Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 195.
Napsal: 1/7/2024, 06:09
Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 195.
Mapa regionů Filipín. Wikipedie.
Dne 17. května 1945, byli japonští obránci vytlačeni na jižní části ostrova Negros ze svých nejlepších postavení. Jenomže ještě trvalo dalších deset dní, než byl jejich organizovaný odpor zcela zlomen. Mezi dny 7. – 12. června 1945 byla zlikvidována poslední zuřivě bojující skupina japonských obránců. Dne 20. června 1945 americký 164. pluk ostrov Negros opustil a zbytek Japonců, kteří se ukrývali v horách u jižního pobřeží, si pak vzali na starost filipínští partyzáni a jedna rota 503. výsadkového pluku, která tam byla přemístěna ze severní části ostrova. Americké velitelství předpokládalo, že z Oieho uskupení mohlo po tvrdých bojích zůstat naživu maximálně tak něco kolem tří set mužů, ale po skončení války, jich z hor sestoupilo 880.
Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str. 506, konec organizovaného odporu na jižním Negrosu popisuje následovně, cituji:
„Konec organizovaného odporu nepřítele na jižním Negrosu znamenal ukončení operací americké 8. armády v jižní části Visayského souostroví. Do 20. června 40. divize a divize Americal měly 835 padlých a 2 300 raněných. Na japonské straně bylo 10 250 mrtvých a 500 zajatých. Americké prameny odhadují, že od 20. června do konce války bylo ještě dalších 4 000 nepřátelských vojáků zabito ve vyčišťovacích akcích nebo zemřeli hladem a následkem nemocí. Po japonské kapitulaci se jich na Panayi, Negrosu, Cebu a Boholu vzdalo 17 500.
Po ukončení tažení jižní částí Visayského souostroví měla americká 8. armáda před sebou ještě jeden úkol: vypořádat se s nejsilnějším uskupením nepřítele v jižních Filipínách, s japonskou posádkou na Mindanau.“
Samotný ostrov Mindanao je vlastně tím nejjižněji položeným a zároveň i druhým největším ostrovem Filipínského souostroví. Ostrov Mindanao bývá většinou popisován tak, že je na něm nerovný a hornatý terén převážně pokrytý deštěm nasáklými lesy. Před druhou světovou válkou měl ostrov něco okolo 2 miliónů obyvatel. Spojován je ostrov Mindanao s tím faktem, že k němu náleží ještě poloostrov Zamboanga, který je vysunutý na západ do Suluského moře, jako geografická část Mindanaa, kdy byl při osvobozování jižních Filipín považován za samostatnou územní jednotku nemající z čistě vojenského hlediska žádný vztah k hlavní východní části ostrova; plánovači ve štábu americké 8. armády vzali za rozhodující především skutečnost, že poloostrov Zamboanga od východního Mindanaa odděluje bariéra hor, znemožňující rozvinutí široce založeného útoku vedeného odtud na východ. Proto od konce března 1945 byla Zamboanga v rukou spojeneckých vojsk, když k ovládnutí východní části Mindanaa bylo zapotřebí zcela samostatných výsadkových operací.
Americký štáb 8. armády odhadoval, že japonská posádka na východním Mindanau má tak 34 000 mužů. Skutečnost však byla jiná a v polovině dubna roku 1945 jich tam bylo asi tak 53 000, z toho 28 600 mužů bylo vojáků pozemního vojska (včetně tehdy nedávno zařazených do armády 7 350 japonských civilistů), 8 000 mužů letectva a asi 6 450 příslušníků patřilo námořnictvu. Hlavními a ucelenými jednotkami byl 100. divize (velitel generálporučík Džiro Harada), 30. divize (velitel generálporučík Gjosaku Morozumi),
generálporučík Gjosaku Morozumi japonská 30. divize,Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Mindanao
32. speciální námořní útvar (velitel kontradmirál Naodži Doi) a letecký útvar Hosono. 100. divize a 32. speciální námořní útvar byly pověřeny obrannou hlavního ostrovního města Davaa a Davaoského zálivu, 30. divize pak měla na starosti obranu té zbývající části východního Mindanaa. K tomu pak český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str. 507, dodává, cituji:
„Nominálně byl velitelem všech japonských vojsk na Mindanau generálporučík Morozumi, který se poté, co zahynul generálporučík Sosaku Suzuki, stal de facto i velitelem 35. armády. Vzhledem k vážným komunikačním potížím a k tomu, že hlavní síly 30. a 100. divize odděloval obtížný terén, Morozumi nehodlal uplatňovat svoji autoritu nad celou japonskou posádkou, zdržoval se v operačním prostoru 30. divize a generálporučíku Haradovi a kontraadmirálu Doimovi víceméně ponechával naprostou volnost rozhodování.“
Ale ani generálu Morozumi ani kontradmirálu Haradovi se vlastně nedostalo od nadřízených žádných ofenzívních úkolů. Totiž v souladu se strategickým plánem generála Jamašity i jim připadly úkoly, vázat co největší nepřátelské síly a to co nejdéle a jenom tím vlastně přispět ke zpomalení jakéhokoliv postupu spojeneckých armád k domácím japonským ostrovům. Oba jmenovaní velitelé však velice střízlivě odhadovali, že z připravených obranných linií mohou vlastně klást organizovaný odpor, prakticky jen asi tak dva měsíce a poté musí ustoupit do konečné zóny obrany v centrální části ostrova. Z těchto japonských divizí nebyly žádná v takovém stavu, aby mohla nějak úspěšněji svádět dlouhodobé obranné boje. Divize trpěly nedostatkem dělostřelectva, pro které měly i nedostatek munice, stejně tak měly nedostatek munice i pro ruční zbraně a všeobecně trpěly i nedostatkem dopravních prostředků a spojovací techniky. Zápisy dále říkají, že na místě byly určité zásoby potravin, ale právě nedostatek dopravních prostředků spolu s velice špatným stavem cest prakticky znemožňoval přepravu většího množství potravin z centrálních skladišť do hor přímo k jednotkám. Obě japonské divize pak měly též vážné personální problémy. Tak třeba japonská 30. divize byla nucena ze svých devíti pěších praporů odeslat hned 4 prapory na ostrov Leyte, kde byly zničeny. Osm pěších praporů ze 100. divize tehdy tvořili převážně příslušníci posádkových sil, když jejich kvality se po více než třech letech relativního klidu a pohody na ostrově Mindanau povážlivě snížily. Mimo těchto problémů měla 100. divize jen 10 profesionálních důstojníků a více než třetina mužstva byli vlastně Korejci, kteří se nevyznačovali zrovna žádnou velkou chutí bojovat za japonského císaře a chutí za něho položit život. Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str. 508, historické literatuře nalezl a k tomu všemu ještě dodává, cituji:
„A nakonec, jak později vyplynulo z výpovědí zajatců, u obou velících generálů a jejich štábů byly od počátku patrné poraženecké nálady pramenící z vědomí, že budou nuceni vést boj, ve kterém v žádném případě nemohou zvítězit, odnikud nemohou čekat pomoc a v podstatě jsou svými nadřízenými odepsáni. Jak vidno, vysoká morálka, charakteristická pro japonská vojska na tichomořském válčišti po více než tři roky, začínala tváří v tvář nezadržitelně se blížící katastrofě dostávat povážlivé trhliny.“
Celková situace, ve které se japonská posádka na východě ostrova Mindanao nacházela, byla velice špatná. Bylo dokonce zřejmé, že v žádném případě už tyto jednotky nemohou ohrozit strategické záměry spojeneckého vrchního velení Američanů.
Z čistě vojenského hlediska nebylo proto vůbec nutné vylodit na východě ostrova Mindanao velké síly a vázat je tam po řadu týdnů bojem s jednotkami Morozumiho a Doiho. Závěrečná zpráva americké 8. armády dokonce přiznává, že po obsazení ostrova Luzonu a Visayského souostroví nemělo Mindanao ve skutečnosti žádný strategický význam. A to je třeba ještě brát v úvahu, že zde byla další nezanedbatelná role faktu, že 25 000 filipínských partyzánů plukovníka Wendela W. Fertiga kontrolovalo 95% území východního Mindanaa a Japonci se drželi jen v blízkosti pobřežních měst a hlavních stanic.
https://en.wikipedia.org/wiki/Wendell_Fertig
Američanům tak vlastně nic nebránilo v tom, aby se zachovali jako s Rabaulem, Trukem, nebo v Karolínách, nebo Kaviengem na Novém Irsku. Bylo překvapením, že armádní generál MacArthur vydal 11. března, den po vylodění na poloostrově Zamboanga, 8. armádě rozkaz k obsazení celého ostrova. Historické dokumenty proto poznamenávají, že v tomto případě je zřejmé, že generál MacArthur tak učinil jen proto, „že šlo o srdcovou záležitost“, to znamená o součást Filipín, jejichž celkové osvobození bylo pro něj „prestižní záležitostí“, ze které nehodlal nic slevit.
V tomto případě tedy velitel 8. armády generálporučík Eichelberger pověřil útokem na východní Mindanao X. armádní sbor generálmajora Franklina C. Siberta, tvořený 24. pěší divizí (velitel generálmajor Roscoe B. Woodruff), tato operace je známá pod kódovým označením Victor V a měla být zahájena 17. dubna vyloděním 24. divize u města Malabang v zátoce Illana na západním pobřeží ostrova; o pět dnů později se pak měla ve stejném prostoru u města Parang vylodit 31. divize.
General Robert L. Eichelberger. Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_L._Eichelberger
Přepravu obou těchto divizí k výsadkovým plážím a jejich palebnou podporu zajišťovala výsadková a bojová plavidla z operační skupiny 78.2 kontradmirála A. G. Nobla. Dne 11. dubna 1945 vyplula operační skupina s 24. divizí z ostrova Mindora k ostrovu Mindanao. Tentýž den však obdržel velitel 10. sboru informace, které jej přiměli původní plány změnit.
SC_207688 Vyloďovací plavidlo převážející vojáky 24. pěší divize po řece Mindanao k útoku na pevnost Fort Pikit duben 1945. Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Mindanao
Totiž, již od začátku března 1945 útočila proti japonské posádce v Malabangu 108. divize filipínských partyzánů, které podporovaly letouny námořní pěchoty startující z čerstvě obsazených letišť na Zamboangském poloostrově. Byl konec března, když filipínští partyzáni obsadili malabangské letiště (od 5. dubna je již bylo možno začít používat spojeneckým letectvem) a 11. dubna poslední japonští vojáci opustili Malabang a ustoupili na jihovýchod k Parangu. Tehdy velitel filipínského hnutí odporu plukovník Fertig podal okamžitě generálmajoru Sibertovi rádiem zprávu, že celá tato oblast je nyní již pevně v rukou jeho bojovníků. Generálmajor Sibert rozhodl, že v Malabnagu se vylodí jen jeden prapor z 24. divize k zajištění města a letiště a ostatní hlavní síly divize vstoupí pak na břeh téměř o 30 kilometrů jižněji v blízkosti města Parang, odkud vede důležitá silnice č. 1 napříč ostrovem k strategicky nejvýznamnější oblasti Mindanaa – k zálivu Davao. Po přibližně dvouhodinovém – a jak se ukázalo, vlastně zcela zbytečném – ostřelování a bombardování pobřežního pruhu se začaly v 9 hodin ráno dne 17. dubna vyloďovat první jednotky 24. divize na plážích u Parangu. V dané době totiž daleko široko nebylo ani jediného japonského vojáka a Američané tak mohli okamžitě postupovat po silnici č. 1 směrem na východ ke staré pevnosti Fort Pikit, která leží od těchto míst 55 kilometrů ve vnitrozemí. Přestože byla silnice č. 1 vlastně jednou z hlavních dopravních tepen k městu Mindanao, kvalitou odpovídala špatně udržované cestě, a navíc ustupující Japonci na ní dokonale zničili všechny mosty. Velitel sboru a velitel 24. divize proto rozhodli, že po silnici bude postupovat k pevnosti Fort Pikit pouze 19. pluk, zatímco 21. pluk se k pevnosti vydá po řece Mindanao, která ústí do zátoky Illana a protéká asi tak sedm kilometrů jižně od silnice a přibližně rovnoměrně s ní.
Mapa regionů Filipín. Wikipedie.
Dne 17. května 1945, byli japonští obránci vytlačeni na jižní části ostrova Negros ze svých nejlepších postavení. Jenomže ještě trvalo dalších deset dní, než byl jejich organizovaný odpor zcela zlomen. Mezi dny 7. – 12. června 1945 byla zlikvidována poslední zuřivě bojující skupina japonských obránců. Dne 20. června 1945 americký 164. pluk ostrov Negros opustil a zbytek Japonců, kteří se ukrývali v horách u jižního pobřeží, si pak vzali na starost filipínští partyzáni a jedna rota 503. výsadkového pluku, která tam byla přemístěna ze severní části ostrova. Americké velitelství předpokládalo, že z Oieho uskupení mohlo po tvrdých bojích zůstat naživu maximálně tak něco kolem tří set mužů, ale po skončení války, jich z hor sestoupilo 880.
Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str. 506, konec organizovaného odporu na jižním Negrosu popisuje následovně, cituji:
„Konec organizovaného odporu nepřítele na jižním Negrosu znamenal ukončení operací americké 8. armády v jižní části Visayského souostroví. Do 20. června 40. divize a divize Americal měly 835 padlých a 2 300 raněných. Na japonské straně bylo 10 250 mrtvých a 500 zajatých. Americké prameny odhadují, že od 20. června do konce války bylo ještě dalších 4 000 nepřátelských vojáků zabito ve vyčišťovacích akcích nebo zemřeli hladem a následkem nemocí. Po japonské kapitulaci se jich na Panayi, Negrosu, Cebu a Boholu vzdalo 17 500.
Po ukončení tažení jižní částí Visayského souostroví měla americká 8. armáda před sebou ještě jeden úkol: vypořádat se s nejsilnějším uskupením nepřítele v jižních Filipínách, s japonskou posádkou na Mindanau.“
Samotný ostrov Mindanao je vlastně tím nejjižněji položeným a zároveň i druhým největším ostrovem Filipínského souostroví. Ostrov Mindanao bývá většinou popisován tak, že je na něm nerovný a hornatý terén převážně pokrytý deštěm nasáklými lesy. Před druhou světovou válkou měl ostrov něco okolo 2 miliónů obyvatel. Spojován je ostrov Mindanao s tím faktem, že k němu náleží ještě poloostrov Zamboanga, který je vysunutý na západ do Suluského moře, jako geografická část Mindanaa, kdy byl při osvobozování jižních Filipín považován za samostatnou územní jednotku nemající z čistě vojenského hlediska žádný vztah k hlavní východní části ostrova; plánovači ve štábu americké 8. armády vzali za rozhodující především skutečnost, že poloostrov Zamboanga od východního Mindanaa odděluje bariéra hor, znemožňující rozvinutí široce založeného útoku vedeného odtud na východ. Proto od konce března 1945 byla Zamboanga v rukou spojeneckých vojsk, když k ovládnutí východní části Mindanaa bylo zapotřebí zcela samostatných výsadkových operací.
Americký štáb 8. armády odhadoval, že japonská posádka na východním Mindanau má tak 34 000 mužů. Skutečnost však byla jiná a v polovině dubna roku 1945 jich tam bylo asi tak 53 000, z toho 28 600 mužů bylo vojáků pozemního vojska (včetně tehdy nedávno zařazených do armády 7 350 japonských civilistů), 8 000 mužů letectva a asi 6 450 příslušníků patřilo námořnictvu. Hlavními a ucelenými jednotkami byl 100. divize (velitel generálporučík Džiro Harada), 30. divize (velitel generálporučík Gjosaku Morozumi),
generálporučík Gjosaku Morozumi japonská 30. divize,Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Mindanao
32. speciální námořní útvar (velitel kontradmirál Naodži Doi) a letecký útvar Hosono. 100. divize a 32. speciální námořní útvar byly pověřeny obrannou hlavního ostrovního města Davaa a Davaoského zálivu, 30. divize pak měla na starosti obranu té zbývající části východního Mindanaa. K tomu pak český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str. 507, dodává, cituji:
„Nominálně byl velitelem všech japonských vojsk na Mindanau generálporučík Morozumi, který se poté, co zahynul generálporučík Sosaku Suzuki, stal de facto i velitelem 35. armády. Vzhledem k vážným komunikačním potížím a k tomu, že hlavní síly 30. a 100. divize odděloval obtížný terén, Morozumi nehodlal uplatňovat svoji autoritu nad celou japonskou posádkou, zdržoval se v operačním prostoru 30. divize a generálporučíku Haradovi a kontraadmirálu Doimovi víceméně ponechával naprostou volnost rozhodování.“
Ale ani generálu Morozumi ani kontradmirálu Haradovi se vlastně nedostalo od nadřízených žádných ofenzívních úkolů. Totiž v souladu se strategickým plánem generála Jamašity i jim připadly úkoly, vázat co největší nepřátelské síly a to co nejdéle a jenom tím vlastně přispět ke zpomalení jakéhokoliv postupu spojeneckých armád k domácím japonským ostrovům. Oba jmenovaní velitelé však velice střízlivě odhadovali, že z připravených obranných linií mohou vlastně klást organizovaný odpor, prakticky jen asi tak dva měsíce a poté musí ustoupit do konečné zóny obrany v centrální části ostrova. Z těchto japonských divizí nebyly žádná v takovém stavu, aby mohla nějak úspěšněji svádět dlouhodobé obranné boje. Divize trpěly nedostatkem dělostřelectva, pro které měly i nedostatek munice, stejně tak měly nedostatek munice i pro ruční zbraně a všeobecně trpěly i nedostatkem dopravních prostředků a spojovací techniky. Zápisy dále říkají, že na místě byly určité zásoby potravin, ale právě nedostatek dopravních prostředků spolu s velice špatným stavem cest prakticky znemožňoval přepravu většího množství potravin z centrálních skladišť do hor přímo k jednotkám. Obě japonské divize pak měly též vážné personální problémy. Tak třeba japonská 30. divize byla nucena ze svých devíti pěších praporů odeslat hned 4 prapory na ostrov Leyte, kde byly zničeny. Osm pěších praporů ze 100. divize tehdy tvořili převážně příslušníci posádkových sil, když jejich kvality se po více než třech letech relativního klidu a pohody na ostrově Mindanau povážlivě snížily. Mimo těchto problémů měla 100. divize jen 10 profesionálních důstojníků a více než třetina mužstva byli vlastně Korejci, kteří se nevyznačovali zrovna žádnou velkou chutí bojovat za japonského císaře a chutí za něho položit život. Český historik Miloš Hubáček, kniha – Boj o Filipíny – str. 508, historické literatuře nalezl a k tomu všemu ještě dodává, cituji:
„A nakonec, jak později vyplynulo z výpovědí zajatců, u obou velících generálů a jejich štábů byly od počátku patrné poraženecké nálady pramenící z vědomí, že budou nuceni vést boj, ve kterém v žádném případě nemohou zvítězit, odnikud nemohou čekat pomoc a v podstatě jsou svými nadřízenými odepsáni. Jak vidno, vysoká morálka, charakteristická pro japonská vojska na tichomořském válčišti po více než tři roky, začínala tváří v tvář nezadržitelně se blížící katastrofě dostávat povážlivé trhliny.“
Celková situace, ve které se japonská posádka na východě ostrova Mindanao nacházela, byla velice špatná. Bylo dokonce zřejmé, že v žádném případě už tyto jednotky nemohou ohrozit strategické záměry spojeneckého vrchního velení Američanů.
Z čistě vojenského hlediska nebylo proto vůbec nutné vylodit na východě ostrova Mindanao velké síly a vázat je tam po řadu týdnů bojem s jednotkami Morozumiho a Doiho. Závěrečná zpráva americké 8. armády dokonce přiznává, že po obsazení ostrova Luzonu a Visayského souostroví nemělo Mindanao ve skutečnosti žádný strategický význam. A to je třeba ještě brát v úvahu, že zde byla další nezanedbatelná role faktu, že 25 000 filipínských partyzánů plukovníka Wendela W. Fertiga kontrolovalo 95% území východního Mindanaa a Japonci se drželi jen v blízkosti pobřežních měst a hlavních stanic.
https://en.wikipedia.org/wiki/Wendell_Fertig
Američanům tak vlastně nic nebránilo v tom, aby se zachovali jako s Rabaulem, Trukem, nebo v Karolínách, nebo Kaviengem na Novém Irsku. Bylo překvapením, že armádní generál MacArthur vydal 11. března, den po vylodění na poloostrově Zamboanga, 8. armádě rozkaz k obsazení celého ostrova. Historické dokumenty proto poznamenávají, že v tomto případě je zřejmé, že generál MacArthur tak učinil jen proto, „že šlo o srdcovou záležitost“, to znamená o součást Filipín, jejichž celkové osvobození bylo pro něj „prestižní záležitostí“, ze které nehodlal nic slevit.
V tomto případě tedy velitel 8. armády generálporučík Eichelberger pověřil útokem na východní Mindanao X. armádní sbor generálmajora Franklina C. Siberta, tvořený 24. pěší divizí (velitel generálmajor Roscoe B. Woodruff), tato operace je známá pod kódovým označením Victor V a měla být zahájena 17. dubna vyloděním 24. divize u města Malabang v zátoce Illana na západním pobřeží ostrova; o pět dnů později se pak měla ve stejném prostoru u města Parang vylodit 31. divize.
General Robert L. Eichelberger. Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_L._Eichelberger
Přepravu obou těchto divizí k výsadkovým plážím a jejich palebnou podporu zajišťovala výsadková a bojová plavidla z operační skupiny 78.2 kontradmirála A. G. Nobla. Dne 11. dubna 1945 vyplula operační skupina s 24. divizí z ostrova Mindora k ostrovu Mindanao. Tentýž den však obdržel velitel 10. sboru informace, které jej přiměli původní plány změnit.
SC_207688 Vyloďovací plavidlo převážející vojáky 24. pěší divize po řece Mindanao k útoku na pevnost Fort Pikit duben 1945. Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Mindanao
Totiž, již od začátku března 1945 útočila proti japonské posádce v Malabangu 108. divize filipínských partyzánů, které podporovaly letouny námořní pěchoty startující z čerstvě obsazených letišť na Zamboangském poloostrově. Byl konec března, když filipínští partyzáni obsadili malabangské letiště (od 5. dubna je již bylo možno začít používat spojeneckým letectvem) a 11. dubna poslední japonští vojáci opustili Malabang a ustoupili na jihovýchod k Parangu. Tehdy velitel filipínského hnutí odporu plukovník Fertig podal okamžitě generálmajoru Sibertovi rádiem zprávu, že celá tato oblast je nyní již pevně v rukou jeho bojovníků. Generálmajor Sibert rozhodl, že v Malabnagu se vylodí jen jeden prapor z 24. divize k zajištění města a letiště a ostatní hlavní síly divize vstoupí pak na břeh téměř o 30 kilometrů jižněji v blízkosti města Parang, odkud vede důležitá silnice č. 1 napříč ostrovem k strategicky nejvýznamnější oblasti Mindanaa – k zálivu Davao. Po přibližně dvouhodinovém – a jak se ukázalo, vlastně zcela zbytečném – ostřelování a bombardování pobřežního pruhu se začaly v 9 hodin ráno dne 17. dubna vyloďovat první jednotky 24. divize na plážích u Parangu. V dané době totiž daleko široko nebylo ani jediného japonského vojáka a Američané tak mohli okamžitě postupovat po silnici č. 1 směrem na východ ke staré pevnosti Fort Pikit, která leží od těchto míst 55 kilometrů ve vnitrozemí. Přestože byla silnice č. 1 vlastně jednou z hlavních dopravních tepen k městu Mindanao, kvalitou odpovídala špatně udržované cestě, a navíc ustupující Japonci na ní dokonale zničili všechny mosty. Velitel sboru a velitel 24. divize proto rozhodli, že po silnici bude postupovat k pevnosti Fort Pikit pouze 19. pluk, zatímco 21. pluk se k pevnosti vydá po řece Mindanao, která ústí do zátoky Illana a protéká asi tak sedm kilometrů jižně od silnice a přibližně rovnoměrně s ní.