Stránka 43 z 65

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 08:22
od jean
Slyseli jsme slovo bozi... Presne to iste sa teraz siri proruskymi skupinami na fb. To im tam pises ty?

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 08:55
od Ataman
Kterak pojišťováci zavřeli úžinu:
https://shanakaanslemperera.substack.co ... MBKqz7Hdcg

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 08:57
od Rase
palo satko:
Tak trochu se bojím zeptat, jaký byl tvůj názor na to, když Írán posílal svoje revoluční gardy bojovat do Sýrie, všemožně pomáhal svým proxi Hamásu a Hizballáhu, nebo Hútiúm v Jemenu (taky Rusku a vlastně všude kde mohl alespoň trochu škodit komukoliv). Během posledních let se podařilo tyto proxi síly potlačit nebo výrazně oslabit a teď když se karta obrátila, Írán zeslábl a boj se přenesl na jeho území, tak najednou ti samí šmejdi jsou "bojovníci za svobodu, které celý zlý svět ošklivě šikanuje".

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 09:17
od palo satko
Nepotrebuješ ruske zdroje, aby si vyzeral "prorusky".
"USA zmierňujú limity na ruské energetické spoločnosti v dôsledku prudkého nárastu cien ropy. Volatilita na energetických trhoch v dôsledku vojny v Iráne nemohla prísť v lepšom čase pre prezidenta Vladimira V. Putina."
https://www.nytimes.com/2026/03/10/worl ... rices.html

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 09:21
od palo satko
Rase pri iranskej pomoci v Syrii si si mohol vybrať: bud Assad alebo Isil. Ty si si vybral Isil? A pri otazke Palestíny ti môže byť pevnou oporou v nazore OSN a jeho rezolucie.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 09:36
od pjaro77
palo satko píše: 11/3/2026, 08:16 Iran sa nikde neostahuje a nalady jeho vedenia, gard, armady a obyvatelstva vojna neurobi proamerickymi. Takže všetky krajiny okolo, počnuc Azermi a Omanom nekončiac sa budu snažiť dosťat vztahy s Iranom do normalu. Ale nie do normalu, ktory bol pred mesiacom (to je s pritomnosťou Američanov), lebo Iran tam USA nebude chciet a vlastne ani oni. Keby USA branili Katar proti Iranu mali by ajatolahovia problém. Ale USA sa zučastnuju na židovskej vojne proti Iranu a to je pre Arabov a muslimov všeobecne problem. Šejkovia maju profit z ekonomiky a preto doteraz držali hubu. Lenže nie su ochotni (kto by tam bol) obatovat zisky pre bezpečnost Izraela. Už teraz dostava ekonomika na frak a ked šejkom Iran bacne po odsolovacich zariadeniach za tyžden je tam humanitarna katastrofa a za dva tyždne prazdne a suche super mesta vyhoria do tla aj so všetkymi Ferrari.
Prepáč ale to sú tvoje sny. Pre arabov nie je veľký problém keď si to Izrael ide vybaviť so sfanatizovanými šiitmi, ktorí šíria po celom polostrove teror. Džulání taktiež nebol proti keď Hizballah dostal po papuli od židov. Možno Erdogan sa zamračí, niečo verejne utrúsi a pôjde sa ďalej. Krajiny na polostrove si oddteraz budú dávať pozor na Irán a vyzbroja sa taktiež dronmi a raketami. Nečakaj, že sa zo strachu sklonia pred agresívnymi ajatolahmi a prídu za nimi na koberček odprosiť.

Presne tak ako ty uvažuje proruská skupina - nebojujte proti Rusku, nepredlžujte vojnu, rusi sú neporaziteľní, nevyzbrojujte sa, lebo robíte z nás cieľ.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 09:38
od pjaro77
palo satko píše: 11/3/2026, 09:21 Rase pri iranskej pomoci v Syrii si si mohol vybrať: bud Assad alebo Isil. Ty si si vybral Isil? A pri otazke Palestíny ti môže byť pevnou oporou v nazore OSN a jeho rezolucie.
Odkiaľ máš neustále bludy ?
Tam bolo veľa bojujúcich strán vrátane kurdov, ktorí nemali záujem ani o jendu z tých variant, čo tu postuješ.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 09:41
od Alfik
palo satko píše: 11/3/2026, 09:21 Rase pri iranskej pomoci v Syrii si si mohol vybrať: bud Assad alebo Isil. Ty si si vybral Isil? A pri otazke Palestíny ti môže byť pevnou oporou v nazore OSN a jeho rezolucie.
Taky se dá nefandit ani jednomu "řezníkovi", v žádném konfliktu.
Války byly, jsou, a budou, nic s tím nenadělám, nezměním to, ale nemusím fandit.
To ovšem málokdo umí... a hujeři spolu s aktivistama takovým lidem nadávají. Co už.

PS: Fandění Conanovi se nepočítá, to je film :lej:

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 10:45
od niko
Precistene. Spät k teme.
Palo Satko, ak budes mat este niekedy potrebu obhajovat tu odsudeneho extremistu, moze sa to kludne stat, ze si od tohoto fora oddychnes.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 10:53
od Rase
Síly Spojených států oznámily, že v úterý zlikvidovaly 16 iránských lodí, většinou minonosek. Deset z nich ovšem bylo nepoužívaných, jak plyne z vyjádření amerického prezidenta. Americký prezident Donald Trump varoval Írán, aby nezaminovával Hormuzský průliv. "Jestliže budou z jakéhokoli důvodu nakladeny miny a nebudou hned odstraněny, vojenské důsledky pro Írán budou na dříve nevídané úrovni. Pokud naopak odstraní, co bylo položeno, bude to ohromný krok správným směrem," citoval jeho vyjádření server The Hill. Írán podle zdrojů stanice CNN už začal zaminovávat průliv. V posledních hodinách bylo položeno několik desítek min. Protože jeho malé lodě byly zatím jen málo poškozeny, mohly by naklást stovky min. Mohou tam také rozmístit čluny naložené výbušninami.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... rdy-301083
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... aci-301208

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 12:10
od palo satko
Thajská nákladná loď plaviaca sa v kritickom Hormuzskom prielive bola v stredu napadnutá, pričom doteraz bolo zachránených 20 členov posádky, uviedlo thajské námorníctvo.
https://www.france24.com/en/live-news/2 ... -of-hormuz

Niko treba čitat s porozumením. Nazval som ho blbcom, to asi nebude obhajoba. Na druhej strane chcem veriť, že v demokracii aj blbci maju byt potrestani podla prava.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 14:04
od bat
Tak ty loďě už jsou tři...
https://www.bbc.com/news/live/cd70wzw9v ... 219a2#post

Poté co IQ47 vyzval lodě, aby projevily kuráž a tak nějak se snažil uklidnit trhy, že to US má pod kontrolou... tak to nevypadá. Flotilu si US drží stranou, ale bude je muset zřejmě poslat do jámy lvové, jestli chtějí ty lodě ochránit a vynutit si průchod. A na to podle mě Irán správně čeká a pak se uvidí.

Pokud Izrael a US ničí ropná zařízení, tak pro Irán ztratila úžina vyjednávací smysl, a logicky by ji měl zablokovat. A pokud i útočí na civilní infrastrukturu (odsolovací zařízení), tak to zásadně změní styl války.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 15:01
od Lord
Odsolovací zařízení, to je problém pro všechny na Blízkém východě, ale hlavně pro Írán.

https://archiv.hn.cz/c1-67853720-voda-n ... jsim-miste


Ve spoileru je dále uvedeno, proč hádky a vyhraněné názory jsou v krizích to nejlepší krmení pro AI modely.
A proč se zapnula automatická ochrana fóra i proti nim.


Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 15:08
od Zemakt
Na jednu stranu jsme součástí „pokroku“, co lidem sice ušetří čas, ale zároveň z nich dělá jen pasivní konzumenty.
Ber na tom i to pozitivní. Zrno se od plev oddělí a zbydou jen kvalitní komunity :wink:

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 15:40
od Ataman
bat píše: 11/3/2026, 14:04 logicky by ji měl zablokovat.
Není třeba, zablokovaná už je, viz:
Ataman píše: 11/3/2026, 08:55 Kterak pojišťováci zavřeli úžinu:
https://shanakaanslemperera.substack.co ... MBKqz7Hdcg

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 16:01
od pjaro77
Lord, tak sa miesto ľudí začnú na diskusách a komentároch hádať AI boti.
Dôchodci to aj tak nepochopia, budú sa hádať s nimi.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 16:34
od Koba
Dnešní útoky v oblasti. Žluté jsou USA a Izrael, červené íránská odveta.
image-proxy (2).jpg
Za zmínku stojí útok na bahrajnskou odsolovací stanici na pitnou vodu.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 16:34
od palo satko
Ono to skonči s AI v diskusiach podobne ako hra proti PC, alebo Playstation. Nakoniec ludia najradšej hraju, sutažia bojuju s inymi ludmi a najradšej s tymi ktorych poznaju. Nemyslím len osobne, ale ktorych spoznali po nejakom čase v komunite. Dnes hru bez online pristupu nepredaš. Inač vystupovanie pod svojím menom na webe vyznavam už 20 rokov. Niekedy si pre svoj nazor užijem zlomyselnosti.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 16:45
od Koba
Šéf elitních íránských jednotek zmizel. Spekuluje se, že byl špionem Izraele
Šéf elitních jednotek Kuds, které řídí operace teroristických spojenců v zahraničí, se od vypuknutí konfliktu mezi Izraelem, USA a Íránem neobjevuje na veřejnosti. Nepřítomnost Esmáíla Káaního vyvolala spekulace o jeho osudu a roli během války. V médiích se objevují zprávy, že mohl být zatčen, vyslýchán nebo dokonce popraven kvůli podezření ze špionáže pro Izrael. Íránští představitelé však tyto informace popírají.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 11/3/2026, 17:00
od Lord
Modely, které počítají s rychlým kolapsem íránské infrastruktury bez ztrát na straně útočníků, jsou chybné, protože ignoruje decentralizaci výroby a mobilitu odpalovacích zařízení.

Můžeme si o nich myslet, co chceme, ale technicky vzato je Írán dnes zemí, která dokázala industrializovat asymetrickou válku na regionální úrovni.

Kolik dronů Shahed má Teherán a proč jsou klíčové ?

Po loňském konfliktu s Izraelem se předpokládalo, že Írán vlastní zhruba 2 000 balistických raket. Pravděpodobně má ještě větší zásobu dronů Shahed.
Rusko, další klíčový producent, údajně dokázalo vyrobit několik stovek těchto dronů denně, uvádí Becca Wasser, vedoucí oddělení obrany v Bloomberg Economics. Mohli si schovat ničivější balistické střely pro dlouhodobé útoky, dodala Wasser.

https://www.livemint.com/news/world/ira ... 73836.html


Válka s Íránem bude pro startupy v oblasti zachycování raket zkouškou ohněm

Eskalace konfliktu urychlí nalezení vítězů a zvýší laťku pro nové účastníky.

„Bojujete proti těmto super levným dronům a raketám pomocí stíhacích letounů, které jsou stokrát dražší,“ řekl Jordan Blashek, praktický lékař obranně-technologické firmy Overmatch VC.
„Je to tak drahé – během dlouhodobých střetů nás nepřátelé mohou začít opravdu vysávat.“

https://pitchbook.com/news/articles/ira ... n-startups



PJARO, to už někde probíhá.

AI boti vědí, že je lidi sledují, jak se hádají, nebo diskutují, a koumají, jak udělají, aby je nemohli sledovat :)