Stránka 1 z 1

Zahorizontální radar včasného varování Voroněž-M

Napsal: 28/5/2024, 15:32
od Rase
Voronezh-m-radar-lekhtusi.jpg

Zahorizontální radar Voroněž-M

Zahorizontální radar včasného varování Voroněž-M (РЛС Воронеж) patří do rodiny ruských stacionárních radarových stanic dlouhého dosahu. Je určen k detekci kosmických a aerodynamických objektů, zejména balistických a řízených střel. Voroněž-M pracuje v pásmu metrových vln a jeho odhadovaný dosah je až 6 000 km. Pokrývá oblast od čínské pouště Taklimakan k břehům Středozemního moře. První radar v Lechtusi u Petrohradu byl uveden do provozu v roce 2009. Obecně jsou popisovány jako vysoce prefabrikované, což znamená, že mají nastavenou dobu měsíců spíše než let a potřebují méně personálu než předchozí generace. Jsou také modulární, takže radar může být uveden do (částečného) provozu, i když je neúplný. Rusko využilo těchto nových radarů k tomu, aby vyjádřilo své obavy z americké protiraketové obrany v Evropě. Při spuštění kaliningradského radaru v listopadu 2011 ruský prezident Dmitrij Medveděv řekl: "Očekávám, že tento krok [spuštění radaru] bude našimi partnery považován za první signál o připravenosti naší země adekvátně reagovat. k hrozbám, které raketový štít představuje pro naše strategické jaderné síly." Voroněž-M (77Ya6-M) pracuje v metrovém rozsahu vlnových délek (VHF) a byl navržen společností RTI Mints. Voroněž-DM (77Ya6-DM) pracuje v rozsahu decimetrů (UHF) a byl navržen společností NPK NIIDAR. Má dosah až 10 000 km a je schopen současně sledovat 500 objektů. Rozsah jeho horizontu je 6 000 km a vertikální dosah je 8 000 km (Vzhledem k radarovému horizontu je tento rozsah použitelný pouze v případě, že se cíl nachází ve výšce několika tisíc kilometrů. Na vzdálenost 8 000 km prý dokáže radar detekovat cíle velikosti "fotbalového míče". Voroněž-VP (77Ya6-VP) pracuje v rozsahu metrů (VHF) a byl navržen RTI Mints. Jediný postavený má 6 segmentů místo 3 z Voroněž-M. Voroněž-M údajně stojí 2,85 miliardy rublů a Voroněž-DM 4,3 miliardy rublů. To je srovnatelné s 5 miliardami rublů za systém Dněpr a 19,8 miliard rublů za Daryal při současných cenách. Jejich návrháři, Sergej Boev (RTI), Sergej Saprykin (NIIDAR) a Valerij Karasev (RTI Mints), byli společně oceněni v roce 2011 Státní cenou za vědu a techniku za práci na radaru Voroněž. Celkově má rusko devět těchto radarů.

Zdroj:
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_jhr
https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/u ... e_vignette
https://en.wikipedia.org/wiki/Voronezh_radar

Re: Zahorizontální radar včasného varování Voroněž-M

Napsal: 28/5/2024, 15:37
od Rase
roboSE píše:Samozrejme ako inak, a potom si prečítaš v ruskom tisku, kde priznávajú problémy s radarmi a tu ohromnú bezmocnosť, ako sa tomu nedokážu brániť. A možnosť realnej odvety za tieto útoky? V podstate neexistuje...

https://www.mk.ru/politics/2024/05/27/k ... darom.html

Klincevič: "USA nás oslepují před možným globálním úderem"
Jak bude Ruská federace reagovat na útoky na radary varování před raketovým útokem.

Kyjev a jeho západní manipulátoři překročili další "červenou linii" tím, že začali útočit na cíle v našem strategickém odstrašovacím systému. Několik informačních zdrojů okamžitě oznámilo, že v noci na 27. května zaútočil dron ukrajinských ozbrojených sil na radarovou stanici Voroněž-M v Orsku, která je součástí systému včasného varování před raketovým útokem.

– Andreji Franceviči, stojí za takovými útoky rozhodně západní partneři Ukrajiny?

- Rozhodně. Západ tlačí na Ukrajinu, aby podnikla určité kroky. Dokonce bych řekl, že se na těchto útocích podílí Západ, protože pouze obyvatelé Západu mohou vytvořit letovou misi, která by obešla naše radarové stanice a systémy protivzdušné obrany přes téměř celé území země, na vzdálenost asi dvou tisíc kilometrů. .

– Dají se poškozené radary obnovit?

– Jejich vnitřní struktura je celulární, modulární, poškozené jednotky rychle vyměníme a zprovozníme.

– Jak jinak můžeme reagovat na tyto rány?

– Je jasné, že můžeme reagovat pasivně, posilovat naše systémy protivzdušné obrany, radarové schopnosti, analyzovat, kudy a jak nepřítel proklouzl, proč se tak stalo a zda je v tom lidský faktor: relativně vzato, zda došlo k nedbalosti při plnění jejich povinností nebo nikoli ze strany posádek PVO. Je velmi důležité pracovat na chybách, které s největší pravděpodobností v informačním poli neuvidíme. A odvetné akce, myslím, budou také následovat. Naše vedení nerezaví.

- Co mohou být? Jaderný úder?

- Tyto útoky samozřejmě nepovedou okamžitě k odvetnému úderu jadernými zbraněmi, ale přesto lze něco zorganizovat. Musíme pochopit, že všechno má paritu. Američané mají například v Evropě spoustu infrastruktury protiraketové obrany: radary, odpalovací zařízení. Vždy se můžeme postarat o to, aby "náhodou" nějaký dron vzlétl z polského nebo rumunského pole a náhodou zasáhl úplně stejný americký radar, který nebude před všemi těmito věcmi chráněn. Nevyzývám k takovým akcím, ale pokud se takové "nehody" začnou dít, ať Američané pochopí, že ani my nespíme.

Re: Zahorizontální radar včasného varování Voroněž-M

Napsal: 30/5/2024, 11:54
od Rase
Rozumné vysvětlení, proč Ukrajinci zasáhli radar Voroněž.

https://war.obozrevatel.com/ukr/kovalen ... voroga.htm

Rodina radarů Voroněž není jen přehledovým systémem, ale také efektorem pro nejmodernější a nejvýkonnější ruský systém elektronického boje Tobol. Právě díky tomuto systému elektronického boje je agresorská země schopna rušit signály GPS a mobilní komunikaci nad Polskem a pobaltskými státy. Právě toto zařízení elektronického boje je schopno narušit systém StarLink. Právě systém elektronického boje Tobol zvyšuje svůj vliv na území Ukrajiny a narušuje přesnost západních zbraní, o čemž se v poslední době tak často zmiňují západní média a představitelé.

Re: Zahorizontální radar včasného varování Voroněž-M

Napsal: 30/5/2024, 16:08
od seabee
Je to jasné. Pro rušení GPS signálu ve větší oblasti potřebuješ takovýhle gigant. Polní rušička by v optimálním případě (umístění na kopci) měla dosah tak max. 10 km a jak dlouho by vzhledem ke snadné zjistitelnosti - optické i elektromagnetické vydržela stát?. Čím většího dosahu by chtěli docílit, tím by musel být výkon i stožár vyšší. Dobrý příklad jsou stanice mobilní telefonie GSM/UMTS, které vysílají v podobných pásmech a musí stát na každým kopci, aby zajistily pokrytí.