Re: Kam míří Palba?
Napsal: 29/3/2026, 22:46
A to se vyplatí.
...k čemuž se přidává ještě rozpad čtenářské gramotnosti. Na praxích jsem měl před pár měsíci v jedné hodině ten problém, že mi žáci nafotili pro ChatGPT a nechali ho vypracovat cvičení za ně. Byl to přitom velmi krátký text (vlastně jen odstavec) a k němu dvě nebo tři otázky, na které byla odpověď přímo v textu. Udělal jsem tu chybu, že pro vyplnění dalšího cvičení na tom samém pracovním listu jsem povolil "použít jakékoli zdroje", což si důvtipní prváci vyložili jako "ChatGPT povolen" a používali ho všude. Včetně toho krátkého, jednoodstavcového textu.Přitom dál trvají, nebo se i prohlubují hrozby, které masivní používání AI dětmi může mít:
Což teda problém je – financování škol, které zahrnuje placení nepedagogických zaměstnanců je obrovský konglomerát problémů obecně a je potřeba ho řešit.U nás je zatím největší problém školské politiky kdo a kolik bude platit kuchařky a uklízečky!
Ostatně proto jsem také zanevřel na LLMka jako na asistenta při vyhledávání zdrojů: prakticky nic, co mi nabídla jako pramen nebo zdroj, neexistovalo, nebo to neobsahovalo informace, které jsem potřeboval. Kontrolou jejich odpovědí jsem strávil více času než kdybych to hledal klasicky, tedy ručně. Popravdě moc nerozumím tomu, jak někdo může odpovědi chatbotů považovat za důvěryhodný zdroj a proč je někdo používá právě jako asistenta při výzkumu. Na hledání chyb v argumentaci nebo podobné věci se ještě relativně hodí (ale i tam je to s velkými riziky), ale na většinu úkolů jsou krátká.V dnešní době je tak problém se dopátrat původních a většinou správných zdrojů.
Podle mě to ovlivnit mohou, a to šikovným opomíjením některých detailů. Příkladem může být bitva na ledě 1242: pokud nevidíš do politiky Alexandrovy rodiny vůči Mongolům a politického kolotoče v Pskově a Novgorodě, který bitvě předcházel, tak to může vypadat, že Něvský byl svatý zachránce Rusi před germánskou žízní po východě a vůbec všemi ostatními nepřáteli. Pokud se tento kontext, který je jinak dostupný v každé kvalitnější historické knize, nedostane do korpusu dat, se kterými LLMka pracují, tak vždycky zvítězí ta stará ruská verze.Ještě že nepíšu politické články, ale zaměřuji se na historii faktů, techniku atd. V takovém případě kremelští dezoláti mé vyhledávání na netu, neovlivňují.
Jedna z největších tragédií AI je, že vznik moderního informačního prostoru umožnil příliv dat z každého kouta téhle planety a kousek po kousku začal vyrovnávat ten defekt "mainstream historie"...kdy tón udávalo jen pár zdrojů z pár států se svými omezenými zdroji a historickým bias. Najednou byly k dispozici studnice dat z různých menších států a jiných jazyků a začaly se propisovat do toho hlavního proudu a ovlivňovat ho.
To není jen rozpad čtenářské gramotnosti. Lidi prostě používáním AI regulérně blbnou, ev. se jim vůbec nerozvinou některé dráhy/spoje v mozku (což je ten průser u dětí, když se do toho naženou dříve, než stačí dospět a vybudovat si mozek, kritické myšlení atd. ...my starší to máme a stejně jsme zranitelní, natož pak někdo, kdo to bude užívat na vše od útlého věku).
Vždycky bylo několik kategorií lidí a byznysů...i před AI byla masivní skupina, pro kterou je nějaká přesnost vedlejší veličina. Takže AI je doslovně dar z nebe (a pro nás ostatní zodpovědnější pak tím pádem prokletím) pro tu část lidí, kteří potřebují především nějak cool vypadat, produkovat velké množství obsahu (jakékoli kvality) a dosahu, produkovat ho rychle a nemusí se tolik (či vůbec) ohlížet na vnitřní integritu/pověst/značku.
Jak tu bylo napsáno - stačí když ti kremelští dezoláti zaplaví net něčím a nehelfne ti ani specializace třeba na techniku. Budeš psát jednoho dne o blbé ruské lodi a internet (nejen AI) tě bude krmit jak moc je bolšoje a skvělákacermiroslav píše: ↑30/3/2026, 11:52 Ještě že nepíšu politické články, ale zaměřuji se na historii faktů, techniku atd. V takovém případě kremelští dezoláti mé vyhledávání na netu, neovlivňují.
Bedna a od přelomu tisíciletí socky a mobily. Zaprvé z toho lidi blbnou a zadruhé se více zviditelňují ti největší idioti a infikují další část populace, která by jinak byla ok.