Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Napsal: 22/3/2026, 09:56
Chtějí Írán rozdrtit ekonomicky a silou, na to má IQ47 dost času, a je to i zájem Izraele.
ANALÝZA: Trefili Íránci americkou F-35? I kdyby, tak co?
Protože sám letoun emituje nejrůznější záření, mohou ho zachytit pasivní radary.
Navíc zanechává tepelnou stopu, kterou zaznamenají infračidla, s jakými pracují například ruční protiletadlové řízené střely.
To, že Spojené státy a Izrael získaly naprostou nadvládu nad íránským vzdušným prostorem, neznamená, že nemůže být žádný americký nebo izraelský letoun sestřelen.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... o-40568872
Tom Cooper: Už nemůžu snést všechny ty mediální a sociální sítě blábolení o "ruských S-300" a "čínských HQ-9 v Íránu" (a jejich selháních) – je potřeba v tomto ohledu ověřit fakta.
... v poslední době začali šířit pohádky o Íráncích, kteří provozují věci jako čínské rakety HQ-9 a jiné /i toulavé/ rakety.
Vyhoďte je a zapomeňte na takové zprávy.
Zdroj: https://xxtomcooperxx.substack.com/p/ir ... s-of-tradeNebojte se: tohle všechno asi pro nikoho moc neznamená.
Pouze vysvětluje, jak je možné, že tři týdny po začátku války – a asi týden od doby, kdy IQ47 prohlásil íránskou protivzdušnou obranu za "zničenou" a pak začala žvatlat věci jako "v Íránu už není co bombardovat".
... v tu chvíli by mohlo být užitečné vás informovat, že americké letectvo (USAF; a jistě: nejen USAF, ale také Izraelské vzdušné a kosmické síly/IASF a americké námořnictvo/USN) intenzivně trénuje boj íránských IADS již několik let.
Ostatně je to pro Írán nejlepší strategie. Čas hraje pro ně a zároveň jedou dlouhou hru na mnoho kol...musí šetřit "munici" a eskalační úrovně na mnohá další kola a udržovat tlak, ne to vymatlat vše najednou.
Z principu věci - 1) známe to z Iráku atp. - prvotní závěry bývají bombastické, pozdější redukce směrem k realitě dosti významná, 2) zemi jako Írán s jeho nasyslenými kapacitami někdo neeliminuje jen tak a tak rychle. Budou geografické oblasti a schopnosti kompletně zničené, budou ale oblasti a schopnosti mnohem méně dotčené. Navíc nikdo neví, nakolik se americká administrativa dokázala nasáčkovat do práce profesionálům. A jestli část těch cílů/akcí není přinejmenším částečně performativního charakteru. Něco jako zničení íránského námořnictva, o kterém slyšíme pořád, ale zatím se útočníci vyžili (byť velmi) hlavně na hlavních a nejviditelnějších hladinových jednotkách a dělá se z toho spektákl. To že spousta z nich je k ničemu technicky nebo přinejmenším pro tento typ války, jen to vypadá hezky pro kamery, když vylítne do luftu něco většího a jsou jiné schopnosti, mnohem nebezpečnější, které jsou možná z většiny nedotčené, tak... A tak to může být s mnohým.
Proto chci vidět, jak si jdou pro Kharg... Kde by následně museli operovat nonstop a dlouhodobě poblíž íránského pobřeží hluboce v Zálivu...při invazi i následně jako zajištění a zásobování. Předpokládám, že by se do toho snažili navrtat a zátáhnout do bažiny i spojence z arabských zemí Zálivu, ale to na situaci nic nemění.
Tohle bude velká překážka pro jakýkoli rychlejší a trvalejší mírový proces (respektive aby to vůbec někam vedlo). Írán bude chtít záruky, že za pár měsíců či rok dva zase Trumpovi a Netanjahuovi nerupne v kouli a nenalítnou tam znovu vylepšovat domácí PR atp., ale jaké záruky mohou čekat od někoho,jehož slovo nemá cenu ani toho papíru, na kterém to je napsané (v lepším případě a ne jen ústně "trust me bro"). A ačkoli je USA v těžké panice, tak je to stále ve fázi, kdy nejde ztratit tvář a zkusí ještě pár pekelně blbých nápadů...než budou schopni k ústupkům a zárukám tak to bude ještě doooost trvat.
Svet speje k tomu, že najlepšou zarukou bude vlastna balisticka raketa s atomovkou. No a nebude to pekny svet.Írán bude chtít záruky, že za pár měsíců či rok dva zase Trumpovi a Netanjahuovi nerupne v kouli a nenalítnou tam znovu vylepšovat domácí PR atp., ale jaké záruky mohou čekat