OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
pjaro77
podporučík
podporučík
Příspěvky: 690
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od pjaro77 »

Lynx píše: 12/2/2023, 12:48 Inak všimli ste si, uz dávnejšie bol prevedený 65. prieskumny prápor pod gen štáb - mimo síl pre spec operácie, mimo brigády..
Mám to brať ako súčasť teritoriálnej obrany ?
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5152
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

pjaro77 píše: 12/2/2023, 12:31 26 Modularov je ako uprdnutie chrústa.
DELOSYS sa už nebude upravovať alebo čo si tým myslel ? Ak nie, tak ho môžeme zahodiť, keďže nie je prepojený s dronmi, a nezvládne nové zbrane aj druhy rakiet.
Pjaro prosím ťa koľko máš rokov? Mam pocit ze sa bavim s nastrocnym.
A ako si myslel prepojenie s dronmi? :D
Nezvládne no zbrane a druhy rakiet? :D :D

S Arthurom sa rozchádzame v pohľadoch snáď na všetko. Ale skutočne nakupujes ako dieťa v cukrárni.
pjaro77
podporučík
podporučík
Příspěvky: 690
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od pjaro77 »

Tak ako je s nimi prepojený poľský TOPAZ. UAV umoznuje automatizovane vysielanie korekcie delostreleckej palby.
https://www.tydenikeuro.cz/letajici-oci-pruzkumu/
https://www.armadninoviny.cz/system-riz ... bliky.html
Oprav ma ak som pozadu a DELOSYS to zvláda tiež.
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 12/2/2023, 13:06, celkem upraveno 1 x.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Lynx píše: 12/2/2023, 12:48 No to je otázka, koľko toho treba. Pokiaľ na priamu podporu pozemných síl, povedzme masívnym plošných nasadením rakiet 122mm tak viac. Pre údery na operačné a až strategické ciele, menej.
Ja som uz dávnejšie formuloval názor, zeby mala byť vytvorená jednotka práve na ničenie tých najstrategickejsich cieľov - priamo pod gen štáb.

Ja si vždy predstavujem SR tak naivne-idealisticky-inzitne ako srsnie hniezdo v lese, ktoré je mierumilovné pokojné, no len keď sa do neho hrabne, začnú vylietavat pozdravy...

Inak všimli ste si, uz dávnejšie bol prevedený 65. prieskumny prápor pod gen štáb - mimo síl pre spec operácie, mimo brigády..
Raketometny oddiel ma prave ulohu hlavne nicit zasobovacie trasy a zoskupenia protivnika za liniou frontu. Preto bol aj dlhu dobu podriadeny velitelstvu PS. OS planuju 3 delostrelecke odd. a jeden raketometny. Spolu 100 hlavni. Na Slovensko plne posracujuce.

65. prieskumny prapor, ako aj jeho predchodca ISTAR nikdy nepatrili pod SOCOM. Patrili pod 2.mb a teraz rozsirili ich posobnost na cele PS.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2619
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

No to máš pravdu, dnes to ale zvládajú do 30-40km. Ja tu hovorím o cieľoch ako veľké mosty a tie raketkou 122mm ani neposkrabes.
Keby si zničil veľké mosty cez napr Dunaj, tak rozpolis krajinu ako HU na 2 polovice a bol by to obrovský problém.
Prápor ISTAR bol zaradený pod brigádu v Prešove (tam teraz sídli) ale vyňali ho spod nej a dali pod gen stab
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

V plane rozvoja je vybabenie raketometneho oddielu sposobilostou nicit ciele na 150 km. Ciele ako mosty cez Dunaj to ale asi nicit stale nebude. Na to treba ATACMS, resp. letectvo.
Naposledy upravil(a) niko dne 12/2/2023, 13:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17909
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od skelet »

Btw. Umí ještě slovenský průmysl oživit výrobu Modularu?
ObrázekObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

skelet píše: 12/2/2023, 13:11 Btw. Umí ještě slovenský průmysl oživit výrobu Modularu?
O tomto sa skelet celkom slusne diskutuje. Fundovane ti ale asi nikto neodpovie.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2619
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Kedykoľvek. Keďže Modular je vlastne len rameno na výmenu kontajnerov + SRP. Asi už nie u pôvodného výrobcu v Prešove, ale SK priemysel má na to všetky kapacity. Bola tam spolupráca s fy Diehl z nemecka
pjaro77
podporučík
podporučík
Příspěvky: 690
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od pjaro77 »

Slúži 65. prieskumny prápor dnes primárne ako prieskum pre delostrelecvo ?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

65. prieskumny je prieskum a ISTAR.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Lynx píše: 12/2/2023, 13:17 Kedykoľvek. Keďže Modular je vlastne len rameno na výmenu kontajnerov + SRP. Asi už nie u pôvodného výrobcu v Prešove, ale SK priemysel má na to všetky kapacity. Bola tam spolupráca s fy Diehl z nemecka
Prave SRP by bola asi najväcsia vyzva.
pjaro77
podporučík
podporučík
Příspěvky: 690
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od pjaro77 »

Lynx píše: 12/2/2023, 12:48 No to je otázka, koľko toho treba. Pokiaľ na priamu podporu pozemných síl, povedzme masívnym plošných nasadením rakiet 122mm tak viac. Pre údery na operačné a až strategické ciele, menej.
Ja som uz dávnejšie formuloval názor, zeby mala byť vytvorená jednotka práve na ničenie tých najstrategickejsich cieľov - priamo pod gen štáb.

Ja si vždy predstavujem SR tak naivne-idealisticky-inzitne ako srsnie hniezdo v lese, ktoré je mierumilovné pokojné, no len keď sa do neho hrabne, začnú vylietavat pozdravy...
Lynx, potom beriem späť čo som o tebe napísal a ospravedlňujem sa ti.

Palebnú silu na dlhé vzdialenosti, o ktorej píšeš by sme zvládli vyrobiť vlastnými silami ? Nebolo by vhodné práve kvôli tomu nakúpiť raketomety z USA, ktoré zvládnu ATACSM a neskôr aj PrSF ?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17909
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od skelet »

Lynx píše: 12/2/2023, 13:17 Kedykoľvek. Keďže Modular je vlastne len rameno na výmenu kontajnerov + SRP. Asi už nie u pôvodného výrobcu v Prešove, ale SK priemysel má na to všetky kapacity. Bola tam spolupráca s fy Diehl z nemecka
Nejde jen o tu výrobní část, ale i o tu papírovou vojnu.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5152
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

pjaro77 píše: 12/2/2023, 13:03 Tak ako je s nimi prepojený poľský TOPAZ. UAV umoznuje automatizovane vysielanie korekcie delostreleckej palby.
https://www.tydenikeuro.cz/letajici-oci-pruzkumu/
https://www.armadninoviny.cz/system-riz ... bliky.html
Oprav ma ak som pozadu a DELOSYS to zvláda tiež.
Si pozadu asi 15 rokov. :D Zvladal to uz Delsys, pretože si zamienas schopnosť prijímať súradnice datovym tokom a následne automatické rátanie prkvov streľby s pouzivanim dronov u prieskumu.
Ak si však predstavujes, ze bude niekto sedieť pri obrazovke v Tatrapane a pozerat kam to padá, aby následne upravil prvky streľby, vidíš to veľmi naivne.

Skelet: samozrejme že áno.
Stále si zamienate nosič a rakety. :D
Je to podvozok, lafeta, uchytenie kontajnera a pár počítačov na ktorom bezi SRP.
Aku papierovú vojnu?
Naposledy upravil(a) Juraj Tichý dne 12/2/2023, 13:29, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17909
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od skelet »

Juraj: já o raketách nic nepsal.
ObrázekObrázekObrázek
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2619
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Ja zastávam názor a myslím, že overený praxou, že problém bol, je a bude v munícií. Nie som obchodník, neviem ako sa vedú také rozhovory, ale niečo mi napovedá, že všetci to vedia a preto nik nepusti výrobu munície(rakiet) do akokoľvek priateľského štátu.

A preto ZVS/MSM vyhralo bingo - nárast produkcie z 20000 na 150000, okolo toho je ticho..
Pri dnešných cenách munície je nemožné držať veľké zásoby na sklade, aj tieto výrobky majú dátum expirácie,preto jej výroba je to co zaváži.
Keď to tak vezmeme, Slovensko má možnosti vyrobiť, alebo výhodne nakúpiť železo na výrobu zbraní (podvozky atď), no neviem ako je na tom chémia a elektronika.
Naposledy upravil(a) Lynx dne 12/2/2023, 13:38, celkem upraveno 1 x.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4171
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Lynx: Slovensko nevyraba ziadnu delostrelecku municiu s koncovym navedenim. Takze tak sme na tom.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2619
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Pravda, ale keby dotiahli aspoň výrobu kitu PGK - zapaľovač by už hádam zvládli. Ako revanš za F16 aj keď taky malý, by to bolo fajn, len to asi ani nikoho nenapadlo.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3938
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Scotty87 »

pjaro77 píše: 12/2/2023, 12:25 Ano, nakúpime 700 kusov pušiek a potom ich strčíme do skladu pre AZ.
Potom nakúpime niekoľko tisíc iných. Skvelá stratégia.
Tak samozřejmě že je někde uskladníte. Co s nimi také jiného? I kdyby jste nekoupili Bren 2, tak to je zcela jiná puška. Podobnost nula.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“