Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 186.
Napsal: 10/6/2024, 06:06
Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 186.
Opětovné dobytí Corregidoru 1945.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/File:Re ... r_1945.jpg
Bylo 24. února 1945, když po těžkém bombardování a stejně těžké kanonádě lodních děl začal konečný útok proti východní, úzké části ostrova Corregidor. Vzápětí, po skončení těžké palby vyrazilo přibližně 600 Japonců do svého pokusu o protiútok, který byl ukončen palbou děl a kulometů hned na jeho začátku. Zbytek Japonců pak ustupoval dál na východ a večer pak už obránci drželi jen poslední necelé 3 kilometry ostrovní kosy. Další den byli Japonci zatlačeni o dalších 2 000 metrů a v odpoledních hodinách většina těch, kteří nezahynuli při zcela beznadějných sebevražedných výpadech, se pokusila přeplavat na blízký ostrůvek Caballo nebo na Bataan. Nikdo však již neunikl hlídkujícím torpédovým motorovým člunům a ti, kdo se odmítli vzdát, byli postříleni z palubních kulometů.
Krátce po jedenácté dopoledne dne 26. února, japonští obránci odpálili třetí velké podzemní skladiště munice, které leželo poblíž výběžku Monkey Point. Výbuch to byl skoro stejně veliký, jako ten před čtyřmi dny (22. února) Když otřesy ustaly, tak tam, kde stál malý pahorek, šklebil se velký kráter. Na náhorní plošině, ve vzdálenosti více než kilometr a půl od místa zmiňovaného výbuchu byl pak letícím kamenem zraněn jeden americký voják, zasažen byl torpédoborec, který byl v dané době vzdálen asi dva kilometry od pobřeží. Dle stejných historických zápisů byl střední tank typu Sherman tlakovou vlnou vržen vzduchem o padesát metrů dál, jeho osádka až na jednoho muže byla zabita; člun z torpédoborce musel později přivézt acetylénový hořák, aby bylo možno nešťastníka z vraku tanku vyprostit. Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 468., v americké historiografii nalezl o tom i další podrobnosti a tak píše, cituji:
„Vzduchem létaly kusy těl amerických i japonských vojáků, řada mužů obou stran byla zavalena sesutou zeminou. Zahynulo nejméně 200 Japonců, Jonesovi parašutisté měli 50 mrtvých a 150 raněných. Hodinu a půl trvalo zdravotníkům, než odnesli zraněné z prostoru výbuchu. Ostřílený důstojník, lékař 503. plukovní bojové skupiny o hrůzách, kterých byl očitým svědkem, napsal: ´Jakmile byl odsunut poslední zraněný, sedl jsem si na kámen a rozplakal se. Nemohl jsem tomu zabránit a ani jsem se nesnažil. Viděl jsem víc, než může člověk vidět a zachovat si zdravý rozum…´“
Tahle exploze na Monkey Pointu vlastně označovala konec japonského odporu na ostrově Corregidoru: v 16 hodin dne 26. února parašutisté dosáhli východního cípu ostrova. Pak již zbývalo vyčistit od posledních skupinek Japonců jeskyně v pobřežních útesech. Bylo 2. března 1945, když generálmajor Hall, prohlásil corregidorskou operaci za skončenou. O ztrátách a dalším nalezl český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 468., v americké historiografii i další podrobnosti a tak píše, cituji:
„Američané měli včetně ztrát při vzdušném výsadku 215 padlých a nezvěstných a 790 raněných. Na ostrově bylo během dvoutýdenních bojů napočítáno 4 500 zabitých Japonců, a dalších asi 200 jich zahynulo při pokusech z ostrova odplavat a nejméně 500 zůstalo zasypáno v podzimních tunelech a uzavřených jeskyních. Z celé více než pětitisícové japonské posádky bojující na Corregidoru padlo do zajetí jen 19 mužů. 2. března provedl inspekci ostrova MacArthur doprovázen několika důstojníky svého předválečného štábu, mezi něž náleželi i jeho současný náčelník štábu generálporučík Sutherland a zpravodajský důstojník generálmajor Willoughby. Předstoupil plukovník George M. Jones, velitel 503. výsadkové plukovní bojové skupiny, která měla lví podíl na dobytí ostrova, a hlásil: ´Pane, předávám vám pevnost Corregidor.´
MacArthur s pohnutím sledoval, jak na stožár stoupá americká vlajka.“
Generál Douglas MacArthur,Wikipedie.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Douglas_MacArthur
Jistě k tomu patřila i generálova vzpomínka na roky 1941., 1942!
Nyní se vraťme k době, kdy divize XIV. armádního sboru útočily na hlavní město Filipín Manilu a řekněme si fakta, že jeho 40. pěší divize sváděla těžké boje s japonskou skupinou Kembu, generálmajora Cukady, soustředěnými tehdy v prostoru Zambaleského pohoří severovýchodně od Manily. Velitel americké 6. armády generálporučík Krueger 40. divizi uložil zatlačit skupinu Kembu do hor, aby nebyla schopna ohrozit čerstvě obsazené letiště Clark Field a pravý bok XIV. sboru. Divizi se úkol podařilo splnit do 20. února.
Generálmajor Cukada ztratil v tomto boji 10 000 mužů a situace jeho zbývajících 20 000 mužů se prakticky den ode dne zhoršovala. Zásoby všeho druhu se rapidně tenčily, klesala morálka a pro Cukadu bylo v dané době stále obtížnější udržet i spojení se vzdálenějšími jednotkami.
Pozdější historické prameny říkají, operace, které vedla 6. armáda proti skupině Kembu po 20. únoru měly už převážně charakter vyčišťovacích akcí, a protože hlavní síly XIV. sboru byly zaměstnány v oblasti Manily, konečná likvidace Cukadova uskupení připadla XI. armádnímu sboru, pod jehož kontrolu 40. divize přešla. Dne 23. února 40. divize zahájila novou ofenzívu a 2. března ji vystřídala 43. pěší divize. Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 469., v americké historiografii nalezl o tom i další podrobnosti a tak píše, cituji:
„V rámci přesunů prováděných velitelem 6. armády generálporučíkem Kruegerem podle vývoje situace na celé ostrovní frontě po deseti dnech nahradila dva pluky 43. divize 38. pěší divize, která se krok za krokem probojovávala do centrální části Zambaleského pohoří. 6. dubna se již stala situace skupiny Kembu natolik kritickou, že generálmajor Cukada nařídil její rozptýlení a další boj měl být veden způsobem samostatně operujících partyzánských oddílů. Část Japonců se snažila uniknout na západní pobřeží ostrova, někteří se pokoušeli probít horami na sever, ale na všech stranách se setkávali s hlídkujícími americkými jednotkami. Do 3. května, kdy 38. divize předala starost o likvidaci zbytku skupiny Kembu 6. pěší divizi, usmrtila na 8 000 Japonců, sama přitom měla asi 100 padlých a na 500 raněných. Jednotky 6. divize zůstaly v oblasti Zambaleského pohoří až do konce června, pak se vrátila část 38. divize, ale jejím úkolem už byla jen hlídková služba a drobné šarvátky s malými skupinami Japonců snažícími se uniknout. Když válka skončila, z třicetitisícové skupiny Kembu zůstalo naživu asi 1 500 zubožených vojáků.“
A nyní se vraťme zpět na ostrov Luzon a řekněme si, že v době kdy americký XI. sbor prováděl ofenzívu proti skupině Kembu a zabezpečoval západní stranu zátoky, štáb 6. armády pak obrátil pozornost ke skupinám Šobu a Šimbu, dvě největší bojová uskupení japonských vojsk na ostrově. Již vlastně od počátku bojů o Luzon si byl generálporučík Krueger, velitel 6. armády, dobře vědom faktu, že nebude mít dostatek sil, aby mohl současně a koordinovaně vést útok proti všem oblastem soustředění hlavních sil nepřítele na tomto ostrově.
Generál Krueger, velitel americké 6. armády, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Walter_Krueger
Za takto vzniklé situace, přestože skupina Šobu, které osobně velel, jak víme, velitel 14. Japonské armády generál Jamašita, byla nejmocnější, byl Krueger nucen zaměřit se zpočátku na skupinu Šimbu generálporučíka Jokojamy, protože ta představovala bezprostřední hrozbu strategicky nejvýznamnější oblasti na Luzonu - oblasti Manily a Manilské zátoky. Bylo však jasné, že alespoň omezenou ofenzívu proti skupině Šimbu bylo třeba zahájit co nejdříve už z těch důvodů, že v prostoru, který kontrolovala, se nacházely hlavní zdroje pitné vody pro Manilu – přehrady Wawa a Ipo (jen nádrž Ipo za normální situace zajišťovala Manile přes 30% její spotřeby čerstvé vody). Generálporučík Krueger, velitel 6. armády proto nařídil veliteli XIV. sboru generálmajoru Griswoldovi, aby zahájil dne 20. února 1945 jeho silami 6. pěší divize (tři dny před tímto termínem byla 6. pěší divize převedena ze sestavy I. sboru) a 2 brigády 1. mechanizované divize postup na severovýchod od Manily a přehrady vzdálené 17 kilometrů od města obsadit.
Štáb 6. armády se však dopustil chyby v odhadu sil, které na tomto směru generálporučík Jokojama rozmístil. Odhadoval je nanejvýš na 20 000 mužů, ve skutečnosti jich bylo 30 000.
Navíc měli Japonci opět na své straně výhodu členitého horského terénu. Tam pak byly vápencové hřebeny, které byly proděravěné nespočetnými přírodními jeskyněmi, a tunely všech velikostí Systém japonské obrany pak mohl být a také byl, založen právě na síti těchto jeskyní, ze kterých si mnohé z nich Jokojamovi vojáci upravili a vytvořili si tak skutečně velké pevnosti. Jedno skutečně velké monstrum, které se nacházelo hluboko ve skále, mělo celkem 32 samostatných vchodů. Všechny vchody pak byly obloženy pytli s pískem nebo zátarasy z kmenů stromů, které byly zamaskovány. Je pochopitelné, že všechny přístupy k jednotlivým obranným pozicím chránily kulomety, které ve velké většině případů pak mohly vést vzájemně se podporující palbu.
Opětovné dobytí Corregidoru 1945.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/File:Re ... r_1945.jpg
Bylo 24. února 1945, když po těžkém bombardování a stejně těžké kanonádě lodních děl začal konečný útok proti východní, úzké části ostrova Corregidor. Vzápětí, po skončení těžké palby vyrazilo přibližně 600 Japonců do svého pokusu o protiútok, který byl ukončen palbou děl a kulometů hned na jeho začátku. Zbytek Japonců pak ustupoval dál na východ a večer pak už obránci drželi jen poslední necelé 3 kilometry ostrovní kosy. Další den byli Japonci zatlačeni o dalších 2 000 metrů a v odpoledních hodinách většina těch, kteří nezahynuli při zcela beznadějných sebevražedných výpadech, se pokusila přeplavat na blízký ostrůvek Caballo nebo na Bataan. Nikdo však již neunikl hlídkujícím torpédovým motorovým člunům a ti, kdo se odmítli vzdát, byli postříleni z palubních kulometů.
Krátce po jedenácté dopoledne dne 26. února, japonští obránci odpálili třetí velké podzemní skladiště munice, které leželo poblíž výběžku Monkey Point. Výbuch to byl skoro stejně veliký, jako ten před čtyřmi dny (22. února) Když otřesy ustaly, tak tam, kde stál malý pahorek, šklebil se velký kráter. Na náhorní plošině, ve vzdálenosti více než kilometr a půl od místa zmiňovaného výbuchu byl pak letícím kamenem zraněn jeden americký voják, zasažen byl torpédoborec, který byl v dané době vzdálen asi dva kilometry od pobřeží. Dle stejných historických zápisů byl střední tank typu Sherman tlakovou vlnou vržen vzduchem o padesát metrů dál, jeho osádka až na jednoho muže byla zabita; člun z torpédoborce musel později přivézt acetylénový hořák, aby bylo možno nešťastníka z vraku tanku vyprostit. Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 468., v americké historiografii nalezl o tom i další podrobnosti a tak píše, cituji:
„Vzduchem létaly kusy těl amerických i japonských vojáků, řada mužů obou stran byla zavalena sesutou zeminou. Zahynulo nejméně 200 Japonců, Jonesovi parašutisté měli 50 mrtvých a 150 raněných. Hodinu a půl trvalo zdravotníkům, než odnesli zraněné z prostoru výbuchu. Ostřílený důstojník, lékař 503. plukovní bojové skupiny o hrůzách, kterých byl očitým svědkem, napsal: ´Jakmile byl odsunut poslední zraněný, sedl jsem si na kámen a rozplakal se. Nemohl jsem tomu zabránit a ani jsem se nesnažil. Viděl jsem víc, než může člověk vidět a zachovat si zdravý rozum…´“
Tahle exploze na Monkey Pointu vlastně označovala konec japonského odporu na ostrově Corregidoru: v 16 hodin dne 26. února parašutisté dosáhli východního cípu ostrova. Pak již zbývalo vyčistit od posledních skupinek Japonců jeskyně v pobřežních útesech. Bylo 2. března 1945, když generálmajor Hall, prohlásil corregidorskou operaci za skončenou. O ztrátách a dalším nalezl český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 468., v americké historiografii i další podrobnosti a tak píše, cituji:
„Američané měli včetně ztrát při vzdušném výsadku 215 padlých a nezvěstných a 790 raněných. Na ostrově bylo během dvoutýdenních bojů napočítáno 4 500 zabitých Japonců, a dalších asi 200 jich zahynulo při pokusech z ostrova odplavat a nejméně 500 zůstalo zasypáno v podzimních tunelech a uzavřených jeskyních. Z celé více než pětitisícové japonské posádky bojující na Corregidoru padlo do zajetí jen 19 mužů. 2. března provedl inspekci ostrova MacArthur doprovázen několika důstojníky svého předválečného štábu, mezi něž náleželi i jeho současný náčelník štábu generálporučík Sutherland a zpravodajský důstojník generálmajor Willoughby. Předstoupil plukovník George M. Jones, velitel 503. výsadkové plukovní bojové skupiny, která měla lví podíl na dobytí ostrova, a hlásil: ´Pane, předávám vám pevnost Corregidor.´
MacArthur s pohnutím sledoval, jak na stožár stoupá americká vlajka.“
Generál Douglas MacArthur,Wikipedie.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Douglas_MacArthur
Jistě k tomu patřila i generálova vzpomínka na roky 1941., 1942!
Nyní se vraťme k době, kdy divize XIV. armádního sboru útočily na hlavní město Filipín Manilu a řekněme si fakta, že jeho 40. pěší divize sváděla těžké boje s japonskou skupinou Kembu, generálmajora Cukady, soustředěnými tehdy v prostoru Zambaleského pohoří severovýchodně od Manily. Velitel americké 6. armády generálporučík Krueger 40. divizi uložil zatlačit skupinu Kembu do hor, aby nebyla schopna ohrozit čerstvě obsazené letiště Clark Field a pravý bok XIV. sboru. Divizi se úkol podařilo splnit do 20. února.
Generálmajor Cukada ztratil v tomto boji 10 000 mužů a situace jeho zbývajících 20 000 mužů se prakticky den ode dne zhoršovala. Zásoby všeho druhu se rapidně tenčily, klesala morálka a pro Cukadu bylo v dané době stále obtížnější udržet i spojení se vzdálenějšími jednotkami.
Pozdější historické prameny říkají, operace, které vedla 6. armáda proti skupině Kembu po 20. únoru měly už převážně charakter vyčišťovacích akcí, a protože hlavní síly XIV. sboru byly zaměstnány v oblasti Manily, konečná likvidace Cukadova uskupení připadla XI. armádnímu sboru, pod jehož kontrolu 40. divize přešla. Dne 23. února 40. divize zahájila novou ofenzívu a 2. března ji vystřídala 43. pěší divize. Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 469., v americké historiografii nalezl o tom i další podrobnosti a tak píše, cituji:
„V rámci přesunů prováděných velitelem 6. armády generálporučíkem Kruegerem podle vývoje situace na celé ostrovní frontě po deseti dnech nahradila dva pluky 43. divize 38. pěší divize, která se krok za krokem probojovávala do centrální části Zambaleského pohoří. 6. dubna se již stala situace skupiny Kembu natolik kritickou, že generálmajor Cukada nařídil její rozptýlení a další boj měl být veden způsobem samostatně operujících partyzánských oddílů. Část Japonců se snažila uniknout na západní pobřeží ostrova, někteří se pokoušeli probít horami na sever, ale na všech stranách se setkávali s hlídkujícími americkými jednotkami. Do 3. května, kdy 38. divize předala starost o likvidaci zbytku skupiny Kembu 6. pěší divizi, usmrtila na 8 000 Japonců, sama přitom měla asi 100 padlých a na 500 raněných. Jednotky 6. divize zůstaly v oblasti Zambaleského pohoří až do konce června, pak se vrátila část 38. divize, ale jejím úkolem už byla jen hlídková služba a drobné šarvátky s malými skupinami Japonců snažícími se uniknout. Když válka skončila, z třicetitisícové skupiny Kembu zůstalo naživu asi 1 500 zubožených vojáků.“
A nyní se vraťme zpět na ostrov Luzon a řekněme si, že v době kdy americký XI. sbor prováděl ofenzívu proti skupině Kembu a zabezpečoval západní stranu zátoky, štáb 6. armády pak obrátil pozornost ke skupinám Šobu a Šimbu, dvě největší bojová uskupení japonských vojsk na ostrově. Již vlastně od počátku bojů o Luzon si byl generálporučík Krueger, velitel 6. armády, dobře vědom faktu, že nebude mít dostatek sil, aby mohl současně a koordinovaně vést útok proti všem oblastem soustředění hlavních sil nepřítele na tomto ostrově.
Generál Krueger, velitel americké 6. armády, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Walter_Krueger
Za takto vzniklé situace, přestože skupina Šobu, které osobně velel, jak víme, velitel 14. Japonské armády generál Jamašita, byla nejmocnější, byl Krueger nucen zaměřit se zpočátku na skupinu Šimbu generálporučíka Jokojamy, protože ta představovala bezprostřední hrozbu strategicky nejvýznamnější oblasti na Luzonu - oblasti Manily a Manilské zátoky. Bylo však jasné, že alespoň omezenou ofenzívu proti skupině Šimbu bylo třeba zahájit co nejdříve už z těch důvodů, že v prostoru, který kontrolovala, se nacházely hlavní zdroje pitné vody pro Manilu – přehrady Wawa a Ipo (jen nádrž Ipo za normální situace zajišťovala Manile přes 30% její spotřeby čerstvé vody). Generálporučík Krueger, velitel 6. armády proto nařídil veliteli XIV. sboru generálmajoru Griswoldovi, aby zahájil dne 20. února 1945 jeho silami 6. pěší divize (tři dny před tímto termínem byla 6. pěší divize převedena ze sestavy I. sboru) a 2 brigády 1. mechanizované divize postup na severovýchod od Manily a přehrady vzdálené 17 kilometrů od města obsadit.
Štáb 6. armády se však dopustil chyby v odhadu sil, které na tomto směru generálporučík Jokojama rozmístil. Odhadoval je nanejvýš na 20 000 mužů, ve skutečnosti jich bylo 30 000.
Navíc měli Japonci opět na své straně výhodu členitého horského terénu. Tam pak byly vápencové hřebeny, které byly proděravěné nespočetnými přírodními jeskyněmi, a tunely všech velikostí Systém japonské obrany pak mohl být a také byl, založen právě na síti těchto jeskyní, ze kterých si mnohé z nich Jokojamovi vojáci upravili a vytvořili si tak skutečně velké pevnosti. Jedno skutečně velké monstrum, které se nacházelo hluboko ve skále, mělo celkem 32 samostatných vchodů. Všechny vchody pak byly obloženy pytli s pískem nebo zátarasy z kmenů stromů, které byly zamaskovány. Je pochopitelné, že všechny přístupy k jednotlivým obranným pozicím chránily kulomety, které ve velké většině případů pak mohly vést vzájemně se podporující palbu.