Stránka 50 z 65

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 12:53
od palo satko
Stačí pár přesných zásahů na klíčové přehrady (jako Karaj nebo Latyan) nebo na odsolovací stanice a čističky, a v desetimilionové metropoli vypukne chaos během 48 hodin.
To čo navonok vyzera ako takticky uder je v skutočnosti zločin proti ludskosti. A prečo? Pre ropu čo im patrí?

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 12:58
od Lord
Nepatří ? Tak boj o zdroje no. Musí se umět podělit, ale až tam bude jiný režim co ?
Hele nebudeme předbíhat, to citované je výplod AI, třeba k tomu ani nedojde !!
Doufejme...

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 14:06
od bat
Teherán není přece Irán... pokud bude totální válka, tak možná Teherán zanikne, ale není to konec Iránu. Je to velká země a ani bombardování ala Vietnam je nezlomí pokud budou mít vůli a historie ukazuje, že ztráty cca 10% jsou reálné v totálních konfliktech (SSSR, Německo, Vietnam, Afgánistán).

Je tu, ovšem jedna věc, kterou Irán bude časem potřebovat a to pomoc ze zahraničí, protože v dlouhém konfliktu jim dojde PVO a komplexnější zbraně. Podobně jako Vietnam dostával zbraně z SSSR, tak budou potřebovat ekonomického spojence. To mu zatím chybí a je otázka kolik zbraní ještě má a co může vyrábět sám a co v situaci zničení energetické infrastruktury.

Podle mě by bylo Rusko hloupé, kdyby současné situace nevyužilo a případně Čína. Dokážu si představit, že za pár let i Evropa by mohla začít Iránu pomáhat jako protiváhu proti tandemu US+Izrael, který se může stát nejnebezpečnější nepřítel Evropy (a podle mě se to stane).

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 14:09
od Ataman
Lord píše: 27/3/2026, 12:58
Hele nebudeme předbíhat, to citované je výplod AI
Nechceš se na tu pošahanou AI už vykašlat, Lorde? Není to nic jinýho, než generátor dezinformací a nasrání.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 14:28
od bat
Tady je analýza pár izraelských útoků. Je vidět, že dokážou zasáhnout relativně přesně, co htějí
https://www.bbc.com/news/articles/cn0w1qxzd4xo

Otázka je proč úmyslně srovnají se zemí baráky kolem, kde bydlí civilisti.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 14:45
od Lord
Asi se na AI vykašlu u predikcí.
Hádá budoucnost podle toho, co vyčetla ze starých INFORMACÍ.
Je to jen statistický odhad, a nebere příliš v úvahu lidské emoce.
Takže odpoví obšírně, ale podstatu třeba mine.

Bate, jak jsem psal už jinde armáda využívá k identifikaci těch cílů AI.
Nebo to prostě berou jako vedlejší škody, vedle bytového domu je třeba "vojenská budova".
V TOM článku se vymlouvají na použití "silných bomb".

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 14:46
od Rase
bat:
V případě Ruska je dost otázka, jak vlastně můžou v současné situaci Íránu pomoct. Už pomáhají se zpravodajskými informacemi, pak dle jejich slov posílali humanitární pomoc v podobě léků (všem je jasné že v těch kamionech jsou Gerany nebo nějaké komponenty k vylepšení Šahedů / balistických střel). Pokud jde o systémy S-400, tak ty prý rusové poslat nechtějí, ale otázkou je zda vůbec nějaké volné mají, nebo zda by fungovaly. Obecně PVO nemají na rozdávání - stejně tak náplň do nich. Nějaký vrtulník nebo letadlo by asi poslat mohli, ale jeho životnost bude prakticky nulová (Izraelci je tradičně vyčmuchají během přepravy).

Pokud jde o Čínu, tak ta již Íránu své střely a PVO dodávala, a moc se nepředvedly (technicky vzato vůbec), takže touto cestou asi cesta nebude. Co se týče Evropy, tak ta má teď dost vlastní práce a volné kapacity budou v tomto regionu spíš směřovat na Arménii (jednou asi i Gruzii). Írán je v tomto směru příliš velký. Teoreticky Indie by zde mohla být aktivnější, ale myslím že na tak velké sousto nemá ambice (minimálně zatím) - podotknu, že nedokáže ani vypoklonkovat Čínu ze Srí Lanky.

Ještě si říkám, že v současné situaci dělá íránský režim svaly, ale vůbec není v dobré situaci. Ono je sice pěkné, že mobilizují bambilión vojáků, ale ti potřebují nějaký plat, taky jim stát musí dát nějaké jídlo, vodu a alespoň základně zaopatřit. I když je schováte do tunelu, tak do toho tunelu musíte navést jídlo a zásoby. I z nekonečných zásob MRE a plechovek se tak dá vydržet jak dlouho? pár týdnů? Stačí si vzpomenout jak vypadali obránci Azovstalu - a to se na obležení taky dlouho připravovali. Zkrátka tím chci říct, že v situaci, kdy stát nedokáže fungovat samostatně (pěstují se potraviny, fungují fabriky a lidi chodí do práce) má dost velký problém i bez invaze. Navíc situace je dost blízko stavu, kdy bude PVO zcela eliminována a až začnou nad Íránem lítat B-52, tak to můžou rovnou zabalit. A bude dost jedno, kolik milionů dětí nebude chodit do školy, ale s mučednickým šátkem na hlavě a klackem v ruce, bude dřepět někde v okopu u hranic. Tak se války nevyhrávají.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 15:07
od palo satko
Rase to si myslel aj Churchill a Bombardak Harris a nakoniec tak či tak musel na Fridrichstrasse stat rusky alebo americky vojak nad mrtvym nemeckym vojakom aby sa tie zamery naplnili.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 15:28
od bat
@Lord v tom Resalatu je vidět, že přesně srovnali ty 3 rezidentní bloky. To není "collateral damage". Možná mohlo být něco pod nimi.
@Rase jeden známý před pár lety projížděl Iránem na motorce do Pákistánu - podivný výlet... ukazoval nějaké fotky apod. tam je to středověk a v Pakistánu ještě horší. To nejsou lidi z měst. Klidně budou někde dřepět s klackem, budou chovat pár koz apod., jsou zvyklí se starat sami... a mají čas. Ale souhlasím, že Rusko vypadá slabě a Čína asi zjišťuje, že vyrábí RC modely místo zbraní.
Ten Vietnam není podle mě úplně mimo, ale možná je to jen přání myšlenky. Už mockrát se ukázalo v historii, a i v případě Ukrajiny, že pokud se hned nepoložíš, tak začnou ostatní kalkulovat jestli se jim náhodou nevyplatí tě nějak podpořit. Nakonec i administrativa v US podporovala tajně Irán a zároveň Irák v době irácko-iránské války, takže o různé překvapivé kotrmelce nemusí být nouze, ale aby k nim mohlo dojít potřebuješ čas.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 16:37
od Ataman
palo satko píše: 27/3/2026, 15:07 stat rusky alebo americky
Jen připomínám, že hned vedle Íránu stál ruskej i americkej voják a ještě před tím třeba anglickej voják a moc platný to nebylo.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 17:05
od Lord
Bačové na venkově jsou zvyklí se postarat.
Jinak to je docela pohostinný národ, o tom byl dokument.


Trabantem napříč kontinenty - facebook stránka.
Nyní mají Dan Přibáň a spol. jiná auta Luaz 967 - Žlutý cirkus, a motorku.

Írán popisuje jako bizarní totalitu.
Jako zemi plnou absurdity a vřelých lidí, která se liší od mediálního obrazu.
Však všichni víme, jak jsou Peršané strašně fajn.
A jaký je to hnus, že jsou teď oběťmi plošného bombardování.

Mezi iranci a palestinci je opravdu veliky rozdil.
V obou zemich jsem pobyval a zatim co Iranci, jsou fakt milý a přátelští lidé o palestincich se to fakt říct nedá.

https://www.facebook.com/dan.priban/vid ... 249349277/

Mají tam miliónové bankovky, země si prošla obrovskou inflací, a nedávno vydali další multi-miliónovou bankovku.

Důležité může být co se stane v hlavním městě, nebo v jiných městech :?:
Tam už se lidem budou snášet útrapy hůře.

Írán bojuje s potravinovou hyperinflací. Jídlo stojí dvojnásobek co loni

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... anicni_jla

Íránská inflace vystoupala na nejvyšší hodnoty od druhé světové války.
A pod bombardováním bude ještě hůře.

Chaos tam klidně může nastat, ale jestli přijdou umírněnější politici bez intervence zvenčí je nejisté.
Pravděpodobně se amíci ještě o něco pokusí, můžou ještě vykládat nějaké karty a esa, o tom není sporu jo.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 20:43
od niko
Utoky iranskej protirezimnej uderky zda sa regionalne narastaju.
https://x.com/i/status/2037575475623518408

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 27/3/2026, 21:10
od Koba
USA připravují drtivý „závěrečný úder“ proti Íránu. Trump má na stole čtyři scénáře
Spojené státy zvažují „závěrečný úder“ proti Íránu, který by mohl zahrnovat jak nasazení pozemních sil, tak rozsáhlou bombardovací kampaň. Podle zdrojů serveru Axios se nyní ve Washingtonu diskutují čtyři hlavní scénáře, ze kterých by si prezident Donald Trump mohl vybrat:
1) Invaze nebo blokáda ostrova Charg.
2) Obsazení ostrova Larak
3) Obsazení strategického ostrova Abú Músá
4) Blokování a zabavování lodí
Na Blízký východ míří tisíce vojáků
Trump zatím konečné rozhodnutí neučinil a představitelé Bílého domu hovoří o hypotetických scénářích. Kroky z posledních dní však naznačují, že je Washington připraven konflikt vyostřit, pokud jednání s Íránem brzy nepřinesou konkrétní výsledky.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/us ... =272294999
https://www.axios.com/2026/03/26/iran-i ... land-trump

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 28/3/2026, 00:05
od Lord
niko píše: Utoky iranskej protirezimnej uderky zda sa regionalne narastaju.
https://x.com/i/status/2037575475623518408

Je to asi trošku fake.

Nicméně časem to je možný i jinde po Íránu. Zatím amíci likvidují policejní stanice leteckými bombami.
Video samotné vypadá jako starší záběry (pravděpodobně z Balúčistánu – akce Jaish al-Adl nebo podobných separatistů).
„To je policejní auto, ne IRGC“, „Balúčská oblast, to není Isfahán“.

Někteří to označují za recyklovanou propagandu, která využívá současné napětí (izraelsko-íránská válka).
A v oblasti, kde je údajně uložen obohacený uran.


Bříza: Írán ukázal USA, že taktické vítězství nemusí být strategická výhra. Evropa si musí vybrat stranu

„Nicméně co se týče strategického vítězství, tak to rozhodně docíleno nebylo. Protože Írán přišel s něčím, s čím spojenci, nebo minimálně Spojené státy, nepočítali – začal aplikovat taktiku ekonomického šoku.
Je to nejen ropa a zemní plyn, ale i síra, ze které se dělají dusíkatá hnojiva, nebo helia, které slouží na výrobu čipů,“ upozorňuje.

https://radiozurnal.rozhlas.cz/briza-ir ... si-9605651

No někteří s tím počítali... ale IQ47 na to prostě nedbal ! Nyní jako Evropa má něco řešit vojensky ?
Politicky si stranu víceméně vybrala.

Íránská námořní mocenská hra: Strategické vzorce a krize v Hormuzském průlivu v roce 2024

Vzhledem k tomu, že se globální geopolitická pozornost upírá na války v Gaze a na Ukrajině, Írán se rozhodl optimalizovat svou strategickou pozici v nejvýhodnější oblasti, Hormuzském průlivu.

Mezinárodní krizové skupiny (2024) naznačovaly, že využívání Hormuzského průlivu jako spouštěcího bodu a nástroje donucovací diplomacie se stalo součástí širší strategické strategie Íránu.
Tato událost proto vyvolává naléhavou otázku: jsme svědky pouhé izolované odvety, nebo promyšleného kroku v rámci íránské sázky na vyjednávání ze silnější pozice uprostřed mezinárodní izolace?

Tento vzorec odhalil úmyslný nástroj zahraniční politiky.
Jak analyzoval americký Úřad pro energetické informace (EIA, 2023), Hormuzský průliv je nejdůležitějším ropným uzlíkem na světě a Írán má historii využívání řady možností, včetně námořních incidentů, k vysílání zpráv o své schopnosti narušit energetické trhy.

https://moderndiplomacy.eu/2025/12/06/i ... uz-crisis/

Prostě jim nevyšel první plán, tak nyní zkouší další, jako kdysi Putin na Ukrajině. Snad to ale nebude trvat, tak dlouho jako ukrajinská válka.
Ale zřejmě dost dlouho na to, aby byla poškozena globální ekonomika!

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 28/3/2026, 10:25
od Lord
USA alarmujícím tempem spotřebovávají zásoby řízených střel Tomahawk, tvrdí zpráva

Čtyřtýdenní konflikt s Íránem dosud spotřeboval více než ohromujících 850 raket Tomahawk, uvedli úředníci.

https://www.twz.com/news-features/u-s-i ... ate-report

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 28/3/2026, 17:55
od Lord
Íránské útoky na Saúdskou Arábii za týden zranily desítky amerických vojáků

:arrow: Při íránských útocích na leteckou základnu Prince Sultána v Saúdské Arábii za uplynulý týden utrpělo zranění kolem 30 amerických vojáků.
S odvoláním na své zdroje to v sobotu uvedla agentura AP.

Média v pátek pozdě večer původně informovala o zranění deseti amerických vojáků a také poničení několika tankovacích letounů při úderu raketami a bezpilotními letouny. AP uvedla, že Írán při pátečním útoku vypálil šest balistických raket a 29 dronů.

Saúdskoarabská základna, která leží přibližně 96 kilometrů jihovýchodně od Rijádu a kterou využívají také Spojené státy, se terčem útoků stala tento týden už dvakrát.

Útoky na americké vojenské základny v arabských zemích považuje Teherán za svou sebeobranu.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... aku-302860

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 28/3/2026, 23:56
od Koba
Ukrajina a Saudská Arábie podepsaly základní dohodu o obranné spolupráci. Ze strany Ukrajiny budou poskytnuté konzultace, expertizy a obranné technologie.
a0d61ec842da52b963b7c3bb2aad235d_1774601976_extra_large.jpeg
61580421601627cfe686264fd423ed2f_1774601967_extra_large.jpg

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 29/3/2026, 08:43
od pomala.jesterka
Vypadá to, že USA ztratily jeden z 6 v konflitku nasazených E3 AWACS (z celkových provozuschopných 16).
https://www.twz.com/air/images-purporte ... ian-strike

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 29/3/2026, 12:05
od Lord
Saudové vidí, že je drahé americké zbraně neochrání, proto ta dohoda s Ukrajinou.
Ta by mohla základny ochránit před drony, ale proti raketám asi ne, to měli amíci.

Je to pro ně docela problém.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí

Napsal: 29/3/2026, 12:41
od jean
Mna by zaujimalo, co si iq47 myslel, ked sa rozhodol napadnut zem s 90 milion obyvatelmi, co poslednych 50 rokov zbrojila?