Mezikontinentální balistická ŘS UR-100 / SS-11
Napsal: 16/12/2006, 10:38
Mezikontinentální balistická řízená střela UR-100
Úvod

Rozvoj balistických raket, který dnes vyvrcholil raketami, které jsou schopné zasáhnout v podstatě jakékoli místo na planetě, tj mezikontinentálních balistických řízených střel (MBŘS) sahá do válečného Německa. Tam vznikl základ balistických raket pod vedením Dr. Wernher Freiherr von Brauna. Z jeho práce ztělesněné v podobě známé V-2 tvořili základ vývoje jak ve Spojených státech, tak v Sovětském svazu. Tam byla v podstatě kopie V-2, pod označením R-1 dokonce v malém množství zavedena do výzbroje. My ale dnes trochu skočíme do pozdější doby. Skočíme až do roku 1963, respektive do března toho roku. 30.3.1963 byl oficiálně zahájen vývoj lehké MBŘS UR-100. Dobře, ale co tomu předcházelo a jaké byly důvody vzniku? K tomu si musíme poněkud objasnit stav na obou stranách fronty, v té době poměrně dost ostré studené války.



Vedle sebe:
Dr. Wernher von Braun na fotografii z roku 1964
Sergej Pavlovič Koroljov (Королёв Сергей Павлович)
Michail Kuzmič Jangel (Михаил Кузмич Янгель)
V Sovětském svazu bylo tomuto typu zbraní věnováno dost pozornosti. Jsme v době Chruščovovy raketománie, v době, kdy panuje v Sovětském svazu panika z možnosti napadení ze strany Spojených států. V době kdy je Sovětský svaz obklopen základnami USA a Sovětský svaz je pod doletem jaderných nosičů USA. Opačným směrem to není ale tak žhavé. V roce 1957 byl ukončen vývoj první MBŘS na světě, Sovětské R-7 pocházející z kanceláře OKB-1 Sergeje Pavloviče Koroljova (Королёв Сергей Павлович). Dá se říct, že to je vrchol původní cesty započaté ukořistěním V-2 a titul „první“ raketě R-7 (Semjorce) náleží, ale má to velké ale. To ale je v tom, že sice byla první úspěšně odzkoušena, ale ne první zařazena do výzbroje. S její bojovou hodnotou, to bylo ještě horší. Nebyl zásadní problém její malá přesnost, ani poněkud nevhodný naváděcí systém….. Co bylo opravdu špatné byla závislost na gigantických odpalovacích zařízeních a velmi dlouhá doba přípravy na start. Ten se u modernizované verze R-7A zkrátil na dvě hodiny, od ustavení na OZ, ale i tak nebylo možno v podstatě odpálit v praxi víc jak jednu ŘS za den. K tankování muselo docházet z důvodu použitého paliva těsně před startem z cisternových vagonů u OZ. Postupně bylo vybudováno šest odpalovacích zařízení a to v letech 1957 – 1961. Dvě na budoucím kosmodromu Bajkonur (odkud startovaly testovací ŘS i jejich kosmické varianty od roku 1957 a startují dodnes) a čtyři v letech 1959-1961 na základně u města Pleseck.(také pozdější „severní“ kosmodrom) Od září 1960 byla ŘS přijata do výzbroje a sloužila oficiálně do roku 1969. Bylo ale jasné, že takhle to nejde. Souběžně probíhal vývoj u konkurence, v OKB-586 pod vedením Michaila Kuzmiče Jangela (Михаил Кузмич Янгель). Toto Ukrajinské OKB, později OKB Južnoe, ještě později GKB Južnoe nesoucí Jangelovo jméno byl druhý velký hráč na poli balistických raket v Sovětském svazu. Jeho R-16 i přes tragédii, která se stala při pokusu o první start na Bajkonuru kdy 24.října 1960 při chybě tankování paliva, respektive práci na natankované raketě zahynulo100(?) lidí a mezi nimi i velitel raketového vojska a dělostřelectva maršál Mitrofan Ivanovič Nedelin, byla přijata do výzbroje 20.10.1961 a ve své modernizované variantě R-16U, 15.6.1963 i ve variantě startu z podzemní šachty. Postupně bylo v bojové pohotovosti až 190 ks těchto ŘS a poslední byly vyřazeny v roce 1977. Dá se říci, že toto byla opravdu první bojově použitelná MBŘS Sovětského svazu. Koroljov sice ještě v roce 1964 dostal do výzbroje svoji R-9A. Ta sice díky odpalovací šachtě a zásobám paliva přímo v ní řešila řadu problému původní R-7, ale použití kerosinu a kapalného kyslíku jako pohonných látek znemožňovala dlouhodobou připravenost na start. V letech 1964-1977 jich bylo ve výzbroji poměrně málo a to 23 kusů a poměrně brzy jen 19 (od r. 1971).
Naproti tomu ve Spojených státech sice přišli s raketami poněkud později, ale také efektivněji. První mezikontinentální střelou USA ale nebyla balistická raketa. Byla jí letounová střela SM-62A Snark pocházející od firmy Northrop. Jejích životnost ale byla krátká a tento typ nese smutné prvenství v podobě nejkratší dobu sloužící mezikontinentální střely a to od 18.března 1960 do 25.června 1961. Naopak první MBŘS USA byla SM-65 Atlas od firmy Convair (později pohlcené General Dynamics) a ta byla přijata do výzbroje v prvních šesti kusech ve verzi Atlas D (SM-65D, PGM-16D) 31.října 1959, čili téměř rok před „semjorkou“. Postupně jich bylo 30ks. Od 11.listopadu 1961 je začala doplňovat verze CGM-16E AtlasE. Tato verze již startovala z zodolněného OZ a postupně jich bylo 27 ks. Od 9.září 1962 dosáhly bojové pohotovosti první HGM-65E AtlasE jejichž počet dosáhl 72 kusů a tato verze již umístněna vertikálně v sile jak je známe dnes, i když operace tankování kapalným kyslíkem nebyla bez rizika a raketa před startem byla vysunuta nad terén a startovala ze startovacího stolu na povrchu. Mezitím,18.dubna 1962 byla do bojové pohotovosti uvedena MBŘS SM-68 (HGM-25 Titan) firmy Martin a do roka jich bylo 54. tyto jmenované ŘS byly postupně v letech 1964-1966 postupně odstraněny a nahrazovány ŘS druhé generace Minuteman I firmy Boeing (od 23.července 1962) a těžká MBŘS Titan II (od listopadu 1963) obě ve velmi odolném sile, se schopností startovat přímo z něj s vysokým stupněm pohotovosti.
V tomto mezidobí se staly tři věci. Jednak běžel vývoj raket Minuteman. To byla zcela nová kvalita. Malá, lehká MBŘS na TPH, v podstatě okamžitou schopností startu. Jednak byl 28.března 1961 prezidentem J.F.Kenedym představen nový projekt vývoje jaderných strategických sil na Minutemanech postavený, což podle odborníků umožní dosáhnout statusu „Assured Desruction“ (garantované zničení, AD) protivníka a to i v případě toho, že zaútočí jako první. Tento termín je později známý jako MAD „Matual Assured Desruction“ (garantované vzájemné zničení) jako důsledek toho, že v Sojuzu také nespali. No a třetí věcí byla Karibská krize. V té době byla platná jaderná doktrína „Hromadné odvety“. Ta spočívala v tom, že jakmile bude území Spojených států jakkoli ohroženo, bude následovat hromadný úder všemi prostředky, které mají Spojené státy k dispozici. To zní sice dobře (ve smyslu odstrašení), ale mělo to dvě vady, které se projevily právě v době Karibské krize. Jednak to nedává prakticky žádný prostor pro politiku a vyjednávání. Prostě se přejde přes bod a je konec, navíc v podstatě to nutilo k použití jaderných zbraní jako první, protože je nebylo možné efektivně ochránit a mít je v trvalé pohotovosti. (jaderný monopol byl definitivně pryč a díky Chruščovovým bubákům, nebylo jasné, jak na tom Sověti sou, že v té době na tom nejsou, v USA nevěděli) To vše nebylo v zájmu politiků i zdravého rozumu. No a jednak, tato doktrína a politikům jasný její výsledek, v podstatě znemožňoval jejího použití, protože není jak určit, kdy jsou vlastně Spojené státy ohroženy. V jednom okamžiku nejsou a v druhém je pozdě. Vznikl tedy projekt nové jaderné doktríny která po jisté době dohadů a jednání dostala označení doktrína „Pružné reakce“ (Flexible Response), která platila dlouhá léta poté.
Úvod

Rozvoj balistických raket, který dnes vyvrcholil raketami, které jsou schopné zasáhnout v podstatě jakékoli místo na planetě, tj mezikontinentálních balistických řízených střel (MBŘS) sahá do válečného Německa. Tam vznikl základ balistických raket pod vedením Dr. Wernher Freiherr von Brauna. Z jeho práce ztělesněné v podobě známé V-2 tvořili základ vývoje jak ve Spojených státech, tak v Sovětském svazu. Tam byla v podstatě kopie V-2, pod označením R-1 dokonce v malém množství zavedena do výzbroje. My ale dnes trochu skočíme do pozdější doby. Skočíme až do roku 1963, respektive do března toho roku. 30.3.1963 byl oficiálně zahájen vývoj lehké MBŘS UR-100. Dobře, ale co tomu předcházelo a jaké byly důvody vzniku? K tomu si musíme poněkud objasnit stav na obou stranách fronty, v té době poměrně dost ostré studené války.



Vedle sebe:
Dr. Wernher von Braun na fotografii z roku 1964
Sergej Pavlovič Koroljov (Королёв Сергей Павлович)
Michail Kuzmič Jangel (Михаил Кузмич Янгель)
V Sovětském svazu bylo tomuto typu zbraní věnováno dost pozornosti. Jsme v době Chruščovovy raketománie, v době, kdy panuje v Sovětském svazu panika z možnosti napadení ze strany Spojených států. V době kdy je Sovětský svaz obklopen základnami USA a Sovětský svaz je pod doletem jaderných nosičů USA. Opačným směrem to není ale tak žhavé. V roce 1957 byl ukončen vývoj první MBŘS na světě, Sovětské R-7 pocházející z kanceláře OKB-1 Sergeje Pavloviče Koroljova (Королёв Сергей Павлович). Dá se říct, že to je vrchol původní cesty započaté ukořistěním V-2 a titul „první“ raketě R-7 (Semjorce) náleží, ale má to velké ale. To ale je v tom, že sice byla první úspěšně odzkoušena, ale ne první zařazena do výzbroje. S její bojovou hodnotou, to bylo ještě horší. Nebyl zásadní problém její malá přesnost, ani poněkud nevhodný naváděcí systém….. Co bylo opravdu špatné byla závislost na gigantických odpalovacích zařízeních a velmi dlouhá doba přípravy na start. Ten se u modernizované verze R-7A zkrátil na dvě hodiny, od ustavení na OZ, ale i tak nebylo možno v podstatě odpálit v praxi víc jak jednu ŘS za den. K tankování muselo docházet z důvodu použitého paliva těsně před startem z cisternových vagonů u OZ. Postupně bylo vybudováno šest odpalovacích zařízení a to v letech 1957 – 1961. Dvě na budoucím kosmodromu Bajkonur (odkud startovaly testovací ŘS i jejich kosmické varianty od roku 1957 a startují dodnes) a čtyři v letech 1959-1961 na základně u města Pleseck.(také pozdější „severní“ kosmodrom) Od září 1960 byla ŘS přijata do výzbroje a sloužila oficiálně do roku 1969. Bylo ale jasné, že takhle to nejde. Souběžně probíhal vývoj u konkurence, v OKB-586 pod vedením Michaila Kuzmiče Jangela (Михаил Кузмич Янгель). Toto Ukrajinské OKB, později OKB Južnoe, ještě později GKB Južnoe nesoucí Jangelovo jméno byl druhý velký hráč na poli balistických raket v Sovětském svazu. Jeho R-16 i přes tragédii, která se stala při pokusu o první start na Bajkonuru kdy 24.října 1960 při chybě tankování paliva, respektive práci na natankované raketě zahynulo100(?) lidí a mezi nimi i velitel raketového vojska a dělostřelectva maršál Mitrofan Ivanovič Nedelin, byla přijata do výzbroje 20.10.1961 a ve své modernizované variantě R-16U, 15.6.1963 i ve variantě startu z podzemní šachty. Postupně bylo v bojové pohotovosti až 190 ks těchto ŘS a poslední byly vyřazeny v roce 1977. Dá se říci, že toto byla opravdu první bojově použitelná MBŘS Sovětského svazu. Koroljov sice ještě v roce 1964 dostal do výzbroje svoji R-9A. Ta sice díky odpalovací šachtě a zásobám paliva přímo v ní řešila řadu problému původní R-7, ale použití kerosinu a kapalného kyslíku jako pohonných látek znemožňovala dlouhodobou připravenost na start. V letech 1964-1977 jich bylo ve výzbroji poměrně málo a to 23 kusů a poměrně brzy jen 19 (od r. 1971).
Naproti tomu ve Spojených státech sice přišli s raketami poněkud později, ale také efektivněji. První mezikontinentální střelou USA ale nebyla balistická raketa. Byla jí letounová střela SM-62A Snark pocházející od firmy Northrop. Jejích životnost ale byla krátká a tento typ nese smutné prvenství v podobě nejkratší dobu sloužící mezikontinentální střely a to od 18.března 1960 do 25.června 1961. Naopak první MBŘS USA byla SM-65 Atlas od firmy Convair (později pohlcené General Dynamics) a ta byla přijata do výzbroje v prvních šesti kusech ve verzi Atlas D (SM-65D, PGM-16D) 31.října 1959, čili téměř rok před „semjorkou“. Postupně jich bylo 30ks. Od 11.listopadu 1961 je začala doplňovat verze CGM-16E AtlasE. Tato verze již startovala z zodolněného OZ a postupně jich bylo 27 ks. Od 9.září 1962 dosáhly bojové pohotovosti první HGM-65E AtlasE jejichž počet dosáhl 72 kusů a tato verze již umístněna vertikálně v sile jak je známe dnes, i když operace tankování kapalným kyslíkem nebyla bez rizika a raketa před startem byla vysunuta nad terén a startovala ze startovacího stolu na povrchu. Mezitím,18.dubna 1962 byla do bojové pohotovosti uvedena MBŘS SM-68 (HGM-25 Titan) firmy Martin a do roka jich bylo 54. tyto jmenované ŘS byly postupně v letech 1964-1966 postupně odstraněny a nahrazovány ŘS druhé generace Minuteman I firmy Boeing (od 23.července 1962) a těžká MBŘS Titan II (od listopadu 1963) obě ve velmi odolném sile, se schopností startovat přímo z něj s vysokým stupněm pohotovosti.
V tomto mezidobí se staly tři věci. Jednak běžel vývoj raket Minuteman. To byla zcela nová kvalita. Malá, lehká MBŘS na TPH, v podstatě okamžitou schopností startu. Jednak byl 28.března 1961 prezidentem J.F.Kenedym představen nový projekt vývoje jaderných strategických sil na Minutemanech postavený, což podle odborníků umožní dosáhnout statusu „Assured Desruction“ (garantované zničení, AD) protivníka a to i v případě toho, že zaútočí jako první. Tento termín je později známý jako MAD „Matual Assured Desruction“ (garantované vzájemné zničení) jako důsledek toho, že v Sojuzu také nespali. No a třetí věcí byla Karibská krize. V té době byla platná jaderná doktrína „Hromadné odvety“. Ta spočívala v tom, že jakmile bude území Spojených států jakkoli ohroženo, bude následovat hromadný úder všemi prostředky, které mají Spojené státy k dispozici. To zní sice dobře (ve smyslu odstrašení), ale mělo to dvě vady, které se projevily právě v době Karibské krize. Jednak to nedává prakticky žádný prostor pro politiku a vyjednávání. Prostě se přejde přes bod a je konec, navíc v podstatě to nutilo k použití jaderných zbraní jako první, protože je nebylo možné efektivně ochránit a mít je v trvalé pohotovosti. (jaderný monopol byl definitivně pryč a díky Chruščovovým bubákům, nebylo jasné, jak na tom Sověti sou, že v té době na tom nejsou, v USA nevěděli) To vše nebylo v zájmu politiků i zdravého rozumu. No a jednak, tato doktrína a politikům jasný její výsledek, v podstatě znemožňoval jejího použití, protože není jak určit, kdy jsou vlastně Spojené státy ohroženy. V jednom okamžiku nejsou a v druhém je pozdě. Vznikl tedy projekt nové jaderné doktríny která po jisté době dohadů a jednání dostala označení doktrína „Pružné reakce“ (Flexible Response), která platila dlouhá léta poté.