Stránka 49 z 65

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 24/3/2026, 09:26
od Lord
Komentář: Trump, válka a obecná teorie hlouposti

Trumpův útok na Írán se možná zařadí mezi nejhloupější války historie. Alespoň ale třeba vyléčí optimisty z přesvědčení, že Trumpova vláda jedná podle rafinovaného plánu.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... sti-302433

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 24/3/2026, 09:40
od palo satko
čital som, že izraelskeho premiera nahnevalo, že mu tajna služba dala mylné informacie o 100% vzbure Irancov po odstranení naboženskej a vojenskej vrchnosti. Mosad je označovany za pravdepodobne najschopnejšiu tajnu službu, nakoniec tie udery to potvrdzuju a tak nie je ťažke uveriť, že sa Trump spolahol na židov. Označovať ho za tupca asi nebude namieste. Ten tupec je v Mosade a ako sa vravi: Chyby sa navzajom nerušia, ale spočitavajú.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 24/3/2026, 11:49
od palo satko
Konečne sme s dočkali. Iran je porazeny:
Ursula von der Leyen: „Írán musí okamžitě zastavit své hrozby, včetně těžby, používání dronů, raketových útoků a dalších pokusů o blokování průlivu pro obchodní lodě. Samotné uzavření Hormuzského průlivu íránskými silami je nepřijatelné a mělo by být odsouzeno.“
- SK

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 24/3/2026, 17:26
od bat
Je vidět, že trh ještě blábolení IQ47 bere vážně. Dost lidí se spálilo a někdo z jeho okolí nebo on sám se pěkně opět napakoval. Tipnul bych si, že to ještě párkrát zkusí resp. dokud to funguje, tak proč v tom nepokračovat.
https://www.bbc.com/news/articles/cg547ljepvzo

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 25/3/2026, 14:26
od bat
Dnešní starý dobrý Cooper https://xxtomcooperxx.substack.com/p/fi ... last-brick

Zde je interview Carlsona s panem Burgem (https://cs.wikipedia.org/wiki/Avraham_Burg ) .
https://www.youtube.com/watch?v=myVfnpKtauU

Místy je to i vtipné. V jeho věku si asi už nemusí na nic hrát. Z politiky je 20 let pryč a podle jeho slov hodně čte, přemýšlí... a je to slyšet. Carlson zde i dobře klade otázky a neskáče do řeči. Stojí to za poslech.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 25/3/2026, 16:05
od Lord
Zajímavý, podzemní města jsou stále v pořádku. VSTUPY odblokovali pomocí buldozerů. Musí je neustále monitorovat. Návnady jsou sestřelovány.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 25/3/2026, 20:02
od Rase
Íránští vojáci v zákopech na ostrově Kharg zveřejňují fotografie a prohlašují, že jsou připraveni odrazit případný americký výsadek.

Soudě dle fotografie, Íránci již obdrželi FPV kamikadze drony od čínské společnosti Shenzhen Beizao Innovation Technology Co., Ltd. Tento model je vybaven anténou pro přenos videa s frekvencí 5,8 GHz.

Jedinou hrozbou, které by USA čelily v pozemní operaci – na rozdíl od standardních íránských konvenčních zbraní – je právě rozsáhlé použití FPV dronů středního doletu v rámci asymetrické války a přepadů prováděných operátory. Jinak Írán nemá na zemi obrněná vozidla, ani nemůže nabídnout organizovaný odpor v rámci standardní pěchotní taktiky proti americkým elitním obojživelným a pozemním silám – zejména s ohledem na to, že budou mít 100% leteckou podporu.

Pokud tedy USA utrpí ztráty v pozemních střetech během dobývání ostrovů v Hormuzském průlivu, drtivá většina z nich bude způsobena přepady provedenými íránskými FPV drony. Je navíc pravděpodobné, že na místě jsou již ruští operátoři se zkušenostmi z války na Ukrajině.

https://twitter.com/visionergeo/status/ ... 7978604854

IMG_6551.jpeg
IMG_6552.jpeg

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 26/3/2026, 10:54
od Rase
Dynamika války, která již trvá tři týdny, se však dramaticky změnila od chvíle, kdy Írán fakticky uzavřel Hormuzský průliv, čímž uvěznil tankery, které tímto průlivem obvykle přepravují pětinu světových dodávek ropy. Trump na to reagoval vysláním posil. Tři výsadkové lodě s více než 5 000 mariňáky a námořníky na palubě plují z Asie a podle informací od představitelů ministerstva obrany dorazí do Perského zálivu již v pátek. Pentagon se připravuje vyslat 2 000 výsadkářů z 82. výsadkové divize a další jednotky mohou brzy dostat rozkaz k nasazení.

Ani to však nemusí stačit k tomu, aby se zabránilo šíření škod války na globální ekonomiku. Bývalý izraelský premiér Ehud Barak varoval v sobotním rozhovoru pro izraelský Kanál 13 ohledně vyhlídek na znovuotevření průlivu. Barak uvedl, že pro takovou misi "bychom tam museli nasadit dvě americké divize a připravit se na dlouhodobý pobyt". Dvě divize představují nejméně 20 000 vojáků. Námořní síly by musely odstraňovat miny a doprovázet ropné tankery a další obchodní plavidla, zatímco ostatní jednotky by se snažily zastavit íránské rakety a drony zaměřené na tyto operace.

Schopnost Íránu udržet průliv zablokovaný – což ministr průmyslu a pokročilých technologií Spojených arabských emirátů Sultan Ahmed Al Jaber označil za "ekonomický terorismus" proti všem národům – však nezávisí na tom, zda země porazí americkou expediční sílu. Pouhá hrozba útoků na lodní dopravu – nebo občasná mina, dron či raketa, která zasáhne tanker během plavby – může Teheránu stačit k dosažení jeho cílů.

Podle armády zasáhly USA od začátku války 28. února více než 9 000 cílů, potopily 140 íránských námořních plavidel a oslabily zhruba 90 procent íránských kapacit v oblasti balistických raket a dronů (ačkoli Pentagon neposkytl podrobnosti). Írán však zřejmě šetří svůj zbývající arzenál a balistické rakety si šetří pro cenné nebo symbolické cíle (zejména ty na území spojenců USA v Perském zálivu), zatímco pro častější útoky na kratší vzdálenost využívá drony. Stejně jako povstalci v Iráku nemusí Írán vyhrát na celé čáře; stačí mu vydržet a pomocí omezené síly způsobit ekonomické a strategické škody. USA a Izrael naproti tomu musí dosáhnout rozhodujících úspěchů, aby se vyhnuly strategické porážce.

Výsledkem, jak Barak řekl svému publiku, je konflikt, který se mění ve attrition válku. Amerika "vyhrála téměř každou bitvu, ale za posledních 60 let nevyhrála ani jednu válku. Musíme o tom všem přemýšlet a já opravdu doufám, že se mýlím, ale mám velký strach."

https://www.theatlantic.com/national-se ... ar/686525/

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 26/3/2026, 23:53
od Koba
Írán snížil povinný věk pro členy represivních milic na 12 let
Snížení minimálního věku pro příslušnost k milicím je podle prohlášení představitele revolučních gard součástí „vzdoru, který se vytvořil proti globálnímu tyranovi“. Do milic se podle něj chtějí hlásit už dvanáctileté děti.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... .seznam.cz

Co mi to jen připomíná:
Willi_Hübner_Goebbels_1945.jpg
Snad dopadnou stejně.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 08:16
od pjaro77
Nemusíš tak ďaleko do minulosti. Irán si vyskúšal taktiku nasadenia státisícov detí za Iracko-iránskej vojny. Kľúčik od raja na krk a banzai útok.
Obrázek

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 09:18
od palo satko
Ale mnohe tie deti prežili a dnes "podkuruju" v Zalive všetkym. Napr. Irak použil chemicke zbrane a naozaj hnusne fungovali. Iranci ale nikdy a ani dnes neobvinuju z použitia Iračanov, ale Američanov. To čo sa vtedy dialo ma dodnes velky vplyv na iransku spoločnosť a hlavnym vysledkom su islamske gardy.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 09:41
od Ataman
Koba píše: 26/3/2026, 23:53

Co mi to jen připomíná:


Snad dopadnou stejně.
Írán je v tomhle případě ten napadenej, takže ti to připomíná tohle:
Obrázek

Doufám, že to ustojej, Oranžovec s Ulízancem s přehazovačkou vodtáhnou se staženejma vocasama.
A pak se třeba Íráncům povede zbavit se ajatolláhů. Ale vzhledem k tomu, co a jak Oranžovec s Ulízancem rozjeli, tomu moc nedávám.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 09:45
od Alfik
No hlavně aby to bylo rychle. Zásobníky na plyn a ropu se vyprazdňují.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 09:50
od Ataman
Alfik píše: 27/3/2026, 09:45 No hlavně aby to bylo rychle.
To asi neklapne. Íránci jedou o život, Oranžovec s Ulízancem o ego, stejně jako pizděc s dlouhým stolem, tomu se taky tři dny poněkud protahujou.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 09:53
od Alfik
Ataman píše: 27/3/2026, 09:50
Alfik píše: 27/3/2026, 09:45 No hlavně aby to bylo rychle.
To asi neklapne. Íránci jedou o život, Oranžovec s Ulízancem o ego, stejně jako pizděc s dlouhým stolem, tomu se taky tři dny poněkud protahujou.
No právě. Hlavně to ego, spolu s pitomostí... a nenažraností jeho synků... žijeme v zajímavých dobách.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 10:45
od Lord
Umět si tak vsadit na rozkolísaných trzích s ropou, při dalším prohlášení Trumpety na Truth Social.
Normálně ne přes prostředníky jako jeho synkové, tak jsme ve vatě a ceny benzínu nemusíme řešit.
IQ47 udělal jen „energetickou pauzu“ než se dozbrojí a rozjede to.

Jinak Írán mobilizuje, že by musel mobilizovat i mládež je trošku divné, ale nevidím do jejich mentality.
V této fázi to vypadá na ideologickou indokrinaci ve stylu mučedníků.
A pokud jim amíci a židé vybombardují ekonomiku, tak tyhle kluci budou muset mít nějakou zábavu.
Režim se snaží ukázat jednotu, i když jim v ulicích ještě loni hořely hidžáby.
Teď mají jasného vnějšího nepřítele.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 11:02
od Rase
Hlavně Írán už před válkou řešil, že kvůli suchu a nedostatku vody bude muset urychleně přestěhovat hlavní město. Takže mají dost velmi velký problém i bez americko-izraelských náletů.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 11:39
od bat
Dnešní Cooper k domnělým úspěchům iránské PVO a nafouklým úspěchům US+Izrael
https://xxtomcooperxx.substack.com/p/us ... -q-and-9da

A k vaší diskuzi odhodlání Iránců se sem také hodí tohle.
https://xxtomcooperxx.substack.com/p/ambient-sounds

Podle toho co jsem četl byl Starej Kamenej docela umírněná konzerva, který naopak gardy brzdil v rozvoji jaderných zbraní apod. No evidentně udělal chybu a je dobře pro Irán, že je pryč. Jenomže místo někoho racionálního a umírněného se zdá přišel někdo sice rozumný, ale agresivní. Popravdě se nedivím, protože s křiváky se jednat nedá (asi jako s Putinem a spol.), takže Iránu nezbývá, než bojovat za každou cenu plus dotáhnout JZ případně jiné ZHN a použít je v případě nutnosti. Díky své velikosti mají větší šanci na přežití, než Izrael s pár městy. Ono to jinak ani dopadnout nemůže buď Izrael nebo Irán.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 12:40
od Lord
V přehradách v okolí Teheránu není prý skoro žádná voda, stát masivně čerpá podzemní vody.
Výsledek? Subsidence (pokles půdy). Ani zemědělci nemají moc vody.
Infrastruktura praská, silnice se vlní a baráky mají trhliny.

Stačí pár přesných zásahů na klíčové přehrady (jako Karaj nebo Latyan) nebo na odsolovací stanice a čističky, a v desetimilionové metropoli vypukne chaos během 48 hodin.

V Teheránu a okolí se pořád dějí věci, které státní média označují za „technické závady“.
Za něčím však stojí i Mossad, který má v Íránu své sítě.
Pro Izrael je voda v Teheránu ideální cíl pro destabilizaci režimu.
Kritická infrastruktura (voda, elektřina, rafinérie, benzínky) jsou neustále pod tlakem.

Jestliže Teherán je „na přístrojích“, tak SAE (Spojené arabské emiráty) jsou závislé na odsolovacích stanicích ještě více.
V odvetě na ně můžou zaútočit, Arabové začnou asi zase jezdit na velbloudech.
ÍRÁN proto útočí na „měkký podbřišek“ spojenců.

Pokud jim Američané nebo Izraelci vybombardují elektrárny, oni „nevratně zničí“ odsolovací zařízení v celém Zálivu.

Jak to dopadne?

Dubaj a Abú Dhabí nemají žádné přirozené zdroje vody.
Pokud stanice nepůjdou rychle opravit, začne rychlá evakuace bohatých lidí a expatů.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 12:50
od Lord
bat píše: Dnešní Cooper k domnělým úspěchům iránské PVO a nafouklým úspěchům US+Izrael
https://xxtomcooperxx.substack.com/p/us ... -q-and-9da
Zatím jim ale žádné letadlo asi nesestřelili, i když mnohé bylo těsné. Takže americká protiopatření víceméně fungují.
I KDYŽ v mediích se samozřejmě technické detaily moc neuvádí, tak realita je, že tam furt lítají.

Spíše hrozí opotřebení letadel, a naprosto bezduché plýtvání řízenými zbraněmi...