Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 189.
Napsal: 17/6/2024, 06:08
Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 189.
Rozložení japonských sil na Luzonu, 11. ledna 1945.
Když takto dále probíráme útočné operace na severním Luzonu proti japonské bojové skupině Šobu, které velel generál Jamašita velitel 14. armády, musíme si říci, že Cagyaenské údolí, které bylo klíčovou zásobárnou potravin pro celou skupinu Šobu, je široké asi tak 65 kilometrů a táhne se od města Appari na severním pobřeží Luzonu 350 kilometrů na jih k městu Bambang. Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 477., v americké historiografii nalezl a dodává i další popis, a tak píše, cituji:
„Na východní straně je odděluje od Tichého oceánu pohoří Sierra Madre a na západě je ohraničováno pohořím Cordillera Central. Z jihu vedou do Cagayanského údolí dva strategické průsmyky: Baletský a Slacsacký. Ještě před spojeneckým vyloděním na Luzonu nařídil generál Jamašita 105. pěší divizi přesunout se z Manily do prostoru průsmyků a Japonci se na jejich obranu dokonale připravili. V jeskyních vyhloubených v hustě porostlých úbočích horských hřebenů nashromáždili dostatečnou zásobu munice a všech nerovností terénu mistrovsky využili k obranným účelům
Na začátku února útočily na jižní přístupy do Cagayanského údolí 32., 25., a 6. divize I. sboru. Od počátku stála před nejobtížnějším úkolem 6. divize postupující na pravé straně fronty sboru k silně opevněnému městu Muňoz, jímž procházela strategicky důležitá silnice číslo 5, pokračující k městu San José a k Baletskému průsmyku. Obranou Muňozu Jamašita pověřil 2. tankovou divizi a v blízkosti San José rozmístil 10. pěší divizi. 6. divize byla přinucena svádět o Muňoz tvrdé boje. Ani nálety spojeneckého letectva nedokázaly zničit palebná postavení nepřátelských děl, navíc Japonci část svých tanků zakopali, ze země vyčnívaly pouze jejich věže s kulomety a 47mm děly, a zlikvidovat takovou ´pevnůstku´ bylo možno pouze přímým zásahem letecké pumy nebo dělostřeleckého granátu.“
K prolomení velice silné obrany ve směru k opevněnému městu Muňoz – San José významně přispěla, a to v celkovém kontextu útoků, americká 25. divize, když její jednotky provedly obchvat, kterým přeťaly silnici mezi těmito dvěma městy a 4. února pak dobyly San José. Bylo jen škoda, že přitom nedokázaly zabránit tomu, aby japonské jednotky včas neodvezly z města dál na sever skutečně velké množství válečného materiálu, který tam byl přepraven z hlavního města Filipín, z Manily. Po týdnu bojů pak padl dne 7. února i Muňoz. Při těžkých bojích japonská 2. tanková divize ztratila 180 z celkových 220 tanků a prakticky i téměř třetinu vojáků. Vlastně poté jako obrněná jednotka tato divize přestala existovat a po určité reorganizaci se ještě účastnila dalších bojů již jen vlastně jako pěší jednotka o síle 4 500 mužů.
Bylo 17. února, když generál Krueger, velitel 6. armády převedl 6. divizi do sestavy XIV. sboru, když i její místo na levém křídle I. sboru musely poté zaujmout jednotky 25. divize. Po krátké pauze zahájily jednotky 25. divize další postup ze San José po silnici číslo 5 k Baletskému průsmyku, zatímco 32. divize začala postupovat po stezce Villa Verde k průsmyku Salacsac.
Průsmyk Baleta u Baugia, Luzon, Wikipedie.
Velitel jednotky ukazuje na podezřelé japonské pozice, na okraji průsmyku Balete nedaleko Baguia, kde jednotky 25. pěší divize svádějí tvrdé boje s japonskými jednotkami. 23. března 1945.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Luzon
Generál Krueger, velitel americké 6. armády, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Walter_Krueger
Americké historické zápisy říkají, že boje o oba průsmyky, a zejména pak o ten Baletský, byly pro spojenecká vojska jedny z těch nejobtížnějších, kterými na tichomořském válčišti tehdy prošla. Trpěly většinou nedostatkem pitné vody, okolo nich bylo vražedné vedro a vše zahalující oblaka prachu se zvedala z vysušených cest, které se měnily každičký den v hotové peklo. Protivník, Japonci pohrdající svými životy bojovali neskutečně zuřivě o každou jeskyni a každou pevnost a pevnůstku, ze severu neustále přisunovali posily, a i když 32. divize na svém směru dosáhla průsmyku Salacsac již v polovině dubna, teprve 27. května jej měla pevně pod kontrolou.
Americká 25. divize, která, jak bylo řečeno, postupovala podél silnice číslo 5, na tom byla ještě hůře. Musela totiž překonávat velice ostré a strmé útesy, hustým tropickým porostem pokryté okolní hřbety, a když ve druhé polovině dubna přišly navíc silné deště, které zaplavily i za normálních podmínek těžce přístupné a průjezdné stezky, přísun munice a zásob se téměř zastavil. Velitel 5. divize generálmajor Charles L. Mullins si vyžádal maximální podporu letectva, a tak prakticky od konce dubna do poloviny května vzlétalo denně v průměru 80 letadel, které zasypávaly japonská postavení pumami, napalmem a také palbou palubních zbraní. Boje to byly těžké a až 13. května 25. divize, pronikla Baletským průsmykem. A až poté se v blízkosti města Santa Fé, kde se Villa Verde procházející průsmykem Salacsac napojuje na silnici číslo 5, spojila s jednotkami 32 divize. Poté se před I. armádním sborem objevilo město Bambang a také i Cagayanské údolí.
Dobytím a obsazením obou průsmyků až ke městu Santa Fé, se tak operace americké 6. armády generála Kruegera a jejího I. sboru na severním Luzonu dostaly do nového, již závěrečného stádia. Nastal čas využít průlomu, při kterém byly v podstatě zničeny japonská 2. tanková a 10. pěší divize, k dalšímu rychlému postupu na sever do Cagayanskému údolí.
Byl konec května, když 37. divize nahradila v prostoru Baletského průsmyku 25. divizi, zatímco americká 33. divize rozšířila v dané době svůj operační sektor natolik, že vykryla i levé křídlo sboru, dosud představované 37. divizí. Po všech těchto postupech a přeskupeních pak 31. května vyrazila 37. divize podél silnice číslo 5 dále na sever. Její postup byl již mnohem rychlejší než ten předchozí, protože na popisovaném úseku již Japonci hodně vyčerpali svou energii v úporné obraně při bojích o Baletský průsmyk a tak se jejich oslabená obrana začala pod rozhodným útokem americké 37. divize postupně hroutit. Bylo 6. června, když 37. divize obsadila Bambang, 9. června pak Bagabag, který leží asi tak 65 kilometrů severně od Balatského průsmyku. V Bagabagu se na silnici číslo 5 napojuje ze severozápadu další důležitá silnice číslo 4. Spojenecká vojska po těchto získaných místech mohla postoupit na sever Cagayanským údolím zamířit po silnici číslo 4 i na severozápad do nitra pohoří Cordillera Central, a tím mohla zabránit hlavním Jamašitovým silám unikat na východ. Když totiž Američané obsadili Bambang, generál Jamašita přenesl své velitelství do Kianganu ve východní části pohoří Cordillera Central, a v řečeném prostoru potom soustředil většinu sil své skupiny Šobu.
General Tomojiki Jamašita. Wikipedia
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tomojuki_Jama%C5%A1ita
Pokud by se srovnával s těžkými předchozími boji, které bylo nutné svádět v předchozích týdnech, byl další postup divizí I. sboru mnohem snadnější. Bylo jasně patrné, že část Jamašitových jednotek je vyčerpaná z již zmíněných bojů při obraně, a to při vstupu do Cagayanského údolí. Druhým důvodem pak bylo, a ten byl závažnější, Jamašitovo rozhodnutí opustit Cagayanské údolí a zaujmout konečná obranná postavení v komplexu pohoří Cordillera Central. Již zde představovaný jeden z nejlepších japonských generálů, Jamašita, velitel 14. armády si dle pozdějších výpovědí nedělal iluze, že by zabránil spojencům obsadit Cagayanské údolí. Byl si tehdy prý vědom, že jeho již značně oslabená skupina Šobu, které se tenčily všechny zásoby, a zejména pak, že byla bez naděje na jakoukoliv pomoc, by pak byla v otevřeném terénu, kde byla vystavena náporu spojeneckých letadel a tanků, musela velice rychle vykrvácet. A proto Jamašita nařídil brzdit jen postup spojenců do té doby, než bude z polí v údolí sklizena rýže, a poté údolí vyklidit. Za poslední útočiště tehdy zvolil oblast Kianganu, která se vyznačovala ideálními podmínkami k vedení bojů v obraně, když prozatím měli japonští vojáci ještě dostatek munice jak pro kulomety, minomety i ruční zbraně. Historické dokumenty z té doby říkají, že však v řečené době byla zcela jiná situace s léčivy všeho druhu – od konce května byly jejich zásoby prakticky vyčerpány, chybělo i oblečení a dle odhadu zásobovacích důstojníků Jamašitova štábu i potraviny mohly vlastně vystačit tak maximálně jen do poloviny měsíce září. Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 481., 482., v americké historiografii a výpovědi Japonců nalezl a dodává i další popis, a tak píše, cituji:
„Pak, pokud nepadnou dřív palbou filipínských a amerických vojsk, čeká vojáky skupiny Šobu pomalá smrt hladem nebo následkem různých nemocí a zranění.
17. června 37 divize obnovila postup po silnici číslo 5 na sever a o dva dny později dostihla japonské jednotky, kterým se nepodařilo včas ustoupit do oblasti Kianganu. V pět dní trvajících bojů, bylo několik set Japonců pobito a zbytek se stáhl do pohoří Sierra Madre, oddělujícího Cagyanské údolí od východního pobřeží Luzonu. Generál Krueger v obavě, že by část Jamašitových vojsk ustupujících před tlakem 37. divize mohla využít severního pobřeží ostrova v prostoru města Appari k úniku, rozhodl o obsazení Appari leteckým výsadkem. Zde se velitel 6. armády a jeho štáb dopustili omylu, neboť Japonci vůbec nespoléhali na možnost uniknout z ostrova, naopak, již několik týdnů se ze severní části Cagyanského údolí stahovali na jih ve snaze dosáhnout relativního bezpečí obranné zóny kolem Kianganu.“
Rozložení japonských sil na Luzonu, 11. ledna 1945.
Když takto dále probíráme útočné operace na severním Luzonu proti japonské bojové skupině Šobu, které velel generál Jamašita velitel 14. armády, musíme si říci, že Cagyaenské údolí, které bylo klíčovou zásobárnou potravin pro celou skupinu Šobu, je široké asi tak 65 kilometrů a táhne se od města Appari na severním pobřeží Luzonu 350 kilometrů na jih k městu Bambang. Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 477., v americké historiografii nalezl a dodává i další popis, a tak píše, cituji:
„Na východní straně je odděluje od Tichého oceánu pohoří Sierra Madre a na západě je ohraničováno pohořím Cordillera Central. Z jihu vedou do Cagayanského údolí dva strategické průsmyky: Baletský a Slacsacký. Ještě před spojeneckým vyloděním na Luzonu nařídil generál Jamašita 105. pěší divizi přesunout se z Manily do prostoru průsmyků a Japonci se na jejich obranu dokonale připravili. V jeskyních vyhloubených v hustě porostlých úbočích horských hřebenů nashromáždili dostatečnou zásobu munice a všech nerovností terénu mistrovsky využili k obranným účelům
Na začátku února útočily na jižní přístupy do Cagayanského údolí 32., 25., a 6. divize I. sboru. Od počátku stála před nejobtížnějším úkolem 6. divize postupující na pravé straně fronty sboru k silně opevněnému městu Muňoz, jímž procházela strategicky důležitá silnice číslo 5, pokračující k městu San José a k Baletskému průsmyku. Obranou Muňozu Jamašita pověřil 2. tankovou divizi a v blízkosti San José rozmístil 10. pěší divizi. 6. divize byla přinucena svádět o Muňoz tvrdé boje. Ani nálety spojeneckého letectva nedokázaly zničit palebná postavení nepřátelských děl, navíc Japonci část svých tanků zakopali, ze země vyčnívaly pouze jejich věže s kulomety a 47mm děly, a zlikvidovat takovou ´pevnůstku´ bylo možno pouze přímým zásahem letecké pumy nebo dělostřeleckého granátu.“
K prolomení velice silné obrany ve směru k opevněnému městu Muňoz – San José významně přispěla, a to v celkovém kontextu útoků, americká 25. divize, když její jednotky provedly obchvat, kterým přeťaly silnici mezi těmito dvěma městy a 4. února pak dobyly San José. Bylo jen škoda, že přitom nedokázaly zabránit tomu, aby japonské jednotky včas neodvezly z města dál na sever skutečně velké množství válečného materiálu, který tam byl přepraven z hlavního města Filipín, z Manily. Po týdnu bojů pak padl dne 7. února i Muňoz. Při těžkých bojích japonská 2. tanková divize ztratila 180 z celkových 220 tanků a prakticky i téměř třetinu vojáků. Vlastně poté jako obrněná jednotka tato divize přestala existovat a po určité reorganizaci se ještě účastnila dalších bojů již jen vlastně jako pěší jednotka o síle 4 500 mužů.
Bylo 17. února, když generál Krueger, velitel 6. armády převedl 6. divizi do sestavy XIV. sboru, když i její místo na levém křídle I. sboru musely poté zaujmout jednotky 25. divize. Po krátké pauze zahájily jednotky 25. divize další postup ze San José po silnici číslo 5 k Baletskému průsmyku, zatímco 32. divize začala postupovat po stezce Villa Verde k průsmyku Salacsac.
Průsmyk Baleta u Baugia, Luzon, Wikipedie.
Velitel jednotky ukazuje na podezřelé japonské pozice, na okraji průsmyku Balete nedaleko Baguia, kde jednotky 25. pěší divize svádějí tvrdé boje s japonskými jednotkami. 23. března 1945.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Luzon
Generál Krueger, velitel americké 6. armády, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Walter_Krueger
Americké historické zápisy říkají, že boje o oba průsmyky, a zejména pak o ten Baletský, byly pro spojenecká vojska jedny z těch nejobtížnějších, kterými na tichomořském válčišti tehdy prošla. Trpěly většinou nedostatkem pitné vody, okolo nich bylo vražedné vedro a vše zahalující oblaka prachu se zvedala z vysušených cest, které se měnily každičký den v hotové peklo. Protivník, Japonci pohrdající svými životy bojovali neskutečně zuřivě o každou jeskyni a každou pevnost a pevnůstku, ze severu neustále přisunovali posily, a i když 32. divize na svém směru dosáhla průsmyku Salacsac již v polovině dubna, teprve 27. května jej měla pevně pod kontrolou.
Americká 25. divize, která, jak bylo řečeno, postupovala podél silnice číslo 5, na tom byla ještě hůře. Musela totiž překonávat velice ostré a strmé útesy, hustým tropickým porostem pokryté okolní hřbety, a když ve druhé polovině dubna přišly navíc silné deště, které zaplavily i za normálních podmínek těžce přístupné a průjezdné stezky, přísun munice a zásob se téměř zastavil. Velitel 5. divize generálmajor Charles L. Mullins si vyžádal maximální podporu letectva, a tak prakticky od konce dubna do poloviny května vzlétalo denně v průměru 80 letadel, které zasypávaly japonská postavení pumami, napalmem a také palbou palubních zbraní. Boje to byly těžké a až 13. května 25. divize, pronikla Baletským průsmykem. A až poté se v blízkosti města Santa Fé, kde se Villa Verde procházející průsmykem Salacsac napojuje na silnici číslo 5, spojila s jednotkami 32 divize. Poté se před I. armádním sborem objevilo město Bambang a také i Cagayanské údolí.
Dobytím a obsazením obou průsmyků až ke městu Santa Fé, se tak operace americké 6. armády generála Kruegera a jejího I. sboru na severním Luzonu dostaly do nového, již závěrečného stádia. Nastal čas využít průlomu, při kterém byly v podstatě zničeny japonská 2. tanková a 10. pěší divize, k dalšímu rychlému postupu na sever do Cagayanskému údolí.
Byl konec května, když 37. divize nahradila v prostoru Baletského průsmyku 25. divizi, zatímco americká 33. divize rozšířila v dané době svůj operační sektor natolik, že vykryla i levé křídlo sboru, dosud představované 37. divizí. Po všech těchto postupech a přeskupeních pak 31. května vyrazila 37. divize podél silnice číslo 5 dále na sever. Její postup byl již mnohem rychlejší než ten předchozí, protože na popisovaném úseku již Japonci hodně vyčerpali svou energii v úporné obraně při bojích o Baletský průsmyk a tak se jejich oslabená obrana začala pod rozhodným útokem americké 37. divize postupně hroutit. Bylo 6. června, když 37. divize obsadila Bambang, 9. června pak Bagabag, který leží asi tak 65 kilometrů severně od Balatského průsmyku. V Bagabagu se na silnici číslo 5 napojuje ze severozápadu další důležitá silnice číslo 4. Spojenecká vojska po těchto získaných místech mohla postoupit na sever Cagayanským údolím zamířit po silnici číslo 4 i na severozápad do nitra pohoří Cordillera Central, a tím mohla zabránit hlavním Jamašitovým silám unikat na východ. Když totiž Američané obsadili Bambang, generál Jamašita přenesl své velitelství do Kianganu ve východní části pohoří Cordillera Central, a v řečeném prostoru potom soustředil většinu sil své skupiny Šobu.
General Tomojiki Jamašita. Wikipedia
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tomojuki_Jama%C5%A1ita
Pokud by se srovnával s těžkými předchozími boji, které bylo nutné svádět v předchozích týdnech, byl další postup divizí I. sboru mnohem snadnější. Bylo jasně patrné, že část Jamašitových jednotek je vyčerpaná z již zmíněných bojů při obraně, a to při vstupu do Cagayanského údolí. Druhým důvodem pak bylo, a ten byl závažnější, Jamašitovo rozhodnutí opustit Cagayanské údolí a zaujmout konečná obranná postavení v komplexu pohoří Cordillera Central. Již zde představovaný jeden z nejlepších japonských generálů, Jamašita, velitel 14. armády si dle pozdějších výpovědí nedělal iluze, že by zabránil spojencům obsadit Cagayanské údolí. Byl si tehdy prý vědom, že jeho již značně oslabená skupina Šobu, které se tenčily všechny zásoby, a zejména pak, že byla bez naděje na jakoukoliv pomoc, by pak byla v otevřeném terénu, kde byla vystavena náporu spojeneckých letadel a tanků, musela velice rychle vykrvácet. A proto Jamašita nařídil brzdit jen postup spojenců do té doby, než bude z polí v údolí sklizena rýže, a poté údolí vyklidit. Za poslední útočiště tehdy zvolil oblast Kianganu, která se vyznačovala ideálními podmínkami k vedení bojů v obraně, když prozatím měli japonští vojáci ještě dostatek munice jak pro kulomety, minomety i ruční zbraně. Historické dokumenty z té doby říkají, že však v řečené době byla zcela jiná situace s léčivy všeho druhu – od konce května byly jejich zásoby prakticky vyčerpány, chybělo i oblečení a dle odhadu zásobovacích důstojníků Jamašitova štábu i potraviny mohly vlastně vystačit tak maximálně jen do poloviny měsíce září. Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str., 481., 482., v americké historiografii a výpovědi Japonců nalezl a dodává i další popis, a tak píše, cituji:
„Pak, pokud nepadnou dřív palbou filipínských a amerických vojsk, čeká vojáky skupiny Šobu pomalá smrt hladem nebo následkem různých nemocí a zranění.
17. června 37 divize obnovila postup po silnici číslo 5 na sever a o dva dny později dostihla japonské jednotky, kterým se nepodařilo včas ustoupit do oblasti Kianganu. V pět dní trvajících bojů, bylo několik set Japonců pobito a zbytek se stáhl do pohoří Sierra Madre, oddělujícího Cagyanské údolí od východního pobřeží Luzonu. Generál Krueger v obavě, že by část Jamašitových vojsk ustupujících před tlakem 37. divize mohla využít severního pobřeží ostrova v prostoru města Appari k úniku, rozhodl o obsazení Appari leteckým výsadkem. Zde se velitel 6. armády a jeho štáb dopustili omylu, neboť Japonci vůbec nespoléhali na možnost uniknout z ostrova, naopak, již několik týdnů se ze severní části Cagyanského údolí stahovali na jih ve snaze dosáhnout relativního bezpečí obranné zóny kolem Kianganu.“