody a spousta promrhaných slov.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od Dzin »

To jsem tedy nevěděl. :D Jde o to, že se to i dodržuje, zatímco když jsem kdysi vstupoval do armády, tak se masivně kouřilo prakticky kdekoliv a to ikdyž byla kasárna oficiálně nekuřácká. A to včetně nadřízených. Jediný, kdo to kdy porušil za mé služby byl bohužel bývalý prezident Zeman
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2537
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od palo satko »

U nas je popularna pesnička, v ktorej sa spieva : V piatok si zresetujem hlavu ....
Takže otazka? Suhlasim, že chlast a možno aj cigaretka v službe je zla, ale čo po službe, na dovolenke, alebo na domacej oslave? Aj to sa ma zakazat? A ako sa to bude kontrolovat?
Obrázek
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 942
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od Ataman »

Dzin píše: 27/10/2023, 23:33Ne nebylo.
Jak už jsem psal, to že není žádná sinusoida, je pouze tvoje představa.
Dzin píše: 28/10/2023, 07:39Jenže většina těch studií je stará. Třeba ta co postuješ je z roku 2011. Většina tvrzení o přínosnosti střídmého pití alkoholu se zakládá právě na těchto starších nebo starých studií.
Před r. 2011 bylo taktéž mnoho studií, přínos alkoholu vyvracejících. A i po r. 2023 se objeví mnoho studií, přínos alkoholu potvrzujících, prostě sinusoida, aneb:
Dzin píše: 28/10/2023, 07:39je potřeba neustále sledovat trendy a jak se naše poznání vyvíjí a neustrnout někde v minulosti jako u konečného názoru.
Dzin píše: 27/10/2023, 23:33Ta se určitě neobjeví a koňak si můžeš vypít na svoje zdraví. :wink:
Ale objeví, vždycky se objeví.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od Dzin »

Ataman píše: 28/10/2023, 08:52A i po r. 2023 se objeví mnoho studií, přínos alkoholu potvrzujících, prostě sinusoida,
A můžeš mi nějakou uvést? Nebo abych nebyl tak náročný, z let 22-23, která toto tvrdí? Aby si něčím dokázal svoji teorii, protože zatím si uvedl jen jednu, která naopak tvrdí, že i alkohol v malých dávkách je zdraví škodlivý. Chápej potom můj skepticismus, když se odvoláváš na něco, co tvůj názor vyvrací.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11662
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od Dzin »

palo satko píše: 28/10/2023, 08:38 Takže otazka? Suhlasim, že chlast a možno aj cigaretka v službe je zla, ale čo po službe, na dovolenke, alebo na domacej oslave? Aj to sa ma zakazat? A ako sa to bude kontrolovat?
Na toto má armáda programy prevence a i léčení závislosti. Stejně tak má pravidelní lékařské kontroly, které poměrně dobře odhalí jaké je tvoje zdraví vzhledem k užívání návykových látek.

Ale zase, tohle je jen hypotetické, nikdo v AČR nezakazuje vojákům konzumaci alkoholu a kouření mimo pracovní dobu. Zde se jen bavíme o tom, že nekuřák a abstinent má obecně lepší zdraví a podává vyšší pracovní výkon, než kuřák a piják alkoholu.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 942
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od Ataman »

Dzin píše: 28/10/2023, 08:59A můžeš mi nějakou uvést? Nebo abych nebyl tak náročný, z let 22-23, která toto tvrdí?
Buď si děláš prdel, nebo seš natvrdlej, dával ti jí sem bat, z r.2011.
Dzin píše: 28/10/2023, 08:59protože zatím si uvedl jen jednu, která naopak tvrdí, že i alkohol v malých dávkách je zdraví škodlivý.
Abysme byli přesní, neuvedl jsem žádnou, pouze dva články, které se odvolávají na nějaké studie, tvrdící(dle nadpisů) - "Na zdraví! Vědci konečně přišli na to, proč je přiměřené pití alkoholu prospěšné pro zdraví srdce" a "Sklenička alkoholu denně vám život neprodlouží. Ale ani nezkrátí, ukázala metaanalýza".
A ano, přiznal sem se, že sem je nečet, přestal sem tomuto věnovat jakoukoliv pozornost již před hodně lety, protože sinusoida.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2537
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od palo satko »

Dzin, ked porovnam Hitlera, ktory bol nielen nefajčiar a abstinent ale aj vegetarian, s Churchillom, ktory bol tažky alkoholik a fajčiar a ich vykon v WWII. nie si celkom isty že to plati všeobecne a vždy.
Obrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4246
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od Alfik »

seabee píše: 27/10/2023, 21:27 Pokud bude nepřekročitelným prahem pro vstup do AČR jedno pivo a pět cigaret denně, tak se rychle zredukuje na velikost Papežské gardy.
Už takhle je problém najít mezi marihuanou a perníkem promořenou mládeží několik z tisíce, kteří uběhnou sto metrů pod 25s a vzepřou 30 kg.
No šak právě. Vadí cigošky a pívo, marijánka a perník nevadí - o tom tady nikdo nic neříkal ani nepsal :mrgreen:
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4246
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od Alfik »

bat píše: 28/10/2023, 02:30 Zábavná diskuse. Nedalo mi to a není problém samozřejmě najít články a vědecké studie o blahodárnosti pití alkoholu - ochrana proti demenci u starších osob. Nějak to není potřeba zkoumat, jenom závěr a reference. Vtipné je, že se neshodnou co je to střídmé pití a tři skleničky denně jsou možná taky OK :D
https://www.psychiatryinvestigation.org ... number=680

Takže se zařiďte podle vědy :razz:
Provedu, vykonám. To jsou dvě skleničky :twisted:
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4246
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od Alfik »

Dzin je prostě tzv. Nový, EUidní, člověk. Zakázat, zregulovat. Všechno. Cokoli. I dýchání.
:lej:
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
bheid
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 402
Registrován: 7/12/2008, 19:26

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od bheid »

No když vezmu lidský dějiny, plný zákazů, regulace a povinných společenských konvenci, tak EUdní rozhodně není nový člověk a EU je stará jak lidstvo samo :D
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 942
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Požadavky na bojovou připravenost vojáka dneška

Příspěvek od Ataman »

Alfik píše: 28/10/2023, 10:09Dzin je prostě
taková současná Susan B. Anthony:
whw.png
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Zamčeno

Zpět na „Aktuality“