7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Odpovědět
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 304
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

Nedá mi to, abych se taky nepřipojil s otázkou: Pánové, vy jste nepochopili, že Hecklerem se nedá diskutovat? Pro něj zkušenosti desítek, možná stovek tisíc uživatelů nic neznamenají. Jeho zajímá pouze jeho zkušenost a jeho názor. A ten nezmění ani kdyby "čert na koze jezdil".
A Hecklere, jestli se ti můj příspěvek nelíbí, je to tvůj problém. Vyvolal jsi ho sám svými příspěvky. Howgh
Obrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Pochopili, ale nedá nám to...
:D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Dyk mě tady tlučete argumenty docela dost, ne? :D
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 304
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

to kopapaka: Ahá, tak to jó :D
to Heckler: Ale nějak se k tobě nemůžou dostat :wink: a vlastní si zatím nedal žádné. Tedy alespoň jsem si jich nevšiml.
Obrázek
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

No moment, jaké argumenty jste dodaly vy? Myslím, že jsme na tom zatím podobně. Já bych mohl sehnat výsledek Vševojskových zkoušek. Ale myslím, že to není zveřejnitelné...
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Však nemusíš nic zveřejňovat, udělej výcuc ( třeba i velmi povrchní ) a dej link na nějaké úložiště dat, kdo bude mít zájem, může si to stáhnout.
Proč máme něco hledat, ty si tu něco naznačil a zatím si svůj výrok nijak nepodložil.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

Heckler píše:A když zmiňuješ zkoušky - to mi připomnělo, že UK59 neprošel Vševojskovými zkouškami, Sa vz.61 zkoušky vůbec nedokončil a prošel pouze Sa vz. 58.
??? Dle pana ing. Felca byl UK vz. 59 pri kontrolnich zkouskach provedenych Spravou bojove pripravy v dubnu a kvetnu 1959 "uznan zpusobilym" ... To zanamena ze neprosel zkouskami? A to nepocitam zkousky provedene v SSSR , kterymi prosel v listopadu a prosinci tehoz roku , kde SSSR oficialne souhlasilo se zavedenim do vyzbroje CSLA. Myslite ze legendarni zkousky v SSSR by udelala nespolehliva zbran? ... behem jedne ze zkousek bylo vypaleno pres 25500 ran a zavady neprekrocili 0,25% ( tj. asi pouze 65 naboju nebylo vystreleno )

Pocty ( navrhovane 17.6.1959 Velitelem delostrelectva generalmajorem Jaroslavem Hradilem) : Ceta - 3 UKL a 1 UKT , Rota 9 + 4 , prapor 29 + 12.

( Strelecka Revue cislo 11 rocnik 2005 strana 41 ) :-? takhle bych si predsavoval ja jak by mel vypadat prispevek do diskuze ... nevim jak vam ale me se to strasne libi ... nemuzu si pomoci :D
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Právě sem se chtěl zeptat, kde k tomu přišel...
Né, že bych nevěřiil, ale nechcu umřít blbej, že :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

kopapaka píše:Právě sem se chtěl zeptat, kde k tomu přišel...
Né, že bych nevěřiil, ale nechcu umřít blbej, že :D
Je to celej clanek od strany 35 az 49 pokud SR neodebyras klidne ti to oskenuji a poslu cele.

Jo nebo si mysliz ze bych si ty leta mohl pamatovat? :D Podivej se na muj vek :D
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 304
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

Uk vz. 59 píše:Jo nebo si mysliz ze bych si ty leta mohl pamatovat? :D Podivej se na muj vek :D
Co by ne? Znám ženský, který si v padesáti pořád myslí, že jim je 20. :D

Sorry za off-topic, ale nemohl jsem se udržet.
Obrázek
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

Martan píše:
Uk vz. 59 píše:Jo nebo si mysliz ze bych si ty leta mohl pamatovat? :D Podivej se na muj vek :D
Co by ne? Znám ženský, který si v padesáti pořád myslí, že jim je 20. :D

Sorry za off-topic, ale nemohl jsem se udržet.
Taky sorry ale ja bych si to pral mozna i naopak :lol:
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Je to celej clanek od strany 35 az 49 pokud SR neodebyras klidne ti to oskenuji a poslu cele.
Klidně s tím už začni :mrgreen:
Já se zatím kouknu, co bych ještě chtěl :mrgreen:
Asi by to chtělo něco k tématu, než někoho naštvem...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Díky vám...
SR sice občas koupím, ale většinou mi utečou ty zajímavé věci.
Copak bych asi ještě chtěl, no... určitě se ozvu :D až na něco narazím.
Ten výčet zkoušek je super.
Ještě jednou díky.

Hmm, Hecklere...
...mohl by si teď nějakým způsobem ozřejmit, kde a jak si přišel ke svému tvrzení ( dojmu ), že Uk vz. 59 neprošel zkouškami? A prosím:
a) prošel s výhradami, ale zadavatel se je rozhodl ignorovat... Nikoli řešitel...
b) uvědom si, že většina stěžovatelů nepoužívá tento výrobek dle návodu k obsluze
c) zadavatel nezadal modernizaci
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

S tím skenováním z časopisů bacha, nemíním potom nějakému ometákovi z OSY nebo nějaké podobné mafie vysvětlovat přítomnost podobného materiálu na Palbě.
Zveřejnění podobných materiálu lze pouze se schválením autora.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

sa58 píše:S tím skenováním z časopisů bacha, nemíním potom nějakému ometákovi z OSY nebo nějaké podobné mafie vysvětlovat přítomnost podobného materiálu na Palbě.
Zveřejnění podobných materiálu lze pouze se schválením autora.
Rozumim , ale pres osobni zpravy by to slo ne ?
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

S tím, že my nic nevíme, by to šlo :) V podstatě je to porušování autorského zákona, ale když to nebudeme vidět, tak nás to ani nebude bolet :)

Nicméně tady je už takových scanů z časopisů, že bych si z toho zase tak těžkou hlavu nedělal.
palič
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 18/2/2006, 10:14

Příspěvek od palič »

Nebudu nijak potvrzovat ani vyvracet předešlé poznámky z diskuse na téma tolerancí, zaměnitelnosti součástek apod., jen popíšu svoje osobní zkušenosti se zbraní jako takovou z úrovně "koncového uživatele"...
S UK-59 jsem se seznámil v průběhu studia na vojenské škole a musím říct, že jako všichni moji spolužáci jsem ho musel zvládnout jak po teoretické stránce z hlediska konstrukce, principu činnosti včetně pochopení činnosti všech jeho hlavních částí, tak po stránce praktické, tedy provedení a splnění většiny cvičení střeleb od jednotlivce až po BOS čety... Z toho vyplývá, že jsem ho nepoznal ani neznal tak, že by nás na střelnici nás dovezli autobusem, my si po cigáru a hrnku s čajem nastoupili na čáru a tam jsme vy...dali jednu nebo dvě bedničky střeliva, které nám někdo napáskoval... a my po střelbě nasedli do autobusu a zmizeli v prachu.
Když si odmyslím, že jsme byli vychováváni tak, abychom ty zbraně měli rádi (nesmějte se) a důvěřovali sobě a věřili i v ně, tak konkrétně na "úkáčko" vzpomínám "tak trochu" se smíšenými pocity - z místa, z valu na štěrku super, léto, zima, den noc, infra, na pevný či na pohyblivý cíl/e, střelba nastražená či doprovodem, rozsevem z trojnožky, co kdo si umíte představit, to smíšení začíná přesně v té části "osnov", kde začínají cvičení "za pohybu"...
Měl jsem na škole spolužáka, měl za sebou VSOŠku přímo se zaměřením na ruční a lafetované zbraně (zbrojíř), byl to kluk udělaný, měl přes dva metry, cvičil kulturistiku a ramena měl dost široká. Byl to on, kdo nejčastěji "tahal" kulomet - byl na něj "rostlý" a "uměl" ho i se zavázanýma očima. I on si ovazoval hlaveň a plynovou trubici tlustou vrstvou obvazu jen proto, aby ho nemusel držet "za kliku" a zadní část závěru si zkušeně kolem čepu stahoval vázacím drátem... Jako dnes slyším jeho stesky a vzteklé nadávky na tu "mr..ku zlou" a to i přesto, že dokázal nastřílet vždycky i když třeba opravoval závadu za chůze. Ano, to nebyly "naše" kulomety a šly de facto z ruky do ruky stovek posluchačů, ale čistili jsme je my sami... Jako dneska vidím tu prdel, když měl člověk vést palbu za chůze s tím klasickým "čtyřkrokem" a odpálit dávku... Jo, když bylo o co se opřít, to byla paráda, ale jen z ruky - běs... Pomalu potají jsme si vyzkoušeli i to, když dvojnožku drží dlaší maník tak, aby kulomet střílel "z převýšení", byť minimálního. O cvičném zařízení vlastně nemá cenu mluvit, to je kapitola sama o sobě. Kdo jen viděl ty titěrný součástečky, ví, o čem mluvím, udržet je v závěru při střelbě cvičnými taky nebyla legrace.
Pak jsem se "úkáčkům" vzdálil a výcvik s nimi pozoroval jen z povzdálí - moji bývalí kolegové z čety si je užívali dál, já už ne, neboť u specializace, kterou jsem studoval, kulomety tohoto typu nebyly. Sice jsme si je od nich občas "půjčili", abychom nevyšli ze cviku, ale já přišel na chuť jinému kulometu (a kanónu), který už se z ruky v tom stavu, v jakém byl po vylafetování z vozidla, pomalu odpálit nedal (já vím že jo, zkusil jsem to nejednou)...
Ani nevíte, jaký byl můj šok, když jsem po škole přišel k útvaru a přesto, že nás celou dobu učitelé přesvědčovali, že starší techniku už ve velitelské praxi nepotkáme a budeme velet jen četám a rotám na vozidlech s velkou palebnou silou a výbornými jízdními vlastnostmi, tak první, co jsem přebíral byly ... Fugy s věžičkou a v ní lafetovaným "úkáčkem" s elmg. spušťadlem... Jak já hledal svoje staré "jednoleté" sešity a u kluků od bigošů škemral o půjčení těch jejich, "čtyřletých"... A nějakou dobu jsem s těmi FuGy samozřejmě cvičil...
Naštěstí jsem záhy ty "maďarské pomsty" předal a vrátil se k tomu svému, ale teď zpátky k tomu kulometu.

Myslím, že na svou dobu to byla zbraň velmi kvalitní a díky použitému střelivu "v cíli" dost účinná. Pokud z něj budete střílet a pod sebou budete mít deku nebo pár prken či v nejhorším pravidelně doplňovanou vrstvu hrubšího štěrku, je to zbraň k nezaplacení. I trochu nečistoty snese a na rovinu, boj nikdy netrvá tak dlouho, aby se střelec své zbrani nemohl včas věnovat.
Pokud z něj budete střílet s oporou, z dvojnožky nebo těžkého podstavce, z předem připraveného stanoviště (z mého pohledu "v léčce"), bude vždy hlavní zbraní družstva a "pilířem" jeho palebné síly.
Pokud z něj budete střílet z vozidla (střílnou), tak už za jízdy po dráze (natož v terénu) začínají problémy, neboť na malou změnu odměru hlavně musíte udělat velký pohyb zadkem zbraně, což v BVP není vzhledem k prostoru sranda. Z levého boku vozidla je to ještě komplikovanější... Kulometníků leváků jsem za ty roky prostě moc nepotkal.
Použití tohohle kulometu pěšky za pohybu jsem si "vyzkoušel" nejednou, v létě i v zimě, ve vysoké trávě i ve sněhu a tady musím znovu říct, na to nevzpomínám rád - na tohle je už opravdu příliš těžký...

Jo a ještě jedno, v další vojenské kariéře jsem si vyzkoušel i jiné kulomety téhle kategorie, kterými disponovali "spojenci" a "pozdější spojenci, dříve nepřátelé" a můžu říct, že UK-59 z toho nikdy nevyšel nejhůř..., ale taky bohužel nikdy ne nejlíp.

Sorry, je to dost dlouhý, já vím.
Naposledy upravil(a) palič dne 12/5/2009, 20:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Já sem chtěl navrhnout, aby to hodili třeba na Leteckou poštu ( bo na něco podobného...) a pak tady dočasně přihodit link na stažení ( dokud to bude fungovat a třeba ne přímý ).
Ale tým "Uk vz. 59 + alibaba " mě překvapil rychlostí, takže jsem už nic nenavrhoval...
Tak třeba pro příště...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

palič:
Díky moc, skvělý příspěvek...
Použití tohohle kulometu pěšky za pohybu jsem si "vyzkoušel" nejednou, v létě i v zimě, ve vysoké trávě i ve sněhu a tady musím znovu říct, na to nevzpomínám rád - na tohle je už opravdu příliš těžký...
K tomu můžu dodat, jako kterýkoli jiný kulomet v plné ráži. Pokud je to zbraň na náboje o středním výkonu ( do "útočných pušek" ), vždy půjde jen o lehký kulomet i když bude mít pásové podávání...
Sorry, je to dost dlouhý, já vím.
Rozhodně není za co se omlouvat, pokud máš něco zajímavého, většina lidí tady si ráda počte.
Jen tak dál :up:
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

kopapaka píše:Já sem chtěl navrhnout, aby to hodili třeba na Leteckou poštu ( bo na něco podobného...) a pak tady dočasně přihodit link na stažení ( dokud to bude fungovat a třeba ne přímý ).
Ale tým "Uk vz. 59 + alibaba " mě překvapil rychlostí, takže jsem už nic nenavrhoval...
Tak třeba pro příště...
No stačí si přečíst tento odkaz a je nám jasné, že 99% domácích uživatelů má PC na to, aby se na něj dobře prášilo... http://technet.idnes.cz/odpovedi.asp?t=CPUPRCHALO
Add linky - do fóra na Palbě NE
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“