Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 217.
Napsal: 23/9/2024, 05:59
Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 217.
Plán útoku na ostrov Iwodžima, foto je majetkem Wikipedie zde bylo zmenšeno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of ... _of_battle
Analýzu zpravodajské zprávy, která je pak zmíněna na konci Č 216., potvrzuje i memorandum, předané zpravodajskou službou V. sboru dne 13. února 1945 – šest dnů před vyloděním. Memorandum totiž srovnávalo statická obranná zařízení na Iwodžimě v období od 3. 12 1944 do 10. 2 1945 a zaznamenalo zvýšení počtu těžkých zbraní a polních opevnění, zejména pak bunkrů a pevnůstek. Český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 70., Praha 2 000., Vydání 1, ještě i něco více o náletech před invazí, nalezl v americké historiografii a píše, cituji:
„Ve dnech těsně předcházejících invazi armádní letectvo nálety na Iwodžimu zintenzivnilo. Od 1. do 16. února letouny 7. letecké armády provedly 283 vzletů za denního světla, přičemž svrhly 602 tun pum a 1111 barelů napalmu. Ve stejném období liberátory uskutečnily 233 nočních vzletů, při nichž svrhly 504 tun pum.
Dne 21. února shodilo 21 superpevnosti B-29 tuny pum na dělostřelecká postavení na Mount Surabači a na pozice protiletadlových zbraní a radiová a radarová zařízení na různých místech ostrova. Ani výsledky těchto náletů nebyly uspokojivé. Bombardéry létaly ve značné výšce, a když navíc ostrov zakrývaly mraky, což se stávalo často, mohly se při zaměřování řídit pouze radarem. Ale i za jasného počasí bylo téměř nemožné zasáhnout maskované a pod povrchem ukryté cíle. Napalm byl shazován především proto, aby spálil maskování obranných zařízení, a tím je odhalil pro další útoky. Očekávaný výsledek se bohužel opět nedostavil, jednak proto, že byl shozy nepřesné, a jednak proto, že Japonci vzhledem k nedostatku dřeva svá postavení ve většině případů pokryli vrstvou kamenů a písku – a jedno i druhé odmítalo hořet.“
A právě zde se objevily závažné rozpory mezi představiteli a veliteli námořní pěchoty na jedné straně a veliteli námořnictva druhé straně. I když žádná ze stran nezpochybňovala ten fakt, že úspěch vyloďovací operace, která je vedena proti silně opevněnému cíli, kdy navíc nelze těžit nějak z momentu překvapení, závisí do značné míry na tom, jakou část obranných zařízení se podaří vlastně předinvaznímu ostřelovaní paralyzovat. Pokud neuspěje, v lepším případě utrpí útočící vojska těžké ztráty, v horším případě je ohrožen samotný výsledek vylodění. Nicméně pokud se týkalo Iwodžimy, námořní pěchota se nemohla s námořnictvem shodnout v otázce prostředků nasazených k jejímu ostřelování a v otázce prostředků nasazených k jejímu ostřelování a v otázce jeho trvání v čase.
Totiž generálporučík Holland M. Smith, vrchní velitel expedičních vojsk, který byl již v předchozích operacích svědkem toho, jaký vlastně masakr dokázala způsobit palba neumlčených japonských zbraní v řadách vyloďujících se jednotek, žádal v tomto případě, aby námořnictvo užilo k předinvaznímu ostřelování co možná největších sil a aby palba trvala dostatečně dlouho.
Holland M. Smith později o svých pocitech z oné doby napsal: „Bylo jasné, že Iwodžima má opevnění, s jakým se co do charakteru a rozsahu dosud nesetkali. Maje v paměti Tarawu, kde se většina obranných zařízení nacházela na povrchu, a přitom stále stála, když se námořní pěšáci vyloďovali, jsem byl přesvědčen, že na ostrově pětkrát větším než Tarawa a s mnohonásobně větším počtem obranných zařízení, z nichž navíc většina byla skryta hluboko pod zemí, bude třeba daleko intenzivnějšího ostřelování. Nemohl jsem zapomenout na pohled na těla námořních pěšáků plovoucí po laguně nebo ležící na plážích Tarawy, na muže, kteří zemřeli při útoku na nepřátelské pozice, které měly být zničeny námořní dělostřelbou.“
General Holland M. Smith, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of ... _of_battle
* Historickým zdrojem je zde:
* Smith, Holland M., Finch, P.. : Coral and Brass. Korály a mosaz. Charles Scribner´s Sons, New York 1949, Str. 243-244.
Ještě v měsíci září roku 1944 se štáb V. výsadkového sboru, tehdy podporován Velitelstvím námořní pěchoty Tichomořského loďstva, musel zabývat otázkou palebné podpory při vylodění na Iwodžimě. Tehdy již vycházejíc ze zkušeností z bojů o Tarawu, Guam, Saipan a Peleliu, požadovala námořní pěchota, aby svaz bitevních lodí a křižníků celých 10 dnů ostřeloval na Iwodžimě všechna tam zjištěná palebná postavení, ze kterých mohli Japonci vést nějakou přímou palbu na východní a západní pláže. Tehdy již dne 24. října předložil V. výsadkový sbor veliteli Tichomořských výsadkových sil viceadmirálu Turnerovi – kterému v rámci DETACHMENTU podléhaly i svazy bojových lodí zajišťujících palebné operace - konkrétní požadavky: po deset dnů před dnem D bude nutné vybrané cíle na Iwodžimě ostřelovat 7mi bitevními loďmi, 7mi těžkými a 2 mi lehkými křižníky. Jenomže Turnerovi dělostřelečtí důstojníci mezitím stačili vypracovat své plány, které se od požadavků námořní pěchoty dost výrazně lišily. Příčinou rozdílných stanovisek bylo tehdy především to, že námořnictvo ve svých úvahách zabíralo mnohem širší spektrum problémů, kterým věnovalo pozornost. Na druhé straně pak námořní pěchota, plně se soustřeďující na nadcházející bitvu o Iwodžimu a možné své tragické ztráty, dávala jednoznačnou prioritu konkrétní podpoře vylodění tisíců svých mužů na mimořádně silně opevněné Iwodžimě. Jak se mělo brzy ukázat, to, co mělo hlavní měrou ovlivnit rozsah nasazení bojových plavidel k předinvaznímu ostřelování Iwodžimy, byl útok svazu rychlých letadlových lodí na Tokio a další cíle na ostrově Honšú, naplánované na dobu těsně předcházející vylodění na Iwodžimě.
Admiral Richmond K. Turner, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Richmond_K._Turner
Totiž napadnout Tokio palubními letouny bylo již v říjnu roku 1944 tím největším přáním admirála Williama H. Halseyho, tehdy velitele 3. loďstva, které zahrnovalo i mocný 38. Operační svaz rychlých letadlových lodí. V onu líčenou dobu bylo ale 38. svazu třeba k podpoře operací na Filipínách, a když v únoru roku 1945 už letadlové lodi mohly – tentokrát pod názvem 58. operační svaz a v sestavě 5. loďstva - vyplout k Japonsku, Halsey už jim nevelel. Protože změna názvu loďstva i názvu svazu letadlových lodí se v líčení již vyskytla a byla osvětlena (datuje se od poloviny roku 1944), nebudeme ji již zde opakovat. Připomeneme jen, že jednou vše šlo pod 3. loďstvo (31.,32., atd.) jednou pod 5. loďstvo (58., atd.).
Tak k jedné takové výměně pak došlo o půlnoci na 26. ledna 1945, kdy admirál Spruance nahradil Halseyho, 3. loďstvo se stalo 5. loďstvem a 38. operační svaz se stal 58. svaz. Spruance původně plánoval útok letadlových lodí na Tokio na dobu, kdy začne předinvazní ostřelování Iwodžimy. Admirál totiž předpokládal, že prakticky od té chvíle, kdy první granáty z těžkých děl bitevních lodí a křižníků dopadnou na Iwodžimu, bude Japoncům jasné, že jde o předehru k vylodění, a že se proto pokusí americké lodi napadnout letouny z domácích ostrovů. Aby tomu zabránil, chtěl po dva dny útočit na Tokio a vybrané cíle na Honšú, čímž nejen odpoutá pozornost od Iwodžimy, ale v soubojích se stíhací obranou vyřadí velký počet nepřátelských letounů a další zničí na letištích. Významnou součástí operace měl být útok na letecké továrny, které zatím přežily nálety bombardérů startujících z pozemních základen v Marianách.
Spruance byl přesvědčen, že praktické ochromení produkce letadel zasáhne Japonce ještě daleko účinněji než ničení jejich letadel jenom ve vzduchu; prostě dával tehdy přednost strategickému řešení před taktickým.
Admirál Raymond Spruance, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Raymond_A._Spruance
Ale jak tak plánování útoku palubních letounů na Tokio pokračovalo, začalo se objevovat něco, co velitele námořních pěšáků, kteří měli zakrátko vstoupit na pláže Iwodžimy, začalo silně znepokojovat.
Totiž operaci 58. svazu rychlých letadlových lodí, která původně měla být jen podpůrnou akcí, ulehčující vylodění na Iwodžimě, byl přikládán v čase stále větší význam. Vzniklá situace došla tak daleko, že se někteří námořní představitelé začali obávat, že se snad DETACHMENT stane jen druhořadou záležitostí, i se všemi nežádoucími jevy, které budou takový posun priorit doprovázet – včetně dohadů o délce a intenzitě ostřelování Iwodžimy. A projevilo se to naplno v odpovědi námořnictva na požadavek námořní pěchoty, aby ostřelování trvalo deset dnů. Velitel Tichomořských výsadkových sil a v operaci DETACHMENT velitel Spojeného expedičního svazu viceadmirál Kelly Turner 15. listopadu sdělil, že začne pouhé tři dny před dnem D. Na to reagoval velitel V. výsadkového sboru generálmajor Harry Schmidt speciální studií, ve které se konstatovalo, že má-li být zajištěna palebná podpora podmořským demoličním skupinám potápěčů odstraňujícím překážky v příbřežních vodách a skupinám likvidujícím miny položené u břehů Iwodžimy, a samozřejmě mají-li být paralyzovaná japonská obranná postavení, nemůže být ostřelování kratší nežli devět dnů. Vlastně netrvalo dlouho a generál obdržel od admirála další zamítavý dopis, oddělující řadu – podle námořnictva zásadních – argumentů, které zcela odůvodňovaly, proč je nutno spokojit se jen se třemi dny: především to byl poukaz na nedostatek lodí a munice. Generálmajor Schmidt se ani teď nehodlal vzdát a s plnou podporou generálporučíka Hollanda Smitha vznesl nový protest. Nicméně hodně slevil. Turnerovi napsal, že za absolutní minimum předinvazního ostřelování Iwodžimy považuje čtyři dny a znovu varoval, že pokud nebude japonská obrana výrazně oslabena, je třeba očekávat, že ztráty vyloďujících se vojsk překonají vše, co bylo vlastně v Tichomoří doposavad zaznamenáno, a dokonce že může být ovlivněn úspěch celé operace.
Plán útoku na ostrov Iwodžima, foto je majetkem Wikipedie zde bylo zmenšeno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of ... _of_battle
Analýzu zpravodajské zprávy, která je pak zmíněna na konci Č 216., potvrzuje i memorandum, předané zpravodajskou službou V. sboru dne 13. února 1945 – šest dnů před vyloděním. Memorandum totiž srovnávalo statická obranná zařízení na Iwodžimě v období od 3. 12 1944 do 10. 2 1945 a zaznamenalo zvýšení počtu těžkých zbraní a polních opevnění, zejména pak bunkrů a pevnůstek. Český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 70., Praha 2 000., Vydání 1, ještě i něco více o náletech před invazí, nalezl v americké historiografii a píše, cituji:
„Ve dnech těsně předcházejících invazi armádní letectvo nálety na Iwodžimu zintenzivnilo. Od 1. do 16. února letouny 7. letecké armády provedly 283 vzletů za denního světla, přičemž svrhly 602 tun pum a 1111 barelů napalmu. Ve stejném období liberátory uskutečnily 233 nočních vzletů, při nichž svrhly 504 tun pum.
Dne 21. února shodilo 21 superpevnosti B-29 tuny pum na dělostřelecká postavení na Mount Surabači a na pozice protiletadlových zbraní a radiová a radarová zařízení na různých místech ostrova. Ani výsledky těchto náletů nebyly uspokojivé. Bombardéry létaly ve značné výšce, a když navíc ostrov zakrývaly mraky, což se stávalo často, mohly se při zaměřování řídit pouze radarem. Ale i za jasného počasí bylo téměř nemožné zasáhnout maskované a pod povrchem ukryté cíle. Napalm byl shazován především proto, aby spálil maskování obranných zařízení, a tím je odhalil pro další útoky. Očekávaný výsledek se bohužel opět nedostavil, jednak proto, že byl shozy nepřesné, a jednak proto, že Japonci vzhledem k nedostatku dřeva svá postavení ve většině případů pokryli vrstvou kamenů a písku – a jedno i druhé odmítalo hořet.“
A právě zde se objevily závažné rozpory mezi představiteli a veliteli námořní pěchoty na jedné straně a veliteli námořnictva druhé straně. I když žádná ze stran nezpochybňovala ten fakt, že úspěch vyloďovací operace, která je vedena proti silně opevněnému cíli, kdy navíc nelze těžit nějak z momentu překvapení, závisí do značné míry na tom, jakou část obranných zařízení se podaří vlastně předinvaznímu ostřelovaní paralyzovat. Pokud neuspěje, v lepším případě utrpí útočící vojska těžké ztráty, v horším případě je ohrožen samotný výsledek vylodění. Nicméně pokud se týkalo Iwodžimy, námořní pěchota se nemohla s námořnictvem shodnout v otázce prostředků nasazených k jejímu ostřelování a v otázce prostředků nasazených k jejímu ostřelování a v otázce jeho trvání v čase.
Totiž generálporučík Holland M. Smith, vrchní velitel expedičních vojsk, který byl již v předchozích operacích svědkem toho, jaký vlastně masakr dokázala způsobit palba neumlčených japonských zbraní v řadách vyloďujících se jednotek, žádal v tomto případě, aby námořnictvo užilo k předinvaznímu ostřelování co možná největších sil a aby palba trvala dostatečně dlouho.
Holland M. Smith později o svých pocitech z oné doby napsal: „Bylo jasné, že Iwodžima má opevnění, s jakým se co do charakteru a rozsahu dosud nesetkali. Maje v paměti Tarawu, kde se většina obranných zařízení nacházela na povrchu, a přitom stále stála, když se námořní pěšáci vyloďovali, jsem byl přesvědčen, že na ostrově pětkrát větším než Tarawa a s mnohonásobně větším počtem obranných zařízení, z nichž navíc většina byla skryta hluboko pod zemí, bude třeba daleko intenzivnějšího ostřelování. Nemohl jsem zapomenout na pohled na těla námořních pěšáků plovoucí po laguně nebo ležící na plážích Tarawy, na muže, kteří zemřeli při útoku na nepřátelské pozice, které měly být zničeny námořní dělostřelbou.“
General Holland M. Smith, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of ... _of_battle
* Historickým zdrojem je zde:
* Smith, Holland M., Finch, P.. : Coral and Brass. Korály a mosaz. Charles Scribner´s Sons, New York 1949, Str. 243-244.
Ještě v měsíci září roku 1944 se štáb V. výsadkového sboru, tehdy podporován Velitelstvím námořní pěchoty Tichomořského loďstva, musel zabývat otázkou palebné podpory při vylodění na Iwodžimě. Tehdy již vycházejíc ze zkušeností z bojů o Tarawu, Guam, Saipan a Peleliu, požadovala námořní pěchota, aby svaz bitevních lodí a křižníků celých 10 dnů ostřeloval na Iwodžimě všechna tam zjištěná palebná postavení, ze kterých mohli Japonci vést nějakou přímou palbu na východní a západní pláže. Tehdy již dne 24. října předložil V. výsadkový sbor veliteli Tichomořských výsadkových sil viceadmirálu Turnerovi – kterému v rámci DETACHMENTU podléhaly i svazy bojových lodí zajišťujících palebné operace - konkrétní požadavky: po deset dnů před dnem D bude nutné vybrané cíle na Iwodžimě ostřelovat 7mi bitevními loďmi, 7mi těžkými a 2 mi lehkými křižníky. Jenomže Turnerovi dělostřelečtí důstojníci mezitím stačili vypracovat své plány, které se od požadavků námořní pěchoty dost výrazně lišily. Příčinou rozdílných stanovisek bylo tehdy především to, že námořnictvo ve svých úvahách zabíralo mnohem širší spektrum problémů, kterým věnovalo pozornost. Na druhé straně pak námořní pěchota, plně se soustřeďující na nadcházející bitvu o Iwodžimu a možné své tragické ztráty, dávala jednoznačnou prioritu konkrétní podpoře vylodění tisíců svých mužů na mimořádně silně opevněné Iwodžimě. Jak se mělo brzy ukázat, to, co mělo hlavní měrou ovlivnit rozsah nasazení bojových plavidel k předinvaznímu ostřelování Iwodžimy, byl útok svazu rychlých letadlových lodí na Tokio a další cíle na ostrově Honšú, naplánované na dobu těsně předcházející vylodění na Iwodžimě.
Admiral Richmond K. Turner, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Richmond_K._Turner
Totiž napadnout Tokio palubními letouny bylo již v říjnu roku 1944 tím největším přáním admirála Williama H. Halseyho, tehdy velitele 3. loďstva, které zahrnovalo i mocný 38. Operační svaz rychlých letadlových lodí. V onu líčenou dobu bylo ale 38. svazu třeba k podpoře operací na Filipínách, a když v únoru roku 1945 už letadlové lodi mohly – tentokrát pod názvem 58. operační svaz a v sestavě 5. loďstva - vyplout k Japonsku, Halsey už jim nevelel. Protože změna názvu loďstva i názvu svazu letadlových lodí se v líčení již vyskytla a byla osvětlena (datuje se od poloviny roku 1944), nebudeme ji již zde opakovat. Připomeneme jen, že jednou vše šlo pod 3. loďstvo (31.,32., atd.) jednou pod 5. loďstvo (58., atd.).
Tak k jedné takové výměně pak došlo o půlnoci na 26. ledna 1945, kdy admirál Spruance nahradil Halseyho, 3. loďstvo se stalo 5. loďstvem a 38. operační svaz se stal 58. svaz. Spruance původně plánoval útok letadlových lodí na Tokio na dobu, kdy začne předinvazní ostřelování Iwodžimy. Admirál totiž předpokládal, že prakticky od té chvíle, kdy první granáty z těžkých děl bitevních lodí a křižníků dopadnou na Iwodžimu, bude Japoncům jasné, že jde o předehru k vylodění, a že se proto pokusí americké lodi napadnout letouny z domácích ostrovů. Aby tomu zabránil, chtěl po dva dny útočit na Tokio a vybrané cíle na Honšú, čímž nejen odpoutá pozornost od Iwodžimy, ale v soubojích se stíhací obranou vyřadí velký počet nepřátelských letounů a další zničí na letištích. Významnou součástí operace měl být útok na letecké továrny, které zatím přežily nálety bombardérů startujících z pozemních základen v Marianách.
Spruance byl přesvědčen, že praktické ochromení produkce letadel zasáhne Japonce ještě daleko účinněji než ničení jejich letadel jenom ve vzduchu; prostě dával tehdy přednost strategickému řešení před taktickým.
Admirál Raymond Spruance, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Raymond_A._Spruance
Ale jak tak plánování útoku palubních letounů na Tokio pokračovalo, začalo se objevovat něco, co velitele námořních pěšáků, kteří měli zakrátko vstoupit na pláže Iwodžimy, začalo silně znepokojovat.
Totiž operaci 58. svazu rychlých letadlových lodí, která původně měla být jen podpůrnou akcí, ulehčující vylodění na Iwodžimě, byl přikládán v čase stále větší význam. Vzniklá situace došla tak daleko, že se někteří námořní představitelé začali obávat, že se snad DETACHMENT stane jen druhořadou záležitostí, i se všemi nežádoucími jevy, které budou takový posun priorit doprovázet – včetně dohadů o délce a intenzitě ostřelování Iwodžimy. A projevilo se to naplno v odpovědi námořnictva na požadavek námořní pěchoty, aby ostřelování trvalo deset dnů. Velitel Tichomořských výsadkových sil a v operaci DETACHMENT velitel Spojeného expedičního svazu viceadmirál Kelly Turner 15. listopadu sdělil, že začne pouhé tři dny před dnem D. Na to reagoval velitel V. výsadkového sboru generálmajor Harry Schmidt speciální studií, ve které se konstatovalo, že má-li být zajištěna palebná podpora podmořským demoličním skupinám potápěčů odstraňujícím překážky v příbřežních vodách a skupinám likvidujícím miny položené u břehů Iwodžimy, a samozřejmě mají-li být paralyzovaná japonská obranná postavení, nemůže být ostřelování kratší nežli devět dnů. Vlastně netrvalo dlouho a generál obdržel od admirála další zamítavý dopis, oddělující řadu – podle námořnictva zásadních – argumentů, které zcela odůvodňovaly, proč je nutno spokojit se jen se třemi dny: především to byl poukaz na nedostatek lodí a munice. Generálmajor Schmidt se ani teď nehodlal vzdát a s plnou podporou generálporučíka Hollanda Smitha vznesl nový protest. Nicméně hodně slevil. Turnerovi napsal, že za absolutní minimum předinvazního ostřelování Iwodžimy považuje čtyři dny a znovu varoval, že pokud nebude japonská obrana výrazně oslabena, je třeba očekávat, že ztráty vyloďujících se vojsk překonají vše, co bylo vlastně v Tichomoří doposavad zaznamenáno, a dokonce že může být ovlivněn úspěch celé operace.