Stránka 1 z 2

Maršál Erwin Rommel a ti druzí

Napsal: 6/2/2006, 21:22
od Mikhassel.Dralno
Určitě jste si všimli, že kdykoliv se objeví anketa, kdo byl nejlepším německým generálem 2.sv války, pokaždé vyhraje Rommel. A je tomu opravdu tak? Dle mého názoru není, dnes je považován za nejlepšího, protože je zkrátka nejznámější..apropos, kolik dokážete vyjmenovat německých generálů 2.sv.války?
Erwin Rommel tažení Afrikakorpsu do jisté míry dokonale zpackal, protože natáhnout si zásobovací trasy takovým způsobem a takovou rychlostí dokázal jen on, to že se to pak u El-Alamejnu vymstilo, nemusím podotýkat. Ostatně El-Alamejn byl právě díky zásobování rozhodnut dávno předtím než vůbec vystřelilo první dělo.
Osobně se domnívám, že mnohem lepšími maršály než Rommel byli: Generálplukovník polní maršál Gerd Rundstedt a generálplukovník Erich von Manstein (von Lewinsky). Nejenže Rundstedta nikdo nikdy neporazil, nejenže patřil mezi skvélé morální autority v gen. štábu Německa (slavná věta po spojencké invazi v Normandii: Keitel - Co máme dělat maršále? Rundstedt: Uzavřít mír vy bando idiotů), ale hlavně to byl on, který vymyslel celkový plán operace Fall Gelb (společně s Mansteinem), a který přišel s jasnou vizí operace Barbarrossa (nejdřív Moskva, pak ostatní).
Naproti tomu Manstein byl jednoznačně nejlepším velitelem na východní frontě - za tři dny (22-25.6.41) jeho jednotky postoupili o 400Km a kompletně rozbily odpor Rudé Armády na území Litvy a Lotyšska. Dále pak úspěšné tažení v čele 11.armády na Krym (i přes Stalinovu ofensívu na přelomu let 41/42). Pokus o vysvobození 6 Paulusovi armády ze Stalingradu s bitevní skupinou Hollitd (zmařeno Hitlerovým příkazem a Paulusovou loajalitou), úspěšné tažení na jaře 1943 na Charkov, průlom u Kurska (zastaveno na Hitlerův rozkaz).
Co může proti nim nabídnout Rommel? Jistě skvělé tažení ve Francii (divize Duchů), ale co dál...pochybnou snahu o dobytí Egypta jež nedotáhl do konce?
Zamyslete se nad tím, vyjmenoval jsem jen dva generály (Runstedt a Manstein) jež byli prokazatelně lepšími než on, ale kteří nejsou dnes tak "populární".

Napsal: 6/2/2006, 21:41
od sa58
No to tu bude zase flame :D

Pro mě jsou osobnosti Guderian a Heinrici, dost se taky zapomína na Kesserlinga na jihu.

Napsal: 8/2/2006, 20:23
od michan
U mne Manstein, Model, Guderian, Runstedt, Rommel a Kesselring.

Napsal: 8/2/2006, 22:32
od YAMATO
Hitler, to byl panečku velitel! Akorát jako by hrál spíš za protivníky :lol:

Ale vážně: Manstein, pro mě zcela jednoznačně. Ostatně to přiznávali i Sověti, že byl mistrovským vojevůdcem, a to je důkaz nad důkazy!

Napsal: 10/2/2006, 18:58
od michan
To se mi i líbí, pánové až se dostaneme na Hitlerovu rychlokvažku generála Modela uvidíme výborného obranáře, ten na obranu úseku několika divizí u skupiny armád Střed, proti několika sovětským armádám přinesl (tuto otázku od odstupujícího velitele dostal" Co nám nesete?")řekl sebe, čerstvě povýšeného generalplukovníka Modela a dokázal to. Mimochodem vystřídal potom i u mne frajera Mansteina na Jihu. Jednalo se o operace a zajištění milionů vojáků.

Napsal: 20/3/2009, 17:06
od score51
Yamato - lenže tak isto ako o Mansteinovi hovorili sovieti,hovorili o Rommelovi briti v Afrike.

Napsal: 20/3/2009, 18:11
od thor03
Manstein byl genialni stratég, jenže měl "malou" možnost uplatnit své schopnosti. V podstatě se k něčemu dostal, až bylo pozdě a nebo mu do toho neustále Hitler kecal:). Při představě že by se mu podařilo vytvořit jednotné velení pro východní frontu (OB - Ost) a převzít velení tak nevím nevím jak by to v Rusku dopadlo.

Napsal: 20/3/2009, 18:27
od Hans S.
thor03 píše:Manstein byl genialni stratég, jenže měl "malou" možnost uplatnit své schopnosti. V podstatě se k něčemu dostal, až bylo pozdě a nebo mu do toho neustále Hitler kecal:). Při představě že by se mu podařilo vytvořit jednotné velení pro východní frontu (OB - Ost) a převzít velení tak nevím nevím jak by to v Rusku dopadlo.
Dopadlo by to stejně, jen by to třeba trvalo déle. Když se nepodařil první Blitzkrieg v roce 1941, tak později už revoluci očekávat nelze. Sovětů bylo víc než nábojů v kulometném pásu. Což je problém, se kterým si ani von Manstein neporadí.

Napsal: 20/3/2009, 19:08
od Pátrač
Jejku jaká prastará záležitost. Nevím pro koho bys hlasoval ty Hansi a přiznám se, že by mě to zajímalo a také proč. Já bych pokud bych měl volit tak ani jednoho z uvedených.

Na úrovni do stupně sbor či armáda bych volil generála Manteuffela. Na top postech bych se přiklonil ke Kesserlingovi.

Ovšem myslím si zároveň, že nejlepší mozek strategicky myslící a navíc i políbený skvělou taktikou byl bezesporu von Manstein.

Napsal: 20/3/2009, 21:25
od Peters
U mě nižších důstojníků Bittrich,Student a Skorzeny,u vyšších Model,Rundstedt a Manstein.

Napsal: 23/3/2009, 18:15
od Hans S.
Pátrač píše:Jejku jaká prastará záležitost. nevím pro koho bys hlasoval ty Hansiapřiznám se že by mě to zajímalo a také proč. Já bych pokud bych měl volit tak ani jednoho z uvedených.

Na úrovni do stupně sbor či armáda bych volil generála Manteuffela. Na top postech bych se přiklonil ke Kesserlingovi.

Ovšem myslím si zároveň, že nejlepší mozek strategicky myslící a navíc i políbený skvělou taktikou byl bezesporu von Manstein.
Těžko říct. Nebyli povětšinou postaveni před stejné problémy, každý z nich řešil trochu jiné situace. Z těch výše uvedených všechny považuji za velice schopné po většinu jejich aktivní služby. Nämlich stejná situace, jako hovořit o nejlepším stíhači či letadle. Ale von Mansteina mám opravdu hodně rád. Kesselring u mě dost ztrácí za ne zcela šikovně provedenou Bitvu o Británii, ale v Itálii byl excelentní.

Napsal: 10/8/2009, 19:50
od electricspy
no ja by som sa priklanal k tomu kesserlingovi bo do vojnz o anglicko to asi bolo trochu ovplivnene z hora

Napsal: 30/11/2011, 15:35
od Hans Landa
Manstein, už len za stabilizáciu juhu na prelome rokov 1942-43 a znovudobytie Charkova, ked mu do práce Hitler nezasahoval, tak víťazil

Napsal: 30/11/2011, 16:21
od M1A2 Abrams
Hans Landa píše: ked mu do práce Hitler nezasahoval, tak víťazil
Souhlasim. Kdyby Hitler neexistoval, vsechno by vypadalo uplne jinak...

Napsal: 30/11/2011, 17:12
od sahidko
Keby nebolo Hitlera tak by naozaj vyzeralo veľa vecí inak, napr. by neexistoval ani víťazný Manstein história by sa zrejme vyvíjala úplne inak. :)

Napsal: 30/11/2011, 20:35
od Lord
Sahidko asi tak, žádná válka by asi nebyla. Manstein si o sobě myslel, že by dokázal udělat na východní frontě pat. Němci by nezvítězili, ale ani neprohráli, možná by se stáhli jen do původních hranic před Barbarossou. Jenže by se nesměly tříštit síly v Africe, na Balkáně, na západě a jinde :)
Posuzovat Rommela je obtížně, s tím co měl k dispozici dokázal vcelku dost, kdyby dostal včas posily, možná by dosáhl i Egypta.
Co se týče Itálie, tam Němcům hodně pomáhal terén, takže bylo lepší v něm vést obranu. Na druhou stranu měli oproti západním spojencům mnohem méně divizí.

Každý velitel se hodil na něco jiného. Někdo byl skvělý útočník, ale horší obranář. Model uměl v obraně chodit. Manstein měl vizi obrany na úkor prostoru. Albert Kesselring v Itálii velel na specifickém válčišti, ale měkký podbřišek to nebyl :)
Guderian zapůsobil hlavně jako velitel tankových svazků, pak prováděl i jejich reorganizaci. Tažení do Francie nebo na začátku Barbarossy byly jistě smělé, ale pak když se změnil charakter války, tak už neměl co říci, snad jen u Kurska.

Rusů nebyla jen větší masa vojáků, ale hlavně vyráběli masově tankovou techniku. Ztráty na východě byly pro obě strany obrovské. Ale holt Němci nedokázali tolik zmobilizovat lidské a surovinové zdroje jako Sověti. Přitom na začátku války měli k dispozici větší průmyslovou základnu než Rusové po jejich počátečních územních ztrátách.

Napsal: 30/11/2011, 20:52
od Stuka
Guderian bol autorom Blitzkriegu a podľa môjho názoru by mal čo povedať hlavne pri Moskve, ale bol odvolaný do závetria. To bola chyba.

Napsal: 30/11/2011, 20:58
od sahidko
Guderian bol odvolaný až po neúspechu operácie Tajfún pred Moskvou a po začatí ruskej protiofenzívy, keď povolil čiastočný ústup svojich jednotiek proti výslovnému Hitlerovmu rozkazu.

Napsal: 30/11/2011, 21:32
od Stuka
Aha, tak vlastne múdro sa chcel stiahnuť. Myslela som, že ešte mal šancu pri Moskve niečo urobiť.

Napsal: 30/11/2011, 21:44
od Lord
Stuka píše:Aha, tak vlastne múdro sa chcel stiahnuť. Myslela som, že ešte mal šancu pri Moskve niečo urobiť.
Stuka právě Hitlerovo rozhodnutí neustupovat od Moskvy je dnes hodnoceno jako jedno z mála pozitivních, které Hitler učinil navzdory odporu generálů. Údajně se tím zabránilo panice. Rudá armáda nebyla v té době ještě natolik silná a zdatná, aby dokázala Němce více zatlačit, což bylo ovšem o rok později u Stalingradu už jinak.