Atentát na Reinharda Heydricha (Operace Antropoid)
Napsal: 1/5/2006, 21:35
Bestie v Čechách
Zuřila válka, československý národ úpěl pod útlakem Třetí říše. 27. září 1941 oznámila Česká tisková kancelář, že říšský protektor, svobodný pán Konstantin von Neurath považoval za nutné navrhnout Hitlerovi, aby mu udělil delší zdravotní dovolenou. Vůdce nemohl za těchto okolností nevyhovět žádosti říšského protektora a pověřil SS obergruppenfúhrera Reinharda Heydricha po dobu nemoci říšského protektora von Neuratha výkonem funkce říšského protektora v Čechách a na Moravě.
Začátek hrůzovlády
Na Hradě zavlály standarty SS, Heydrich se ujal řízení protektorátu a hned zde vyhlásil, na den „patrona české země“sv. Václava, stanné právo. Podepsal mnoho rozsudků smrti, u popravčí zdi stáli generálové, důstojníci,redaktoři, krejčí, zedníci….Čeští lidé. Zde nalézáme jednu z odpovědí na otázku, proč Heydrich do protektorátu přijel. Hitler tu potřeboval rázného a bezohledného nacistu. Heydrich jako šéf říšského bezpečnostního úřadu se již dříve osvědčil v různých okupovaných územích jako bezohledný vrah, jdoucí nemilosrdně za svěřeným úkolem.
Několik dní po svém zvolení svolal do Černínského paláce nacistické pohlaváry a v důvěrném projevu jim sdělil svůj záměr: „Východní prostory, jež jsou zčásti osídleny Slovany, zasahující hluboko do Ruska až k Uralu, musí být naší surovinovou základnou, jejich obyvatelé se stanou našimi otroky. Tento prostor se musí stát německým a Čech tady nemá co pohledávat. Jedinci dobré rasy budou poněmčeni, zbytek bude postaven ke zdi. Takovou perspektivu měl mít český národ. Už 11.října 1941 oznámil Heydrich do Berlína, že se „ujal práce“.
Ve své zprávě ze 16. listopadu 1941 informuje Reinhard Heydrich Martina Bormanna o nezbytnosti reformy Protektorátu a postupné likvidace české autonomie. Již v prosinci 1941 se protektorátní vláda stala pouhým výkonným nástrojem v rukou říšského protektora. Heydrich prohlásil: "... český kabinet, který by rokoval, zda splní mé instrukce nebo ne, nestrpím. Českým ministrům přísluší pouze rokovat o tom, jak je provéstHeydrich se také rozhodl zbavit český lid národního povědomí. Do Protektorátu proudily německé knihy a filmy. Státní zaměstnanci se museli učit německy. Na základních a středních školách byla zavedena povinná výuka němčiny.
Příprava na atentát
Nekomunistické odbojové organizace byly Heydrichovým terorem z valné části rozbity, jen některé rozvíjely i dále svou činnost. Mezi jinými především skupina Morávkova. Měla vysílačku a spolupracovala s mužem, který používal krycích jmen Franta, René, dr. Holm či Eva. Byl jím významný nacistický důstojník Paul Thúmmel., pracující ve službách české špionáže z Londýna. Poskytoval ji cenné zprávy. Mezitím se po dlouhém jednání ustavil jednak Národně revoluční výbor Československa(NRVČ), jednak byla vyhlášena společná odbojová platforma, podepsaná ÚV KSČ Ústředním vedením čs. národního odboje v zemi.
V srpnu 1941 žádal Morávek a jeho skupina naše londýnské vedení, aby poslalo do Čech parašutisty, kteří by pomáhali domácímu odboji a případně by provedli i některé diverzní činy. V Londýně už před několika měsíci počítali s tím, že do protektorátu shodí parašutisty, kteří by tu vykonávali speciální úkoly. Bylo sestaveno několik seznamů adeptů na vyslání do protektorátu
Výcvik probíhal ve Skotsku, byl tvrdý a vyčerpávající. Byly cvičeny seskoky, střelba, sebeobrana atd. Na podzim 1941 bylo v Londýně rozhodnuto, že bude na Reinharda Heydricha spáchán atentát. Měl být proveden 28.10.1941. Tedy o půl roku dříve, než k atentátu skutečně došlo. Atentát měli provést dva muži-rotmistr Gabčík a rotný Svoboda. Ten se však při výcviku později zranil a tato nečekaná dohoda nedovolila provést původní záměr. Později Gabčík trénuje znovu , nyní spolu s novým parašutistou Kubišem.
Skupina Antropoid přistála poblíž Nehvizd u Prahy a s pomocí místních lidí se jim brzy podařilo dostat se do hlavního města. Zde vyhledávají předem určené lidi, u kterých existuje jistota, že jsou vlastenci a jsou ochotni pomoci. Kubiš s Gabčíkem jsou nuceni neustále měnit místo pobytu, ale stále se setkávají s lidmi ochotnými jim pomoci i za cenu ohrožení vlastního života. Připravují se na provedení atentátu, datum je stanoveno na 27.5.1942. Kubiš s Gabčíkem spoléhají na pomoc dalších parašutistů, shozených do protektorátu během jara 1942.
Bez podrobné znalosti Heydrichova denního programu nebylo možno stanovit místo a čas provedení atentátu. Výsadkáři denně pozorovali na různých místech cestu mezi Heydrichovým sídlem v Panenských Břežanech a Pražským hradem. Uvnitř Pražského hradu nebyla příliš přísná bezpečnostní opatření. Nacisté zaměstnávali český personál a nevěnovali mu příliš velkou pozornost. Gabčík a Kubiš kontakty s českým personálem získali potřebné informace o denním programu zastupujícího říšského protektora.
Brzy pochopili, že Heydricha nelze zavraždit ani na Pražském hradě ani v jeho sídle v Panenských Břežanech. Ukázalo se, že Heydrich je nejvíce zranitelný při svých cestách, neboť na rozdíl od Konstantina von Neuratha cestoval bez ozbrojeného doprovodu. Výsadkáři postupně zvažovali řadu možností. Nakonec se rozhodli ukrýt v lesíku jižně od Panenských Břežan. Problémem celého plánu byl rovný a dlouhý úsek silnice, na němž bylo nutné nějak Heydrichův mercedes zastavil nebo zpomalit. Získali ocelový drát, který chtěli natáhnout přes silnici. Ještě vážnějším problémem byl následný útěk. Okolí Panenských Břežan neposkytovalo vhodný úkryt. Plán byl zamítnut.
Náhradním místem pro atentát se tak stala křižovatka v Kobylisech s ostrou zatáčkou ve svahu, která vedla směrem dolů k mostu v Tróji. Podle předpokladu zde vůz bude muset zpomalit, což umožní střelbu na cíl. Další výhodou této lokace byl fakt, že se nacházel daleko od veškerých policejních posádek, od kasáren, či stanic Gestapa.
26. května 1942 Reinhard Heydrich zahájil v Praze hudební festival sestavený z komorní tvorby jeho otce. O den později měl Heydrich odletět do Berlína na schůzku s Vůdcem. V následujících týdnech měl Heydrich odjet do Francie a Belgie kvůli rozšíření "konečného řešení židovské otázky" na západní Evropu.
K setkání Heydricha s Vůdcem ale už nikdy nedošlo.
DEN D
Toho rána vyšli Kubiš s Gabčíkem poměrně brzy. Z Dejvic jeli tramvají až na Žižkov, odtud dále na kolech.Každý veze jednu brašnu, v jedné jsou bomby, v druhé skládací automat Sten. Jednu stanici před zatáčkou v Kobylisech seskakují z kol. Čeká tu Josef Valčík(Silver A).Josef Opálka je připraven nahoře u zatáčky. Před devátou znovu nasedají na kola a dojíždějí do zatáčky. Je tu křižovatka, cesta, která vede do Panenských Břežan z mírného kopce, se štěpí:vpravo míří silnice dolů k Vltavě, kudy jezdí Heydrich, vlevo vede do Libně. Heydrich přijede shora a tady na té křižovatce zabočí vpravo. Zatáčka je ostrá. Šofér, který se blíží k zatáčce, do ní nevidí, protože kolem plotu roste křoví. Tady se Konečně Gabčík s Kubišem zastavují. Jeden z nich se opře o sloupek, druhý si nedbale stoupne na okraj zatáčky tak, aby viděl na auta, která sem přijíždějí. A mlčí. Jsou od sebe pár kroků. Gabčík si přehodí baloňák přes ruku, pod kterým skrývá automat, jehož části měl do té doby v aktovce. Kubiš drží aktovku, v ní jsou bomby. Čekají na příjezd Heydrichova vozu. Jen mají obavy, aby vůz neměl doprovod. Snad budou mít štěstí. Valčík má dát ostatním znamení pomocí odrazu slunce v zrcátku. Deset hodin dvacet minut. Kubiš se dívá směrem k Valčíkovi a najednou… Ano, Valčík se odlepil od zdi a v ruce mu zablýsklo zrcátko. Kubiš se obrací na Gabčíka a Opálku a vyhrkne:“Jede“. Gabčík se usměje, trochu křečovitě pohlédne na plášť, všechno je v pořádku. Kubiš napíná zrak a pak si uvědomuje, že vůz nemá doprovod, jede sám.Konečně jede. Od mostu z druhé strany hrkotá tramvaj. Je to smůla, stanice je hned naproti, takže tu bude spousta lidí. Teď už nelze uvažovat. Opálka přebíhá na opačnou stranu silnice, Kubiš je opřen o sloup, je deset hodin třicet minut, blíží se velký mercedes a v něm vedle šoféra Heydrich. Heydrich s nehybným obličejem a rybíma očima. V tu chvíli skočil do dráhy Gabčík.
Odhodil svůj kabát a následně se pokusil střílet na vůz, jeho samopal Sten však selhal. Heydrich nařídil řidiči vozu, aby zastavil a začal po atentátníkovi střílet ze své pistole. Tato chyba ho nejspíše stála život. Automobil zastavil přímo před Kubišem,který na auto hodil granát .Neodhadl ale přesně vzdálenost a tak minul cíl. Granát ale explodoval poblíž automobilu u jeho zadní pneumatiky. Střepiny z výbuchu zasáhli Kubiše do obličeje. Oba dva Němci vyskočili z poničeného vozu s pistolí v ruce. Řidič Klein se vydal za krví oslepených Kubišem, po kterém začal střílet. Kubiš se po chvíli vzpamatoval a střelbou do vzduchu si proklestil cestu vyděšeným davem přihlížejících. Nasedl na kolo a ujel na záchytné místo.
Mezitím se vydal Heydrich pronásledovat Gabčíka, strhla se krátká přestřelka s pistolemi, po chvilce se však Heydrich hroutí na zem a potácí se směrem zpět k autu, kde padá na jeho kapotu. Klein přestává pronásledovat Kubiše a vrací se ke zraněnému nadřízenému a pronásleduje chvíli Gabčíka. Heydrich mezitím bojuje s rozsáhlým vnitřním zraněním, jelikož má díky následkům exploze zlomené žebro, části zlomeniny se mu dostávají do sleziny.
Gabčík utekl do kopce, kde se chtěl schovat v jednom obchodě, bohužel pro něho majitel řeznictví byl stoupencem nacistů a tak vyběhl ven a přivolal Kleina. Gabčík nemajíce jiný únik, vyrazil proti Kleinovi, kterého postřelil do nohy. Než se mohl řezník vydat Gabčíka dále pronásledovat, ten mezitím zmizel v postraních uličkách.
Jedna žena z přihlížejících poznala ve zraněném říšského protektora a začala pro něho shánět odvoz do nemocnice. Po chvilce zmatků byla získána dodávka převážející leštidlo a Heydrich se dostává okolo 11 hodiny do nemocnici Na Bulovce. Zraněného Heydricha přijal lékař Vladimír Šnajdr, který se ujal prvního ošetření. Německý profesor Dick později provedl podrobné vyšetření. Výsledek roentgenových snímků ukázali rozsah těžkého zranění. Heydrich měl po atentátu zlomené žebro, protrženou bránici a poškozenou slezinu. Heydrich požadoval příjez specialisty z Berlína, ale po přesvědčování souhlasil s operací na místě po příjezdu specialisty Hollbauma. Zpráva o atentátu se začala postupně šířit. Okolo 12. hodiny jí obdrželo gestapo následoval Karel Hermman Frank, Hitler.
Heydrich upadl 3. čevna do komatu a 4. června v 4:30 zemřel na otravu krve v nemocnici Bulovka.
Důsledky
V prvních dnech po atentátu bylo Němci vzato mnoho nevinných lidí jako rukojmí. Na parašutisty byla vypsána odměna milión říšských marek. 27. května vstoupil v platnost zákaz nočního vycházení. První české rodiny byly popraveny 31. května a do 4 dnů bylo popraveno již 157 lidí.
Tento čin měl pro český národ nedozírné následky. Nacistický teror ještě zesílil a trpělo tak mnoho nevinných lidí. V reakci na atentát nacisté zavraždili přes patnáct tisíc Čechů, mj. vypálili obce Lidice a Ležáky. Zároveň atentát vzbudil ve světě takový ohlas, že na jeho základě byla Brity odvolána Mnichovská dohoda a byla přislíbena poválečná obnova Československa v jeho „předmnichovských“ hranicích.
Okupanti svůj teror částečně zmírnili po dopadení atentátníků dne 18. června 1942 v kryptě chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Při této akci zahynuli jak oba atentátníci, tak pět dalších výsadkářů.
Co dodat ? Snad jen to, že výsadkáře zradil jejich vlastní druh. Karel Čurda alias Karl Jerhot. Po válce byl odsouzen a popraven, doufám že se dostal do pekla

Jozef Gabčík a Jan Kubiš

Heydrichův Mercedes

No comment
(článek je na pár výjimek citací zdroje http://www.tajemstvi.mysteria.cz/heydrich.htm )*T*
Zuřila válka, československý národ úpěl pod útlakem Třetí říše. 27. září 1941 oznámila Česká tisková kancelář, že říšský protektor, svobodný pán Konstantin von Neurath považoval za nutné navrhnout Hitlerovi, aby mu udělil delší zdravotní dovolenou. Vůdce nemohl za těchto okolností nevyhovět žádosti říšského protektora a pověřil SS obergruppenfúhrera Reinharda Heydricha po dobu nemoci říšského protektora von Neuratha výkonem funkce říšského protektora v Čechách a na Moravě.
Začátek hrůzovlády
Na Hradě zavlály standarty SS, Heydrich se ujal řízení protektorátu a hned zde vyhlásil, na den „patrona české země“sv. Václava, stanné právo. Podepsal mnoho rozsudků smrti, u popravčí zdi stáli generálové, důstojníci,redaktoři, krejčí, zedníci….Čeští lidé. Zde nalézáme jednu z odpovědí na otázku, proč Heydrich do protektorátu přijel. Hitler tu potřeboval rázného a bezohledného nacistu. Heydrich jako šéf říšského bezpečnostního úřadu se již dříve osvědčil v různých okupovaných územích jako bezohledný vrah, jdoucí nemilosrdně za svěřeným úkolem.
Několik dní po svém zvolení svolal do Černínského paláce nacistické pohlaváry a v důvěrném projevu jim sdělil svůj záměr: „Východní prostory, jež jsou zčásti osídleny Slovany, zasahující hluboko do Ruska až k Uralu, musí být naší surovinovou základnou, jejich obyvatelé se stanou našimi otroky. Tento prostor se musí stát německým a Čech tady nemá co pohledávat. Jedinci dobré rasy budou poněmčeni, zbytek bude postaven ke zdi. Takovou perspektivu měl mít český národ. Už 11.října 1941 oznámil Heydrich do Berlína, že se „ujal práce“.
Ve své zprávě ze 16. listopadu 1941 informuje Reinhard Heydrich Martina Bormanna o nezbytnosti reformy Protektorátu a postupné likvidace české autonomie. Již v prosinci 1941 se protektorátní vláda stala pouhým výkonným nástrojem v rukou říšského protektora. Heydrich prohlásil: "... český kabinet, který by rokoval, zda splní mé instrukce nebo ne, nestrpím. Českým ministrům přísluší pouze rokovat o tom, jak je provéstHeydrich se také rozhodl zbavit český lid národního povědomí. Do Protektorátu proudily německé knihy a filmy. Státní zaměstnanci se museli učit německy. Na základních a středních školách byla zavedena povinná výuka němčiny.
Příprava na atentát
Nekomunistické odbojové organizace byly Heydrichovým terorem z valné části rozbity, jen některé rozvíjely i dále svou činnost. Mezi jinými především skupina Morávkova. Měla vysílačku a spolupracovala s mužem, který používal krycích jmen Franta, René, dr. Holm či Eva. Byl jím významný nacistický důstojník Paul Thúmmel., pracující ve službách české špionáže z Londýna. Poskytoval ji cenné zprávy. Mezitím se po dlouhém jednání ustavil jednak Národně revoluční výbor Československa(NRVČ), jednak byla vyhlášena společná odbojová platforma, podepsaná ÚV KSČ Ústředním vedením čs. národního odboje v zemi.
V srpnu 1941 žádal Morávek a jeho skupina naše londýnské vedení, aby poslalo do Čech parašutisty, kteří by pomáhali domácímu odboji a případně by provedli i některé diverzní činy. V Londýně už před několika měsíci počítali s tím, že do protektorátu shodí parašutisty, kteří by tu vykonávali speciální úkoly. Bylo sestaveno několik seznamů adeptů na vyslání do protektorátu
Výcvik probíhal ve Skotsku, byl tvrdý a vyčerpávající. Byly cvičeny seskoky, střelba, sebeobrana atd. Na podzim 1941 bylo v Londýně rozhodnuto, že bude na Reinharda Heydricha spáchán atentát. Měl být proveden 28.10.1941. Tedy o půl roku dříve, než k atentátu skutečně došlo. Atentát měli provést dva muži-rotmistr Gabčík a rotný Svoboda. Ten se však při výcviku později zranil a tato nečekaná dohoda nedovolila provést původní záměr. Později Gabčík trénuje znovu , nyní spolu s novým parašutistou Kubišem.
Skupina Antropoid přistála poblíž Nehvizd u Prahy a s pomocí místních lidí se jim brzy podařilo dostat se do hlavního města. Zde vyhledávají předem určené lidi, u kterých existuje jistota, že jsou vlastenci a jsou ochotni pomoci. Kubiš s Gabčíkem jsou nuceni neustále měnit místo pobytu, ale stále se setkávají s lidmi ochotnými jim pomoci i za cenu ohrožení vlastního života. Připravují se na provedení atentátu, datum je stanoveno na 27.5.1942. Kubiš s Gabčíkem spoléhají na pomoc dalších parašutistů, shozených do protektorátu během jara 1942.
Bez podrobné znalosti Heydrichova denního programu nebylo možno stanovit místo a čas provedení atentátu. Výsadkáři denně pozorovali na různých místech cestu mezi Heydrichovým sídlem v Panenských Břežanech a Pražským hradem. Uvnitř Pražského hradu nebyla příliš přísná bezpečnostní opatření. Nacisté zaměstnávali český personál a nevěnovali mu příliš velkou pozornost. Gabčík a Kubiš kontakty s českým personálem získali potřebné informace o denním programu zastupujícího říšského protektora.
Brzy pochopili, že Heydricha nelze zavraždit ani na Pražském hradě ani v jeho sídle v Panenských Břežanech. Ukázalo se, že Heydrich je nejvíce zranitelný při svých cestách, neboť na rozdíl od Konstantina von Neuratha cestoval bez ozbrojeného doprovodu. Výsadkáři postupně zvažovali řadu možností. Nakonec se rozhodli ukrýt v lesíku jižně od Panenských Břežan. Problémem celého plánu byl rovný a dlouhý úsek silnice, na němž bylo nutné nějak Heydrichův mercedes zastavil nebo zpomalit. Získali ocelový drát, který chtěli natáhnout přes silnici. Ještě vážnějším problémem byl následný útěk. Okolí Panenských Břežan neposkytovalo vhodný úkryt. Plán byl zamítnut.
Náhradním místem pro atentát se tak stala křižovatka v Kobylisech s ostrou zatáčkou ve svahu, která vedla směrem dolů k mostu v Tróji. Podle předpokladu zde vůz bude muset zpomalit, což umožní střelbu na cíl. Další výhodou této lokace byl fakt, že se nacházel daleko od veškerých policejních posádek, od kasáren, či stanic Gestapa.
26. května 1942 Reinhard Heydrich zahájil v Praze hudební festival sestavený z komorní tvorby jeho otce. O den později měl Heydrich odletět do Berlína na schůzku s Vůdcem. V následujících týdnech měl Heydrich odjet do Francie a Belgie kvůli rozšíření "konečného řešení židovské otázky" na západní Evropu.
K setkání Heydricha s Vůdcem ale už nikdy nedošlo.
DEN D
Toho rána vyšli Kubiš s Gabčíkem poměrně brzy. Z Dejvic jeli tramvají až na Žižkov, odtud dále na kolech.Každý veze jednu brašnu, v jedné jsou bomby, v druhé skládací automat Sten. Jednu stanici před zatáčkou v Kobylisech seskakují z kol. Čeká tu Josef Valčík(Silver A).Josef Opálka je připraven nahoře u zatáčky. Před devátou znovu nasedají na kola a dojíždějí do zatáčky. Je tu křižovatka, cesta, která vede do Panenských Břežan z mírného kopce, se štěpí:vpravo míří silnice dolů k Vltavě, kudy jezdí Heydrich, vlevo vede do Libně. Heydrich přijede shora a tady na té křižovatce zabočí vpravo. Zatáčka je ostrá. Šofér, který se blíží k zatáčce, do ní nevidí, protože kolem plotu roste křoví. Tady se Konečně Gabčík s Kubišem zastavují. Jeden z nich se opře o sloupek, druhý si nedbale stoupne na okraj zatáčky tak, aby viděl na auta, která sem přijíždějí. A mlčí. Jsou od sebe pár kroků. Gabčík si přehodí baloňák přes ruku, pod kterým skrývá automat, jehož části měl do té doby v aktovce. Kubiš drží aktovku, v ní jsou bomby. Čekají na příjezd Heydrichova vozu. Jen mají obavy, aby vůz neměl doprovod. Snad budou mít štěstí. Valčík má dát ostatním znamení pomocí odrazu slunce v zrcátku. Deset hodin dvacet minut. Kubiš se dívá směrem k Valčíkovi a najednou… Ano, Valčík se odlepil od zdi a v ruce mu zablýsklo zrcátko. Kubiš se obrací na Gabčíka a Opálku a vyhrkne:“Jede“. Gabčík se usměje, trochu křečovitě pohlédne na plášť, všechno je v pořádku. Kubiš napíná zrak a pak si uvědomuje, že vůz nemá doprovod, jede sám.Konečně jede. Od mostu z druhé strany hrkotá tramvaj. Je to smůla, stanice je hned naproti, takže tu bude spousta lidí. Teď už nelze uvažovat. Opálka přebíhá na opačnou stranu silnice, Kubiš je opřen o sloup, je deset hodin třicet minut, blíží se velký mercedes a v něm vedle šoféra Heydrich. Heydrich s nehybným obličejem a rybíma očima. V tu chvíli skočil do dráhy Gabčík.
Odhodil svůj kabát a následně se pokusil střílet na vůz, jeho samopal Sten však selhal. Heydrich nařídil řidiči vozu, aby zastavil a začal po atentátníkovi střílet ze své pistole. Tato chyba ho nejspíše stála život. Automobil zastavil přímo před Kubišem,který na auto hodil granát .Neodhadl ale přesně vzdálenost a tak minul cíl. Granát ale explodoval poblíž automobilu u jeho zadní pneumatiky. Střepiny z výbuchu zasáhli Kubiše do obličeje. Oba dva Němci vyskočili z poničeného vozu s pistolí v ruce. Řidič Klein se vydal za krví oslepených Kubišem, po kterém začal střílet. Kubiš se po chvíli vzpamatoval a střelbou do vzduchu si proklestil cestu vyděšeným davem přihlížejících. Nasedl na kolo a ujel na záchytné místo.
Mezitím se vydal Heydrich pronásledovat Gabčíka, strhla se krátká přestřelka s pistolemi, po chvilce se však Heydrich hroutí na zem a potácí se směrem zpět k autu, kde padá na jeho kapotu. Klein přestává pronásledovat Kubiše a vrací se ke zraněnému nadřízenému a pronásleduje chvíli Gabčíka. Heydrich mezitím bojuje s rozsáhlým vnitřním zraněním, jelikož má díky následkům exploze zlomené žebro, části zlomeniny se mu dostávají do sleziny.
Gabčík utekl do kopce, kde se chtěl schovat v jednom obchodě, bohužel pro něho majitel řeznictví byl stoupencem nacistů a tak vyběhl ven a přivolal Kleina. Gabčík nemajíce jiný únik, vyrazil proti Kleinovi, kterého postřelil do nohy. Než se mohl řezník vydat Gabčíka dále pronásledovat, ten mezitím zmizel v postraních uličkách.
Jedna žena z přihlížejících poznala ve zraněném říšského protektora a začala pro něho shánět odvoz do nemocnice. Po chvilce zmatků byla získána dodávka převážející leštidlo a Heydrich se dostává okolo 11 hodiny do nemocnici Na Bulovce. Zraněného Heydricha přijal lékař Vladimír Šnajdr, který se ujal prvního ošetření. Německý profesor Dick později provedl podrobné vyšetření. Výsledek roentgenových snímků ukázali rozsah těžkého zranění. Heydrich měl po atentátu zlomené žebro, protrženou bránici a poškozenou slezinu. Heydrich požadoval příjez specialisty z Berlína, ale po přesvědčování souhlasil s operací na místě po příjezdu specialisty Hollbauma. Zpráva o atentátu se začala postupně šířit. Okolo 12. hodiny jí obdrželo gestapo následoval Karel Hermman Frank, Hitler.
Heydrich upadl 3. čevna do komatu a 4. června v 4:30 zemřel na otravu krve v nemocnici Bulovka.
Důsledky
V prvních dnech po atentátu bylo Němci vzato mnoho nevinných lidí jako rukojmí. Na parašutisty byla vypsána odměna milión říšských marek. 27. května vstoupil v platnost zákaz nočního vycházení. První české rodiny byly popraveny 31. května a do 4 dnů bylo popraveno již 157 lidí.
Tento čin měl pro český národ nedozírné následky. Nacistický teror ještě zesílil a trpělo tak mnoho nevinných lidí. V reakci na atentát nacisté zavraždili přes patnáct tisíc Čechů, mj. vypálili obce Lidice a Ležáky. Zároveň atentát vzbudil ve světě takový ohlas, že na jeho základě byla Brity odvolána Mnichovská dohoda a byla přislíbena poválečná obnova Československa v jeho „předmnichovských“ hranicích.
Okupanti svůj teror částečně zmírnili po dopadení atentátníků dne 18. června 1942 v kryptě chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Při této akci zahynuli jak oba atentátníci, tak pět dalších výsadkářů.
Co dodat ? Snad jen to, že výsadkáře zradil jejich vlastní druh. Karel Čurda alias Karl Jerhot. Po válce byl odsouzen a popraven, doufám že se dostal do pekla


Jozef Gabčík a Jan Kubiš

Heydrichův Mercedes

No comment
(článek je na pár výjimek citací zdroje http://www.tajemstvi.mysteria.cz/heydrich.htm )*T*