Stránka 1 z 1

Čoktavsko-irské přátelství

Napsal: 13/10/2024, 10:30
od Rase
800px-Tullockchishko.jpg

Nic nedělí Čoktavy od Irů kromě oceánu

Jak národ Čoktavů (Choctaw), tak Irsko byly v minulosti kolonizovány vnějšími mocnostmi. Jejich starověké jazyky téměř vyhynuly a díky soustředěnému úsilí a sofistikovaným přístupům byly zachráněny ze zapomnění a znovu přeměněny na úřední jazyky. Oba národy si úspěšně zachovaly své kultury a tradice. Jejich vztah začal v roce 1847, kdy Čoktavové, kteří byli teprve nedávno přesídleni na území dnešní Oklahomy. Tehdy mezi sebou shromáždili dar ve výši 170 $ (v dnešních cenách 5 000 dolarů) na podporu Irů během "Velkého hladomoru". Šlo o katastrofální hladomor, který zpustošil Irsko během 40. let 19. století - milion lidí zemřelo hlady a další milion zemi opustil. Čoktavové tradičně pracovali společně a sdíleli svou sklizeň, měli tedy problém pochopit, proč angličtí osadníci nechávají své chudé trpět hladem. Dar Čoktavů byl zaslán do města Midleton v hrabství Cork jižně od Dublinu. Zpráva z roku 1848 o pomoci Američanů Irsku uvádí, že "Největší částí přispěly děti lesa, naši rudí bratři z národa Čoktavů". O mnoho desetiletí později, si obyvatelé města uvědomili, že jejich pomoc přišla od lidí, kteří se sami nacházeli ve velmi složité situaci – teprve obnovili svou společnost a vládu po dlouhé a bolestivé migraci. V Irsku je štědrost národa Choctaw během jejich Velkého hladomoru v polovině devatenáctého století dodnes připomínána. Irská prezidentka Mary Robinsonová navštívila Čoktavský národ v roce 1995, aby znovu rozdmýchala a navázala přátelství a poděkovala Čoktavům za jejich pomoc Midletonu. O několik let později, v roce 2017, byla v parku v Midletonu zasvěcena socha připomínající Čoktavy a jejich dar, známá jako "spřízněné duše". V roce 2020 nabral příběh nový směr, když pandemie koronaviru obzvláště tvrdě zasáhla národ Navahů a rezervaci Hopiů. Irové, kteří uvedli, že "splácejí pomoc od Čoktavů", vybrali velmi značný dar na pomoc Navahům a Hopiům.

Jeden příběh o původu Čoktavů vypráví, jak v dávných dobách žili v oblastech poblíž a kolem toho, co je nyní známo jako Yucatánský poloostrov na jihovýchodě Mexika. Tento příběh vysvětluje, že když se původní vlast lidu Čoktavů přeplnila, mnoho z nich odplulo přes moře do oblasti dnešní Alabamy a Mississippi. Tento příběh potvrzují jak testy DNA, tak i jejich umění a zvyky. V minulosti šlo o velmi početný kmen. Francouzský etnograf, historik a přírodovědec Antoine-Simon Le Page du Pratz (1695–1775), který je nejlépe známý pro svou Histoire de la Louisiane, ve svém díle uvádí, že v roce 1718 čítal kmen Čoktavů na 25 000 válečníků - tedy kolem 125 000 lidí. Francouzi je dokonce považovali za nejpočetnější indiánský národ v Americe a skládal se z mnoha tisíců mužů. Většina Čoktavů se spojila s Američany během americké revoluce, války v roce 1812 a nejvíce se proslavili v bitvě u New Orleans. Evropští Američané je považovali za jeden z " Pěti civilizovaných kmenů" na jihovýchodě. Navzdory tomu, že nikdy nevedli válku proti Spojeným státům, byla většina násilně přesídlena na indiánské území (v letech 1831-1833). Čoktavové, kteří se rozhodli zůstat ve státě Mississippi, byli považováni za státní a americké občany; byli jednou z prvních velkých mimoevropských etnických skupin, které získaly občanství. Během americké občanské války se obě skupiny Čoktavů připojily na stranu Konfederace. Během první světové války sloužili v americké armádě jako radisté-šifranti, tedy obdobně jako později příslušníci kmene Navajo (během druhé světové války). Od 20. století populace Čoktavů vzrůstá a v roce 2020 čítala 254 154 příslušníků, z toho 90 973 žije v Oklahomě.

Zdroj:
https://www.choctawnation.com/about/his ... onnection/
https://www.washingtonpost.com/history/ ... -american/
https://www.atlasobscura.com/articles/w ... te-ireland
https://en.wikipedia.org/wiki/Choctaw

2219.jpg
Výstřižekddssss.JPG
Výstřižekeeerrrr.JPG

Re: Čoktavsko-irské přátelství

Napsal: 13/10/2024, 10:43
od Rase
Čoktavští šifranti za první světové války

Během první světové války byli Němci schopni dešifrovat veškerou kódovanou komunikaci spojeneckých sil. Pak se stalo něco téměř zázračného. Na scéně se objevila skupina 19 mladých Čoktavů, kteří svým vlastním jazykem předávali zprávy, které Němci nikdy nebyli schopni rozluštit. Podle kmenových dokumentů byli oněmi mladíky: Tobias Frazier, Victor Brown, Joseph Oklahombi, Otis Leader, Ben Hampton, Albert Billy, Walter Veach, Ben Carterby, James Edwards, Solomon Louis, Peter Maytubby, Mitchell Bobb, Calvin Wilson, Jeff Nelson, Joseph Davenport, George Davenport, Noel Johnson , Schlicht Billy a Robert Taylor. Zde uvedení muži byli součástí 36. divize (Choctaws). Původně bylo jako mluvčí kódu rozpoznáno pouze osm mužů, ale když byl se použití jejich jazyka osvědčilo, byli rychle nasazeni do služby i další.

https://iloveancestry.com/topics/ancest ... aw-nation/

Choctaw-Code-Talkers-of-WWI.jpg