Budoucnost dělostřelectva OSSR

Danik
rotný
rotný
Příspěvky: 84
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Danik »

Lynx píše: 8/2/2024, 17:10 Na tych PL Patriotoch je velmi velka polozka to IBCS. Je to novinka a neviem ci to musi byt sucastou baterie.

Danik - v case mieru drzat obrovsku armadu - neviem aky ste stary, ale v takom roku 2000 nebolo o vojne v Europe ani chyru ani slychu.

16ks Z1 , 19ks Z2 , 26ks Modular , porovnaj to s 52ks delostreleckej techniky ACR . A to mate vyse 2x HDP a aj pocet obyvatelov.
A ano, Ukrajinci Modular velmi chceli...
Tak ještě donedávna to bylo "jen" těch 16 Vz.2000 proti českým 56 tabulkovým ShKH Vz.77 Dana. Ano teď s akvizicí Z2 se to dorovnává a co více, s výstavbou 5. dělostřeleckého pluku kde má být 21. ShD oddíl (24+1 Z2) a 54. raketometný oddíl (24+2 RM-70/85 MODULAR). Plus se bude budovat 54. PT oddíl (Spike LR), 52. ShD oddíl (16 Vz.2000) a 53. děl. oddíl (18 D-30). Až se toto vše postaví, tak to budou slušná čísla, ovšem z nemalé časti na staré či zastaralé technice.

ČR pro teď skončí na 62 Caesarech.

Ukrajinci chtějí vše co střílí. Z ČR se tam dodaly původní RM-70 a nové RM-70 Vampire, Vampire 4D a Striga 4x4. Zas tak moc bych za tím nehledal. Slovenské modulary nyní pálí pouze 122mm neřízené s dostřelem 20km. Což už není úplně sláva.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2529
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Lynx »

Ja ta poznam z Twitteru,kde sa prezentujes ako odbornik a cesky ultra nacionalista. Preto tvoje hodnotenie beriem s rezervou. Pisal som o stave dnes,nie o rok,dva,päť.

Modular moze palit aj 227mm, no na Slovensku sa to nikdy nedialo,lebo enviro. 122mm z SK produkcie vedia mat dolet aj 40km. Ale suhlasim 122mm uz nie je perspektivna raz , ale ked je doma a produkcia municie,prevo nie.
Uživatelský avatar
Pressburger
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 570
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Pressburger »

Lynx: Daniel of Bohemia?
Arthur
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2529
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Lynx »

Ano
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3824
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Scotty87 »

Tady jsme všichni ultranacionalisti.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od niko »

Viac, ako jeho profil ma X by ma zaujimalo, ako ho napadlo diskutovat o delostrelectve vo vlakne o slovenskych tankoch. :D
Danik
rotný
rotný
Příspěvky: 84
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Danik »

Lynx píše: 8/2/2024, 22:46 Ja ta poznam z Twitteru,kde sa prezentujes ako odbornik a cesky ultra nacionalista. Preto tvoje hodnotenie beriem s rezervou. Pisal som o stave dnes,nie o rok,dva,päť.

Modular moze palit aj 227mm, no na Slovensku sa to nikdy nedialo,lebo enviro. 122mm z SK produkcie vedia mat dolet aj 40km. Ale suhlasim 122mm uz nie je perspektivna raz , ale ked je doma a produkcia municie,prevo nie.
Stav dnes je jedna věc, stav za dva roky druhá. Má smysl se bavit i o stavu za pár let až obě dělostřelectva dokončí modernizaci a zavádění toho co již bylo skutečně podepsáno a je vy výrobě.

Český "ultranacionalista"? :lol: Na hodnocení, že RM-70/85 se 122mm a D-30 už nejsou žádný zázrak člověk nepotřebuje být ani "odborník". Ty počty jsou fakt. Takže zkrátka jsem rozporoval pouze tezi, že při 2 bateriích Vz.2000 se Sk nějak výrazně zaměřovala na dělostřelectvo oproti ČR se 7 bateriemi pravda zastaralých ShKH vz.77

Pokud je pro Vás to, že si někdo dovolí jen nepět ódy na všechno se slovenskou vlajkou hned "český ultranacionalismus", to je pak těžkě.

Modular může pálit 227, jednu dobu dokonce OSSR i několika M26 se submunicí disponovaly. Jenže se jich zbavily. Ano munice GRAD-ER (JROF-M) od MSM dosahuje vzdálenosti až 40km, ovšem jsou vůbec pro OSSR v nějakém smysluplném počtu pořízeny? Protože stejně tak se můžeme bavit, že 122mm MLRS mohou užívat izraelské řízené (na rozdíl od GRAD ER) Accular 122. Ovšem mají zavedené/pořizují nebo ne.

25 Modularů s 227mm či i těmi Acculary by byly paráda. :up:
Danik
rotný
rotný
Příspěvky: 84
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Danik »

niko píše: 8/2/2024, 22:59 Viac, ako jeho profil ma X by ma zaujimalo, ako ho napadlo diskutovat o delostrelectve vo vlakne o slovenskych tankoch. :D
Jednoduché. reagoval jsem na tanky vs (raketové) dělostřelectvo,(i v rovině AČR to bylo probíráno) a jsme tam kde jsme. Stejně tak se stránku zpátky probírala PVO. To je hned.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2529
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Lynx »

122mm sa vyraba vo VOP Novaky, aj vo verzii 40km.
D-30 sluzia na vyukove a ceremonialne ucely.
Po dobehu vyroby Z2 pre OSSR je zvazovana vyroba novych systemov.
Spievat ody je rovnaky extrem ako ociernovat vsetko slovenske len preto ze to je slovenske. A ked nestaci ze to je slovenske tak si radi pomozete tym, ze "to je skarede". A ked nestaci, ze to je skarede, tak to skratka neprejde T krizovatku..
Danik
rotný
rotný
Příspěvky: 84
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Danik »

Lynx píše: 8/2/2024, 23:29 122mm sa vyraba vo VOP Novaky, aj vo verzii 40km.
D-30 sluzia na vyukove a ceremonialne ucely.
Po dobehu vyroby Z2 pre OSSR je zvazovana vyroba novych systemov.
Spievat ody je rovnaky extrem ako ociernovat vsetko slovenske len preto ze to je slovenske. A ked nestaci ze to je slovenske tak si radi pomozete tym, ze "to je skarede". A ked nestaci, ze to je skarede, tak to skratka neprejde T krizovatku..
Já jsem se ptal jestli je to ve vyšších počtech zavedeno do OSSR. Zajímalo by mne to.

Ano pro teď, ale v plánu koncepce rozvoje 5. dělostřeleckého pluku se D-30 uvádí jako prozatimní placeholder u 53. děl. oddílu. Snad někdy časem by mělo být nahrazeno EVA/BIA. Ale kdo ví. Jak WP, tak AČR či OSSR se od revoluce často vyznamenaly tím, že plány byly úžasné, počty skvělé, pak přišla finanční realita no a skončilo to tam kde to skončilo. Dokud není podepsána smlouva, nebo ještě lépe, není to v garáži, jsou to jen plány.

Kde jsem co očerňoval? :D Slovensko nabízí několik kvalitních výrobků. Děl. munice, Božena, nové UDS 214, teď je tu nějaký startup malých UGV BUG, BIA vypadá velmi dobře.

Ale nikdo po mně nemůže chtít, abych padl na zadek z Aligátoru, a to ať toho původního nebo "Master II", či Tatrapanu... Ad Z2, dělostřelecký systém je to jistě kvalitní, ale dát L/52 doprostřed nosné konstrukce je prostě světový unikát a kabina je jedna velká reklama na slepý úhel. Plus teď byly z UA ty zprávy o problémech s citlivostní na munici municí. Ale to je v pořádku, stále je to relativně nový systém, tudíž ty problémy s municí se odstraní, vlastně je dobře, že se na to teď přišlo.

Má cokoliv z tohoto souvislost s tím, že je to slovenské? Nemá... Stejně tak "očerňuji" CZ-805, pancéřovou kabinu pro T 810 (vizuální horor), Svos VEGA 6x6, nelíbí se mi pravděpodobná akvizice Bushmaster či to, že nejsou schopni na Primoco 150 navěsit výzbroj. Stejně tak si dělám srandu z polského KRYL SPG... nebo Honkeru. Je to proto, že je to české nebo polské? Nikoliv. Jedno nesouvisí s druhým.... Mimochodem třeba Poláci se Krylu smějí spolu se mnou...

Takže jestli jsem pak kvůli tomu, že si dovolím říci, že jsem nakonec rád, že to takhle pro AČR dopadlo s Caesarem, protože Z2 prostě taky má nějaké mouchy, jako ten Caesar, ale co víc, výrobní kapacita by rozumně nepokryla SK,CZ a UA potřeby. Nebo to, že budu rád, když si AČR na Pandury vezme UT-30mk.II, tedy zavedený a pokročilý systém od výrobce s obrovským know-how a ne Turru-30, nebo, že ShM bude NEMO a ne slovenský věžový ShM který ještě nikdo neviděl... pro slovenské národovce persona non grata, "český ultranacionalista" či cokoliv jiného, budiž. Dokážu s tím žít.

Ono možná jen stačí si jakoukoliv kritiku něčeho z pod Tatrami hned nebrat jako "český útok na národní výrobek".
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11614
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Zemakt »

Ono možná jen stačí si jakoukoliv kritiku něčeho z pod Tatrami hned nebrat jako "český útok na národní výrobek".
Vítej v Lynxově realitě. Časem tě to začne i bavit.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Danik píše: 9/2/2024, 00:04
Já jsem se ptal jestli je to ve vyšších počtech zavedeno do OSSR. Zajímalo by mne to.
To ti samozrejme nikto nepovie, lebo sú to informácie tajné.
Je celkom zvláštne, že všetky nákupy munície sú tajné, okrem nákupu 155mm munície :D :rotuj:

Ale ono je to jedno, lebo ako píše Lynx, dnes ich Nováky chŕlia desaťtisíce. Dokonca vedia zo starých s dostrelom 20km urobiť "nové" s dostrelom 40km.
Rovnako je jedno, či vie Modular takú či onakú muníciu. Lebo používa štandardizovaný kontajner. A s ním je na výber munície množstvo, rôznych kalibrov.
122mm pre krajinu, ktorá si zakázala submuníciu, je stále dôležitý kaliber pre raketomety. Rovnako pre salvové zamínovanie, ak teda chceme zamínovať priestor ďalej ako 3km.
Jednoducho je to systém, ktorý otvára možnosti a že ho nevyužívame na 100% je samozrejme pravda a škoda. Súvisí s tým, čo si popísal inde. Veľké plány a potom šetrenie.
(Ako rýchlo sa dá nová munícia integrovať do systémov, vidíme na Urajine, kto by kedy povedal, že Migy budu podvesene americkými PLR. Alebo taký BUK bude strielať RIM-7.)
Danik
rotný
rotný
Příspěvky: 84
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Danik »

Juraj Tichý píše: 9/2/2024, 07:06
Danik píše: 9/2/2024, 00:04
Já jsem se ptal jestli je to ve vyšších počtech zavedeno do OSSR. Zajímalo by mne to.
To ti samozrejme nikto nepovie, lebo sú to informácie tajné.
Je celkom zvláštne, že všetky nákupy munície sú tajné, okrem nákupu 155mm munície :D :rotuj:

Ale ono je to jedno, lebo ako píše Lynx, dnes ich Nováky chŕlia desaťtisíce. Dokonca vedia zo starých s dostrelom 20km urobiť "nové" s dostrelom 40km.
Rovnako je jedno, či vie Modular takú či onakú muníciu. Lebo používa štandardizovaný kontajner. A s ním je na výber munície množstvo, rôznych kalibrov.
122mm pre krajinu, ktorá si zakázala submuníciu, je stále dôležitý kaliber pre raketomety. Rovnako pre salvové zamínovanie, ak teda chceme zamínovať priestor ďalej ako 3km.
Jednoducho je to systém, ktorý otvára možnosti a že ho nevyužívame na 100% je samozrejme pravda a škoda. Súvisí s tým, čo si popísal inde. Veľké plány a potom šetrenie.
(Ako rýchlo sa dá nová munícia integrovať do systémov, vidíme na Urajine, kto by kedy povedal, že Migy budu podvesene americkými PLR. Alebo taký BUK bude strielať RIM-7.)
Zas tak úplně jedno to není. Touhle logikou totiž AČR má meteory a různorodé množství AG munice, včetně té velmi pokročilé, protože máme Gripen co to má integrované. Jenže zároveň. Nemáme. Jasné, v případě války se to může dokoupit, ale, stejně jako je je třeba tam udělat testy, vycvičit pozemní i letový personál, pro užívání tohoto druhu munice, tak to podobné platí i u toho dělostřelectva, tedy zanést to do SŘP, výcvik osádek, ale co je důležitější, má pak 54. raketometný oddiel vůbec prvky, aby využil deep fires 150+km do území soupeře? Protože to je to oč tu běží. Když útvar synergicky užívá nějaký zbraňový systém, cvičí na něm i v míru, je pak od T+1m připraven to užít.

Je rozdíl, jestli pokročilá munice nabitá v MLRS se přesouvá na pozice už týden předem, aby mohla okamžitě napadnout soustředění sil soupeře, nebo jestli je dostupná pro užití až po půl roku konfliktu.

Odložená spotřeba se tomu říká, je to ještě z doby Bílé Knihy a není to nejlepší nápad.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Och, lebo 54. nemá výcvik, spracované postupy, nevie robiť s univerzálnymi kontajnermi, so systémom raketometu a to čo Ukrajincom trvalo dva týždne, im určite bude trvať minimálne rok. Samozrejme, OSSR bude chcieť využívať len 227mm rakety s dostrelom 150km a viac a AGS je pre nich neznámy pojem.
:up:
Týmto by som tému delostrelectva v téme o budúcnosti tankov OSSR považoval za ukončenú. Na čo sa cykliť.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2529
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Lynx »

Ja tiez neviem, preco u mnohych ceskych prispievatelov voci comukolvek slovenskemu je to zakladne nastavenie: nevedia,nemaju,neschopni...
Co sa techniky tyka, zla, skareda, nekvalitna, nepouzitelna...
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2529
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Lynx »

Vy v ČR ste na to davno naskocili. Pozrite si AKUKOLVEK diskusiu na akukolvek temu spojenu so Slovenskom, je jedno ci dport, kultura, politika, technika,armada a vidite tolko hejtu...
Ceresnika bola ten billboard pred prexidentskymi volbami na Ujezde v Prahe - ne Babis,lebo Slovak.
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3651
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od seabee »

Lynx píše: 9/2/2024, 14:17 Vy v ČR ste na to davno naskocili. Pozrite si AKUKOLVEK diskusiu na akukolvek temu spojenu so Slovenskom, je jedno ci dport, kultura, politika, technika,armada a vidite tolko hejtu...
Ceresnika bola ten billboard pred prexidentskymi volbami na Ujezde v Prahe - ne Babis,lebo Slovak.
Snažíš se dál, ale z lejna bič neupleteš. Ale nepopírám, že pár rozeštvávačů svého ražení nejdeš i na České straně. Takže zevšeobecňuj, zamotávej, přesně podle příručky GRU.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Danik
rotný
rotný
Příspěvky: 84
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Danik »

Juraj Tichý píše: 9/2/2024, 12:43 Och, lebo 54. nemá výcvik, spracované postupy, nevie robiť s univerzálnymi kontajnermi, so systémom raketometu a to čo Ukrajincom trvalo dva týždne, im určite bude trvať minimálne rok. Samozrejme, OSSR bude chcieť využívať len 227mm rakety s dostrelom 150km a viac a AGS je pre nich neznámy pojem.
:up:
Týmto by som tému delostrelectva v téme o budúcnosti tankov OSSR považoval za ukončenú. Na čo sa cykliť.
:lol: :lol: :lol:

Tak já myslel např. prvky ISR a C4ISTAR, jejich datové spojení a komunikaci na tyhle vzdálenosti, rozpracovaný kill-chain pro palbu 100+ atd. ale nevadí... Nikde jsem netvrdil, že 54 nemá výcvik, ale nemá výcvik pro tu, či onu řízenou munici. Bude ho mít když se to koupí? Ano. Zvládne to většina z nich? Ano. Ale bude to trvat několik měsíců, případně při větším rozšíření a modernizaci klidně rok dva přes IOC až na FOC v míru, ve válce měsíce a s velkou improvizací.

Huh? 150 jsem dal jako příklad, pro mne za mne ať se koupí třeba 1000, nebo jestli i to je pro Vás málo, tak 1500+. Ať se to koupí a integruje, vycvičí se obsluhy, super.

UA to dva týdny skutečně netrvalo... ten výcvik byl měsíce, výcvik UA mech. praporu teď trvá přes půl roku na nějakou základní způsobilost.

JInak je zábavné sledovat jak to hned berete jako útok, i když to útok nebyl ani v nejmenším, jen vyjádření faktického stavu. Proč ta vztahovačnost? Komplex méněcennosti, křehké (slovenské) ego?

Přitom myslíte, že jinde je to jinak? AČR Gripeny užívá přes 15 let. Přesto kdyby teď z fleku měli skočit na kvalitní přesnou AG munici s dalekým dosahem, no tak prostě nenaskočí... Bude trvat dlouhé měsíce, možná rok a více, než jak piloti tak pozemní personál na to získá všechno potřebné know-how a kvalifikace, vyřeší se vůbec akvizice cílů na tyto vzdálenosti atd... Bude trvat měsíce jen než by Čáslav znovu získala ztracenou schopnost operací ze záložních letišť. Je to snad útok proti Česku? Čechům a jejich schopnostem? Ne... Je to vyjádření stavu napříč armádami při zavádění nových postupů, zbraní, či munice... A takhle to je a bude napříč spektrem. Vycvik osádek Leo2A4, Starkom, Titusy, Caesary... Měsíce, někde roky...

Takže můj komentář, byl myšlen čistě tak, že spoléhat na to, že "ono se to nějak vyřeší" až přijde čas, aneb princip odložené spotřeby není dobrý nápad. Protože akvizice, zavádění a výcvik pak i ve zrychleném režimu jsou měsíce. A Slovensko zrovna nemá strategickou hloubku aby si mohlo dovolit čekat. Ideál bude mít to ještě před začátkem boje pořízené, zavedené a secvičené. Mimochodem tohle neplatí jen pro OSSR, ale stejně tak pro AČR nebo baltské země.

Je to těžké, když se jakýkoliv náznak (třeba i jen domnělé) kritiky hned bere jako svatokrádež a útok na slovenskou svébytnost...
Danik
rotný
rotný
Příspěvky: 84
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Danik »

Lynx píše: 9/2/2024, 14:00 Ja tiez neviem, preco u mnohych ceskych prispievatelov voci comukolvek slovenskemu je to zakladne nastavenie: nevedia,nemaju,neschopni...
Co sa techniky tyka, zla, skareda, nekvalitna, nepouzitelna...
Stejná odpověď jako pro J. Tichý.

Bojujete s větrnými mlýny... a to i ty mlýny samotné jsou navíc domnělé...
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Budoucnost tanků OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Danik: Kdeže útok. Tak som to vôbec nebral. Len ma nebavia volatilne argumenty. Z debaty o gradoch s max40km, sa presunieme na 150+ a ides si tu niečo dokazovať.
V debate môžme hned pokračovať v príslušnom vlakne, keď mi dodáš dôkaz, kde OSSR alebo politická reprezentácia SR prejavili záujem nakúpiť a používať GMLRS s dosahom 150km+.
Dovtedy ostávam s pozdravom.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“