
Bagration 1944 VIII. Německá 4. A. Č 1.
Díl VIII.
Část 1.
Jak dopadala německá 3. TA od 22. června do 28. června 1944 ( 53. as zcela zničen, 9. a 6. as se ztrátami ustupuje na západ), jsme si řekli v předchozích dílech.
Nyní tedy budeme hovořit o stejném období bojů u jižněji položené 4. A, ze skupiny armád „ Mitte“ – česky Střed. Velitelem 4. A byl generál pěchoty generálporučík K. von Tippelskirch a náčelníkem štábu, plukovník E. Dethleffsen.
Jižněji položená německá 4. A se skládala, od severu na styku s 3. TA, z 27. as ( 25. divize pancéřových granátníků, 78. útočná divize a 260. pěší divize). Velitelem 27. as byl generál pěchoty generálporučík Völckers ( zajat Rudou armádou). Pod 27. as ležel 39. ts ( 12.pěší divize, 31. pěší divize, 110. pěší divize a 337. pěší divize), velitel 39. ts generál dělostřelectva generálporučík R. Martinek ( zabit).
Pod 39. ts, na styku s 9. A, ležel 12. as ( 18.divize pancéřových granátníků, 57. pěší divize a 267. pěší divize), velitel generálporučík Vincenz Miller ( zajat Rudou armádou).
Nejprve si řekneme o bojích na rozhraní mezi německou 3. TA a 4. A.
Zde dne 23. června 1944, po dělostřelecké přípravě a leteckých náletech zaútočí levé křídlo 3. Běloruského frontu svou 11. gardovou armádou, proti německému 27. as a konkrétně proti německé 78. úderné divizi a 25. divizi pancéřových granátníků. Ale ouha. Tady provedli Němci tahy. Dělostřelecká příprava a letecké útoky Sovětů zasáhnou prázdné posice.
Co se stalo?
Němci těsně před začátkem dělostřelecké přípravy ( den předtím 22. června 1944), předsunuly své jednotky dopředu. Tam jim přikázaly zakopat se. Stejným způsobem provedly i několikrát přesuny dopředu a dozadu s dělostřelectvem.
Sověti vše vyhodnotili jako zesílení německých obranných posic ( že Němci dostali další jednotky do obrany) a zaměřili na předsunuté posice ( pro Sověty nové první linie) své dělostřelectvo a nasměrovali tam letecké útoky.
Když Sověti dne 23. června ráno zahájili dělostřeleckou přípravu a nasadili letectvo, německé jednotky se okamžitě přesunuly na původní posice zpět. A bylo to! Rány šly vedle.
To bylo však jen v místě, kde byla pevná země.
Oni totiž na pravém křídle útočící 11. gardové armády byly močály a tam to měli Němci obsazeno slabě.
Takže půl na půl. U močálů Němci Sověty nečekali.
Jako provedli Němci přesuny, provedl je i velitel sovětské 11. gardové armády generál Galskij. Nasměroval sovětské divize dvou armádních sborů z levého křídla na pravé.
I sovětští generálové uměli již pracovat operativně, již to tedy nebyla jen doména německých generálů.
Ukázalo se to zde i na tankových jednotkách.
Jako podpora 11. gardové a 31. armády je nasazen 2. gardový tankový sbor, vedený generálmajorem A. S. Burdějným. Tento 2. gardový tankový sbor byl jedním z nejlépe vycvičených tankových útvarů Rudé armády.
Síla sboru byla impozantní.
Sovětský 2. gardový tankový sbor tvořily 3 gardové tankové brigády a 1 motorizovaná střelecká brigáda. Na plných stavech měl 11 132 mužů, 252 tanků a SHD a 112 děl a minometů.
První den ofenzívy měl jako podpora 11.gardové armády, po průlomu německé fronty, získat kontrolu v celém svém úseku. Až ji zajistí budou nasazeny další tankové útvary, ale především měl zajistit prostor pro zasazení slavné 5. gardové tankové armády generála Rotmistrova.
Když generál Burdějnyj svůj bojový úkol dostal, okamžitě s veliteli brigád prošli terén, kde se měly tanky pohybovat.
Zajímavé je zde i to, že na průzkum terénu obdrželi všichni velitelé v rámci „ Maskirovky“ uniformy pěšáků. Museli s „černými hadicemi“ ( černé kombinézy tankistů) dolů a do pěšáckých. Jedině v tom se směl dělat průzkum.
Ke sborům a armádě přišlo i velké množství spojovacích důstojníků. Spojení mezi tankovými jednotkami i vyššími veliteli začalo být i v Rudé armádě důležité.
Byla samozřejmě provedena velká politická příprava, kde byla dokumentována na příkladech skutečných i vymyšlených zvěrstva německé armády.
Jednu skutečnost, kterou pro historiky zachytil válečný deník 2. gardového tankového sboru, bych zde rád uvedl. Týká se předávání tanků.
Útvarový válečný deník mimo jiné říká, cituji:
„…..Zvláštní pozornost byla věnována mladým vojákům, kteří přicházeli k jednotkám krátce před začátkem ofenzívy. Když k frontu dorazila kolona tanků, postavených na náklady pracujících Irkutské oblasti, konal se při předávání strojů útvarům slavnostní ceremoniál. Nově příchozí vojáci si mohutná bojová vozidla a zbraně přebírali před nastoupenými jednotkami, nad nimiž vlály gardové standarty. Kdykoliv byly znovu přidělovány tanky, jejichž předešlé osádky nalezly hrdinskou smrt v boji, provázel tento akt obzvlášť obřadní ceremoniál. Přesněji řečeno, mladí lidé si měli pevně vštípit do paměti, že budou napříště bojovat s tanky, jejichž zahynulé osádky byly nositeli vyznamenání Hrdina Sovětského svazu. Příslušníci tankových vojsk také hromadně přísahali, že svou povinnost k vlasti budou plnit se ctí.“
Uvádím to zde, protože nad touto pasáží se pozastavuje mnoho ( našel jsem to u šesti) západních historiků.
Nikdo na západě nedovede pochopit, že by mladí lidé v západních armádách lezli do tanku, který měl proražený pancíř, a kde by tankista věděl, že tam zahynula posádka. Říkají, že západní voják, kdyby tyto skutečnosti znal, dostavil by se opačný efekt.
Měl by k takovému tanku nedůvěru. Dostavila by se nejistota, obava a snaha vyhýbat se boji v něm…