Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 229.
Napsal: 21/10/2024, 06:00
Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 229.
Plán útoku na ostrov Iwodžima, foto je majetkem Wikipedie zde bylo zmenšeno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of ... _of_battle
Nikdo ani tehdy a ani později nepochyboval, že úspěch, který byl na Iwodžimě dosažen ve dni D patřil především pěšákům útočných jednotek, kteří za něj draze zaplatili: 519 jich bylo zabito, 1775 zraněno, dalších 47 mužů později zemřelo na následky utrpěných zranění a 99 jich bylo nutno z předmostí evakuovat z důvodů jejich psychického a fyzického zhroucení.
Zásluha samozřejmě patřila i ostatním složkám expedičních sil, které bojující pěšáky podporovaly vším, co měly k dispozici. Vždyť eskortní letadlové lodi tzv. Podpůrné operační skupiny kontraadmirála Durgina vlastně po celý den D vysílaly nad Iwodžimu svá letadla, která plnila řadu velice důležitých úkolů – prováděly pozorovací lety, bojovou hlídkovou činnost, protiponorkové hlídky a především podle požadavku pozemních sil zajišťovaly jejich přímou podporu. Byl to stovky vzletů, které provedly i letouny dvou operačních skupin rychlých letadlových lodí svazu viceadmirála Mitschera, zdržující se severozápadně od Iwodžimy. Český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 114., Praha 2 000., Vydání 1, nalezl ještě a napsal, cituji:
„Protože neustále hrozilo nebezpečí, že nepřátelská letadla mohou z letišť v Japonsku zamířit podél Boninských ostrovů na jih a napadnout výsadkové pláže a plavidla, bylo hlavním úkolem operačních skupin každý takový pokus zmařit. K jednomu došlo kolem 19. hodiny večerní, kdy přilétlo asi 15 japonských bombardérů. Když ale během letu k Iwodžimě Japonci zahlédli americké letadlové lodi, rozhodli se zaútočit na ně. Šlo sice o nesmírně lákavý cíl, ale velitel letu, který neodolal, se tím dopustil fatální chyby. Nálet nejenže Američanům nezpůsobil žádné škody, ale početná a dobře řízená stíhací ochrana při něm většinu bombardérů zničila. Na pomoc Kuribajašimu už nedorazil ani jeden.“
Při výčtu všech prostředků, které sloužily k podpoře vylodění od dne D, se samozřejmě nesmí zapomenout na neocenitelnou službu palby dělostřelců válečných lodí, lodí, které křižovaly po celý den na dohled od invazních pláží. Dělostřelci na válečných lodích vždy okamžitě reagovali na každý požadavek, který přicházel z předmostí a palbou svých mohutných děl zneškodnili desítky a desítky ohnisek japonského odporu, při jejichž dobývání by útočící jednotky určitě utrpěly další velice citelné ztráty. Ještě i po setmění, kdy se bitevní lodi a většina křižníků stáhly dle předpisu dál od ostrova, zůstával u pobřeží lehký křižník Santa Fe a také 10 torpédoborců s úkolem po celou noc nepřítele znepokojovat ostřelováním jeho pozic a současně mu pravidelným vystřelováním osvětlovacích granátů bránit, aby noční tmy využil k nějakému tomu překvapivému útoku.
Na lodích a ve velení V. výsadkového sboru i generálmajor Harry Schmidt, coby velitel, a sním i většina důstojníků, ve většině věřila, že večer dne 19. února, Japonci určitě přejdou do protiútoku.
Velitel V. výsadkového sboru generálmajor Harry Schmidt, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Iwo_Jima
Nejenže by to odpovídalo taktice, kterou Japonci uplatňovali v naprosté většině předchozích operací, ale Američané dobře věděli, že velitel japonské posádky generálporučík Kuribajaši má k dispozici dostatek sil včetně tanků, aby v době, kdy se invazní jednotky ještě vlastně tísnily v omezeném prostoru předmostí, zahájil široce založený protiútok. Totiž v té době generálmajor H. Schmidt ani zpravodajské oddělení V. sboru nic nevěděli o tom, že Kuribajaši je pevně rozhodnut – a že v tomto smyslu už dávno vydal příslušné rozkazy – šetřit své síly a nepřítele ničit jinými prostředky než nějakým bezhlavým výpadem.
General Tadamicči Kuribajaši, Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/Tadamichi_Kuribayashi
Jednou z použitých japonských metod mělo být neustálé ostřelování předmostí. Američané zpočátku zamýšleli využít tmy k přísunu dalších zásob materiálu, ale kolem půlnoci byla japonská palba tak silná, že nezbylo než noční vykládání prostě zastavit. Totiž po celou noc vrhala japonská děla a minomety stovky granátů a střel na pobřežní pruh, na kterém se nacházelo 30 000 mužů a celé hory vyloženého materiálu.
A tak i když námořní pěšáci, kteří se tísnili v mělkých zákopech, až do rána napjatě čekali, kdy uslyší pokřik útočících Japonců, jej prostě neslyšeli.
V noci sice docházelo k řadě planých poplachů způsobovaných nervózními reakcemi na neočekávané zvuky, ve tmě často zaměňované za známky aktivity nepřítele, jenomže ke skutečnému pokusu o proniknutí do americké obranné linie nedošlo. Bylo jen nutno čelit několika rozsahem nevýznamným poplašným událostem.
Bylo před půlnocí z 19. a 20. února, když se u západního pobřeží objevil člun přivážející skupinu asi 40 japonských vojáků. Když se Japonci, v úseku obsazených americkými pěšáky 28. pluku, pokusili vystoupit na břeh, byli zpozorováni a všichni pobiti. Bohužel krátce nato se ale štěstí obrátilo k Američanům krvavě zády. To když na pláži Žlutá 1 dostalo přímý zásah velitelské stanoviště 1. praporu 23. pluku a mezi řadou zabitých byl též velitel praporu a operační důstojník pluku. K ještě mnohem vážnější pohromě pak došlo kolem čtvrté hodiny ranní, když s obrovským rachotem explodoval sklad munice a PHM připravený pro potřeby 25. pluku 4. divize. Tehdy mimo jiné byly zničeny zásoby střeliva pro důležité 81mm minomety, které představovaly náklad dvou plně naložených výsadkových člunů, když oheň zachvátil též barely benzínu a nádoby se zápalnou látkou pro plamenomety. V tuto popisovanou dobu všichni tehdy věřili, že se Japoncům ve tmě podařily zcela náhodné úspěšné zásahy. Český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 116., Praha 2 000., Vydání 1, nalezl i v americké a japonské historiografii následující fakta, cituji:
„ Až po válce, když japonští autoři publikovali nové skutečnosti, vyšlo najevo, že s velkou pravděpodobností bylo vše jinak. V rámci nové obranné taktiky Japonci na Iwodžimě organizovali i malé skupinky odvážných dobrovolníků, vždy šlo jen o tři nebo čtyři muže, kteří v noční tmě proklouzli do amerických postavení a náložemi a ručními granáty ničili vybrané cíle. Případ skladu zlikvidovaného v noci z 19. na 20. února v operačním prostoru 4. divize byl výslovně uváděn jako jedna z těchto diverzních akcí. I když nikdy nelze vyloučit, že japonští autoři po prohrané válce vyprávěním o statečných činech svých vojáků obnovovali zle pošramocené národní sebevědomí, stejně nelze vyloučit, že se takové věci na Iwodžimě skutečně udály – těžko bylo možno ve vypjaté atmosféře rozlišit, co způsobila exploze střely z děla či minometu a co záškodníkem vržená nálož výbušnin.“
Svou prvou noc, tehdy na Iwodžimě strávilo 30 000 námořních pěšáků, kterým pak pomalu noc ustupovala k rannímu rozbřesku. Tehdy tam byl také americký novinář a spisovatel Robert Sherrod, který onu noc nazval „Zlým snem v pekle“, a dobře věděl, o čem mluví, protože na půdu ostrova Iwodžima vstoupil již v odpoledních hodinách dne D, a stejně jako vojáci invazních jednotek přečkal tuto noc v díře vyhrabané v písku a sopečném popelu. Tehdy prý k nějakému očekávanému japonskému sebevražednému útoku nedošlo a taktika generálporučíka Kuribajašiho se obráncům zatím vyplácela; nevyspalí a unavení námořní pěšáci mohli ráno začít počítat své další mrtvé a zraněné, kteří se v právě uplynulých hodinách stali oběťmi japonského ostřelování a výbuchu skladu munice a PHM. Jedno ale bylo určitě jasné: nemají-li se podobné noci pravidelně opakovat, je třeba napřít všechno úsilí k likvidaci nepřátelských pozorovacích a palebných stanovišť, umístěných na tamních dominantách ovládajících celý prostor předmostí.
Dobytí hory Mount Suribači.
Již vlastně od ranních hodin 20. února 1945 (Byl to den D+1) byla veškerá bojová aktivita jednotek americké námořní pěchoty na Iwodžimě přímo zaměřena na provedení dvou základních a klíčových operací, jak napovídají historické zápisy. V tom jižním cípu ostrova měl 28. pluk 5. divize dobýt klíčovou horu Mount Surabači a ve střední části Iwodžimy měly zbývající jednotky 5. divize a prakticky celá 4. divize pokračovat v postupu z předmostí na sever s cílem obsadit důležitá japonská letiště a zlikvidovat japonské obránce nacházející se v tomto prostoru.
A tak ihned po rozednění se k ostrovu Iwodžima přiblížila bojová plavidla, která byla určena k ostřelování cílů vybraných na konci předešlého dne veliteli pěších praporů a pluků.
Bylo 7. hodin 40 minut, když byla zahájena mohutná kanonáda, na které se podílela děla čtyř bitevních lodí, tří křižníků a invazní čluny vyzbrojené raketomety a minomety. Dle zápisů tato palba trvala 50 minut, až do okamžiku, kdy námořní pěšáci vyrazili do útoku. Lodě s podpůrnou palbou však zůstávaly v blízkosti pobřeží i poté, a zasahovaly svou palbou proti cílům, které jim nahlásili pozorovatelé, nebo osádky z pozorovacích letadel. Tato metoda řízení palby byla vyzkoušena ihned prvý den, a byla založena na přítomnosti důstojníků námořního dělostřelectva v rolích pobřežních pozorovatelů, kteří byli u bojujících jednotek pěchoty a také na přítomnosti styčných důstojníků pěchoty na palubách válečných lodí. Metoda se osvědčila natolik, že pak byla užívána po celou dobu bojů o Iwodžimu. I když již tehdy nikdo nezpochybňoval známou skutečnost, že rozhodujícím a konečným prvkem při likvidaci nějaké nepřátelské obraně je a byl vždy – a nejen na Iwodžimě – pěšák s karabinou, samopalem, ručním granátem, náloží či plamenometem, tak stejně tak pomoc, kterou mu při tom poskytovaly palubní letadla a zejména palba lodních baterií, byla neocenitelná. Určitě nebylo přeháněním, když bylo prohlášeno, že vyřazením mnoha nepřátelských děl a opevněných postavení jak před vyloděním, tak i v dalším průběhu bojů se stala podpora lodního dělostřelectva jazýčkem na vahách, který rozhodl, když už ne přímo o úspěchu operace, tak zcela jistě pak o osudu tisíců námořních pěšáků, kteří by při útocích na tato ohniska nepřátelského odporu byli zabiti nebo zraněni.
Plán útoku na ostrov Iwodžima, foto je majetkem Wikipedie zde bylo zmenšeno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of ... _of_battle
Nikdo ani tehdy a ani později nepochyboval, že úspěch, který byl na Iwodžimě dosažen ve dni D patřil především pěšákům útočných jednotek, kteří za něj draze zaplatili: 519 jich bylo zabito, 1775 zraněno, dalších 47 mužů později zemřelo na následky utrpěných zranění a 99 jich bylo nutno z předmostí evakuovat z důvodů jejich psychického a fyzického zhroucení.
Zásluha samozřejmě patřila i ostatním složkám expedičních sil, které bojující pěšáky podporovaly vším, co měly k dispozici. Vždyť eskortní letadlové lodi tzv. Podpůrné operační skupiny kontraadmirála Durgina vlastně po celý den D vysílaly nad Iwodžimu svá letadla, která plnila řadu velice důležitých úkolů – prováděly pozorovací lety, bojovou hlídkovou činnost, protiponorkové hlídky a především podle požadavku pozemních sil zajišťovaly jejich přímou podporu. Byl to stovky vzletů, které provedly i letouny dvou operačních skupin rychlých letadlových lodí svazu viceadmirála Mitschera, zdržující se severozápadně od Iwodžimy. Český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 114., Praha 2 000., Vydání 1, nalezl ještě a napsal, cituji:
„Protože neustále hrozilo nebezpečí, že nepřátelská letadla mohou z letišť v Japonsku zamířit podél Boninských ostrovů na jih a napadnout výsadkové pláže a plavidla, bylo hlavním úkolem operačních skupin každý takový pokus zmařit. K jednomu došlo kolem 19. hodiny večerní, kdy přilétlo asi 15 japonských bombardérů. Když ale během letu k Iwodžimě Japonci zahlédli americké letadlové lodi, rozhodli se zaútočit na ně. Šlo sice o nesmírně lákavý cíl, ale velitel letu, který neodolal, se tím dopustil fatální chyby. Nálet nejenže Američanům nezpůsobil žádné škody, ale početná a dobře řízená stíhací ochrana při něm většinu bombardérů zničila. Na pomoc Kuribajašimu už nedorazil ani jeden.“
Při výčtu všech prostředků, které sloužily k podpoře vylodění od dne D, se samozřejmě nesmí zapomenout na neocenitelnou službu palby dělostřelců válečných lodí, lodí, které křižovaly po celý den na dohled od invazních pláží. Dělostřelci na válečných lodích vždy okamžitě reagovali na každý požadavek, který přicházel z předmostí a palbou svých mohutných děl zneškodnili desítky a desítky ohnisek japonského odporu, při jejichž dobývání by útočící jednotky určitě utrpěly další velice citelné ztráty. Ještě i po setmění, kdy se bitevní lodi a většina křižníků stáhly dle předpisu dál od ostrova, zůstával u pobřeží lehký křižník Santa Fe a také 10 torpédoborců s úkolem po celou noc nepřítele znepokojovat ostřelováním jeho pozic a současně mu pravidelným vystřelováním osvětlovacích granátů bránit, aby noční tmy využil k nějakému tomu překvapivému útoku.
Na lodích a ve velení V. výsadkového sboru i generálmajor Harry Schmidt, coby velitel, a sním i většina důstojníků, ve většině věřila, že večer dne 19. února, Japonci určitě přejdou do protiútoku.
Velitel V. výsadkového sboru generálmajor Harry Schmidt, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Iwo_Jima
Nejenže by to odpovídalo taktice, kterou Japonci uplatňovali v naprosté většině předchozích operací, ale Američané dobře věděli, že velitel japonské posádky generálporučík Kuribajaši má k dispozici dostatek sil včetně tanků, aby v době, kdy se invazní jednotky ještě vlastně tísnily v omezeném prostoru předmostí, zahájil široce založený protiútok. Totiž v té době generálmajor H. Schmidt ani zpravodajské oddělení V. sboru nic nevěděli o tom, že Kuribajaši je pevně rozhodnut – a že v tomto smyslu už dávno vydal příslušné rozkazy – šetřit své síly a nepřítele ničit jinými prostředky než nějakým bezhlavým výpadem.
General Tadamicči Kuribajaši, Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/Tadamichi_Kuribayashi
Jednou z použitých japonských metod mělo být neustálé ostřelování předmostí. Američané zpočátku zamýšleli využít tmy k přísunu dalších zásob materiálu, ale kolem půlnoci byla japonská palba tak silná, že nezbylo než noční vykládání prostě zastavit. Totiž po celou noc vrhala japonská děla a minomety stovky granátů a střel na pobřežní pruh, na kterém se nacházelo 30 000 mužů a celé hory vyloženého materiálu.
A tak i když námořní pěšáci, kteří se tísnili v mělkých zákopech, až do rána napjatě čekali, kdy uslyší pokřik útočících Japonců, jej prostě neslyšeli.
V noci sice docházelo k řadě planých poplachů způsobovaných nervózními reakcemi na neočekávané zvuky, ve tmě často zaměňované za známky aktivity nepřítele, jenomže ke skutečnému pokusu o proniknutí do americké obranné linie nedošlo. Bylo jen nutno čelit několika rozsahem nevýznamným poplašným událostem.
Bylo před půlnocí z 19. a 20. února, když se u západního pobřeží objevil člun přivážející skupinu asi 40 japonských vojáků. Když se Japonci, v úseku obsazených americkými pěšáky 28. pluku, pokusili vystoupit na břeh, byli zpozorováni a všichni pobiti. Bohužel krátce nato se ale štěstí obrátilo k Američanům krvavě zády. To když na pláži Žlutá 1 dostalo přímý zásah velitelské stanoviště 1. praporu 23. pluku a mezi řadou zabitých byl též velitel praporu a operační důstojník pluku. K ještě mnohem vážnější pohromě pak došlo kolem čtvrté hodiny ranní, když s obrovským rachotem explodoval sklad munice a PHM připravený pro potřeby 25. pluku 4. divize. Tehdy mimo jiné byly zničeny zásoby střeliva pro důležité 81mm minomety, které představovaly náklad dvou plně naložených výsadkových člunů, když oheň zachvátil též barely benzínu a nádoby se zápalnou látkou pro plamenomety. V tuto popisovanou dobu všichni tehdy věřili, že se Japoncům ve tmě podařily zcela náhodné úspěšné zásahy. Český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 116., Praha 2 000., Vydání 1, nalezl i v americké a japonské historiografii následující fakta, cituji:
„ Až po válce, když japonští autoři publikovali nové skutečnosti, vyšlo najevo, že s velkou pravděpodobností bylo vše jinak. V rámci nové obranné taktiky Japonci na Iwodžimě organizovali i malé skupinky odvážných dobrovolníků, vždy šlo jen o tři nebo čtyři muže, kteří v noční tmě proklouzli do amerických postavení a náložemi a ručními granáty ničili vybrané cíle. Případ skladu zlikvidovaného v noci z 19. na 20. února v operačním prostoru 4. divize byl výslovně uváděn jako jedna z těchto diverzních akcí. I když nikdy nelze vyloučit, že japonští autoři po prohrané válce vyprávěním o statečných činech svých vojáků obnovovali zle pošramocené národní sebevědomí, stejně nelze vyloučit, že se takové věci na Iwodžimě skutečně udály – těžko bylo možno ve vypjaté atmosféře rozlišit, co způsobila exploze střely z děla či minometu a co záškodníkem vržená nálož výbušnin.“
Svou prvou noc, tehdy na Iwodžimě strávilo 30 000 námořních pěšáků, kterým pak pomalu noc ustupovala k rannímu rozbřesku. Tehdy tam byl také americký novinář a spisovatel Robert Sherrod, který onu noc nazval „Zlým snem v pekle“, a dobře věděl, o čem mluví, protože na půdu ostrova Iwodžima vstoupil již v odpoledních hodinách dne D, a stejně jako vojáci invazních jednotek přečkal tuto noc v díře vyhrabané v písku a sopečném popelu. Tehdy prý k nějakému očekávanému japonskému sebevražednému útoku nedošlo a taktika generálporučíka Kuribajašiho se obráncům zatím vyplácela; nevyspalí a unavení námořní pěšáci mohli ráno začít počítat své další mrtvé a zraněné, kteří se v právě uplynulých hodinách stali oběťmi japonského ostřelování a výbuchu skladu munice a PHM. Jedno ale bylo určitě jasné: nemají-li se podobné noci pravidelně opakovat, je třeba napřít všechno úsilí k likvidaci nepřátelských pozorovacích a palebných stanovišť, umístěných na tamních dominantách ovládajících celý prostor předmostí.
Dobytí hory Mount Suribači.
Již vlastně od ranních hodin 20. února 1945 (Byl to den D+1) byla veškerá bojová aktivita jednotek americké námořní pěchoty na Iwodžimě přímo zaměřena na provedení dvou základních a klíčových operací, jak napovídají historické zápisy. V tom jižním cípu ostrova měl 28. pluk 5. divize dobýt klíčovou horu Mount Surabači a ve střední části Iwodžimy měly zbývající jednotky 5. divize a prakticky celá 4. divize pokračovat v postupu z předmostí na sever s cílem obsadit důležitá japonská letiště a zlikvidovat japonské obránce nacházející se v tomto prostoru.
A tak ihned po rozednění se k ostrovu Iwodžima přiblížila bojová plavidla, která byla určena k ostřelování cílů vybraných na konci předešlého dne veliteli pěších praporů a pluků.
Bylo 7. hodin 40 minut, když byla zahájena mohutná kanonáda, na které se podílela děla čtyř bitevních lodí, tří křižníků a invazní čluny vyzbrojené raketomety a minomety. Dle zápisů tato palba trvala 50 minut, až do okamžiku, kdy námořní pěšáci vyrazili do útoku. Lodě s podpůrnou palbou však zůstávaly v blízkosti pobřeží i poté, a zasahovaly svou palbou proti cílům, které jim nahlásili pozorovatelé, nebo osádky z pozorovacích letadel. Tato metoda řízení palby byla vyzkoušena ihned prvý den, a byla založena na přítomnosti důstojníků námořního dělostřelectva v rolích pobřežních pozorovatelů, kteří byli u bojujících jednotek pěchoty a také na přítomnosti styčných důstojníků pěchoty na palubách válečných lodí. Metoda se osvědčila natolik, že pak byla užívána po celou dobu bojů o Iwodžimu. I když již tehdy nikdo nezpochybňoval známou skutečnost, že rozhodujícím a konečným prvkem při likvidaci nějaké nepřátelské obraně je a byl vždy – a nejen na Iwodžimě – pěšák s karabinou, samopalem, ručním granátem, náloží či plamenometem, tak stejně tak pomoc, kterou mu při tom poskytovaly palubní letadla a zejména palba lodních baterií, byla neocenitelná. Určitě nebylo přeháněním, když bylo prohlášeno, že vyřazením mnoha nepřátelských děl a opevněných postavení jak před vyloděním, tak i v dalším průběhu bojů se stala podpora lodního dělostřelectva jazýčkem na vahách, který rozhodl, když už ne přímo o úspěchu operace, tak zcela jistě pak o osudu tisíců námořních pěšáků, kteří by při útocích na tato ohniska nepřátelského odporu byli zabiti nebo zraněni.