Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 205.
Napsal: 26/8/2024, 06:12
Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 205.
Historické prameny připomínají vývoj úvah, které vedly americkou válečnou mašinérii k faktu, že trvalo mnoho měsíců roku 1944, než byl po Filipínách konečně přijat cíl dalšího vylodění, kterým byla pevnost ostrova Iwodžima
Ostrovy Čičidžima a Iwodžima, foto viz Wikipedia, zde bylo zmenšeno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bonin_Islands
, a to následujícím způsobem. Nejprve v polovině června 1944 předložil generál MacArthur
General MacArthur, Wikipedia.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Douglas_MacArthur
detailně svým štábem vypracovaný plán útoku na Filipíny, který velitel loďstva Spojených států admirál King odmítl.
Admirál King, Wikipedia, zde bylo foto zmenšeno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ernest_J._King
Rázem bylo všem jasné, že v tomto sporu musí konečné slovo vyslovit americký prezident Roosevelt.
Prezident Roosevelt pak také 26. července i proto připlul na Havajské ostrovy a pak, v Pearl Harboru, za přítomnosti admirála Nimitze, se sešel i s MacArthurem.
Generál MacArthur tam prezidenta usilovně přesvědčoval o správnosti své koncepce, kdy hodlal začít velkou bojovou operaci útokem na středofilipínský ostrov Leyte. Tato velká operace měla pokračovat vyloděním na ostrově Luzon. Ze zápisů z této schůzky plyne, že další z účastníků a důležitý člen této porady admirál Nimitz nebyl tak nekompromisní jako King a připustil, že před vyloděním na Formose (ostrov Formosa známe většinou jako Tchaj-wan) by bylo určitě užitečné získat nějaké ty pozice ve formě letišť na ostrovech v jižních nebo středních Filipínách. V prvé době však King i Nimitz odmítali, aby bezprostředně nato následoval útok na největší filipínský ostrov Luzon.
Admiral Nimitz, foto je majetkem Wikipedie a zde bylo zmenšeno.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Chester_Nimitz
Roosevelt se tedy seznámil v Pearl Harboru s názory svých velitelů v Tichomoří, ale zásadní tam nejprve nepadlo.
Skutečně významný posun přinesla až konference, která byla pak svolána a je známá pod krycím názvem OCTAGON a byla opět s účastí Roosevelta, navíc pak Churchilla a Spojeného výboru náčelníků štábů a byla zahájena 11. září 1944 do kanadského města Quebecku. Tam se při jednání do značné míry vycházelo ze směrnice Výboru amerických náčelníků štábů z 12. března 1944, kdy se rozhodlo ve prospěch filipínské strategie. Všichni přítomní tam souhlasili s tím, aby MacArthur dne 15. září 1944 zaútočil na ostrov Morotai, který leží mezi Novou Guineou a jižními Filipínami, protože tam získá letiště, ze kterých bude možno pak podporovat následující vylodění na jihofilipínském Mindanau. Další rozhodnutí na OCTAGONU pak říkalo, že 5. října Nimitzovy oddíly obsadí ostrovy Peleliu a Angur v jižní části Palauských ostrovů, poté pak ostrov Yap, který leží severovýchodně od Palauských ostrovů, a atol Ulithi, který se nachází ještě dál na severovýchod, na polovině cesty mezi Guamem a Peleliu. Obsazením Ulithi mělo vlastně Tichomořské loďstvo tak získat předsunutou základnu, kterou potřebovalo k podpoře operací, které budou prováděné v prostoru Filipín.
Velmi významné rozhodnutí na OCTAGONU padlo, když tam bylo rozhodnuto, že dne 15. listopadu 1944 se MacArthurova vojska vylodí na Mindanau v jižních Filipínách a 20. prosince na ostrově Leyte ve střední části souostroví. Po skončení leytské operace se Nimitzovy středotichomořské a MacArthurovy jihozápadotichomořské jednotky prostě spojí a počátkem roku 1945 zaútočí buď na Luzon, nebo na ostrov Formosu (Tchaj-wan) a jihočínské pobřeží.
Na této konferenci, tedy v průběhu OCTAGONU, spojení náčelníci štábu konstatovali, že pokud se skutečně provede vylodění na Formose (Tchaj – wan) je nutno předtím získat základny na čínském pobřeží, dále pak také na souostroví Rjúkjú, které se nachází mezi Formosou a japonským souostrovím Kjúšú na jihovýchod k Marianám. Pro provedení těchto bojových operací bylo předběžně stanoveno datum na březen až červen roku 1945. Jako konec měla v říjnu 1945 být vyloděna spojenecká vojska na Kjúšú, což je nejjižnější z ostrovů vlastního Japonska, a v prosinci stejného roku mělo dojít k vylodění na Honšú, tedy největším z japonských ostrovů, na kterém se také nachází i hlavní město Japonska Tokio.
Zajímavostí zde je, že ještě v době, kdy účastníci konference OCTAGON zasedali, přišla tam zpráva, která poté vlastně všechny schválené zprávy změnila. Totiž admirál William F. Halsey poté, co ukončil svou misi ve funkci velitele jihotichomořské podoblasti, byl jmenován následně velitelem 3. loďstva, které bylo vlastně hlavní údernou silou Tichomořského loďstva.
admirál William F. Halsey, Wikipedia. Foto bylo zmenšeno.
https://cs.wikipedia.org/wiki/William_F._Halsey
Ihned v srpnu 1944 vyplul se svazem svých rychlých letadlových lodí, to aby před MacArthurovým útokem na Morotai napadl svými palubními letouny japonské letecké základny v prostoru Bonin, Palauských ostrovů a Mindanaa, a tak snížil nebezpečí, že z těchto letišť budou japonská letadla ohrožovat vojska, která měla být vyloďována pod velením generála MacArthura.
Pro admirála Halseyho bylo velkým překvapením zjištění, že japonské letectvo neklade útokům jeho letadel žádný odpor. Další překvapení pak Halsey zažil, když se stejná situace opakovala i na středních Filipínách, kam se poté se svými loďmi přesunul. Halsey ve svých hlášeních upozorňoval, že při masových náletech jeho piloti zničili více než 200 japonských letadel a všechno nasvědčovalo tomu, že nepřátelské letecké jednotky jsou natolik oslabeny, že nemohou být pro spojenecké invazní operace žádnou vážnější hrozbou.
Tehdy prý Halsey okamžitě informoval admirála Nimitze a zároveň navrhl, aby se při této zvláštní situaci neztrácel čas a síly obsazováním Palauských ostrovů, ostrova Yapu a jihofilipínského Mindanaa. Útok by směl směřovat do středu souostroví, tedy na ostrov Leyte.
Nimitz sice trval na získání základen v Palauských ostrovech, ale jinak neměl proti návrhu Halseyho žádné námitky.
Když pak s Halseyho návrhem vyslovil za nepřítomného generála MacArthura (generál MacArthur už v tu dobu plul se svými jednotkami k ostrovu Morotai) souhlas i jeho náčelník štábu, informoval admirál Nimitz dne 15. září americké náčelníky štábů na konferenci OCTAGON. Účastníci konference promptně posoudili celou situaci, zrušily ihned útok na Yap a Mindanao a nařídili generálu MacArthurovi, aby ve spolupráci s Nimitzovým loďstvem ihned provedl vylodění na Leyte dne 20. října 1944, což jak vidíme je o dva měsíce dřív, než tehdy stanovilo tehdejší rozhodnutí.
Tohle rozhodnutí OCAGONU sice představovalo určitý pokrok v tehdejším spojeneckém strategickém plánování.
Nedávalo však odpověď na otázku: „kam napřít síly po získání Leyte, zda má následovat vylodění na Luzonu nebo na Formose (Tchai-wan).
Zápisy říkají, že tehdy však zastánci útoku na ostrov Luzon získávali převahu.
Je řečeno a zapsáno, že lví podíl na tom mělo vytrvalé úsilí generála MacArthura, kterému se dařilo přesvědčit Výbor náčelníků štábů a také presidenta, které přesvědčoval, že je nezbytně nutné vyhnat Japonce z celého Filipínského souostroví dříve, než bude zahájen generální útok na Japonsko. Jako zajímavost je napsáno, že admirál King, velký bojovník, svoji vizi útoku na Formosu (Tchai- wan), což měla být pod krycím názvem operace CAUSEWAY největší spojenecká námořně – výsadková akce před vyloděním na japonských domácích ostrovech, stále ještě nevzdával. Říká se, že rozhodující impulz, který vedl ke změně strategických plánů, nakonec pochází od admirála Nimitze.
Český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 22, 23, Praha 2 000., Vydání 1., píše, cituji:
„Strategická směrnice Výboru náčelníků štábů z 12. března 1944 Nimitzovi přikázala vypracovat plány vylodění na Formose, a tak jeho plánovači na tomto úkolu po několik měsíců intenzivně pracovali. 23. srpna dokončili studii zahrnující generální koncepci operace CAUSEWAY, výčet potřebných sil, návrh jmen velících důstojníků a množství dalších podrobností. Ale již 11. září generálporučík Millard F. Harmon, velící generál armádního letectva rozmístěného v Nimitzově oblasti Tichého oceánu, předložil admirálovi návrh na místo vylodění na Formose zaútočit na vybrané cíle v Boninách a v souostroví Rjúkjú. Harmon doporučoval do 1. ledna 1945 obsadit v Boninách (přestože Boninské ostrovy tvoří jen střední část ostrovního řetězce dlouhého 1 300 km, je v západních pramenech velmi často celý řetězec nazýván Boniny, včetně jeho jižní části, ve skutečnosti samostatných Vulkánových ostrovů. I plánovači Výboru náčelníků štábů a další spojenečtí činitelé, zejména v počátečním období příprav útoku na Iwodžimu, nacházejících se ve Vulkánových ostrovech, o ní hovoří jako o jednom z ostrovů v Boninách.) Iwodžimu, do 1. června 1945 Filipínský Luzon, a zatímco MacArhurovy jihozápadnětichomořské síly budou dobývat Luzon, Nimitzovy tichooceánské síly obsadí souostroví Rjúkú Okinawu a ostrov Amami-O-Šima. V září 1945 bude možné na jihu Japonska napadnout ostrov Kjúšú.“
Generálu Harmonovi, veliteli letectva, se podařilo vyvracet tvrzení, že Formosa, je jako letecká základna pro Spojence naprosto nezbytná, protože to bylo právě tvrzení, které na operaci CAUSEWAY, patřilo k argumentům, proč musí být Formosa obsazena. Generál Harmon tvrdil, že všechna letiště vybudovaná na čerstvě obsazených ostrovech Saipanu, Tinianu a Guamu v Marianách činí útok na Formosu, pokud by bylo hlavním důvodem získání letecké základny, zcela zbytečným. Psal, že z Marian je k Japonsku přibližně stejně daleko, jako z Formosy, tedy vzdálenosti, které budou muset spojenecké letouny při náletech na cíle v Japonsku překonat a při vzletech z Formosy se nezkrátí. Generál Harmon dále uváděl, že z geografického hlediska je ostrov Formosa jako základna pro dálkové letecké operace nevýhodná, což ještě umocňovala skutečnost, že plány operace CAUSEWAY – alespoň ve stávající podobě – předpokládaly jen částečnou okupaci ostrova: mělo jít pouze o jeho jihozápadní část. Podle Harmona vanou převládající větry na Formose ze severu, takže pumami naložené bombardéry typu Boeingu B-29 (bojové jméno Superfortress, tj. Superpevnost), mířící odtud na sever k ostrovu Honšú a k Tokiu budou po startu velmi zranitelné.
Budou ohrožovány protiletadlovou palbou a japonskou stíhací obranou nejen z neobsazené části Formosy, ale také po celou dobu letu nad řetězem souostroví Rjúkjú a nad ostrovem Kjúšú. Jsou tam další problémy, jakože Japonci budou včas informováni a získají čas na přípravu obrany.
Historické prameny připomínají vývoj úvah, které vedly americkou válečnou mašinérii k faktu, že trvalo mnoho měsíců roku 1944, než byl po Filipínách konečně přijat cíl dalšího vylodění, kterým byla pevnost ostrova Iwodžima
Ostrovy Čičidžima a Iwodžima, foto viz Wikipedia, zde bylo zmenšeno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bonin_Islands
, a to následujícím způsobem. Nejprve v polovině června 1944 předložil generál MacArthur
General MacArthur, Wikipedia.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Douglas_MacArthur
detailně svým štábem vypracovaný plán útoku na Filipíny, který velitel loďstva Spojených států admirál King odmítl.
Admirál King, Wikipedia, zde bylo foto zmenšeno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ernest_J._King
Rázem bylo všem jasné, že v tomto sporu musí konečné slovo vyslovit americký prezident Roosevelt.
Prezident Roosevelt pak také 26. července i proto připlul na Havajské ostrovy a pak, v Pearl Harboru, za přítomnosti admirála Nimitze, se sešel i s MacArthurem.
Generál MacArthur tam prezidenta usilovně přesvědčoval o správnosti své koncepce, kdy hodlal začít velkou bojovou operaci útokem na středofilipínský ostrov Leyte. Tato velká operace měla pokračovat vyloděním na ostrově Luzon. Ze zápisů z této schůzky plyne, že další z účastníků a důležitý člen této porady admirál Nimitz nebyl tak nekompromisní jako King a připustil, že před vyloděním na Formose (ostrov Formosa známe většinou jako Tchaj-wan) by bylo určitě užitečné získat nějaké ty pozice ve formě letišť na ostrovech v jižních nebo středních Filipínách. V prvé době však King i Nimitz odmítali, aby bezprostředně nato následoval útok na největší filipínský ostrov Luzon.
Admiral Nimitz, foto je majetkem Wikipedie a zde bylo zmenšeno.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Chester_Nimitz
Roosevelt se tedy seznámil v Pearl Harboru s názory svých velitelů v Tichomoří, ale zásadní tam nejprve nepadlo.
Skutečně významný posun přinesla až konference, která byla pak svolána a je známá pod krycím názvem OCTAGON a byla opět s účastí Roosevelta, navíc pak Churchilla a Spojeného výboru náčelníků štábů a byla zahájena 11. září 1944 do kanadského města Quebecku. Tam se při jednání do značné míry vycházelo ze směrnice Výboru amerických náčelníků štábů z 12. března 1944, kdy se rozhodlo ve prospěch filipínské strategie. Všichni přítomní tam souhlasili s tím, aby MacArthur dne 15. září 1944 zaútočil na ostrov Morotai, který leží mezi Novou Guineou a jižními Filipínami, protože tam získá letiště, ze kterých bude možno pak podporovat následující vylodění na jihofilipínském Mindanau. Další rozhodnutí na OCTAGONU pak říkalo, že 5. října Nimitzovy oddíly obsadí ostrovy Peleliu a Angur v jižní části Palauských ostrovů, poté pak ostrov Yap, který leží severovýchodně od Palauských ostrovů, a atol Ulithi, který se nachází ještě dál na severovýchod, na polovině cesty mezi Guamem a Peleliu. Obsazením Ulithi mělo vlastně Tichomořské loďstvo tak získat předsunutou základnu, kterou potřebovalo k podpoře operací, které budou prováděné v prostoru Filipín.
Velmi významné rozhodnutí na OCTAGONU padlo, když tam bylo rozhodnuto, že dne 15. listopadu 1944 se MacArthurova vojska vylodí na Mindanau v jižních Filipínách a 20. prosince na ostrově Leyte ve střední části souostroví. Po skončení leytské operace se Nimitzovy středotichomořské a MacArthurovy jihozápadotichomořské jednotky prostě spojí a počátkem roku 1945 zaútočí buď na Luzon, nebo na ostrov Formosu (Tchaj-wan) a jihočínské pobřeží.
Na této konferenci, tedy v průběhu OCTAGONU, spojení náčelníci štábu konstatovali, že pokud se skutečně provede vylodění na Formose (Tchaj – wan) je nutno předtím získat základny na čínském pobřeží, dále pak také na souostroví Rjúkjú, které se nachází mezi Formosou a japonským souostrovím Kjúšú na jihovýchod k Marianám. Pro provedení těchto bojových operací bylo předběžně stanoveno datum na březen až červen roku 1945. Jako konec měla v říjnu 1945 být vyloděna spojenecká vojska na Kjúšú, což je nejjižnější z ostrovů vlastního Japonska, a v prosinci stejného roku mělo dojít k vylodění na Honšú, tedy největším z japonských ostrovů, na kterém se také nachází i hlavní město Japonska Tokio.
Zajímavostí zde je, že ještě v době, kdy účastníci konference OCTAGON zasedali, přišla tam zpráva, která poté vlastně všechny schválené zprávy změnila. Totiž admirál William F. Halsey poté, co ukončil svou misi ve funkci velitele jihotichomořské podoblasti, byl jmenován následně velitelem 3. loďstva, které bylo vlastně hlavní údernou silou Tichomořského loďstva.
admirál William F. Halsey, Wikipedia. Foto bylo zmenšeno.
https://cs.wikipedia.org/wiki/William_F._Halsey
Ihned v srpnu 1944 vyplul se svazem svých rychlých letadlových lodí, to aby před MacArthurovým útokem na Morotai napadl svými palubními letouny japonské letecké základny v prostoru Bonin, Palauských ostrovů a Mindanaa, a tak snížil nebezpečí, že z těchto letišť budou japonská letadla ohrožovat vojska, která měla být vyloďována pod velením generála MacArthura.
Pro admirála Halseyho bylo velkým překvapením zjištění, že japonské letectvo neklade útokům jeho letadel žádný odpor. Další překvapení pak Halsey zažil, když se stejná situace opakovala i na středních Filipínách, kam se poté se svými loďmi přesunul. Halsey ve svých hlášeních upozorňoval, že při masových náletech jeho piloti zničili více než 200 japonských letadel a všechno nasvědčovalo tomu, že nepřátelské letecké jednotky jsou natolik oslabeny, že nemohou být pro spojenecké invazní operace žádnou vážnější hrozbou.
Tehdy prý Halsey okamžitě informoval admirála Nimitze a zároveň navrhl, aby se při této zvláštní situaci neztrácel čas a síly obsazováním Palauských ostrovů, ostrova Yapu a jihofilipínského Mindanaa. Útok by směl směřovat do středu souostroví, tedy na ostrov Leyte.
Nimitz sice trval na získání základen v Palauských ostrovech, ale jinak neměl proti návrhu Halseyho žádné námitky.
Když pak s Halseyho návrhem vyslovil za nepřítomného generála MacArthura (generál MacArthur už v tu dobu plul se svými jednotkami k ostrovu Morotai) souhlas i jeho náčelník štábu, informoval admirál Nimitz dne 15. září americké náčelníky štábů na konferenci OCTAGON. Účastníci konference promptně posoudili celou situaci, zrušily ihned útok na Yap a Mindanao a nařídili generálu MacArthurovi, aby ve spolupráci s Nimitzovým loďstvem ihned provedl vylodění na Leyte dne 20. října 1944, což jak vidíme je o dva měsíce dřív, než tehdy stanovilo tehdejší rozhodnutí.
Tohle rozhodnutí OCAGONU sice představovalo určitý pokrok v tehdejším spojeneckém strategickém plánování.
Nedávalo však odpověď na otázku: „kam napřít síly po získání Leyte, zda má následovat vylodění na Luzonu nebo na Formose (Tchai-wan).
Zápisy říkají, že tehdy však zastánci útoku na ostrov Luzon získávali převahu.
Je řečeno a zapsáno, že lví podíl na tom mělo vytrvalé úsilí generála MacArthura, kterému se dařilo přesvědčit Výbor náčelníků štábů a také presidenta, které přesvědčoval, že je nezbytně nutné vyhnat Japonce z celého Filipínského souostroví dříve, než bude zahájen generální útok na Japonsko. Jako zajímavost je napsáno, že admirál King, velký bojovník, svoji vizi útoku na Formosu (Tchai- wan), což měla být pod krycím názvem operace CAUSEWAY největší spojenecká námořně – výsadková akce před vyloděním na japonských domácích ostrovech, stále ještě nevzdával. Říká se, že rozhodující impulz, který vedl ke změně strategických plánů, nakonec pochází od admirála Nimitze.
Český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 22, 23, Praha 2 000., Vydání 1., píše, cituji:
„Strategická směrnice Výboru náčelníků štábů z 12. března 1944 Nimitzovi přikázala vypracovat plány vylodění na Formose, a tak jeho plánovači na tomto úkolu po několik měsíců intenzivně pracovali. 23. srpna dokončili studii zahrnující generální koncepci operace CAUSEWAY, výčet potřebných sil, návrh jmen velících důstojníků a množství dalších podrobností. Ale již 11. září generálporučík Millard F. Harmon, velící generál armádního letectva rozmístěného v Nimitzově oblasti Tichého oceánu, předložil admirálovi návrh na místo vylodění na Formose zaútočit na vybrané cíle v Boninách a v souostroví Rjúkjú. Harmon doporučoval do 1. ledna 1945 obsadit v Boninách (přestože Boninské ostrovy tvoří jen střední část ostrovního řetězce dlouhého 1 300 km, je v západních pramenech velmi často celý řetězec nazýván Boniny, včetně jeho jižní části, ve skutečnosti samostatných Vulkánových ostrovů. I plánovači Výboru náčelníků štábů a další spojenečtí činitelé, zejména v počátečním období příprav útoku na Iwodžimu, nacházejících se ve Vulkánových ostrovech, o ní hovoří jako o jednom z ostrovů v Boninách.) Iwodžimu, do 1. června 1945 Filipínský Luzon, a zatímco MacArhurovy jihozápadnětichomořské síly budou dobývat Luzon, Nimitzovy tichooceánské síly obsadí souostroví Rjúkú Okinawu a ostrov Amami-O-Šima. V září 1945 bude možné na jihu Japonska napadnout ostrov Kjúšú.“
Generálu Harmonovi, veliteli letectva, se podařilo vyvracet tvrzení, že Formosa, je jako letecká základna pro Spojence naprosto nezbytná, protože to bylo právě tvrzení, které na operaci CAUSEWAY, patřilo k argumentům, proč musí být Formosa obsazena. Generál Harmon tvrdil, že všechna letiště vybudovaná na čerstvě obsazených ostrovech Saipanu, Tinianu a Guamu v Marianách činí útok na Formosu, pokud by bylo hlavním důvodem získání letecké základny, zcela zbytečným. Psal, že z Marian je k Japonsku přibližně stejně daleko, jako z Formosy, tedy vzdálenosti, které budou muset spojenecké letouny při náletech na cíle v Japonsku překonat a při vzletech z Formosy se nezkrátí. Generál Harmon dále uváděl, že z geografického hlediska je ostrov Formosa jako základna pro dálkové letecké operace nevýhodná, což ještě umocňovala skutečnost, že plány operace CAUSEWAY – alespoň ve stávající podobě – předpokládaly jen částečnou okupaci ostrova: mělo jít pouze o jeho jihozápadní část. Podle Harmona vanou převládající větry na Formose ze severu, takže pumami naložené bombardéry typu Boeingu B-29 (bojové jméno Superfortress, tj. Superpevnost), mířící odtud na sever k ostrovu Honšú a k Tokiu budou po startu velmi zranitelné.
Budou ohrožovány protiletadlovou palbou a japonskou stíhací obranou nejen z neobsazené části Formosy, ale také po celou dobu letu nad řetězem souostroví Rjúkjú a nad ostrovem Kjúšú. Jsou tam další problémy, jakože Japonci budou včas informováni a získají čas na přípravu obrany.