
Mapa postupu a bojů Rudé armády při osvobození Minska.

Bagration 1944 XII. 5. GTA versus 5. td Č 1.
Díl XII.
Část 1.
V tomto díle si pohovoříme o marném zadržovacím boji 5. td a přidružených jednotek (i když v počátku efektivním) proti lavinám tanků 5. GTA a částem 2. gardového tankového sboru. O situaci ve střední a severní oblasti východně od Minska. O osvobození Minska sovětskou armádou. O vytvoření kotle východně od Minska, ve kterém zůstaly velké části německé 4. A a části německé 9. A. A o tankové bitvě mezi německou 5. td a částmi sovětské 5. GTA a částmi 2. gardového sboru.
Začneme tam, kde jsme skončili v předchozím díle, chaosem ustupujících vojsk německé 4. A, když se přiblížila k řece Berezině.
Dne 29. června 1944 ještě stálo několik mostů přes řeku Berezinu. Chaos byl však u všech stejný jako jsme si popsali v minulém díle.
My si nyní popišme situaci ve městě Berezino. Město Berezina leží samozřejmě na řece Berezině, necelých 100 km východně od Minska. Západní a východní předmostí okolo jediného mostu ve městě střeží úderná skupina, které velí velitel 12. sboru generálporučík Vincenz Müller (později zajat). K dispozici má zbytky 31. pd z 39. ts a zbytky 267. pd ze svého 12. sboru (tady je názorně vidět, jak již některé sbory 4. A takřka neexistovaly – za 7 dní bojů).
Toho dne, tedy 29. června 1944 okolo poledne dostane jediný most přímý zásah. Mostovky v délce několika metrů se propadnou do vody. Němečtí ženisté, přestože na ně neustále útočí sovětské stíhačky, se pustí do opravy. Němečtí vojáci okolo se buď schovávají, nebo se snaží přeplavat. Ještě než stačí ženisté most opravit přijde další letecká puma, která zničí 15 metrů mostovky. Ženisté, kteří vidí tento chaos okolo sebe, přislíbí most opravit do 17ti hodin. Jejich nasazení popisují velitelé jako obdivuhodné. Most stojí nikoliv v 17 hodin, ale v 16 hodin. Vojáci mohou přes něj ustupovat dál.
Nyní trochu severněji do Borisova.
Ještě během 29. června 1944 se daří mařit pokusy Sovětů o ovládnutí západního předmostí v Borisově. Ale na ostatních směrech sovětských útoků se Němcům tolik nedaří. Sovětské tanky z jezdecko – mechanizované skupiny se severozápadně od Borisova probíjejí k Minsku a Moloděčnu od severu a začínají být pro německé velení velmi vážnou hrozbou.
Ještě v průběhu 30. června 1944 dokáží vojáci 13. pluku pancéřových granátníků z 5. td vzdorovat rostoucímu tlaku Rudé armády. Dozvídají se, že jejich obrana se počítá na hodiny a pak budou moci ustoupit na západní břeh řeky Bereziny. Povolení k ústupu dostanou 30. června 1944 večer. V tuto dobu pak tedy 89. ženijní prapor vyhodí mosty přes Berezinu do vzduchu. Všechny krycí jednotky se dostaly předtím na západní břeh.
Dne 1. července 1944 je v severním úseku střední fronty (okolo Borisova) poměrně klid, narušovaný jen občasnými sovětskými tankovými výpady. Tyto výpady poměrně snadno odráží tanky německého 31. tankového pluku (Panthery) a 505. prapor těžkých tanků (Tigery).
Ale mnohem horší situace je západně od Borisova, kde se kryty z východu slepými rameny Bereziny a několika potoky, nachází další jednotky 5. td. Tady se boje rozhoří naplno.
V těchto dnech nemá problémy s překonáváním přírodních překážek jako jsou řeky a potoky jen v chaos uvedená německá armáda. Jak zaznamenávají i východní historici řeka Berezina se svými slepými rameny a potoky je problémem i pro Rudou armádu.
Na jižním křídle sovětské 5. GTA bojuje 2. gardový tankový sbor jako mobilní skupina sovětské 31. A z 3. Běloruského frontu. Sovětský 2. gardový tankový sbor chce z chodu překonat řeku Berezinu u Borisova, prorazit německými liniemi do týlu Němců a u Žlobina přetnout železniční trať Moskva – Orša – Minsk. Další postup 2. gardového tankového sboru má být potom na Minsk.
Záměr ztroskotává na německé obraně. Velitel 31. armády, velitel Burdějnyj se rozhodne přeložit násilný přechod přes Berezinu do nedaleké Čerňjavky, která leží kousek od Borisova. Berezina je zde běžně široká 100 až 110 metrů, ale nyní deště zaplavily bažinatou půdu na východním břehu řeky a ta má nyní šířku 600 až 800 metrů.
Burdějnyj, aby zamezil překvapení ze strany Němců, kryje převoz tanků polními děly a praporem samopalníků ze svého sboru. Část tanků a protitankových děl se podaří přepravit pod touto ochranou, jako přední odřad na západní břeh.
Ženisté našli jediný dřevěný most v plamenech. Uhasí oheň a na stávajících pilotech budují provizorní most. Zatopený východní břeh začínají sovětští vojáci vyplňovat kmeny stromů a křovinami, které rostou podél řeky. K mostovce prvního oblouku pak dosahuje rampa, která byla na východním břehu postavena z kmenů stromů a křovin. Když začínají vojáci proudit na druhou stranu dorazí ženijní pontonový prapor, který v krátkém čase vybuduje vedle opraveného i plovoucí most.
Ještě než je zahájena útočná operace, setká se velitel 2. gardového tankového sboru a jeho štáb s velitelem partyzánské skupiny, která působila v lesích západně od Čerňjavky. Partyzáni poskytnou velmi cenné informace. Je to o Němcích, o dislokaci jejich jednotek, o zátarasech na hlavních silničních tazích, o místech kde se mohou pohybovat vozidla až rychlostí 30 km/hod, kde hrozí léčky a o místech kudy se dá projet, aniž by Němci něco zpozorovali.
Neocenitelné informace pro rychlé útočné odřady. Zde se ukazuje, jak důležití byli sovětští partyzáni pro pravidelné jednotky Rudé armády. Tyto informace by průzkumné jednotky pravidelných útvarů Rudé armády získávaly hodiny a hodiny. Ale útok ve válce nečeká. Mnohé informace by však ani průzkum nezjistil.