7,62mm univerzální kulomet vz. 59

Odpovědět
palič
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 18/2/2006, 10:14

Příspěvek od palič »

Jinak ještě jedna vzpomínka ohledně mazání kulometu - před střelbou jsme se snažili vytřít ho vždy do sucha na základě toho, že jsme na jedněch z prvních střeleb viděli UK-59 doslova "zahořet" dlouhým plamenem. Při použití cvičného zařízení to bylo skoro pravidlem, někde se tam ten konkor vždycky "naschovával" a s šupinkami "cvičného" střelného prachu to pak byl švunk. :)
Uk vz. 59
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 12/9/2007, 19:08
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uk vz. 59 »

To palic : Tezky ? :D vzdit je to 2. ( po H und K 21 - 7,3 kg ) nejlehci KULOMET ( dlouha palna zbran s vymenitelnou hlavni , zasobovanim z pasu , a puskovou razi - tj. 7,62 x 54 R nebo 7,62 x 51 NATO ) pro porovnani : L7A2 ( Britsky FN MAG mark II ) - 10,9 kg , M60 - 10,5 kg , PK 9 kg , BrEn - 9,5 kg , UK AA52 ( francie ) - 10 kg , MG 3 ( modernizovany MG 42 dosud pozivany v Bundesveru ) - 11,1 kg , SIG 710 - 11 kg . Ale fakt na strelbu za behu je to furt moc ...

A horici olej na UK to musi byt mazec :D
Memento mori
Pamatuj na smrt,
každého potká,
jen šťastí vědí kdy, nebo kde.
Jsem šťastný
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Prosím vás, řešte tu už jen ten 7,62mm univerzální kulomet vz. 59. Udělali ste tu pěkný bordel a já teď nevím, co s tým. To je tak polovička na vymazání.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
palič
svobodník
svobodník
Příspěvky: 21
Registrován: 18/2/2006, 10:14

Příspěvek od palič »

Uk vz. 59 píše:To palic : Tezky ? ... Ale fakt na strelbu za behu je to furt moc ...

A horici olej na UK to musi byt mazec :D
To není střelba za běhu - ten "čtyřkrok" za běhu neuděláš: představ si, že běh je jen "finále" zteče už hodně nablízko - začíná to tak, že po sesednutí (z vozidel) a rozvinutí se do rojnice tito vojáci postupují chůzí "dlouhým" krokem (nejsou - li donuceni provádět přískoky) a když VD velí "kulomet cíl" a vydává úkol "cíl zničit" nebo "umlčet", tak jeho střelec vyběhne před rojnici a vede palbu (třeba vkleče nebo vleže), dokud jej rojnice "nedojde"...
Pokud má kulometník střílet za pohybu, tak zbraň drží (v podstatě šikmo skloněnou dolů před sebe) levou rukou za "kliku", pravou za pažbičku a s dokrokem (1.) levé nohy ji "vyheveruje" do směru cíle, udělá krok (2.) pravou nohou a přitom pozoruje cíl, při dalším dokročení (3.) levou nohou domíří a odpálí krátkou dávku a s (4.) krokem pravou nohou zbraň spustí opět šikmo dolů - aby si taky trochu ulevil...
Prostě "standardní střelecká čtverylka", totéž se samopalem...
kanec
Příspěvky: 6
Registrován: 3/9/2009, 00:46

Příspěvek od kanec »

Ahoj nemá někdo technickou dokumentaci k Uk 59. Na internetu to nemužu najít (stačil by plán pro rozborku) docela by se mi to hodilo díky.
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Copak? Snažíš se rozchodit znehodnocenej kulomet? :D
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak to doufám, že né...
Takové věci sem rozhodně nepatří a doufám, že to " kanec " vysvětlí.
Doufám, že takovou hloupost nedělá.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
kanec
Příspěvky: 6
Registrován: 3/9/2009, 00:46

Příspěvek od kanec »

Ne ne v žádném případě by mě nenapadlo dělat takovou s prominutím ptákovinu. Chtěl bych si udělat uk 59 jako pinballový značkovač pro military paintball. Jako někteří dělají vz.58
http://military-paintball.cz/index.php? ... ni&wid=614
http://military-paintball.cz/index.php? ... ni&wid=302
(tyto značkovače jsou však jen upravené o přidělanou pažbu a předpažbí a zásobník)
Já bych chtěl kompletně předělat zalitý uk59 na paintball včetně realistického nabíjení pohybem rukojetě v před.Nechci riskovat nakup zalité zbraně cca 5000 dokud nebudu mít přesné nákresy s rozměry celé painballky, abych pak nezjistil že se mi tam nevejde Ventura. Bohatě mi stačí dokumentace rukojeti a samotné "kastle". nepotřebuju žadné dokumentace vnitřních mechanizmů.
Naposledy upravil(a) kanec dne 4/9/2009, 17:13, celkem upraveno 1 x.
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

Tak pozor na to. I tato změna znamená nedovolenou úpravu zbraně a je nelegální. Je nutné udělat rekategorizaci zbraně. Znám osobně člověka co UK59 předělal na airsoftovou zbraň a teď má problémy s policií. Chtěli mu dokonce přišít nedovolené ozbrojování..
kanec
Příspěvky: 6
Registrován: 3/9/2009, 00:46

Příspěvek od kanec »

aha tak to jsem nevěděl tak dík za upozornění. Tak to asi tenhle napad vymažu z palice.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Výjimečně musím s Hecklerem souhlasit. Skus si sehnat jen pažbu a ten zbytek doděláš, možná ještě dvounožku a schránku na pás. To nejsou hlavní části zbraně, takže by nebyl problém. Pokud nechceš maketu, tak ten zbytek je tvarově relativně jednoduchý. Ale na paintbal mi to přijde jako zbytečně velká zbraň...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Tak jak pise kopapaka, si muzes udelat pouzdro, hlaven a kryt napriklad z plechu a do tohoto "kastlu" strcit nejakou starou paintbolovou zbran.
Nekdo dela tako paintbolove "kulomety" M2 Browning.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
kanec
Příspěvky: 6
Registrován: 3/9/2009, 00:46

Příspěvek od kanec »

Jo pokud je to se zakonem takhle jak se tu píše samozřejmě zvolim alternativu v podobě plechu nebo dřeva. Jen jsem si chtěl udělat co možná nejrealističtější uk co šlo včetně "natahovaní" nebo nabojového pásu což z plechu nebo ze dřeva pujde dost optížně. Přesto jiná varianta evidentňe není takže hold dřevo nebo plech.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak natahování bude pořád jednodušší na maketě, než kdybys tu paintbalku chtěl nacpat do origo kulometu. Pás? Žádný problém, poptej se, pás není problém sehnat a pár školních nábojů...
Ale jen se divím, že si rovnou neuděláš maxima, ten má navíc kolečka a štít :D
Když už se ti s tím chce tahat, pochopím to u airsoftu, tam de spíš o realističnost, ale paintbal?

Myslím, že jestli se do UKčka pustíš a trochu si stím pohraješ, mohlo by to vypadat líp než rozkuchaný a poslepovaný originál...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
kanec
Příspěvky: 6
Registrován: 3/9/2009, 00:46

Příspěvek od kanec »

V tom je problém on je totiž "hardcore" military paintball trochu něco jinýho než klasický paintball co lidi znájí. Já to popisuju jako airsoft s paintballkou. mrkni na military-paintball.cz jsou tam rozepsaná pravidla, nebo příští týden vychazí Filmag pravě věnovaný tomuto tematu. Jinak u pásu jsem nemyslel jako na vzhled ale opravdu funkční udělám několik desítek kratkých trubiček D20 x d17 x 50 připajim knim zahnutým plíškem které je spojí k sobě."Rotačka" (Na hřídely přidělaná současka která krokovým otačením posouvá "naboje" do mechanizmu) ve zbrani bude obstarávat posun "nabojů".
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Jako až takhle?
Tak to si fakt dobrý nadšenec...
Ale bacha, paintbalka je taky zbraň a do konstrukce by se zasahovat nemělo.
Ale to už je spíš rýpání, když vidím některé samodomo airsoftky... Nebo některé Čínské :sad:

Ale stejně, přijde mi to zbytečně složité, spíš bych to viděl na něco se zásobníkem nahoře ( násypka ), ale jestli chceš jen UKáčko...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Strašné.
Nechte toho.!!!
Vůbec nevíte o jak skvělé zbrani - při dobré udržbě - mluvíte...
Jděte mluvit o kapesnících, nebo květinách a nebo se dejte na šití - o válce se ani nepokoušejte - jděte spokojeně hrát hry a vrať se k mamce...
Jsou i weby o ...
Komu to nezachránilo krk - kdo se neumí s tím pohybovat.....
Ten kulomet je perfektní zbraň - ověřte si to....
ObrázekObrázekObrázek
kanec
Příspěvky: 6
Registrován: 3/9/2009, 00:46

Příspěvek od kanec »

Promiň
1. to že tu někdo vyjadří nazor,dotaz, své znalosti. Nemusíš ho tady za to sepsout, že nic neví. Pokud máš takový pocit. Mužeš mu jeho obzory rozšířit jinak než uražkami.

2. Já si taky myslim že uk59 je dobrá zbraň, ale co já vym od svého kamarada co je na Unobu když byl ve vícviku ve vyškově při přípravě střeby mu spadla ze zbraně hlaveň :eek: :roll: standartně jim padají nožičky a kolíku chybý segrovka navíc je kolík volný tak, že ho musejí zajišťovat místo segrovky drátkem. no já mít takovou zbraň tak jí zahodím .
Netvrdím že je uk 59 nespolehlyvý či tak něco. O zbraních vým daleko míň než ostatní zde na foru ale z pozice technika mi je jasné, že všechny tyhle vady jsou zpusobené opotřebením. Tzv. z pevného uložení neustalým pohybem dochazí k opotřebovaní (např. rozborkou) časem se vytvoří vůle. To zpusobí hladší pohyb po "náboji" tj. naboj (ta součást v díře). Jsou tu náhle problemy jako místo rozložení nožiček dojde k vypadnutí nožiček ze zbraně. Količky se volně pohybují a muže dojít k vypadnutí. atd. Samozřejmě pokud mi zbraň naleží dávám si na ní pozor dokažu časem vychytat v ruce kdy dojde k rozložení nožiček a kdy už je pohyb prudký a dojde k vypadnutí od zbraně. V případě velkého opotřebení si jsem schopen nahradit novýmy atd. tým se zbraň stává spolehlivá a výborná pro uživatele. V takové kombinaci se zbraň stává výborný pomocník. (takto lze mluvit o jakém koliv nastroji nejen o zbrani) a samozřejmě by jí uživatel nevyměnil za nic na světě. Je pak v celku jedno jestli má uživatel v ruce uk59,PKM,M60,sa.58,M4A3,AKM,FN fal,nebo MP5 každá bude ta nejlepší na světě pokud se o ní uživatel stará a je sní tzv.srostlý . Pokud ale armáda má uk59 ve stavu jako ty ve vyškově tak mám AČR kurva problem a takovu zbraň bych opravdu nechtěl resp. nechtěl bych držet zbraň v takovém stavu ve chvýly boje. Pokud by mi někdo dal uk.59 ihned bych mu vyměnil "hlavní" kolíček nožičky a přesvěčil bych se o stavu bajonetového uchycení hlavně. Pak bych jí měl v ruce raději než nějaký americký plasty. Do tý doby pán bůh pomahej.

uk.59 je z konstrukčního hlediska (alespoň co o ní vym já) revoluční zbraň konstruktéři odvedly vyníkající práci a patří jim za to obdiv. Jenže nejmlatším verzím bude něco kolem 20 let ( odhadem od revoluce nevím kdy vyjel z výroby poslední kus). Což přinaší dříve nepodchycené problemy. Se kterýmy nikdo nemohl počítat.

Opakuju zbraním nějak zvlášť nerozumim (tak na urovni normalního "airsofťáka" hrajícího MPB (military paintball) :lol: ). Takže pokud semnou někdo nesohlasí nemusí mě kuli tomu kamenovat pouze vyjadřuju svůj strojařskej nazor (prostě na to koukám jak na stroj).

Ps. omluvte moje časté chyby jsem dyslektik dysgrafik dysortografik (sakra toho je co :wink: )
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6828
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Kamenovat ne.
Do konce 80. let to byla při dobré údržbě - skvělá, přesná zbraň, při dobré údržbě nikdy nikoho ( ani mě a co vím i ostatní mé kolegy, včetně všech posuzování a bojových zkušeností z Vietnamu ze 70. let - viděl jsem grafy, které nemám nyní k disposici - ve spolehlivosti byl druhý nejlepší - první byl americký 0,50 palce) nenechala ve štychu a bolí mě srdce, když se zde lidé vyjadřují s despektem - bez udání důvodu a bez toho, že by s UK 59 - hlavně dlouhodobě - tedy alespoň jako já 15 let nestříleli.
Každá zbraň se muže přežít a může přijít nová a modernější - dejme však hold technickému umu desetiletí a tato zbraň to určitě i ve stresových, ale především i válečných dobách splnila...
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Na kamenování tu obvykle máme Hecklera :D
Já říkám pořád, koukněte se na rok výroby, nejmladším UKáčkům je přes třicet let, představte si jak by po takové době vypadalo třeba auto. Nepočítám veterány protože o ty se starají nadšenci.
Docela to chápu, že někteří s tím kulometem nechcou pracovat, hlavně pokud si nemůžou vybrat a dostanou nějaký hodně rozhrkaný...
Ale co mě dokáže opravdu naštvat, když někdo okamžitě tvrdí, že je to nejhorší kulomet na světě a podobně.
Osobně by mě zajímalo, kdo za tento stav může protože zbraně v takovém stavu mají jít na opravu, vyřazení nebo sloužit jako výcvikové pomůcky.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“