Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 250.
Napsal: 9/12/2024, 05:51
Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 250.
Plán útoku na ostrov Iwodžima, foto je majetkem Wikipedie zde bylo zmenšeno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of ... _of_battle
Boj o střed Iwodžimy (Mlýnek na lidské maso).
Boje o střed ostrova Iwodžima probíhající od 24. února do 10. března 1945 byl stejně nelítostný a krutý, jako byly všechny boje s Japonci. Vyznačoval se bojem o všemožně tvarované hřebeny, skaliska a vyvýšeniny, které od sebe oddělovala spousta roklí a příkopů, když tomu všemu vévodily dva útvary: Pahorek 382, nejvyšší bod v severní části Iwodžimy, který se nacházel asi tak 250 metrů od východního konce letiště číslo 2, a také vyvýšenina, nazvaná Krocaní vrch, ležící asi tak 600 metrů od něj u vesnice Minami (viz mapa – Plán vylodění na Iwodžimě). Jen o malý kousek dál na jih byl další kopcovitý terén, který přecházel v polokruhovou proláklinu, pojmenovanou Amfiteátr. Boje byly po celou dobu od 24. 2. do 10. 3. kruté a nemilosrdné. Pod Krocaním vrchem se nacházelo třetí centrum nepřátelské oblasti, kterým byl onen Amfiteátr, který na první pohled vypadal celkem nevině a před zahájením bitvy o Iwodžimu byl porostlý hustou vegetací a měl nehluboký úval. Japonci jej však změnily v obrovskou past, která skrývala tři řady obranných postavení. Název Mlýnek na maso, kterým námořní pěšáci označili celý prostor, vlastně zahrnoval Pahorek 382, Krocaní vrch a Amfiteátr. Kruté boje o tyto vrchy pokračovaly až do března, když velké překvapení, které námořní pěchotu čekalo 8. března. Zde pojďme trochu obšírněji vše objasnit. Nejprve si řekněme, že v mnoha i dobytých místech se stále hluboko v jeskyních ukrývali ještě mnozí Japonci. Pro den 8. března (den D+17) vydal velitel V. sboru generálmajor Schmidt všem třem svým divizím (3., 4. a 5. divizi) rozkaz – „Obsadit zbytek ostrova“.
General Major Harry Schmidt, velitel V. sboru, Wikipedie.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Iwo_Jima
Oč se toho 8. března jednalo, nám objasní český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 211., Praha 2000. Vydání 1., pro nás nalezl v americké historiografii další detaily, když píše, cituji:
„Už brzy po setmění 8. března bylo zřejmé, že něco visí ve vzduchu. Před postavením 23. a 24. pluku se občas ozývaly tlumené hlasy, byly zaznamenány i určité pohyby, i když stále ještě nešlo o nic mimořádného. Pak se ale prudce zvýšila intenzita dosud sporadické japonské dělostřelecké, minometné a raketové palby směřující do prostoru zaujímaného oběma pluky. Ve 23 hodin protiútok začal. Ale zcela v rozporu s americkými odhady nesměřoval jeho hlavní nápor proti postavením 25. pluku, namísto toho byl veden západním směrem, do prostoru, kde se stýkala operační pásma 23. a 24. pluku. I když žádný z nich nebyl na jeho odražení připraven tak dobře jako 25. pluk, vývoj situace jej přinutil bleskurychle reagovat a svést zuřivou noční bitvu.
Kapitánu Samadži Inoujemu, veliteli jednotek námořní gardy umístěných na Iwodžimě, zůstávalo večer 8. března kolem jednoho tisíce mužů. Inouje byl i na poměry japonské armády svéráznou osobností. Byl to samuraj, vynikající šermíř, vychloubačný extrovert, který nikdy nepominul příležitost ohromovat zmínkami o svých mimořádných výkonech bojovníka a milovníka žen a pití.
Ti, kdo Inoujeho znali, nemohlo překvapit řešení, které zvolil jako východisko z tíživé situace. S jeho výbušnou povahou bylo zcela neslučitelné zůstat sedět v podzemním úkrytu a sledovat, jak ho nepřítel obkličuje, jak vojáků pod jeho velením den za dnem ubývá a jak se neustále zmenšuje území, které ovládá. Pro pochopení povahy tohoto japonského důstojníka bylo zajímavé sledovat, jak hluboce ho ranila ztráta Mount Suribači; stačí si jen připomenout jeho doslova nepříčetnou reakci, kdy chtěl vlastnoručně popravit důstojníka, kterému se po pádu Mount Suribači podařilo vyklouznout. I později, pokaždé když uviděl americkou vlajku vlající na vrcholu hory, propadal Inouje zuřivosti.“
Bylo kolem 22 hodiny, když kapitán Inouje shromáždil své bojovníky. Už to v té době nebylo dokonale organizované vojenské uskupení. Jednalo se o směsici mužů, z nichž mnozí po třech týdnech bojů a skrývání se v podzemí, se nacházeli v žalostném stavu. I zbraní se jim už nedostávalo, když jen část z nich byla vyzbrojena puškami, ručními granáty a kulomety, někteří měli pouze bambusové tyče, na které přivázali bodáky, jiní si připevnili k tělu miny. Byli totiž rozhodnuti v příhodný moment zabít sebe a vzít s sebou i pár Američanů. Nicméně žádnému z těchto vojáků nechyběla – alespoň to nedal najevo – touha položit život za vlast a za císaře. Tak těmto mužům oznámil Inouje své rozhodnutí: všichni vyrazí proti americkým liniím, pobijí co nejvíce nepřátel, na letištích zničí letouny, způsobí Američanům co největší škody, a proniknou do jižní části ostrova, kde znovu obsadí Mount Suribači!!!
Je samozřejmé, že vzhledem k celkové situaci byl kapitánův záměr Mount Suribači obsadit již zcela nereálný; byl to jen další důkaz nějaké jeho podivné posedlosti touto horou. Bylo přece jasné, že vzhledem k početní a materiálové převaze Američanů, nemohly Inoujeho síly takový úkol zvládnout. Mimo toho námořní pěšáci útok očekávali, takže se nestal překvapením, které by mohlo skončit katastrofou, i když se v odhadu místa, ve kterém Japonci jejich frontu napadnou, zmýlili. Pro celý tento rozkaz a jeho průběh Inoujeho výpadu bylo důležité i to, že k němu vůbec neměl souhlas svých nadřízených. On totiž neinformoval ani kontradmirála Ičimarua, ani generálporučíka Kuribajašiho, takže vůbec nemohl počítat s žádnou podporou, jakou by například mohla být akce provedena na jiném místě k odpoutání pozornosti. Už jenom tento souhrn okolností způsobil, že útok kapitána Inoujeho byl jen slabým odvarem velkých a nebezpečných protiútoků prováděných v dřívějších fázích války, třeba za bojů na Guadalcanalu, nebo na Garapanské plošině na ostrově Saipan.
Japonci také proti americké linii nevyrazili s nějakým divokým pokřikem, jak bývalo obvyklé, ale zpočátku se přibližovali velice pomalu a velice tiše. Tak třeba například se jedna skupina – ještě dříve, než byl vyhlášen poplach, přiblížila až do vzdálenosti pouhých 10 metrů od velitelského stanoviště 2. praporu 23. pluku. Teprve pak Japonci začali křičet Banzai! A házet ruční granáty. Pochopitelně, že zmatek zavládl, ale jen v začátku. Jakmile však vzlétly světlice a útočící Japonci se vynořili ze tmy, okamžitě je začala kosit palba z amerických pušek, kulometů i minometů. Na pomoc přišlo i polní dělostřelectvo, které těsně před postavení námořních pěšáků položilo palebnou přehradu s cílem rozvrátit nástup dalších vln útočníků a znemožnit jim koordinovaný postup. Přidala se i děla lodí palebné podpory, která vystřelila 193 osvětlovacích granátů. Stejně jako na Guadalcanalu, tak i zde, ve snaze proniknout americkými pozicemi, používali Japonci i různé lsti. Tak například někteří z nich nesli nosítka a anglicky volali, že jsou zdravotníci. V celém tomto vražedném a napadeném prostoru, se odehrávalo velké množství zuřivých střetnutí námořních pěšáků s jednotlivými japonskými vojáky, nebo s menšími, či většími skupinami a vždy se jednalo o boj na život a na smrt. Kde se v té době nacházel kapitán Inouje, tak v tuto dobu vůbec nikdo nevěděl, naposledy byl zahlédnut, jak běží, křičí Banzai! A mává mečem; to alespoň vypověděl jeho pobočník, který byl v nastalé nepřehledné situaci od svého velitele oddělen, zraněn a nakonec i zajat.
Český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 213., Praha 2000. Vydání 1., pro nás nalezl v americké historiografii další detaily, když píše, cituji:
„Určitému počtu Japonců se podařilo americkou linii překonat, především v místech vystavených hlavnímu náporu, což byla postavení 23. pluku; jen menší množství nepřátelských vojáků se prodralo, i přes pozice, ostatních dvou z pluků 4.divize.
Nelítostný boj trval celou noc. O jeho průběhu svědčí i situace, která nastala u roty E 2. praporu 23. pluku, nacházející se právě na hlavním směru japonského (sebevražedného) protiútoku. Rota spotřebovala 20 beden ručních granátů, 200 kusů 60mm minometné osvětlovací munice a rychle se začala zmenšovat i zásoba střeliva pro ruční zbraně. Kolem jedné hodiny v noci již byla situace velmi vážná. Na telefonickou žádost byl v týlu okamžitě naložen střelivem džíp s vlekem a odeslán do přední linie. Ve světle osvětlovacích granátů hledal řidič pracně cestu a dokonce se v jeho blízkosti objevili Japonci. Přestože bylo vozidlo zasaženo palbou z ručních zbraní, jako zázrakem nebyl zraněn ani řidič, ani nebyl poškozen motor, ani nedošlo k explozi převážené munice. Džíp nakonec dojel až do postavení roty E.“
Ráno 9. března to bylo denní světlo, které odkrylo obraz zkázy, kdy na všech stranách leželi mrtví Japonci a mezi nimi bylo také nemálo zabitých námořních pěšáků. Ještě to však nebyl konec, celé dopoledne trvaly vyčišťovací akce za linií fronty, při kterých bohužel byli další mrtví i zranění. Nakonec pak bylo v celém operačním prostoru 2. praporu 23. pluku, kde se odehrály neprudší boje, napočítáno 650 padlých Japonců, dalších 150 jich bylo nalezeno v okolních sektorech. Mezi mrtvými byl i kapitán Inouje.
Ne všichni útočníci však padli, nebo byli zneškodněni při vyčišťovací akci. Celkem 200 japonských námořníků, kteří útok Banzai přežili a podařilo se jim uniknout i americkým pátracím skupinám, se po rozednění ocitlo v nezáviděníhodné situaci. Zbaveni ochranného příkrovu noční tmy a většinou i bez svých velitelů, se shlukovali zcela bezradní, nevědouce jak se dál zachovat. Jedno bylo naprosto jasné: k letištím, kde by mohli zničit zaparkovaná letadla, jak přikázal kapitán Inouje se jim proniknout prostě nepodařilo a dosáhnout Mount Suribači, tak to už bylo naprosto vyloučené. Nakonec je shromáždil poručík hodností nejvyšší důstojník, který zůstal naživu a ten rozhodl o jejich dalším osudu. A jaký to byl osud, to zaznamenal, podle výpovědí americký autor:
„Jejich boj skončil. Každou noc poručík vysílal průzkumnou hlídku o třech až pěti mužích, ale nikdy se žádný z nich nevrátil.
Ostatní se ukrývali v jeskyních, někteří zemřeli následkem utrpěných zranění, nemocí nebo žízní. Někteří pili vlastní moč a zemřeli také. Poručík vydržel do 29. dubna, do dne císařových narozenin (52 dnů od provedení protiútoku – pozn. M. H.). Pak oznámil: ‚Zmocníme se B-29 a odletíme domů. Poté co odejdeme, vy ostatní učiňte, co sami uznáte za vhodné.‘ „Pak odešel doprovázen důstojníkem zdravotní služby námořnictva, jedním podporučíkem a jedním poddůstojníkem. * (*Historickým podkladem zde je Newcomb, R. F.: Iwo Jima, str. 259).
Plán útoku na ostrov Iwodžima, foto je majetkem Wikipedie zde bylo zmenšeno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of ... _of_battle
Boj o střed Iwodžimy (Mlýnek na lidské maso).
Boje o střed ostrova Iwodžima probíhající od 24. února do 10. března 1945 byl stejně nelítostný a krutý, jako byly všechny boje s Japonci. Vyznačoval se bojem o všemožně tvarované hřebeny, skaliska a vyvýšeniny, které od sebe oddělovala spousta roklí a příkopů, když tomu všemu vévodily dva útvary: Pahorek 382, nejvyšší bod v severní části Iwodžimy, který se nacházel asi tak 250 metrů od východního konce letiště číslo 2, a také vyvýšenina, nazvaná Krocaní vrch, ležící asi tak 600 metrů od něj u vesnice Minami (viz mapa – Plán vylodění na Iwodžimě). Jen o malý kousek dál na jih byl další kopcovitý terén, který přecházel v polokruhovou proláklinu, pojmenovanou Amfiteátr. Boje byly po celou dobu od 24. 2. do 10. 3. kruté a nemilosrdné. Pod Krocaním vrchem se nacházelo třetí centrum nepřátelské oblasti, kterým byl onen Amfiteátr, který na první pohled vypadal celkem nevině a před zahájením bitvy o Iwodžimu byl porostlý hustou vegetací a měl nehluboký úval. Japonci jej však změnily v obrovskou past, která skrývala tři řady obranných postavení. Název Mlýnek na maso, kterým námořní pěšáci označili celý prostor, vlastně zahrnoval Pahorek 382, Krocaní vrch a Amfiteátr. Kruté boje o tyto vrchy pokračovaly až do března, když velké překvapení, které námořní pěchotu čekalo 8. března. Zde pojďme trochu obšírněji vše objasnit. Nejprve si řekněme, že v mnoha i dobytých místech se stále hluboko v jeskyních ukrývali ještě mnozí Japonci. Pro den 8. března (den D+17) vydal velitel V. sboru generálmajor Schmidt všem třem svým divizím (3., 4. a 5. divizi) rozkaz – „Obsadit zbytek ostrova“.
General Major Harry Schmidt, velitel V. sboru, Wikipedie.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Iwo_Jima
Oč se toho 8. března jednalo, nám objasní český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 211., Praha 2000. Vydání 1., pro nás nalezl v americké historiografii další detaily, když píše, cituji:
„Už brzy po setmění 8. března bylo zřejmé, že něco visí ve vzduchu. Před postavením 23. a 24. pluku se občas ozývaly tlumené hlasy, byly zaznamenány i určité pohyby, i když stále ještě nešlo o nic mimořádného. Pak se ale prudce zvýšila intenzita dosud sporadické japonské dělostřelecké, minometné a raketové palby směřující do prostoru zaujímaného oběma pluky. Ve 23 hodin protiútok začal. Ale zcela v rozporu s americkými odhady nesměřoval jeho hlavní nápor proti postavením 25. pluku, namísto toho byl veden západním směrem, do prostoru, kde se stýkala operační pásma 23. a 24. pluku. I když žádný z nich nebyl na jeho odražení připraven tak dobře jako 25. pluk, vývoj situace jej přinutil bleskurychle reagovat a svést zuřivou noční bitvu.
Kapitánu Samadži Inoujemu, veliteli jednotek námořní gardy umístěných na Iwodžimě, zůstávalo večer 8. března kolem jednoho tisíce mužů. Inouje byl i na poměry japonské armády svéráznou osobností. Byl to samuraj, vynikající šermíř, vychloubačný extrovert, který nikdy nepominul příležitost ohromovat zmínkami o svých mimořádných výkonech bojovníka a milovníka žen a pití.
Ti, kdo Inoujeho znali, nemohlo překvapit řešení, které zvolil jako východisko z tíživé situace. S jeho výbušnou povahou bylo zcela neslučitelné zůstat sedět v podzemním úkrytu a sledovat, jak ho nepřítel obkličuje, jak vojáků pod jeho velením den za dnem ubývá a jak se neustále zmenšuje území, které ovládá. Pro pochopení povahy tohoto japonského důstojníka bylo zajímavé sledovat, jak hluboce ho ranila ztráta Mount Suribači; stačí si jen připomenout jeho doslova nepříčetnou reakci, kdy chtěl vlastnoručně popravit důstojníka, kterému se po pádu Mount Suribači podařilo vyklouznout. I později, pokaždé když uviděl americkou vlajku vlající na vrcholu hory, propadal Inouje zuřivosti.“
Bylo kolem 22 hodiny, když kapitán Inouje shromáždil své bojovníky. Už to v té době nebylo dokonale organizované vojenské uskupení. Jednalo se o směsici mužů, z nichž mnozí po třech týdnech bojů a skrývání se v podzemí, se nacházeli v žalostném stavu. I zbraní se jim už nedostávalo, když jen část z nich byla vyzbrojena puškami, ručními granáty a kulomety, někteří měli pouze bambusové tyče, na které přivázali bodáky, jiní si připevnili k tělu miny. Byli totiž rozhodnuti v příhodný moment zabít sebe a vzít s sebou i pár Američanů. Nicméně žádnému z těchto vojáků nechyběla – alespoň to nedal najevo – touha položit život za vlast a za císaře. Tak těmto mužům oznámil Inouje své rozhodnutí: všichni vyrazí proti americkým liniím, pobijí co nejvíce nepřátel, na letištích zničí letouny, způsobí Američanům co největší škody, a proniknou do jižní části ostrova, kde znovu obsadí Mount Suribači!!!
Je samozřejmé, že vzhledem k celkové situaci byl kapitánův záměr Mount Suribači obsadit již zcela nereálný; byl to jen další důkaz nějaké jeho podivné posedlosti touto horou. Bylo přece jasné, že vzhledem k početní a materiálové převaze Američanů, nemohly Inoujeho síly takový úkol zvládnout. Mimo toho námořní pěšáci útok očekávali, takže se nestal překvapením, které by mohlo skončit katastrofou, i když se v odhadu místa, ve kterém Japonci jejich frontu napadnou, zmýlili. Pro celý tento rozkaz a jeho průběh Inoujeho výpadu bylo důležité i to, že k němu vůbec neměl souhlas svých nadřízených. On totiž neinformoval ani kontradmirála Ičimarua, ani generálporučíka Kuribajašiho, takže vůbec nemohl počítat s žádnou podporou, jakou by například mohla být akce provedena na jiném místě k odpoutání pozornosti. Už jenom tento souhrn okolností způsobil, že útok kapitána Inoujeho byl jen slabým odvarem velkých a nebezpečných protiútoků prováděných v dřívějších fázích války, třeba za bojů na Guadalcanalu, nebo na Garapanské plošině na ostrově Saipan.
Japonci také proti americké linii nevyrazili s nějakým divokým pokřikem, jak bývalo obvyklé, ale zpočátku se přibližovali velice pomalu a velice tiše. Tak třeba například se jedna skupina – ještě dříve, než byl vyhlášen poplach, přiblížila až do vzdálenosti pouhých 10 metrů od velitelského stanoviště 2. praporu 23. pluku. Teprve pak Japonci začali křičet Banzai! A házet ruční granáty. Pochopitelně, že zmatek zavládl, ale jen v začátku. Jakmile však vzlétly světlice a útočící Japonci se vynořili ze tmy, okamžitě je začala kosit palba z amerických pušek, kulometů i minometů. Na pomoc přišlo i polní dělostřelectvo, které těsně před postavení námořních pěšáků položilo palebnou přehradu s cílem rozvrátit nástup dalších vln útočníků a znemožnit jim koordinovaný postup. Přidala se i děla lodí palebné podpory, která vystřelila 193 osvětlovacích granátů. Stejně jako na Guadalcanalu, tak i zde, ve snaze proniknout americkými pozicemi, používali Japonci i různé lsti. Tak například někteří z nich nesli nosítka a anglicky volali, že jsou zdravotníci. V celém tomto vražedném a napadeném prostoru, se odehrávalo velké množství zuřivých střetnutí námořních pěšáků s jednotlivými japonskými vojáky, nebo s menšími, či většími skupinami a vždy se jednalo o boj na život a na smrt. Kde se v té době nacházel kapitán Inouje, tak v tuto dobu vůbec nikdo nevěděl, naposledy byl zahlédnut, jak běží, křičí Banzai! A mává mečem; to alespoň vypověděl jeho pobočník, který byl v nastalé nepřehledné situaci od svého velitele oddělen, zraněn a nakonec i zajat.
Český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 213., Praha 2000. Vydání 1., pro nás nalezl v americké historiografii další detaily, když píše, cituji:
„Určitému počtu Japonců se podařilo americkou linii překonat, především v místech vystavených hlavnímu náporu, což byla postavení 23. pluku; jen menší množství nepřátelských vojáků se prodralo, i přes pozice, ostatních dvou z pluků 4.divize.
Nelítostný boj trval celou noc. O jeho průběhu svědčí i situace, která nastala u roty E 2. praporu 23. pluku, nacházející se právě na hlavním směru japonského (sebevražedného) protiútoku. Rota spotřebovala 20 beden ručních granátů, 200 kusů 60mm minometné osvětlovací munice a rychle se začala zmenšovat i zásoba střeliva pro ruční zbraně. Kolem jedné hodiny v noci již byla situace velmi vážná. Na telefonickou žádost byl v týlu okamžitě naložen střelivem džíp s vlekem a odeslán do přední linie. Ve světle osvětlovacích granátů hledal řidič pracně cestu a dokonce se v jeho blízkosti objevili Japonci. Přestože bylo vozidlo zasaženo palbou z ručních zbraní, jako zázrakem nebyl zraněn ani řidič, ani nebyl poškozen motor, ani nedošlo k explozi převážené munice. Džíp nakonec dojel až do postavení roty E.“
Ráno 9. března to bylo denní světlo, které odkrylo obraz zkázy, kdy na všech stranách leželi mrtví Japonci a mezi nimi bylo také nemálo zabitých námořních pěšáků. Ještě to však nebyl konec, celé dopoledne trvaly vyčišťovací akce za linií fronty, při kterých bohužel byli další mrtví i zranění. Nakonec pak bylo v celém operačním prostoru 2. praporu 23. pluku, kde se odehrály neprudší boje, napočítáno 650 padlých Japonců, dalších 150 jich bylo nalezeno v okolních sektorech. Mezi mrtvými byl i kapitán Inouje.
Ne všichni útočníci však padli, nebo byli zneškodněni při vyčišťovací akci. Celkem 200 japonských námořníků, kteří útok Banzai přežili a podařilo se jim uniknout i americkým pátracím skupinám, se po rozednění ocitlo v nezáviděníhodné situaci. Zbaveni ochranného příkrovu noční tmy a většinou i bez svých velitelů, se shlukovali zcela bezradní, nevědouce jak se dál zachovat. Jedno bylo naprosto jasné: k letištím, kde by mohli zničit zaparkovaná letadla, jak přikázal kapitán Inouje se jim proniknout prostě nepodařilo a dosáhnout Mount Suribači, tak to už bylo naprosto vyloučené. Nakonec je shromáždil poručík hodností nejvyšší důstojník, který zůstal naživu a ten rozhodl o jejich dalším osudu. A jaký to byl osud, to zaznamenal, podle výpovědí americký autor:
„Jejich boj skončil. Každou noc poručík vysílal průzkumnou hlídku o třech až pěti mužích, ale nikdy se žádný z nich nevrátil.
Ostatní se ukrývali v jeskyních, někteří zemřeli následkem utrpěných zranění, nemocí nebo žízní. Někteří pili vlastní moč a zemřeli také. Poručík vydržel do 29. dubna, do dne císařových narozenin (52 dnů od provedení protiútoku – pozn. M. H.). Pak oznámil: ‚Zmocníme se B-29 a odletíme domů. Poté co odejdeme, vy ostatní učiňte, co sami uznáte za vhodné.‘ „Pak odešel doprovázen důstojníkem zdravotní služby námořnictva, jedním podporučíkem a jedním poddůstojníkem. * (*Historickým podkladem zde je Newcomb, R. F.: Iwo Jima, str. 259).