Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 264.
Napsal: 3/2/2025, 06:15
Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB, 1931-1945. Č 264.
Ostrov Okinawa duben 1945 (Operace ICEBERG).
Ostrovy Okinawa Islands, Čičidžima a Iwodžima, foto viz Wikipedia, zde bylo zmenšeno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bonin_Islands
V knize Průvodce Válkou v Pacifiku – Od Pearl Harbour po Hirošimu – Editor: Daniel Marston – Brno 2013, nás – Profesor Theodore Gatchel – Kapitola 9., s názvem – Nejkratší cesta do Tokia – podtext – NIMITZ A VÁLKA VE STŔEDNÍM PACIFIKU, str. 177., pod názvem statě – OKINAWA (OPERACE Icerberg), krátce seznamuje s faktem, že obsazení Iwodžimy ještě vlastně nebylo pořádně dokončeno, když se obojživelné jednotky pod velením admirála Spruanceho přesunuly k Okinawě, která je vzdálená od Japonska jen pouhých 515 kilometrů (320 mil) jihozápadním směrem; armádní 77. pěší divize se jako prvá vylodila na Kerama Retto, což je skupina malých ostrovů 24 kilometrů (15 mil) západně od ostrova Okinawy, kde vytvořila bezpečné útočiště pro poškozené lodě a hydroplány.
Bylo 1. dubna 1945, když se pak na plážích ve středu ostrova Okinawy vylodily dvě armádní divize a dvě divize námořní pěchoty, aniž se poté setkaly s odporem. Když začaly americké jednotky postupovat směrem na jih, zjistil generál Simon Bolivar Buckner,velitel americké 10. armády, který vystřídal H. M. Smithe jako Turnerův důstojník zodpovědný za vyloďovací operace, že japonský nedostatek obrany na plážích není vlastně předzvěstí pokojných časů.
General Simon Bolivar Buckner Jr._10.A_,Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Simon_Bolivar_Buckner_Jr.
Totiž ono těch 100 000 japonských vojáků na Okinawě, také použilo taktiku odzkoušenou na Biaku, Peleliu a Iwodžimě a vybudovalo rozsáhlou, do velké hloubky členěnou obranu po celém jihu (a i severu) Okinawy.
Invaze na Okinawu, Pláže Hagushi 1.duben1945,Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hagushi
Cílem Japonců opět nebylo Američany rychle porazit, ale zdržet je. Japonci již dobře věděli, že dokud vytrvají, bude americké loďstvo stále setrvávat poblíž ostrova. Tak se potom stane ideálním cílem pro hromadné útoky Kamikaze, které umožní malá vzdálenost Okinawy od nejjižnějšího japonského ostrova Kjúšú.
Profesor Theodore Gatchel pak pokračuje faktem, ve kterém píše, že připočteme-li ztráty způsobené útoky Kamikaze, k těm na pevnině ostrova, dosáhl celkový počet vyřazených Američanů 49 151, což z Okinawy dělá „nejdražší operaci“ ve válce v Tichomoří. (historickým podkladem zde je: Appleman, R. E. a další. Okinawa: The Last Battle. Česky: Okinawa: Poslední bitva. Edice: United States Army in World War II., Washington, D. C.: Office of the Chief of Military History, Department of the Army, 1948. S. 473.)
Pokud jde o útoky Kamikaze, poznamenává zpráva o strategickém bombardování United States Strategic Bombing Survey, že kdyby je Japonci zvládli provádět soustavně, „byli by schopni donutit nás k ústupu nebo změnit strategické plány.“ (zdrojem je zde: United States Strategic Bombing Survey. Summary Report - Souhrnná zpráva / Pacific War/.
Místopis Okinawy pak velice podrobně popsal náš skvělý český historik Miloš Hubáček, na kterém řada z nás vyrůstala (včetně mě) - kniha - Válka v Pacifiku (II) – Dobývání Okinawy – PASEKA PRAHA – LITOMYŠL 2000, když na str. 5., cituji:
„Souostroví Rjúkjú (japonský název Nansei Šoto), ležící jihozápadně od domácích japonských ostrovů, vytváří oblouk táhnoucí se v délce asi 790 mil mezi nejjižnějším japonským ostrovem Kjúšú a ostrovem Formosou a odděluje Východočínské moře od Tichého oceánu. Sestává se z celkem asi 140 ostrovů, převážně vulkanického původu. Jen 30 z nich je natolik velkých, že se na nich mohly usídlit větší skupiny obyvatel. Souostroví je tvořeno třemi hlavními skupinami ostrovů (v japonštině „gunto“): nejblíže Japonsku je Amami Gunto, uprostřed Okinawa Gunto, zahrnující ostrov Okinawu, skupinu Kerama Retto, ostrov Ie Šimu a několik dalších menších ostrůvků. Jižní část souostroví, nejbližší Formose, se nazývá Sakišima Gunto.
Celková plocha souostroví Rjúkjú činí asi 4790 kilometrů čtverečných. Jeho největším ostrovem je Okinawa o rozloze 1256 kilometrů čtverečných, délce 111 kilometrů a šířce 3 a půl až 33 kilometry. Podnebí Okinawy je subtropické s častými monzunovými dešti a vysokým stupněm vlhkosti. V období mezi květnem a listopadem je pravidelně napadána ničivými tajfuny.“
Samotný ostrov Okinawa je geograficky snadno rozdělitelný do tří částí, které se od sebe značně liší. Ta severní část od Išikavské šije na sever, tvoří vlastně dvě třetiny rozlohy celého ostrova Okinawa.
Mapa amerických operací v Bitvě o Okinawu od 1. dubna 1945, Wikip.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_o_Okinawu
Okinawa je převážně hornatá, hustě zalesněná a do Východočínského moře z ní pak vybíhá poloostrov Motobu. V době čtyřicátých let bylo celých 80 procent severní části pokryto hustým porostem dubových jehličnatých lesů a křovin. Oblasti dominují většinou pahorky a to o výšce 300 až 500 metrů. Samotné pobřeží pak je lemováno zbrázděnými terasami, na řadě míst vytvářejícími nad mořem strmé útesy. No a střední část Okinawy samotné ohraničuje na severu Išikavská šije (svou šířkou 3500 metrů představuje nejužší místo ostrova) a na jihu spojnice mezi městy Naha na západním pobřeží a Jonabaru na pobřeží východním. Terén pod Išikavskou šijí, ještě připomíná, severní část Okinawy, ale dál už je to z větší části zvlněná, lehce zalesněná krajina, občas přerušovaná sráznými útesy a roklemi. Mezi kopci, které jen málokde přesahují 300 metrů výšky, protéká jen několik mělkých říček. Nejjižnější část tohoto ostrova, připomínající svým tvarem vlastně trojúhelník, je mimořádně kopcovitá a dominují jí rozsáhlé vápencové plošiny, které někde převyšují i výšku 500 metrů.
Historie ostrova byla nejméně od 6. až 7. století velice pestrá. Vliv zde byl jak Číňanů, tak Japonců. Až nakonec, po čínsko-japonské válce v roce 1894, ve které zvítězilo Japonsko, připadla Okinawa Japonsku.
Okinawa podle sčítání z roku 1940 měla na tomto ostrově 435 000 obyvatel, převážně zemědělců, kteří pěstovali na svých malých políčkách cukrovou třtinu, fazole, rýži, sladké brambory, ječmen a zelí. Pro obživu ostrovanů byl důležitý rybolov.
Český historik Miloš Hubáček - kniha - Válka v Pacifiku (II) – Dobývání Okinawy – PASEKA PRAHA – LITOMYŠL 2000, na str. 7., pro nás ještě nalezl, cituji:
„Průmyslová výroba byla zanedbatelná, pokud se něco vyrábělo, jako například surové hedvábí, lakované předměty nebo alkoholické nápoje, dělo se tak manufakturním způsobem v malých továrničkách nebo šlo o domáckou výrobu. Jediným významnějším výrobním odvětvím byly mlýny na cukrovou třtinu v oblasti měst Naha a Šuri, ale o jejich úrovni svědčí, že hnací sílu v nich představovala tažná zvířata otáčející primitivním mlýnským zařízením. Asi 15 procent obyvatel žilo v hlavním městě Naze (Naha), kromě něj byla na ostrově ještě dvě města hodná toho jména, Toguči na poloostrově Motobu a Šuri, (bývalé)historické hlavní město okinawského království. Obyvatelstvo ostrova bylo pestrou směsicí potomků původních domorodých obyvatel japonských ostrovů, Mongolů, Japonců a Číňanů.“
Pro Okinawany zavedla japonská tokijská vláda povinnou vojenskou službu, a japonská armáda tak získala tisíce vycvičených záložníků, které mohla v případě potřeby kdykoliv použít. Ale s výjimkou zmíněných odvodů zůstávala Okinawa v prvé fázi války hlubokým zázemím a tento stav v podstatě na ostrově trval až do dubna roku 1944, kdy Japonsko aktivovalo 32. armádu.
Ještě před rokem 1944 věnoval Císařský generální hlavní stan otázkám obrany a vyzbrojení souostroví Rjúkjú jen velmi malou pozornost. Na celém ostrovním řetězci se nacházelo jen několik menších vojenských posádek a dvě námořní základny v Naze a druhá na ostrově Amami O- Šima.
Jak začalo Japonsko po roce 1941 (1942,43) prohrávat válku, bylo zřejmé, že Američané a jejich spojenci budou útočit i na souostroví Rjúkjú, když útok by měl určitě směřovat proti Okinawě, což byl nejvýznamnější ostrov celého souostroví.
Český historik Miloš Hubáček - kniha - Válka v Pacifiku (II) – Dobývání Okinawy – PASEKA PRAHA – LITOMYŠL 2000, na str. 8, doslova napsal:
„Jak spojenecké ozbrojené síly mohutněly a jejich tlak narůstal, japonští plánovači si uvědomovali, že čas zbývající k posílení vnitřních obranných linií se kvapem krátí. Že se Američané po Marianách vrátí na Filipíny, o tom v Tokiu už nikdo nepochyboval a jako další vysoce pravděpodobné cíle přicházely v úvahu jihočínské pobřeží, Formosa a Rjúkjú. A pokud se týkalo Rjúkjú, bylo zřejmé, že útok by měl směřovat proti Okinawě, nejvýznamnějšímu ostrovu celého souostroví.
22. března 1944 hlavní stan pověřil obranou Rjúkjú 32. armádu vedenou generálporučíkem Masoem Watanabem. Ten se ujal své funkce 1. dubna a velitelství armády bylo umístěno do hlavního okinawského města Nahy. Ale v srpnu 1944 přinutila pokračující nemoc generálporučíka Watanabeho odstoupit a velení 32. armády převzal generálporučík Micuru Ušidžima. V souladu se svým všeobecně uznávaným talentem pro výběr kvalitních spolupracovníků si Ušidžima zvolil za náčelníka štábu generálmajora Isamu Čóa, jednoho z nejschopnějších velitelů japonské armády. Vzhledem k významu přikládanému obraně Okinawy Císařský hlavní stan souhlasil.
Oba generálové začali tím, že přebudovali celý štáb armády; všechny důstojníky odpočívající na služebních vavřínech vyměnili za talentované mladé muže, převážně pocházející z Císařského generálního štábu. Nakonec se jim podařilo vytvořit hladce fungující organizaci, mimořádnou bystrým a odvážným uvažováním jejich velitelských složek.“
Ostrov Okinawa duben 1945 (Operace ICEBERG).
Ostrovy Okinawa Islands, Čičidžima a Iwodžima, foto viz Wikipedia, zde bylo zmenšeno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bonin_Islands
V knize Průvodce Válkou v Pacifiku – Od Pearl Harbour po Hirošimu – Editor: Daniel Marston – Brno 2013, nás – Profesor Theodore Gatchel – Kapitola 9., s názvem – Nejkratší cesta do Tokia – podtext – NIMITZ A VÁLKA VE STŔEDNÍM PACIFIKU, str. 177., pod názvem statě – OKINAWA (OPERACE Icerberg), krátce seznamuje s faktem, že obsazení Iwodžimy ještě vlastně nebylo pořádně dokončeno, když se obojživelné jednotky pod velením admirála Spruanceho přesunuly k Okinawě, která je vzdálená od Japonska jen pouhých 515 kilometrů (320 mil) jihozápadním směrem; armádní 77. pěší divize se jako prvá vylodila na Kerama Retto, což je skupina malých ostrovů 24 kilometrů (15 mil) západně od ostrova Okinawy, kde vytvořila bezpečné útočiště pro poškozené lodě a hydroplány.
Bylo 1. dubna 1945, když se pak na plážích ve středu ostrova Okinawy vylodily dvě armádní divize a dvě divize námořní pěchoty, aniž se poté setkaly s odporem. Když začaly americké jednotky postupovat směrem na jih, zjistil generál Simon Bolivar Buckner,velitel americké 10. armády, který vystřídal H. M. Smithe jako Turnerův důstojník zodpovědný za vyloďovací operace, že japonský nedostatek obrany na plážích není vlastně předzvěstí pokojných časů.
General Simon Bolivar Buckner Jr._10.A_,Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Simon_Bolivar_Buckner_Jr.
Totiž ono těch 100 000 japonských vojáků na Okinawě, také použilo taktiku odzkoušenou na Biaku, Peleliu a Iwodžimě a vybudovalo rozsáhlou, do velké hloubky členěnou obranu po celém jihu (a i severu) Okinawy.
Invaze na Okinawu, Pláže Hagushi 1.duben1945,Wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hagushi
Cílem Japonců opět nebylo Američany rychle porazit, ale zdržet je. Japonci již dobře věděli, že dokud vytrvají, bude americké loďstvo stále setrvávat poblíž ostrova. Tak se potom stane ideálním cílem pro hromadné útoky Kamikaze, které umožní malá vzdálenost Okinawy od nejjižnějšího japonského ostrova Kjúšú.
Profesor Theodore Gatchel pak pokračuje faktem, ve kterém píše, že připočteme-li ztráty způsobené útoky Kamikaze, k těm na pevnině ostrova, dosáhl celkový počet vyřazených Američanů 49 151, což z Okinawy dělá „nejdražší operaci“ ve válce v Tichomoří. (historickým podkladem zde je: Appleman, R. E. a další. Okinawa: The Last Battle. Česky: Okinawa: Poslední bitva. Edice: United States Army in World War II., Washington, D. C.: Office of the Chief of Military History, Department of the Army, 1948. S. 473.)
Pokud jde o útoky Kamikaze, poznamenává zpráva o strategickém bombardování United States Strategic Bombing Survey, že kdyby je Japonci zvládli provádět soustavně, „byli by schopni donutit nás k ústupu nebo změnit strategické plány.“ (zdrojem je zde: United States Strategic Bombing Survey. Summary Report - Souhrnná zpráva / Pacific War/.
Místopis Okinawy pak velice podrobně popsal náš skvělý český historik Miloš Hubáček, na kterém řada z nás vyrůstala (včetně mě) - kniha - Válka v Pacifiku (II) – Dobývání Okinawy – PASEKA PRAHA – LITOMYŠL 2000, když na str. 5., cituji:
„Souostroví Rjúkjú (japonský název Nansei Šoto), ležící jihozápadně od domácích japonských ostrovů, vytváří oblouk táhnoucí se v délce asi 790 mil mezi nejjižnějším japonským ostrovem Kjúšú a ostrovem Formosou a odděluje Východočínské moře od Tichého oceánu. Sestává se z celkem asi 140 ostrovů, převážně vulkanického původu. Jen 30 z nich je natolik velkých, že se na nich mohly usídlit větší skupiny obyvatel. Souostroví je tvořeno třemi hlavními skupinami ostrovů (v japonštině „gunto“): nejblíže Japonsku je Amami Gunto, uprostřed Okinawa Gunto, zahrnující ostrov Okinawu, skupinu Kerama Retto, ostrov Ie Šimu a několik dalších menších ostrůvků. Jižní část souostroví, nejbližší Formose, se nazývá Sakišima Gunto.
Celková plocha souostroví Rjúkjú činí asi 4790 kilometrů čtverečných. Jeho největším ostrovem je Okinawa o rozloze 1256 kilometrů čtverečných, délce 111 kilometrů a šířce 3 a půl až 33 kilometry. Podnebí Okinawy je subtropické s častými monzunovými dešti a vysokým stupněm vlhkosti. V období mezi květnem a listopadem je pravidelně napadána ničivými tajfuny.“
Samotný ostrov Okinawa je geograficky snadno rozdělitelný do tří částí, které se od sebe značně liší. Ta severní část od Išikavské šije na sever, tvoří vlastně dvě třetiny rozlohy celého ostrova Okinawa.
Mapa amerických operací v Bitvě o Okinawu od 1. dubna 1945, Wikip.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_o_Okinawu
Okinawa je převážně hornatá, hustě zalesněná a do Východočínského moře z ní pak vybíhá poloostrov Motobu. V době čtyřicátých let bylo celých 80 procent severní části pokryto hustým porostem dubových jehličnatých lesů a křovin. Oblasti dominují většinou pahorky a to o výšce 300 až 500 metrů. Samotné pobřeží pak je lemováno zbrázděnými terasami, na řadě míst vytvářejícími nad mořem strmé útesy. No a střední část Okinawy samotné ohraničuje na severu Išikavská šije (svou šířkou 3500 metrů představuje nejužší místo ostrova) a na jihu spojnice mezi městy Naha na západním pobřeží a Jonabaru na pobřeží východním. Terén pod Išikavskou šijí, ještě připomíná, severní část Okinawy, ale dál už je to z větší části zvlněná, lehce zalesněná krajina, občas přerušovaná sráznými útesy a roklemi. Mezi kopci, které jen málokde přesahují 300 metrů výšky, protéká jen několik mělkých říček. Nejjižnější část tohoto ostrova, připomínající svým tvarem vlastně trojúhelník, je mimořádně kopcovitá a dominují jí rozsáhlé vápencové plošiny, které někde převyšují i výšku 500 metrů.
Historie ostrova byla nejméně od 6. až 7. století velice pestrá. Vliv zde byl jak Číňanů, tak Japonců. Až nakonec, po čínsko-japonské válce v roce 1894, ve které zvítězilo Japonsko, připadla Okinawa Japonsku.
Okinawa podle sčítání z roku 1940 měla na tomto ostrově 435 000 obyvatel, převážně zemědělců, kteří pěstovali na svých malých políčkách cukrovou třtinu, fazole, rýži, sladké brambory, ječmen a zelí. Pro obživu ostrovanů byl důležitý rybolov.
Český historik Miloš Hubáček - kniha - Válka v Pacifiku (II) – Dobývání Okinawy – PASEKA PRAHA – LITOMYŠL 2000, na str. 7., pro nás ještě nalezl, cituji:
„Průmyslová výroba byla zanedbatelná, pokud se něco vyrábělo, jako například surové hedvábí, lakované předměty nebo alkoholické nápoje, dělo se tak manufakturním způsobem v malých továrničkách nebo šlo o domáckou výrobu. Jediným významnějším výrobním odvětvím byly mlýny na cukrovou třtinu v oblasti měst Naha a Šuri, ale o jejich úrovni svědčí, že hnací sílu v nich představovala tažná zvířata otáčející primitivním mlýnským zařízením. Asi 15 procent obyvatel žilo v hlavním městě Naze (Naha), kromě něj byla na ostrově ještě dvě města hodná toho jména, Toguči na poloostrově Motobu a Šuri, (bývalé)historické hlavní město okinawského království. Obyvatelstvo ostrova bylo pestrou směsicí potomků původních domorodých obyvatel japonských ostrovů, Mongolů, Japonců a Číňanů.“
Pro Okinawany zavedla japonská tokijská vláda povinnou vojenskou službu, a japonská armáda tak získala tisíce vycvičených záložníků, které mohla v případě potřeby kdykoliv použít. Ale s výjimkou zmíněných odvodů zůstávala Okinawa v prvé fázi války hlubokým zázemím a tento stav v podstatě na ostrově trval až do dubna roku 1944, kdy Japonsko aktivovalo 32. armádu.
Ještě před rokem 1944 věnoval Císařský generální hlavní stan otázkám obrany a vyzbrojení souostroví Rjúkjú jen velmi malou pozornost. Na celém ostrovním řetězci se nacházelo jen několik menších vojenských posádek a dvě námořní základny v Naze a druhá na ostrově Amami O- Šima.
Jak začalo Japonsko po roce 1941 (1942,43) prohrávat válku, bylo zřejmé, že Američané a jejich spojenci budou útočit i na souostroví Rjúkjú, když útok by měl určitě směřovat proti Okinawě, což byl nejvýznamnější ostrov celého souostroví.
Český historik Miloš Hubáček - kniha - Válka v Pacifiku (II) – Dobývání Okinawy – PASEKA PRAHA – LITOMYŠL 2000, na str. 8, doslova napsal:
„Jak spojenecké ozbrojené síly mohutněly a jejich tlak narůstal, japonští plánovači si uvědomovali, že čas zbývající k posílení vnitřních obranných linií se kvapem krátí. Že se Američané po Marianách vrátí na Filipíny, o tom v Tokiu už nikdo nepochyboval a jako další vysoce pravděpodobné cíle přicházely v úvahu jihočínské pobřeží, Formosa a Rjúkjú. A pokud se týkalo Rjúkjú, bylo zřejmé, že útok by měl směřovat proti Okinawě, nejvýznamnějšímu ostrovu celého souostroví.
22. března 1944 hlavní stan pověřil obranou Rjúkjú 32. armádu vedenou generálporučíkem Masoem Watanabem. Ten se ujal své funkce 1. dubna a velitelství armády bylo umístěno do hlavního okinawského města Nahy. Ale v srpnu 1944 přinutila pokračující nemoc generálporučíka Watanabeho odstoupit a velení 32. armády převzal generálporučík Micuru Ušidžima. V souladu se svým všeobecně uznávaným talentem pro výběr kvalitních spolupracovníků si Ušidžima zvolil za náčelníka štábu generálmajora Isamu Čóa, jednoho z nejschopnějších velitelů japonské armády. Vzhledem k významu přikládanému obraně Okinawy Císařský hlavní stan souhlasil.
Oba generálové začali tím, že přebudovali celý štáb armády; všechny důstojníky odpočívající na služebních vavřínech vyměnili za talentované mladé muže, převážně pocházející z Císařského generálního štábu. Nakonec se jim podařilo vytvořit hladce fungující organizaci, mimořádnou bystrým a odvážným uvažováním jejich velitelských složek.“