Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 180.
Napsal: 27/5/2024, 06:00
Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 180.
Mapa regionů Filipín. Wikipedie.
Velitel americké 6. armády na Filipínách, generálporučík Krueger byl, pokud tehdy šlo o rychlé ovládnutí Manilské zátoky na Luzonu a obsazení hlavního města Manily, opatrnější než byl tehdy armádní generál MacArthur. Na rozdíl od náčelníka zpravodajského oddělení v MacArthurově hlavním štábu generálmajora Willoughbyho, který odhadoval celkové síly Japonců na Luzonu na 152 000, tak Kruegerův zpravodajský důstojník plukovník White měl svůj odhad Jamašitových sil na čísle kolem 234 000 vojáků – což, jak se později ukázalo, bylo mnohem blíž tehdejšímu skutečnému stavu nepřítele. Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 443., z amerických historických pramenů, k tomuto dál pak ještě dodává, cituji:
„Krueger, jehož 6. armáda měla k 17. lednu na ostrově 175 000 mužů, z nichž jen 110 000 náleželo k bojovým jednotkám, hodlal s hlavním náporem na Manilu vyčkat, až dorazí na Luzon 32. pěší a 1. mech. divize a XI. armádní sbor americké 8. armády v síle jedné divize a plukovní skupiny, a to se mělo stát v posledních dnech měsíce ledna. Ale MacArthur nehodlal akceptovat dvou až třítýdenní zpoždění postupu na filipínské hlavní město a Krueger se musel podřídit přáním vrchního velitele. MacArthurovu tvrdohlavost může omlouvat jen fakt, že vycházel z informací generálmajora Willoughbyho, a proto se domníval, že nepřítel je daleko slabší, než tomu bylo ve skutečnosti.“
Generál Krueger, velitel americké 6. armády, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Walter_Krueger
Rozložení japonských sil na Luzonu, 11. ledna 1945
Bylo 18. ledna 1945, když americký XIV. sbor znovu vyrazil do útoku. Zprvu se opět setkával jen s nějakými těmi rozptýlenými japonskými ohnisky odporu, které jeho přední oddíly snadno likvidovaly. Teprve až 23. ledna u města Bamban se americká 40. divize postupující na pravém křídle ocitala před předsunutými postaveními japonské třicetitisícové skupiny Kembu, pod velením generálmajora Rikičiho Cukady, kterou generál Jamašita tehdy pověřil obranou pro Američany důležitého letiště Clark Field a masívu Zambaleského pohoří, které lemuje západní stranu Centrální nížiny. Americká 40. divize si sice po několikahodinovém, skutečně tvrdém boji, otevřela další cestu dále na jih, jenomže situace se znova začala pro útočící jednotky komplikovat na levém (východním) křídle XIV. sboru, které vzhledem ke zpoždění I. sboru na severu zůstalo prakticky zcela odkryto. Když poté vyslaný průzkum nezjistil na východě žádné větší soustředění Japonců, generálmajor Griswold ponechal k zajištění této strany jen méně početné oddíly a své hlavní síly tehdy soustředil na pravé straně k útoku na důležité letiště Clark Field.
Tato již několikrát zde jmenovaná a pro těžká letadla Američanů potřebná letecká základna se rozkládala západně od důležité silnice číslo 3, asi tak sedm kilometrů jižně od města Bamban. Byla na Filipínách vybudována ještě před válkou a Japonci ji po obsazení podstatně rozšířili. V roce 1945 měla již 15 samostatných přistávacích drah, spojovací a pojížděcí dráhy, stanoviště letounů a četné další provozně technické objekty. V západní části letecké základny Clark Field, byl vybudován blok budov, který se nazýval Fort Stotsenburg, který před válkou sloužil jako kasárna pro filipínskou armádu. Za tímto blokem pak začínalo Zambaleské pohoří, které se táhlo až k západnímu pobřeží ostrova Luzon. Generálmajor Griswold rozhodl hned na počátku, vrhnout všechny síly XIV. sboru do útoku, kterým chtěl zatlačit nepřítele na západ směrem do hor. Pak, až by tak uvolnil strategickou silnici č. 3, dobyl by letiště Clark Field a blok budov Fort Stotensburg, 37. divize obnoví útok k městu San Fernando, pak dále k Manile, zatímco by 40. divize zamířila na jihozápad, podél jižního okraje Zambaleského pohoří, vstříc jednotkám XI. sboru, který se mezitím vylodí na západním pobřeží. Tímto útočným manévrem měla být japonská skupina Kembu v horách zcela izolována a odříznuta jak od Centrální nížiny, tak i od oblasti Manilské zátoky.
Celý útok započal z 27. a 28. ledna, když 40. divize postupovala na západním křídle a 37. divize pak na východním křídle. Dle zápisů se metr za metrem, pěchota a tanky 37. divize probíjely k letišti a Fort Stotsenburgu. Okolní terén byl doslova poset protitankovými minami a různými překážkami a Japonci se bránili zuřivou palbou automatických zbraní a dělostřelectva a také početnými protiútoky. Přes veškerou doslova urputnou obranu Cukadových oddílů, se 29. ledna 1945 Američané probojovali až k okraji letiště. Za stejně tak těžkých, nebo zde dokonce obtížnějších podmínek postupovala tehdy i americká 40. divize. Když pak vojáci 40. divize dosáhli až k úpatí horských hřebenů, zjistili, že se ocitli před množstvím jeskyní a tunelů, které chránila dělostřelecká, minometná a kulometná palba. Řada takovýchto japonských obranných postavení byla navíc vybudována v místech, kde nemohl útočník použít tanky, a dělostřelectvo a pěchota je musela dobývat skutečně jedno za druhým pomocí plamenometů, náloží trhavin, kouřových a termitových granátů. Postup v těchto místech byl velice pomalý a ztráty začaly hrozivě narůstat.
Jak se však zjistilo, měl těžké ztráty i nepřítel a po několika dnech takto nepřetržitých útoků začaly i Japoncům jejich síly ochabovat. Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 445., z amerických historických pramenů, k tomuto dál pak ještě dodává, cituji:
„Do večera 29. ledna generálmajor Cukada ztratil více než dva a půl tisíce mužů a byl přinucen letiště Clark Field vyklidit. Japonští vojáci, kteří obranné boje přežili, se připojili k hlavním silám skupiny Kembu soustředěným v Zambaleském pohoří. Jejich likvidace byla odložena na pozdější a vhodnější dobu, neboť teď bylo prvořadým úkolem XIV. sboru pokračovat v přerušeném postupu na Manilu.“
Prakticky ve stejnou dobu, kdy XIV. sbor generála Griswolda útočil na leteckou základnu Clark Field, přicházely na ostrov Luzon významné posily. Dne 27. ledna se na plážích Lingayenského zálivu vylodily 32. pěší a 1. mechanizovaná divize a o další dva dny později přivezl další velký konvoj XI. armádní sbor generálmajora Charlese P. Halla. K vylodění těchto jednotek bylo zvoleno západní pobřeží Luzonu zhruba tak někde na úrovni jižní části Zambaleského pohoří. Tam tedy vstoupilo na břeh více než 30 000 vojáků 38. pěší divize generálmajora H. L. C. Jonese a také 34. plukovní bojová skupina podplukovníka C. A. Daklena.
Tohle vylodění se vůbec nesetkalo s nějakým nepřátelským odporem a již také další den ráno bylo možno zahájit postup na východ do vnitrozemí. Kuriózní zápis, nebo spíše pro zasmání větu, nalezl český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 445., když z amerických historických pramenů, k tomuto vylodění pak ještě dodává, cituji:
„Jedinou újmou, kterou XI. sbor při vylodění utrpěl, bylo podle hlášení velitele 151. pluku 38. divize zranění, jež postihlo jednoho vojáka jeho pluku, kterého nabral na břehu na rohy špatně naložený buvol“.
Ale pojďme dále a řekněme si, že tím prvým úkolem, který XI. sbor dostal, bylo, přehradit šiji poloostrova Bataan, která ohraničuje na západě Manilskou zátoku, a tím prakticky znemožnit Japoncům, kteří se nacházeli v oblasti zátoky, jakýkoliv ústup na hornatý poloostrov. Když byl totiž před třemi lety po japonském vpádu na Filipíny generál MacArthur přinucen opustit Manilu, stáhl se na Bataan a tam jeho spojená filipínsko-americká vojska kladla dlouhý houževnatý a vyčerpávající odpor. Generál MacArthur nyní proto nechtěl připustit, aby po útoku na Manilu Japonci prakticky provedli to samé.
Je pak též pravdou, že netrpělivého generála MacArthura tempo postupu XIV. sboru neuspokojovalo. Měl se vyjádřit v tom smyslu, že tomuto sboru chybí rozhodnost a iniciativa.
Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 445., 446., z amerických historických pramenů, k tomuto dál pak ještě dodává, cituji:
„Vzhledem k průběhu operací je možno s určitostí prohlásit, že MacArthurovy poznámky neodpovídaly objektivnímu posouzení situace, ale nicméně měly za následek, že generálporučík Krueger vydal 30. ledna 1945 polní rozkaz číslo 46., kterým nařizoval XIV. sboru ´agresívně postupovat na jih´. Současně přeorganizoval síly, které měl k dispozici, a stanovil jim konkrétní úkoly.
I. armádní sbor operující na severu posílil 32. pěší divizí a uložil mu, aby pokračoval v postupu na východ a obsadil město San José, důležitý silniční a železniční uzel. XI. sboru 8. armády, který po vylodění přešel pod kontrolu jeho 6. armády, Krueger přikázal zrychlit izolaci poloostrova Bataan. 40. divizi XIV. sboru ponechal na úpatí Zambaleského pohoří, kde měla ve spolupráci s jednotkami XI. sboru izolovat a krok za krokem likvidovat skupinu Kembu generálmajora Cukady, která po bojích o Clark Field stále ještě čítala kolem 25 000 mužů. Její místo v sestavě XIV. sboru zaujala I. mechanizovaná divize generálmajora Verna D. Mudge.“
Mapa regionů Filipín. Wikipedie.
Velitel americké 6. armády na Filipínách, generálporučík Krueger byl, pokud tehdy šlo o rychlé ovládnutí Manilské zátoky na Luzonu a obsazení hlavního města Manily, opatrnější než byl tehdy armádní generál MacArthur. Na rozdíl od náčelníka zpravodajského oddělení v MacArthurově hlavním štábu generálmajora Willoughbyho, který odhadoval celkové síly Japonců na Luzonu na 152 000, tak Kruegerův zpravodajský důstojník plukovník White měl svůj odhad Jamašitových sil na čísle kolem 234 000 vojáků – což, jak se později ukázalo, bylo mnohem blíž tehdejšímu skutečnému stavu nepřítele. Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 443., z amerických historických pramenů, k tomuto dál pak ještě dodává, cituji:
„Krueger, jehož 6. armáda měla k 17. lednu na ostrově 175 000 mužů, z nichž jen 110 000 náleželo k bojovým jednotkám, hodlal s hlavním náporem na Manilu vyčkat, až dorazí na Luzon 32. pěší a 1. mech. divize a XI. armádní sbor americké 8. armády v síle jedné divize a plukovní skupiny, a to se mělo stát v posledních dnech měsíce ledna. Ale MacArthur nehodlal akceptovat dvou až třítýdenní zpoždění postupu na filipínské hlavní město a Krueger se musel podřídit přáním vrchního velitele. MacArthurovu tvrdohlavost může omlouvat jen fakt, že vycházel z informací generálmajora Willoughbyho, a proto se domníval, že nepřítel je daleko slabší, než tomu bylo ve skutečnosti.“
Generál Krueger, velitel americké 6. armády, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Walter_Krueger
Rozložení japonských sil na Luzonu, 11. ledna 1945
Bylo 18. ledna 1945, když americký XIV. sbor znovu vyrazil do útoku. Zprvu se opět setkával jen s nějakými těmi rozptýlenými japonskými ohnisky odporu, které jeho přední oddíly snadno likvidovaly. Teprve až 23. ledna u města Bamban se americká 40. divize postupující na pravém křídle ocitala před předsunutými postaveními japonské třicetitisícové skupiny Kembu, pod velením generálmajora Rikičiho Cukady, kterou generál Jamašita tehdy pověřil obranou pro Američany důležitého letiště Clark Field a masívu Zambaleského pohoří, které lemuje západní stranu Centrální nížiny. Americká 40. divize si sice po několikahodinovém, skutečně tvrdém boji, otevřela další cestu dále na jih, jenomže situace se znova začala pro útočící jednotky komplikovat na levém (východním) křídle XIV. sboru, které vzhledem ke zpoždění I. sboru na severu zůstalo prakticky zcela odkryto. Když poté vyslaný průzkum nezjistil na východě žádné větší soustředění Japonců, generálmajor Griswold ponechal k zajištění této strany jen méně početné oddíly a své hlavní síly tehdy soustředil na pravé straně k útoku na důležité letiště Clark Field.
Tato již několikrát zde jmenovaná a pro těžká letadla Američanů potřebná letecká základna se rozkládala západně od důležité silnice číslo 3, asi tak sedm kilometrů jižně od města Bamban. Byla na Filipínách vybudována ještě před válkou a Japonci ji po obsazení podstatně rozšířili. V roce 1945 měla již 15 samostatných přistávacích drah, spojovací a pojížděcí dráhy, stanoviště letounů a četné další provozně technické objekty. V západní části letecké základny Clark Field, byl vybudován blok budov, který se nazýval Fort Stotsenburg, který před válkou sloužil jako kasárna pro filipínskou armádu. Za tímto blokem pak začínalo Zambaleské pohoří, které se táhlo až k západnímu pobřeží ostrova Luzon. Generálmajor Griswold rozhodl hned na počátku, vrhnout všechny síly XIV. sboru do útoku, kterým chtěl zatlačit nepřítele na západ směrem do hor. Pak, až by tak uvolnil strategickou silnici č. 3, dobyl by letiště Clark Field a blok budov Fort Stotensburg, 37. divize obnoví útok k městu San Fernando, pak dále k Manile, zatímco by 40. divize zamířila na jihozápad, podél jižního okraje Zambaleského pohoří, vstříc jednotkám XI. sboru, který se mezitím vylodí na západním pobřeží. Tímto útočným manévrem měla být japonská skupina Kembu v horách zcela izolována a odříznuta jak od Centrální nížiny, tak i od oblasti Manilské zátoky.
Celý útok započal z 27. a 28. ledna, když 40. divize postupovala na západním křídle a 37. divize pak na východním křídle. Dle zápisů se metr za metrem, pěchota a tanky 37. divize probíjely k letišti a Fort Stotsenburgu. Okolní terén byl doslova poset protitankovými minami a různými překážkami a Japonci se bránili zuřivou palbou automatických zbraní a dělostřelectva a také početnými protiútoky. Přes veškerou doslova urputnou obranu Cukadových oddílů, se 29. ledna 1945 Američané probojovali až k okraji letiště. Za stejně tak těžkých, nebo zde dokonce obtížnějších podmínek postupovala tehdy i americká 40. divize. Když pak vojáci 40. divize dosáhli až k úpatí horských hřebenů, zjistili, že se ocitli před množstvím jeskyní a tunelů, které chránila dělostřelecká, minometná a kulometná palba. Řada takovýchto japonských obranných postavení byla navíc vybudována v místech, kde nemohl útočník použít tanky, a dělostřelectvo a pěchota je musela dobývat skutečně jedno za druhým pomocí plamenometů, náloží trhavin, kouřových a termitových granátů. Postup v těchto místech byl velice pomalý a ztráty začaly hrozivě narůstat.
Jak se však zjistilo, měl těžké ztráty i nepřítel a po několika dnech takto nepřetržitých útoků začaly i Japoncům jejich síly ochabovat. Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 445., z amerických historických pramenů, k tomuto dál pak ještě dodává, cituji:
„Do večera 29. ledna generálmajor Cukada ztratil více než dva a půl tisíce mužů a byl přinucen letiště Clark Field vyklidit. Japonští vojáci, kteří obranné boje přežili, se připojili k hlavním silám skupiny Kembu soustředěným v Zambaleském pohoří. Jejich likvidace byla odložena na pozdější a vhodnější dobu, neboť teď bylo prvořadým úkolem XIV. sboru pokračovat v přerušeném postupu na Manilu.“
Prakticky ve stejnou dobu, kdy XIV. sbor generála Griswolda útočil na leteckou základnu Clark Field, přicházely na ostrov Luzon významné posily. Dne 27. ledna se na plážích Lingayenského zálivu vylodily 32. pěší a 1. mechanizovaná divize a o další dva dny později přivezl další velký konvoj XI. armádní sbor generálmajora Charlese P. Halla. K vylodění těchto jednotek bylo zvoleno západní pobřeží Luzonu zhruba tak někde na úrovni jižní části Zambaleského pohoří. Tam tedy vstoupilo na břeh více než 30 000 vojáků 38. pěší divize generálmajora H. L. C. Jonese a také 34. plukovní bojová skupina podplukovníka C. A. Daklena.
Tohle vylodění se vůbec nesetkalo s nějakým nepřátelským odporem a již také další den ráno bylo možno zahájit postup na východ do vnitrozemí. Kuriózní zápis, nebo spíše pro zasmání větu, nalezl český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 445., když z amerických historických pramenů, k tomuto vylodění pak ještě dodává, cituji:
„Jedinou újmou, kterou XI. sbor při vylodění utrpěl, bylo podle hlášení velitele 151. pluku 38. divize zranění, jež postihlo jednoho vojáka jeho pluku, kterého nabral na břehu na rohy špatně naložený buvol“.
Ale pojďme dále a řekněme si, že tím prvým úkolem, který XI. sbor dostal, bylo, přehradit šiji poloostrova Bataan, která ohraničuje na západě Manilskou zátoku, a tím prakticky znemožnit Japoncům, kteří se nacházeli v oblasti zátoky, jakýkoliv ústup na hornatý poloostrov. Když byl totiž před třemi lety po japonském vpádu na Filipíny generál MacArthur přinucen opustit Manilu, stáhl se na Bataan a tam jeho spojená filipínsko-americká vojska kladla dlouhý houževnatý a vyčerpávající odpor. Generál MacArthur nyní proto nechtěl připustit, aby po útoku na Manilu Japonci prakticky provedli to samé.
Je pak též pravdou, že netrpělivého generála MacArthura tempo postupu XIV. sboru neuspokojovalo. Měl se vyjádřit v tom smyslu, že tomuto sboru chybí rozhodnost a iniciativa.
Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 445., 446., z amerických historických pramenů, k tomuto dál pak ještě dodává, cituji:
„Vzhledem k průběhu operací je možno s určitostí prohlásit, že MacArthurovy poznámky neodpovídaly objektivnímu posouzení situace, ale nicméně měly za následek, že generálporučík Krueger vydal 30. ledna 1945 polní rozkaz číslo 46., kterým nařizoval XIV. sboru ´agresívně postupovat na jih´. Současně přeorganizoval síly, které měl k dispozici, a stanovil jim konkrétní úkoly.
I. armádní sbor operující na severu posílil 32. pěší divizí a uložil mu, aby pokračoval v postupu na východ a obsadil město San José, důležitý silniční a železniční uzel. XI. sboru 8. armády, který po vylodění přešel pod kontrolu jeho 6. armády, Krueger přikázal zrychlit izolaci poloostrova Bataan. 40. divizi XIV. sboru ponechal na úpatí Zambaleského pohoří, kde měla ve spolupráci s jednotkami XI. sboru izolovat a krok za krokem likvidovat skupinu Kembu generálmajora Cukady, která po bojích o Clark Field stále ještě čítala kolem 25 000 mužů. Její místo v sestavě XIV. sboru zaujala I. mechanizovaná divize generálmajora Verna D. Mudge.“