Bitevní lodě WW2 1 vs 1 nejen v Atlantiku
Napsal: 13/1/2006, 20:27
Zajimal by me vas nazor na strety lodi 1 na 1 napriklad Bismarck vs Nelson
S tým Bismarckom súhlasím, ale už nie celkom s tvojím popisom jeho panciera. Pancierová ochrana bola práve tým, čo ho radilo na špičku. Mohol by si upresniť, prečo si myslíš, že "nebol úplne perfekní"???cz901219 píše:abych nějak začal diskuzi- ja vidim jako nejlepší bismarck- presná a rechle přebitelná děla, vysoká maximální rychlost kvalitní německá optika,kvalitni, ikdyž ne uplně perfektní pancíř a v neposlední řadě letadla Ar 196
V případě Bismarcka nebyl pancíř špatný co se týká materiálu, ale způsobem rozmístění. Němci bez úpravy převzali schéma pancéřování které se používalo ve WWI. A to bylo při dostřelu současných (v té době) děl nevyhovující z hlediska ochrany horních partií trupu.SK píše:S tým Bismarckom súhlasím, ale už nie celkom s tvojím popisom jeho panciera. Pancierová ochrana bola práve tým, čo ho radilo na špičku. Mohol by si upresniť, prečo si myslíš, že "nebol úplne perfekní"???
Hood byl jedinou jednotkou své třídy. Jeho tři sestry nebyly nikdy postaveny.trimin píše:No ještě k výčtu těch nedostatků tak třeba taková třída Hood - do WW II. vůbec nezasáhla (otázkou je zda taková třída vůbec kdy existovala) a co se týká HMS Hood třídy Admiral tak to vlastně nebyla bitevní loď ale bitevní křižník.
Práve rozložením pancierovania bol Bismarck oproti ostatným vo výhode. Je pravda, že riešenie to bolo ešte s prvej svetovej vojny ale bolo výhodnejšie než neskôr použité napr. na Yamato, Iowe. Najhoršie na tom boli briti u triedy King George V...norad píše:
V případě Bismarcka nebyl pancíř špatný co se týká materiálu, ale způsobem rozmístění. Němci bez úpravy převzali schéma pancéřování které se používalo ve WWI. A to bylo při dostřelu současných (v té době) děl nevyhovující z hlediska ochrany horních partií trupu.
Čo ťa asi moc trápiť nebude, vzhľadom na to, že bojové stroje sa v prvom rade robia na účinosť a nie na životnosť...Je ti houby platný kaliber 406mm keď máš s ním menšiu priebojnosť ako u 380mm a tvoje granáty neprebijú protivníkov pancier, prípadne budú lietať mimo vzhľadom na väčší rozptyl...Kvalitní děla? Jistě, ale za cenu drastického omezení jejich životnosti.
Ano vysoká rýchlosť bola jednou z hlavných výhod u Bismarcka. Jediná loď ktorá bola na tom o niečo lepšie bola americká trieda Iowa (mimo Scharnhorst) a porovnateľná bola ešte u Richelieu.Vysoká rychlost? No kromě třídy South Dakota (27,5 uzlů max.) a Yamato (27) dosahovaly všechny tehdejší konstrukce rychlosti 28 uzlů a víc.
Príčiny prečo Bismarck nedosiahol v poslednom boji žiaden zásah sú úplne iné ako kvalita optiky.Kvalitní optika? Raději dávám přednost střeleckému radaru v podání USNavy. Ono ani s tou kvalitní optikou nedosáhli Němci při posledním souboji Bismarcku jediného zásahu britských jednotek.
HMS Rodney sa síce zúčasnila záverečnej bitky a dokázala spolu s ďalšími loďami Bismarcka "znebojaschopniť" ale nedokázala ho potopiť.kragh píše:Pokud vím,tak ke střetu Bismarck vs.Nelson v podstatě došlo: HMS Rodney,která se zřejmě rozhodující mírou podílela na "dokončení"Bismarcka, byla sesterskou lodí "Nelsona".Otázkou je,jak by to dopadlo,kdyby byl Bismarck plně ovládatelný a neměl v zádech přes třicet jednotek HMS...
To už ale spadá do kategorie "co by bylo,kdyby bylo..."
Ja tvrdím, že pri delostreleckom súboji bolo rozloženie pancierovania u Bismarcku výhodnejšie ako u ostatných lodí.norad píše:2 SK:
Takže k tomu pancéřování.
Ty tvrdíš, že dvě slabé pancéřové paluby (konkrétně 50+80 mm) jsou odolnější než jedna silná plus případně jedna protistřepinová (Iowa 121+13 mm, Yamato 231 mm, KGV 152 mm, Richelieu 170+51 mm atd).
Horný pancier bol použitý práve na ochranu horných častí trupu, proti ostreľovaniu menšími kalibrami a mimo iné i na to aby spomalil granát, ktorý by sa ďalej musel prebiť cez 30mm zvislú prepážku a následne cez 80(95)mm hrubú pancierovú palubu...Na co byl použit horní pancíř o síle 145 mm? Toto schéma použili už jen Italové. Proti čemu měl vlastně chránit? Lehké jednotky ho v podstatě neměly šanci napadnout a jinak podle výpovědí trosečníků z Bismarcka neodolal ani granátům z těžkých křižníků Dorsethire a Norfolk.
A ktoré časti sú pre loď životne dôležité? Delostrelecké veže? Mostík? Nadhladinové časti? Zjavne asi nie...preto je dôležité uchrániť podhladinové časti - najmä muničné sklady a pohon. A ako (teraz už správne) píšeš, že tieto časti mal Bismarck dokonale chránené.Použité schéma dokonale ochránilo strojovny a kotelny, ale konkurenční třídy tím že hlavní pancéřová paluba byla u nich posunuta o jedno patro výš měly podstatně lépe chráněny horní struktury lodě.
Jo Lorde, všechny státy používaly legované oceli. Ale jenom Němci cítili potřebu tento mateiál pojmenovat. Ovšem na druhou stranu je pravda, že Wotan hart byla asi o 25% odolnější než konkurenční materiály. Ale byl z ní pouze hlavní pancéřový pás. Zbytek pancéřování byl vyroben z oceli Krupp KC.
Ešte raz, k čomu ti je veľká životnosť, keď v boji potrebuješ hlavne účinok? Je blbé, že po boji ti zostanú delá ako nové, keď tvoja loď nedokáže s nimi ublížiť neprateľovi...A dodatek k těm dělům. Zpráva techniků kteří se zúčastnili oprav Tirpitze poškozeného při operaci Source se zmiňuje i o tom, že u děl hlavní ráže dochází už po vystřelení 80-100 granátů při použití plné výmetné nálože k nežádoucím změnám (pravděpodobně roztažení hlavně - není to tam přesněji specifikováno) a tím i k výraznému zvětšení rozptylu v cíli.
Maximální doporučená mez je ohraničena 250 výstřely. Je zajímavé, že třída Iowa má tyto hranice na 290 a 1100!! výstřelech (v podstatě třída Iowa používala po celou dobu své bojové kariéry jedinou sadu hlavní, ty s nimiž byly jednotlivé lodě předány).
Viditeľne by si si mal o nasadení Bismarcka prečítať niečo viac... :-)Ještě něco. Bismarck měl omezenou zásobu munice??![]()
Muniční sklady obsahovaly podle věže 210-240 granátů. Předpokládám, že z Německa vyplul s plnou zásobou munice. V Dánské úžině vypálil 8-9 salv, něco vystřílel když ho sledovaly Suffolk s Norfolkem ale při poslední bitvě rozhodně nemohl ani náhodou trpět nedostatkem munice.