Tanky a děla budoucnosti

Tanková a obrněná technika

Moderátor: Rase

Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Tanky a děla budoucnosti

Příspěvek od Lord »

Jak bude vypadat nová generace tanků? Například Německo hodlá modifikovat Leopard 2, prototyp se 140 mm dělem je již na světě. Firma Rheinmetall si toto řešení představuje jako mezičlánek vybavený účinnějším konvenčním 140 mm kalibrem oproti dosavadní výzbroji se 120 mm dělem, a „tankem budoucnosti“, který bude vybaven ETC (Elektro-Thermal Chemical) dělem, jehož vývoj však bude ještě nějaký čas trvat.

Optimistické odhady hovoří o roce 2017. Ovšem k tomu je třeba připočíst čas na vývoj nového tanku. Nejdříve je třeba prakticky zkonstruovat použitelný ETC kanón, pak je možné uvažovat o dalších věcech, pokud se chceme vyhnout nákladnému vývoji a slepým cestám.

Další možností je výbava EM (Electro-Magnetic) dělem. Tento princip děla je teoreticky propracovaný, ovšem prakticky by tank musel za sebou táhnout elektrárnu, neboť je energeticky náročný, mluví se o spotřebě až 100 MJ.

Za současných poznatků je možné „teoreticky vyrobit“ výkonný a přitom malý zdroj pracují na principu jaderné fůze … ovšem ještě jsem neviděl malý tokamak … zatím je vše ve stádiu vývoje … a zařízení k testování zaberou velkou plochu.

Ovšem je možné „teoreticky“ využít různých fíglů a principů ke snížení energetické náročnosti, což je více realistické. Mluví se proto o elektro-chemické reakci, která povede ke snížení spotřeby energie až na 1 MJ. Ovšem technologie k sériové výrobě nejsou dosud prakticky k dispozici.

Dle mého soudu můžeme za deset let očekávat stále konvenční i když účinnější dělo s větším kalibrem, a až za třicet let ETC nebo EM dělo. Vývoj dle mého soudu nejde příliš urychlit, leda jen za předpokladu soustředění zdrojů, vědeckých kapacit a finančních prostředků. K tomuto odvážnému kroku neexistuje pochopitelně za současné relativně mírové situace velká podpora.

Odkazy:
www.powerlabs.org

Obrázek
Vize FMBT Tiger

Obrázek
Vize FMBT Panther
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Prezentace firem Rheinmetall a United Defense.
Přílohy
ETC_United_Defense.pdf
(4.57 MiB) Staženo 326 x
ETC_Rheinmetall.pdf
(1.64 MiB) Staženo 368 x
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Skvělé, jen si myslím, že dnešní čas je ve vývoji relativní. Technika a materiály jde po rocích a ne po desetiletích. Myslím si, že se můžeme tanku na této úrovni dočkat dříve než 2017.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Ano technika a technologie jdou dnes rychle, ono ani tyto prognózy nakonec nemusí dopadnout a cesta půjde jinudy, třeba směrem k laserovým dělům.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

jj - ale já vždy všem, a tak i tobě děkuji, že sledujete novinky. Já mám trochu mezeru a tak jsem na Palbě rád za každou novinku.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Problémem je dnešní stav vývoje nových technologií. Zatímco dříve to financoval stát (např. Apollo), dneska je to v rukou obřích koncernů. A nejdřív je potřeba prodat co se dá, technologie se schovají na jinou dobu. Je přece jednodušší zvyšovat cenu ropy než se ji pokusit nahradit.

Jak už jsem tu někde napsal, už vidím německé zelené jak v parlamentu hlasují pro vyzbrojení Bundeswehru malými reaktory :mrgreen:
Naposledy upravil(a) sa58 dne 20/5/2006, 19:22, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Jestli třeba obrana státu a být na úrovni, nepřekoná zelené. Oni vojáci se s tím moc nepářou ( chci být slušný). A to jsem vynechal komerční problém.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Četl jsem o vývoji tankových kanonů na kapalnou výmetnou nálož.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

wildesau: Tohle se už řešilo na počátku devadesátých let a vidíme, jak to zatím je. Tedy stále jen ve vývoji. Podobně jako u všech vyvýjených věcí je otázkou, jestli se to nakonec, po úspěšném dokončení výzkumu a vývoje, vůbec bude používat. Příkladů máme, třeba beznábojnicová munice u ručních zbraní, až je jednoznačně suprová, ale také se zatím neprosadila.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Něco o zbraních na KPH bych našel, třeba o tom něco přihodím.

U menších ráží jsem četl o teleskopických nábojích? Má někdo info o jejich používání?
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Czarnian
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 124
Registrován: 5/1/2008, 15:24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Czarnian »

Za současných poznatků je možné „teoreticky vyrobit“ výkonný a přitom malý zdroj pracují na principu jaderné fůze … ovšem ještě jsem neviděl malý tokamak … zatím je vše ve stádiu vývoje … a zařízení k testování zaberou velkou plochu.
No nevím. O jaderné fúzi se už 50 let tvrdí, že za 20 let by mohla být použitelná :???:
N_Eser
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 127
Registrován: 2/12/2005, 23:13
Bydliště: Praha

Příspěvek od N_Eser »

Nejdřív bude muset dojít ropa, aby se do výzkumu jaderné fůze začali investovat pořádné peníze...
Uživatelský avatar
Czarnian
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 124
Registrován: 5/1/2008, 15:24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Czarnian »

Nejdřív bude muset dojít ropa, aby se do výzkumu jaderné fůze začali investovat pořádné peníze...
To možná nebude trvat dlouho.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Hmm, co vy víte jaká esa jsou v rukávu. Tokamaky normálně pracují v mnoha zemích, včetně u nás.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Hmm, co vy víte jaká esa jsou v rukávu. Tokamaky normálně pracují v mnoha zemích, včetně u nás.
Je pravda, že pracují, ale zatím všechny typy jsou příliš malé a málo výkonné na to, aby dlouhodobě udržely plazma na to, aby mohly energii brát. Tedy všechny zatím vyrobené tokamaky elektřinu spotřebovávají. Teprve nový tokamak bude schopný výroby energie, pokud vím, tak by měl zatím být v projekční práci.
Za současných poznatků je možné „teoreticky vyrobit“ výkonný a přitom malý zdroj pracují na principu jaderné fůze … ovšem ještě jsem neviděl malý tokamak … zatím je vše ve stádiu vývoje … a zařízení k testování zaberou velkou plochu
On podle mě malý tokamak nikdy nebude. Neexistuje žádný materiál, který by vydržel žár plazmatu. Žádný se této teplotě ani nepřibližuje, proto se plazma uchovává v magnetickém poli. Ale nedovedu si představit tak malé elektromagnety. Jednou z cest je ostřelování vodíkových tablet laserem, na několik milisekund nebo snad až mikrosekund dochází při přeměně k pevného skupenství až na plasmu, zda se ale uvolní nějaká energie nevím. Asi jo, ale jak zabezpečit plynulé přisouvání tablet pod laser je za dnešních podmínek naprosto neřešitelné. Podle některých je to i slepá cesta.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Příspěvek od cernakus »

Pár přípomínek. Energie 100MJ odpovídá necelým 3 litrům benzínu, na to JR nepotřebujete. Postačí vám vysokokapacitní cívky nebo kondenzátory. Zejména u těch kondeznátorů ani není třeba supravodivosti.

Tokamaky ve skutečnosti nefungují, tedy ne bezpečně. Za 17 let bude možná fungovat ITER, ne minitokamaky v tanku.
Uživatelský avatar
Czarnian
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 124
Registrován: 5/1/2008, 15:24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Czarnian »

Možná by jednou z cest mohlo být tohle: http://www.osel.cz/index.php?clanek=1253
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Jak sis mohl dobře přečíst, tak je energie potřebná k rozběhu několikanásobně větší než energie vzniklá reakcí. Tím nechcu tvrdit, že to néni cesta vpřed. Kdo ví, co někdo objeví za pár let.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Tommy gun
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 21/11/2008, 15:28
Bydliště: Humpolec

Příspěvek od Tommy gun »

Podle mě je ta ráže 140mm (nebo 135mm v ruských tancích) krok zpět - účinnost bude samozřejmě daleko větší, ale co hmotnost, rozměry, zpětný ráz a počet střeliva. Správný krok je dle mne FCS, i když 6 EM kanonů ráže 25 a 35mm je snad až moc velký skok, ovšem nějaký kanon ne tak obrovité ráže jako 140mm s kapalnými pohonnými látkami by bylo dobré řešení.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Na tekuté střeliviny jsem narazil když jsem děla práci o možnostech vývoje tanků. Narazil jsi na nějaké novinky v tomto oboru nebo v oboru elektromanetických děl? Na ty jsem narazil také. O obou jem taky něco málo napsal tady na Palbu.

Jen jsem nikdy nepochopil jak by u nich vypadalo přebíjení. Sestava šesti elektromagnetických děl by byl podle mě velký luxus. Hlavně asi by to bylo energeticky náročné. Nebo spíše prostorově.

Jsou to zajímavé věci.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“