Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 18/3/2026, 11:42
Rusko rozšířilo sdílení zpravodajských informací a vojenskou spolupráci s Íránem, poskytlo mu satelitní snímky a modernizovalo technologii dronů. Technologie zahrnuje vylepšené komponenty dronů Šahed, jejichž cílem je zlepšit komunikaci, navigaci a zaměřování. Rusko, čerpající ze svých válečných zkušeností na Ukrajině, nabízí také taktické pokyny k nasazení dronů, včetně rozsahu a výšky úderů. Na oplátku Moskva těží z prodlouženého konfliktu – prostřednictvím vyšších cen ropy a sníženého zaměření Západu na Ukrajinu.
https://twitter.com/gerashchenko_en/sta ... 0414167340
Francouzský generál Michel Jakovleff právě přirovnal vstup do Trumpovy války s Íránem ke "koupi levných lístků na Titanic" poté, co už narazil do ledovce. Jakovleff je tříhvězdičkový generál, bývalý velitel legendární Francouzské cizinecké legie a zastával vysoké pozice v samotném NATO. Je jedním z nejuznávanějších vojenských hlasů ve Francii a pravidelně se vyjadřuje k otázkám mezinárodní bezpečnosti. Když se ho tedy zeptali na Trumpovy zoufalé prosby, aby se Evropa připojila k jeho íránské katastrofě, jeho odpověď měla vážnou váhu. Nešetřil slovy. Uvedl pět různých důvodů, proč by každý evropský národ měl rozhodně odmítnout. A každý z nich je škodlivější než ten předchozí.
Zaprvé, Trump nechápe, jak NATO vlastně funguje. Nemůžete zahájit vlastní jednostrannou bombardovací kampaň a pak vyzvat spojence, aby pod vaším vedením vedli samostatnou operaci. Takhle aliance nefungují. Pokud Trump chce zapojení NATO, NATO převezme velení. Jedna operace, jedna vlajka, jeden řetězec velení. "Nemyslím si, že to pochopil," řekl Jakovleff. Už jen to je zničující obžaloba muže, který o sobě tvrdí, že je největším uzavíračem obchodů na světě.
Za druhé, nikdo neví, jaké jsou skutečné strategické cíle. Kromě vynucení otevření Hormuzského průlivu, jaký je konečný cíl? Změna režimu? Zadržení? Dohodnuté urovnání? Trump to neřekl. Zjevně to nemůže říct, protože to sám nezná.
Za třetí, a tohle je obzvláště brutální, nemůžete koordinovat nadnárodní vojenskou kampaň prostřednictvím tweetů, které se mění každé dvě minuty. Pokud spojenecké národy chtějí vystavit své vojáky nebezpečí, potřebují od Spojených států explicitní, písemné cíle. Jak to Jakovleff vyjádřil: "Bude nutné, aby sám Trump věděl, co chce." Tiché opovržení v této větě by mohlo strhnout barvu ze zdi.
Za čtvrté, je tu základní otázka důvěry. Trump už dříve opustil spojence a každý ví, že by to udělal bez váhání znovu, jakmile by se to stalo politicky užitečným. Kurdové to vědí. Afghánci to vědí. Evropa to ví. "Zklamal by nás, kdykoli by se mu to hodilo," řekl generál. Proč by jakýkoli národ nasazoval vojáky kvůli vůdci s takovou historií?
A za páté, knokautující úder. Jakovleff citoval princip, který se podle něj naučil na Válečné akademii americké armády: "Neposilujete selhání. Jdete dál. Najdete si něco jiného." Vyznamenaný francouzský generál používá americkou vojenskou doktrínu, vyučovanou na amerických válečných akademiích, aby světu vysvětlil, proč by následování tohoto amerického prezidenta do bitvy bylo strategickým pochybením.
https://www.facebook.com/groups/chcimir ... 901323349/
https://twitter.com/gerashchenko_en/sta ... 0414167340
Francouzský generál Michel Jakovleff právě přirovnal vstup do Trumpovy války s Íránem ke "koupi levných lístků na Titanic" poté, co už narazil do ledovce. Jakovleff je tříhvězdičkový generál, bývalý velitel legendární Francouzské cizinecké legie a zastával vysoké pozice v samotném NATO. Je jedním z nejuznávanějších vojenských hlasů ve Francii a pravidelně se vyjadřuje k otázkám mezinárodní bezpečnosti. Když se ho tedy zeptali na Trumpovy zoufalé prosby, aby se Evropa připojila k jeho íránské katastrofě, jeho odpověď měla vážnou váhu. Nešetřil slovy. Uvedl pět různých důvodů, proč by každý evropský národ měl rozhodně odmítnout. A každý z nich je škodlivější než ten předchozí.
Zaprvé, Trump nechápe, jak NATO vlastně funguje. Nemůžete zahájit vlastní jednostrannou bombardovací kampaň a pak vyzvat spojence, aby pod vaším vedením vedli samostatnou operaci. Takhle aliance nefungují. Pokud Trump chce zapojení NATO, NATO převezme velení. Jedna operace, jedna vlajka, jeden řetězec velení. "Nemyslím si, že to pochopil," řekl Jakovleff. Už jen to je zničující obžaloba muže, který o sobě tvrdí, že je největším uzavíračem obchodů na světě.
Za druhé, nikdo neví, jaké jsou skutečné strategické cíle. Kromě vynucení otevření Hormuzského průlivu, jaký je konečný cíl? Změna režimu? Zadržení? Dohodnuté urovnání? Trump to neřekl. Zjevně to nemůže říct, protože to sám nezná.
Za třetí, a tohle je obzvláště brutální, nemůžete koordinovat nadnárodní vojenskou kampaň prostřednictvím tweetů, které se mění každé dvě minuty. Pokud spojenecké národy chtějí vystavit své vojáky nebezpečí, potřebují od Spojených států explicitní, písemné cíle. Jak to Jakovleff vyjádřil: "Bude nutné, aby sám Trump věděl, co chce." Tiché opovržení v této větě by mohlo strhnout barvu ze zdi.
Za čtvrté, je tu základní otázka důvěry. Trump už dříve opustil spojence a každý ví, že by to udělal bez váhání znovu, jakmile by se to stalo politicky užitečným. Kurdové to vědí. Afghánci to vědí. Evropa to ví. "Zklamal by nás, kdykoli by se mu to hodilo," řekl generál. Proč by jakýkoli národ nasazoval vojáky kvůli vůdci s takovou historií?
A za páté, knokautující úder. Jakovleff citoval princip, který se podle něj naučil na Válečné akademii americké armády: "Neposilujete selhání. Jdete dál. Najdete si něco jiného." Vyznamenaný francouzský generál používá americkou vojenskou doktrínu, vyučovanou na amerických válečných akademiích, aby světu vysvětlil, proč by následování tohoto amerického prezidenta do bitvy bylo strategickým pochybením.
https://www.facebook.com/groups/chcimir ... 901323349/