Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 256.
Napsal: 23/12/2024, 06:06
Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 256.
Plán útoku na ostrov Iwodžima, foto je majetkem Wikipedie zde bylo zmenšeno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of ... _of_battle
Stejného dne 14. března 1945 v odpoledních hodinách, došlo k jedné velice významné události i v jižní části Iwodžimy, a to na velitelství V. sboru.
Totiž přesně v 9 hodin 30 minut se u vlajkového stožáru, který se tyčil nad nevábným okolím, shromáždila skupina vysokých důstojníků námořnictva, námořní pěchoty i pozemních vojsk. Český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 235., Praha 2000. Vydání 1., k tomu vyhledal a napsal, cituji:
„Byli mezi nimi generálporučík Holland Smith, admirálové Turner a Hill, velitel V. sboru generálmajor Schmidt, velitelé divizí Erskine, Rockey a Cates a za armádní posádkové síly generálmajor James E. Chaney.
Po přečtení oficiální proklamace, kterou Spojené státy zbavovaly japonské císařství vlády nad Iwodžimou a vyhlašovaly okupaci ostrova, byla na stožár vytažena americká vlajka. Ve stejnou chvíli byla stažena vlajka umístěná na Mount Suribači. Poté vrchní velitel expedičních vojsk DETACHEMENTU a velitel námořní pěchoty Tichomořského loďstva Holland Smith se svým štábem z Iwodžimy odletěl.“
Generálmajor James E. Chaney, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/James_E._Chaney
Asi je pak nutno napsat, že ani noc, ze 14. na 15. března neznamenala, že by Japonci v operačním pásmu 5. divize nějak zaháleli. Již kolem 2 hodiny ráno, se jich asi tak 100 pokusilo projít přímo postaveními 3. praporu 27. pluku. Avšak námořní pěšáci bděli a Japonce s velkými ztrátami v jejich řadách odrazili. Ještě před ranním rozbřeskem se asi tak třicetičlenná skupina Japonců pokusila v prostoru 3. praporu znovu obsadit jeskyně, ze kterých byli předchozího dne vypuzeni. Prostě neuspěli a ostatní – poté co jich více než polovina padla – byli zatlačeni zpět – načež spáchali sebevraždu.
Bylo ráno dne 15. března, když 5. divize pokračovala v útoku:
27. pluk postoupil během dne na pravém křídle o 400 metrů:
26. pluk, který bojoval uprostřed divizního pásma, asi o 200 metrů;
28. pluk se pak na levém křídle hned na samém počátku setkal s urputnou obranou, že večer prakticky zůstal tam, kde ráno vlastně začínal.
V popisované době ještě generálporučík Kuribajaši a jeho štáb stále udržovali rádiové spojení s japonskou posádkou na nedaleké Čičidžimě. Zatím ještě byli také schopni poslouchat „Píseň Iwodžimy“, kterou speciálně pro ně pravidelně zařazovalo do svého vysílání rádio Tokio. Kromě této morální podpory se jim však žádné jiné nedostalo. Již také v dopoledních hodinách 15. března Kuribajaši hlásil, že situace je velmi nebezpečná a že mu zbývá jenom 900 mužů pro obranu. Další den večer jich již zbývalo jen 500. Český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 236., Praha 2000. Vydání 1., k tomu vyhledal a ještě napsal, cituji:
„Po těchto neklamných signálech blížícího se konce si generál zavolal velitele 145. pěšího pluku plukovníka Masuoa Ikedu, aby zjistil, jak dlouho je zbytek posádky ještě schopen odolávat. Ikeda, to odhadl na den, možná dva, ale ne na víc. Generál poté plukovníka požádal, aby osobně dohlédl na to, že plukovní prapor bude spálen a nepadne do rukou nepřítele.“
Ve stejné době v týlu skončily práce na uvedení Středního letiště (letiště číslo 2) do provozu – i když povrch jeho přistávací drah ještě nebyl ideální, bylo už použitelné – na jihu byla dokončena cesta pro motorová vozidla vedoucí až na vrchol Mount Suribači, na severu ostrova pokračovala 16. března (den D+25) 5. divize námořní pěchoty v likvidaci Kuribajašiho kapsy. Stejný den pak 3. divize převzala hned několik set metrů široký úsek jejího pravého křídla, o čemž rozhodl velitel sboru ve snaze umožnit 5. divizi soustředit všechny síly, včetně 27. pluku, proti Kuribajašiho kapse. 3. divize se ještě v těch samých odpoledních hodinách probojovala až k severnímu pobřeží, čímž ukončila své poslání na Iwodžimě.
Velitel 5. divize, generálmajor Rockey, ihned nasadil na hlavním směru útoku 26. pluk, který byl podporován 3. praporem z 28. pluku.
Generálmajor Keller E. Rockey, velitel 5. divize, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of ... _of_battle
I když japonská obrana, ve srovnání s předchozí dobou ztrácela dech, americký postup jako kdyby to neulehčilo. Do večerních hodin tohoto dne 26. pluk získal pouhopouhých 200 metrů. 28. pluk na levé (západní) straně svého operačního prostoru divize, zůstával po celý den na jím dosažených pozicích a likvidoval všechna japonská postavení, která se nacházela v jejich blízkosti. Tento nevýrazný postup 5. divize byl za situace, kdy japonský odpor slábl, byl způsoben jednoznačným vyčerpáním námořních pěšáků a jejich ztrátami. V tuto dobu již padlo celkem 89 důstojníků a 1 993 mužů divize, 3 důstojníci a 128 mužů bylo nezvěstných a také 249 důstojníků 5 710 vojáků bylo zraněno. Celkově tak – po 25 dnech strávených na Iwodžimě přišla 5. divize o 8 162 mužů a její bojová síla klesla na 30%. Pokud tedy vezmeme v úvahu, že plný stav divize námořní pěchoty byl v tu dobu začátku zhruba 18 000 vojáků, ztratila tak vlastně 5. divize už téměř polovinu mužů, se kterými na začátku boj začínala. Situace útočných pěších praporů, které, jak víme, po celou dobu nesly hlavní tíhu bojů, byla ještě více vypovídající, než všechna čísla týkající se divize, jako celku.
Všechny pěší prapory se na Iwodžimě vyloďovaly s 36 důstojníky a 885 muži. Teď jim v průměru zbývalo jen 16 důstojníků a 300 mužů. Velitelé rot, čet a družstev většinou padli nebo byli zraněni, když například mnoha četám veleli v závěrečné části desátníci, nebo jen vojáci 1. třídy. I když přicházely stále posily, jak již bylo vlastně řečeno, nováčci při vší dobré vůli a snaze nemohli nahradit zkušené veterány. Stále však platilo, že na Iwodžimě prakticky nebylo místo a doba vhodná k odpočinku. I když byla jednotka stažena na den nebo na dva z linie fronty, což velitelé všech tří divizí dělali pravidelně, stejně na malém ostrově pořád zůstávala v její těsné blízkosti, což skýtalo jen minimální možnosti, aby byly obnoveny fyzické a psychické síly.
Prakticky v odpoledních hodinách dne 16. března vypálila děla 13. dělostřeleckého pluku z 5. divize poslední své granáty: prostor, ve kterém se nyní odehrávaly boje, už vlastně jejich další užití nedovoloval. Bylo 18 hodin, když velitel V. sboru na Iwodžimě oficiálně prohlásil ostrov za obsazený. To přesto, že v severním cípu ostrova se ještě bojovalo a na řadě míst Iwodžimy se ukrývaly stále zbytky japonské posádky. Nutno říci, že vlastně toto vyhlášení vůbec nepřehánělo. Totiž naprosto izolovaní a do malého prostoru stísnění Kuribajašiho muži sice mohli nějakou tu dobu ještě vzdorovat, zaměstnávat jednotky dvou či tří pluků námořní jednotky, ale už vůbec nebyli schopni v této situaci nic ovlivnit a nic ohrozit, neboť jim nezbývalo nic jiného než zemřít za císaře.
Ještě večer toho samého dne 16. března 1945 provedl generálmajor Rockey určité organizační změny, aby zajistil bojeschopnost své divize pro závěrečné operace. Organizační změny se týkaly zejména 27. pluku, který byl tehdy doslova v žalostném stavu. Americký vojenský historik o situaci 5. divize v těchto dnech uvedl: „To, že divize byla ještě vůbec schopna postupovat vpřed, dělalo čest jejich vojákům a velitelům, ale přílišná námaha a vypětí během dnů strávených v první linii poznamenaly každou jednotku. Muži se ve své únavě stávali neopatrnými a vystavovali se nepřátelské palbě.“ *
*Historickým podkladem zde je Conner, H. M. : The Spearhead, česky: Předvoj kopí, str. 113.
Mimo těchto organizačních opatření se generál Rockey také snažil zlepšit celkové podmínky, ve kterých se jeho muži nacházeli. Tak například se postaral o to, aby bylo až na linii fronty dopravováno čerstvé pečivo a bedny džusu, aby byly přiváženy nové součásti uniforem a také toaletní potřeby. Dokonce, pokud to válečná situace dovolovala, zajistil vše pro to, aby se mohli vojáci osprchovat teplou vodou, aniž by museli kvůli tomu stahováni do týla. Stejně tak byla urychlena evakuace zraněných, to aby pohled na ně nedeprimoval ostatní vojáky, a ze stejného důvodu nesmělo být ničím zdržováno pohřbívání padlých kamarádů. Český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 238., Praha 2000. Vydání 1., k tomu dále vyhledal a napsal, cituji:
„Na nepřátelské straně svědčilo o nastávajícím konci i to, že 16. nebo 17. března opustil generálporučík Kuribajaši svoje dosavadní velitelské stanoviště v mohutném betonovém bunkru, který teď už byl bezprostředně ohrožen. Přemístil se do jeskyně užívané plukovníkem Ikedou a kontradmirálem Ičimaruem, což byli – vedle Kuribajašiho samotného – po smrti námořního kapitána Inoujeho a generálmajora Sendy poslední vysocí důstojníci iwodžimské posádky. Jeskyně se nacházela u jihovýchodního konce rokle, s jejíž urputnou obranou se musel 28. pluk potýkat již před pěti dny. Japonští velitelé už podstatně nemohli dělat nic jiného než vybízet zbytek svých vojáků, aby vydrželi až do hořkého konce. Protože ale stále ještě byli v radiovém spojení s Čičidžimou a podávali hlášení, která se zachovala, je známo, co se dělo a jaká byla atmosféra na velitelském stanovišti ostrovní posádky i v závěrečných dnech bojů.“
Poslední velice významná operace bitvy o Iwodžimu byla zahájena 17. března (den D+26). Ta začala tím, že 1. prapor 26. pluku 5. divize, dosud směřující spolu s dalšími jednotkami pluku středem divizního operačního pásma na sever, k výběžku Kitano, náhle změnil směr postupu, a to v podstatě o 180 stupňů a zamířil podél severozápadního pobřeží od výběžku Kitano na jih, k Rokli. Použití toho velkého písmena R, není žádným omylem, protože námořní pěšáci tento přírodní útvar, do kterého Kuribajaši přenesl své velitelství a který v posledních dnech zápasu o ostrov nabyl zvláštní důležitosti, tak prostě pojmenovali. Generálmajor Rockey k jejímu obsazení zvolil nám již známou a na Iwodžimě několikrát úspěšně použitou taktiku kladiva a kovadliny. Nutno zde říci, že v tomto případě měly být kovadlinou dva prapory 28. pluku, které spolu, s 5. ženijním praporem, zaujaly blokující postavení na jižní straně Rokle, a kladivem pak byly jednotky 26. pluku, které byly podporovány 3. praporem 28. pluku a 3. praporem 27. pluku na ní útočily ze severu a východu.
Plán útoku na ostrov Iwodžima, foto je majetkem Wikipedie zde bylo zmenšeno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of ... _of_battle
Stejného dne 14. března 1945 v odpoledních hodinách, došlo k jedné velice významné události i v jižní části Iwodžimy, a to na velitelství V. sboru.
Totiž přesně v 9 hodin 30 minut se u vlajkového stožáru, který se tyčil nad nevábným okolím, shromáždila skupina vysokých důstojníků námořnictva, námořní pěchoty i pozemních vojsk. Český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 235., Praha 2000. Vydání 1., k tomu vyhledal a napsal, cituji:
„Byli mezi nimi generálporučík Holland Smith, admirálové Turner a Hill, velitel V. sboru generálmajor Schmidt, velitelé divizí Erskine, Rockey a Cates a za armádní posádkové síly generálmajor James E. Chaney.
Po přečtení oficiální proklamace, kterou Spojené státy zbavovaly japonské císařství vlády nad Iwodžimou a vyhlašovaly okupaci ostrova, byla na stožár vytažena americká vlajka. Ve stejnou chvíli byla stažena vlajka umístěná na Mount Suribači. Poté vrchní velitel expedičních vojsk DETACHEMENTU a velitel námořní pěchoty Tichomořského loďstva Holland Smith se svým štábem z Iwodžimy odletěl.“
Generálmajor James E. Chaney, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/James_E._Chaney
Asi je pak nutno napsat, že ani noc, ze 14. na 15. března neznamenala, že by Japonci v operačním pásmu 5. divize nějak zaháleli. Již kolem 2 hodiny ráno, se jich asi tak 100 pokusilo projít přímo postaveními 3. praporu 27. pluku. Avšak námořní pěšáci bděli a Japonce s velkými ztrátami v jejich řadách odrazili. Ještě před ranním rozbřeskem se asi tak třicetičlenná skupina Japonců pokusila v prostoru 3. praporu znovu obsadit jeskyně, ze kterých byli předchozího dne vypuzeni. Prostě neuspěli a ostatní – poté co jich více než polovina padla – byli zatlačeni zpět – načež spáchali sebevraždu.
Bylo ráno dne 15. března, když 5. divize pokračovala v útoku:
27. pluk postoupil během dne na pravém křídle o 400 metrů:
26. pluk, který bojoval uprostřed divizního pásma, asi o 200 metrů;
28. pluk se pak na levém křídle hned na samém počátku setkal s urputnou obranou, že večer prakticky zůstal tam, kde ráno vlastně začínal.
V popisované době ještě generálporučík Kuribajaši a jeho štáb stále udržovali rádiové spojení s japonskou posádkou na nedaleké Čičidžimě. Zatím ještě byli také schopni poslouchat „Píseň Iwodžimy“, kterou speciálně pro ně pravidelně zařazovalo do svého vysílání rádio Tokio. Kromě této morální podpory se jim však žádné jiné nedostalo. Již také v dopoledních hodinách 15. března Kuribajaši hlásil, že situace je velmi nebezpečná a že mu zbývá jenom 900 mužů pro obranu. Další den večer jich již zbývalo jen 500. Český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 236., Praha 2000. Vydání 1., k tomu vyhledal a ještě napsal, cituji:
„Po těchto neklamných signálech blížícího se konce si generál zavolal velitele 145. pěšího pluku plukovníka Masuoa Ikedu, aby zjistil, jak dlouho je zbytek posádky ještě schopen odolávat. Ikeda, to odhadl na den, možná dva, ale ne na víc. Generál poté plukovníka požádal, aby osobně dohlédl na to, že plukovní prapor bude spálen a nepadne do rukou nepřítele.“
Ve stejné době v týlu skončily práce na uvedení Středního letiště (letiště číslo 2) do provozu – i když povrch jeho přistávací drah ještě nebyl ideální, bylo už použitelné – na jihu byla dokončena cesta pro motorová vozidla vedoucí až na vrchol Mount Suribači, na severu ostrova pokračovala 16. března (den D+25) 5. divize námořní pěchoty v likvidaci Kuribajašiho kapsy. Stejný den pak 3. divize převzala hned několik set metrů široký úsek jejího pravého křídla, o čemž rozhodl velitel sboru ve snaze umožnit 5. divizi soustředit všechny síly, včetně 27. pluku, proti Kuribajašiho kapse. 3. divize se ještě v těch samých odpoledních hodinách probojovala až k severnímu pobřeží, čímž ukončila své poslání na Iwodžimě.
Velitel 5. divize, generálmajor Rockey, ihned nasadil na hlavním směru útoku 26. pluk, který byl podporován 3. praporem z 28. pluku.
Generálmajor Keller E. Rockey, velitel 5. divize, Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of ... _of_battle
I když japonská obrana, ve srovnání s předchozí dobou ztrácela dech, americký postup jako kdyby to neulehčilo. Do večerních hodin tohoto dne 26. pluk získal pouhopouhých 200 metrů. 28. pluk na levé (západní) straně svého operačního prostoru divize, zůstával po celý den na jím dosažených pozicích a likvidoval všechna japonská postavení, která se nacházela v jejich blízkosti. Tento nevýrazný postup 5. divize byl za situace, kdy japonský odpor slábl, byl způsoben jednoznačným vyčerpáním námořních pěšáků a jejich ztrátami. V tuto dobu již padlo celkem 89 důstojníků a 1 993 mužů divize, 3 důstojníci a 128 mužů bylo nezvěstných a také 249 důstojníků 5 710 vojáků bylo zraněno. Celkově tak – po 25 dnech strávených na Iwodžimě přišla 5. divize o 8 162 mužů a její bojová síla klesla na 30%. Pokud tedy vezmeme v úvahu, že plný stav divize námořní pěchoty byl v tu dobu začátku zhruba 18 000 vojáků, ztratila tak vlastně 5. divize už téměř polovinu mužů, se kterými na začátku boj začínala. Situace útočných pěších praporů, které, jak víme, po celou dobu nesly hlavní tíhu bojů, byla ještě více vypovídající, než všechna čísla týkající se divize, jako celku.
Všechny pěší prapory se na Iwodžimě vyloďovaly s 36 důstojníky a 885 muži. Teď jim v průměru zbývalo jen 16 důstojníků a 300 mužů. Velitelé rot, čet a družstev většinou padli nebo byli zraněni, když například mnoha četám veleli v závěrečné části desátníci, nebo jen vojáci 1. třídy. I když přicházely stále posily, jak již bylo vlastně řečeno, nováčci při vší dobré vůli a snaze nemohli nahradit zkušené veterány. Stále však platilo, že na Iwodžimě prakticky nebylo místo a doba vhodná k odpočinku. I když byla jednotka stažena na den nebo na dva z linie fronty, což velitelé všech tří divizí dělali pravidelně, stejně na malém ostrově pořád zůstávala v její těsné blízkosti, což skýtalo jen minimální možnosti, aby byly obnoveny fyzické a psychické síly.
Prakticky v odpoledních hodinách dne 16. března vypálila děla 13. dělostřeleckého pluku z 5. divize poslední své granáty: prostor, ve kterém se nyní odehrávaly boje, už vlastně jejich další užití nedovoloval. Bylo 18 hodin, když velitel V. sboru na Iwodžimě oficiálně prohlásil ostrov za obsazený. To přesto, že v severním cípu ostrova se ještě bojovalo a na řadě míst Iwodžimy se ukrývaly stále zbytky japonské posádky. Nutno říci, že vlastně toto vyhlášení vůbec nepřehánělo. Totiž naprosto izolovaní a do malého prostoru stísnění Kuribajašiho muži sice mohli nějakou tu dobu ještě vzdorovat, zaměstnávat jednotky dvou či tří pluků námořní jednotky, ale už vůbec nebyli schopni v této situaci nic ovlivnit a nic ohrozit, neboť jim nezbývalo nic jiného než zemřít za císaře.
Ještě večer toho samého dne 16. března 1945 provedl generálmajor Rockey určité organizační změny, aby zajistil bojeschopnost své divize pro závěrečné operace. Organizační změny se týkaly zejména 27. pluku, který byl tehdy doslova v žalostném stavu. Americký vojenský historik o situaci 5. divize v těchto dnech uvedl: „To, že divize byla ještě vůbec schopna postupovat vpřed, dělalo čest jejich vojákům a velitelům, ale přílišná námaha a vypětí během dnů strávených v první linii poznamenaly každou jednotku. Muži se ve své únavě stávali neopatrnými a vystavovali se nepřátelské palbě.“ *
*Historickým podkladem zde je Conner, H. M. : The Spearhead, česky: Předvoj kopí, str. 113.
Mimo těchto organizačních opatření se generál Rockey také snažil zlepšit celkové podmínky, ve kterých se jeho muži nacházeli. Tak například se postaral o to, aby bylo až na linii fronty dopravováno čerstvé pečivo a bedny džusu, aby byly přiváženy nové součásti uniforem a také toaletní potřeby. Dokonce, pokud to válečná situace dovolovala, zajistil vše pro to, aby se mohli vojáci osprchovat teplou vodou, aniž by museli kvůli tomu stahováni do týla. Stejně tak byla urychlena evakuace zraněných, to aby pohled na ně nedeprimoval ostatní vojáky, a ze stejného důvodu nesmělo být ničím zdržováno pohřbívání padlých kamarádů. Český historik Miloš Hubáček, kniha Válka končí v Pacifiku – Pevnost Iwodžima, str. 238., Praha 2000. Vydání 1., k tomu dále vyhledal a napsal, cituji:
„Na nepřátelské straně svědčilo o nastávajícím konci i to, že 16. nebo 17. března opustil generálporučík Kuribajaši svoje dosavadní velitelské stanoviště v mohutném betonovém bunkru, který teď už byl bezprostředně ohrožen. Přemístil se do jeskyně užívané plukovníkem Ikedou a kontradmirálem Ičimaruem, což byli – vedle Kuribajašiho samotného – po smrti námořního kapitána Inoujeho a generálmajora Sendy poslední vysocí důstojníci iwodžimské posádky. Jeskyně se nacházela u jihovýchodního konce rokle, s jejíž urputnou obranou se musel 28. pluk potýkat již před pěti dny. Japonští velitelé už podstatně nemohli dělat nic jiného než vybízet zbytek svých vojáků, aby vydrželi až do hořkého konce. Protože ale stále ještě byli v radiovém spojení s Čičidžimou a podávali hlášení, která se zachovala, je známo, co se dělo a jaká byla atmosféra na velitelském stanovišti ostrovní posádky i v závěrečných dnech bojů.“
Poslední velice významná operace bitvy o Iwodžimu byla zahájena 17. března (den D+26). Ta začala tím, že 1. prapor 26. pluku 5. divize, dosud směřující spolu s dalšími jednotkami pluku středem divizního operačního pásma na sever, k výběžku Kitano, náhle změnil směr postupu, a to v podstatě o 180 stupňů a zamířil podél severozápadního pobřeží od výběžku Kitano na jih, k Rokli. Použití toho velkého písmena R, není žádným omylem, protože námořní pěšáci tento přírodní útvar, do kterého Kuribajaši přenesl své velitelství a který v posledních dnech zápasu o ostrov nabyl zvláštní důležitosti, tak prostě pojmenovali. Generálmajor Rockey k jejímu obsazení zvolil nám již známou a na Iwodžimě několikrát úspěšně použitou taktiku kladiva a kovadliny. Nutno zde říci, že v tomto případě měly být kovadlinou dva prapory 28. pluku, které spolu, s 5. ženijním praporem, zaujaly blokující postavení na jižní straně Rokle, a kladivem pak byly jednotky 26. pluku, které byly podporovány 3. praporem 28. pluku a 3. praporem 27. pluku na ní útočily ze severu a východu.