Stránka 1 z 1

Uzbecký zbrojní průmysl

Napsal: 19/7/2024, 17:09
od Rase
GSyLnv1XwAEQp41.jpg

Uzbecký zbrojní průmysl

Uzbekistán byl jednou ze svazových republik Sovětského svazu; nezávislost získal při jeho rozpadu roku 1991. Ačkoli oficiálně vznikl jako demokratická republika, šlo o autoritářský stát s omezenými občanskými právy. Po smrti prezidenta Islama Karimova v roce 2016 zahájil druhý uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev tzv. tichou revoluci, neboli postupné uvolňování režimu. Část restrikcí ale přetrvává. Pokud jde o ekonomiku, tak po rozpadu SSSR vláda pokračovala v centrálně řízené ekonomice, výrazně na ni dopadly ekonomické krize v Rusku a dalších asijských zemí. Proto se v současnosti vláda mírně pokouší liberalizovat trh a přilákat zahraniční investory. Chudoba jakož i nezaměstnanost přesahují 20 %. Uzbecká ekonomika, i když je v počátcích budování tržních vztahů, se může opřít o tradiční export bavlny a také obrovské zásoby zemního plynu, které z ní dělají největšího výrobce elektřiny ve Střední Asii. Veřejný dluh je nízký a ekonomický růst vysoký, takže ekonomové vidí Uzbekistán jako jednu z možných budoucích ekonomických velmocí, minimálně regionálních. Prozatím je podle Mezinárodního měnového fondu, z hlediska hrubého domácího produktu v paritě kupní síly, 60. největší ekonomikou světa, což je zhruba na úrovni Finska či Nového Zélandu.

Zlepšování ekonomické situace Uzbekistánu můžeme vidět i na tamním zbrojním průmyslu. Uzbekistán aktuálně odhalil nový obrněný transportér 8x8 s názvem Arslon, který představuje vyvrcholení vývoje obrněných vozidel v této středoasijské zemi. Obrněný transportér Arslon je vybaven moderním bojovým modulem. Má STANAG 6 přední ochranu a 4 z boků. Navíc má protiminovou ochranu schopnou odolat ekvivalentu 10 kg TNT a splňuje standardy NATO, splňující vysoké požadavky mezinárodních vojenských standardů. Hmotnost se pohybuje od 32 do 35 tun. Vozidlo je vyzbrojeno 30 mm kanónem a 7,62 mm kulometem a uveze až 11 osob včetně tří členů posádky a osmi vojáků. Zda dojde k jejich zavedení do služby se ještě uvidí, ale tamní ozbrojené síly provozují sto kolových transportérů BTR-82A (a spoustu dalších BTR), 270 pásových BMP-2, 180 BMP-1, 130 výsadkových BMD-1/2 a množství tanků T-72, T-64 a T-62. Je tedy očividné, že tato zastaralá technika bude muset být nahrazena a domácí zbrojní průmysl se tak pomaličku rozkoukává. Přeci jen půjde o velké peníze a tak si budou chtít ukousnout co nejvíc. Přeci jen z moderní techniky mají tak akorát americké MRAPy Oshkosh M-ATV v počtu 308 kusů.

Zdroj:
https://twitter.com/front_ukrainian/sta ... 1186346021
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_e ... Uzbekistan
https://cs.wikipedia.org/wiki/Uzbekist%C3%A1n

GSyOgOxXwAA-eKa.jpg
GSyPZE3WgAA1iGv.jpg

Re: Uzbecký zbrojní průmysl

Napsal: 20/7/2024, 10:07
od Rase
KRANTAS, výrobce zařízení a zemědělských strojů se sídlem v Taškentu, se již podílel na vývoji a výrobě obrněných automobilů Tarlon a Qalqon. Montáž se zjevně uskutečnila ve stejném závodě. Arslon je patrně dílem TALCO-KRANTAS, společného podniku mezi Tajik Aluminium Company a KRANTAS. Je osazen zbraňovou stanicí GUARDIAN 30 od Escribano Mechanical & Engineering. Španělská společnost již dodala systémy do Uzbekistánu: Tarlon s GUARDIAN 1.5 RWS byl představen na výstavě MSITF-2024 na začátku května. GUARDIAN 30 je v základu osazena MK 44 Bushmaster II, přesto Escribano M&E nabízí rovněž instalaci sovětského 30 mm kanónu 2A42. Uzbecká armáda se rozhodla pro tuto možnost, což není překvapivé vzhledem k relativně velkému počtu BMP-2 (vybavených stejnou zbraní) a BTR-82A (vybavených příbuzným 2A72 používajícím stejnou munici). Jako sekundární výzbroj je koaxiálně k hlavnímu dělu namontován kulomet ráže 7,62 mm. Zatímco jiné konfigurace GUARDIAN 30 mají panoramatický zaměřovač, zbraňová stanice získaná pro Arslon ne. Kamery vpředu a vzadu doplněné o 4 přídavné senzory vpředu, vzadu a po stranách výrazně zvyšují situační povědomí řidiče, jehož pracoviště je rovněž vysoce digitalizované.

GSyRq12WYAABq2C.jpg
GSyXq4JWsAA5T4Z.jpg
GSyXq6JWQAAywat.jpg
GSyXq7tXwAAjA4x.jpg