Das Boot

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Pádlo nebo veslo, kánoe nebo pramice..to už je v důsledku jedno. Jen bych poprosil tady nepokračovat v započatém offtopicu. Zbytečně mě to zaměstnává..no a já zbytečnou práci nemám tak docela rád.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Pánové a kdo z vás se teď na ten film díval? Byl dvakrát na čétéčkách. A kdo z vás viděl ten šestidílný seriál, který je svou délkou a popisy ještě zajímavější? Podle mě je ten film proti temu slabý odvar. Ta zkrácení a jiné nadabování na to dělají trochu jiný náhled.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
matjka
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 222
Registrován: 21/1/2009, 21:58

Příspěvek od matjka »

Mám nahranej film, seriál jsem neviděl.Nevíš kde by se dal stáhnout nebo kdy ho a na jaké stanici ho budou vysílat
platon : Jen mrtví viděli konec války
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Hm, šel kdysi dávno ve večerních hodinách na dneska už neexistující stanici. Už ani na název si nevzpomenu. Máme ho v trochu horší kvalitě na VHS, jak sme to nahrávali, takže ti nijak výrazně neporadím.

Edit:

Možná je to toto

Spíš ale né, protože jeden díl měl 50 minut.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Na tenhle film se dívám jen v originálu a ideálně na tu nejdelší verzi :) jen to chce mít ten večer vyhrazený jen na to :)
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

No tak píšů, že ta nejdelší verze má 208 minut. A když si vezneš, že 6x50 je 300, tak ti ještě hodina a půl chybí. Možná jen ta hodina, když si ze seriálu odečtu úvody a závěry...
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
starešina
vojín
vojín
Příspěvky: 12
Registrován: 12/7/2009, 17:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od starešina »

Das Boot mám na DVD v neskrátenej verzii a je to môj obľúbený program
mám doma i knihu a táje výborná a mám pocit, že to je jediné podarené
sfilmovanie románu.Videl som kedysi aj Veliteľa šťastnej šťuky ale pripadalo mi to skôr ako film pre mládež.
Neviem či som správne pochopil to odbočenie od témy ale nedá mi ako nezareagovať. Nepáči sa mi podanie 2 .svetovej vojny súčasnými , politicky korektnými médiami. Napr. správa z TV nešťastná Anna Franková sa musela dlho skrývať a potom ju objavili a zahynula v koncentračnom tábore.Mladý divák nevie pred kým sa musela skrývať lebo to mu média nepovedia.Boli to mimozemšťania alebo kto ? To nikde nezistí.
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

hydrostar píše:Vallun: Hon na Rudý Říjen jsi asi neviděl, že?
To myslíš tu kravinu, jak se jeden sovětský kapitán zblázní a novou ponoru chce předat Američanům? To se ti vážně líbilo? Vždyť ani princip toho pohonu není dodnes využitelný u většího jak zkušebního plavidla. Nebo útoky ponorek na ponorky pomocí torpéd ve stylu leteckých soubojů, kdy je ponorka rychlejší než naváděné torpédo a ponorka to torpédo vymanévru je tak, že torpédo zasáhne ponorku, ze kterého bylo torpédo vystřeleno...Mám pokračovat?
V dobe ked Clancy pisal knihu vyzeral MHD pohon slubne. Ponorka torpedo nevymanevrovala, ale torpedo sa zameralo na Los Angels class ktora sa postavila do drahy medzi Typhoonom a Alfou ktora torpedo vystrelila. Nasledne po vypusteni navnad z Los Angels ktora smerovala na Alfu preplo na Alfu ktora plavala okolo a pri plnej rychlosti cez 40kts bola urcite hlucnejsia nez na rozdiel od Alfy dobre izolovana americka ponorka.
Uživatelský avatar
vencour
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 517
Registrován: 1/6/2007, 00:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vencour »

Doplnim, ono totiž napoprvý měli neodjištěný torpédo, podruhé odjištěné tak, že reagovalo na náraz.
A mně se taky Hon na Rudý říjen líbil, Conneryho můžu :-)
Obrázek
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny. (Jonathan Archer, Enterprise)
Mechac
vojín
vojín
Příspěvky: 14
Registrován: 20/9/2010, 23:13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mechac »

Jen takova perlicka. J. Prochnow se objevil v jisty, myslim ze americky, teenagersky komedii jejiz nazev si bohuzel nepamatuju. Film za nic nestal, ale rozesmala me scena kdy ho prinuti vstoupit na ponorku, na coz Prochnow zahlasi ze se v ponorce neciti dobre. Pry "neprijemne vzpominky...". :)
Uživatelský avatar
Hans Lehmann
četař
četař
Příspěvky: 64
Registrován: 5/2/2011, 14:02
Bydliště: Trenčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans Lehmann »

Das Boot

To je príbeh sám o sebe... Neuveriteľne realisticky a dobre spracované prostredie ponorky, všetky detaily sedeli presne, od muchy na obraze Donitza až po útočný periskop... O hereckých výkonoch sa nedá rozprávať, oni to prežívali... čítal som si o výrobe Das Boot-u a zarazilo ma ako tam niekedy improvizovali... dokonca aj zranenie "Pilgrim-a" na mostíku nebolo plánované, niekoľko veľmi podarených scén ani vo filme byť nemalo... Na to ako je film starý je úžasný a teraz by ho (keby sa vôbec do toho pustili) tak dobre nenatočili... jednoducho počítač by tam nezapreli... určite by to z vonkajších scén vyzeralo oveľa lepšie, ale nikdy by nemohli vytvoriť tú atmosféru upotenej ponorky a to ani netreba 3D...

Myslím že polovica rozhovorov tu bolo o "filme" takzvanom "Director´s cut" čo je však zostrihaná verzia... videl som ju asi raz a poviem že Film ma nezaujal tak ako "seriál"... To ani nie sú rovnaké filmy... "Director´s cut" je viac akčnejší, avšak originálny Das Boot je viac do psychickej stránky námorníkov.... teraz už nechcem zostrihanú verziu ani vidieť.. avšak stále lepšie ako to nevidieť vôbec... dnešné filmy sú všetky rovnaké, televíziu zaplavujú radové filmy a veľkofilmy sú už neni také veľké... ani Avatar ani iné podobné "veľkofilmy" sa s Das Boot merať nemôžu... takmer 5 hodín je takmer 5 hodín a nie žiadna "dvojhodinovečka"... ako som tu niekde čítal, treba mať voľný večer... Každému odporúčam pozrieť si nezostrihanú verziu v originály (České/slovenské titulky som nikde nenašiel, ale je lepšie mať anglické titulky ako anglický "dabing" to je to isté ako pozerať zostrihnaú verziu)... najlepšia cesta ako nájsť film a stiahnuť si ho do počítača je cez program "Torrent" ja som ho tak našiel... ale ak nechcete cez Torrent je tu možnosť pozrieť si celý film (nezostrihaná verzia) je na YouTube... tu je link na celý film, ale kvalita to nie je bohvie čo... (30 častí po 10 minút každá)... V krátkej verzií sa napríklad nikdy nedozviete že bombardovali mesto kde býva "LI" alebo že museli nahlásiť Thomsena (známeho ožrana zo začiatku filmu) ako nezvestného... to sú úžasné a dôležité detaily pre pochopenie filmu...

http://www.youtube.com/view_play_list?f ... tion_77790

Určite sa nájdu aj nejaké chybičky... ako je obrovská loď pri výjazde z La Rochelle, alebo mierne chyby pri pred-projekcií na mori ale to sú tak zanedbateľné chyby že ich ani viac nerozpisujem... ale je jedna ktorá sa mi nepáčila... ku koncu filmu sa už aj režisér pustil knihovej predlohy... totiž posádka U-96 prežila a žiadny útok sa nekonal... Kapitán s poručíkom Warnerom dokonca pri filme pomáhali... (Pôvodný Warner dokonca krátku verziu zasypal urážkami keďže je podľa jeho mienky pozmenená do filmového štýlu, oveľa viac bral dlhú verziu, tak to máte, ak chcete Holywood "Director´s cut" ak skutočný príbeh ponorky a jej posádky "Das Boot")

Podľa mňa, najlepší ponorkový film (Zatiaľ) všetkých čias a posadil latku veľmi veľmi vysoko... aj keď som mladý pochybujem že sa raz dožijem nástupcu Das Boot...

Pozdravy,
Lehmann
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Tiež som videla Das Boot a viackrát, nuž je to kultový film jednoznačne jeden z najlepších vojnových filmov. Máš pravdu v tom, že dnešné spracovanie - pravdepodobne pomocou počítača a príliš akčných scén, by filmu zobralo autentickosť a atmosféru. Je dobre, že ho natočili kedysi v r.1981.
Kapitán H.Lehmann-Willenbrock veliteľ skutočnej U-96 a H.Krug bývalý dôstojník z U-219 pri výrobe filmu boli naozaj konzultanti.
Hlavný predstaviteľ herec Prochnow - tak si predstavujem ozajstného veliteľa ponorky, pod ktorým by človek mohol znášať všetky strasti. :wink:
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Hans Lehmann
četař
četař
Příspěvky: 64
Registrován: 5/2/2011, 14:02
Bydliště: Trenčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans Lehmann »

Áno... Heinrich Lehmann-Willenbrock... Tu je jedno pekné video o ňom...

http://www.youtube.com/watch?v=LxgBLbmc ... re=related

Pôvodný kapitán ponorky od ktorej sa Das Boot inšpirovala... snáď najslávnejší emblém "Swordfish" ktorí mala jeho ponorka namaľovaný na mostíku bol aj na U-96 v Das Boot... je to skutočne "pekný" emblém so šťastnou rybou (mečúň)... po odchode "Lehmanna" z aktívnej služby na ponorkách na post veliteľa 9-tej flotily (Brest) sa "Swordfish" stala oficiálnym emblémom tejto flotily...

Obrázek

Od tohto emblému sa inšpirovalo mnoho ďalších emblémov ako napríklad na U-621

Obrázek

P.S. Mimochodom som pyšný na to že môžem mať kúsok z mena tohto kapitána, ktorého Das Boot preslávil..

Lehmann :D
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Příspěvek od absik »

Ak chcete čo najdlhší film o "Boote" doporučujem aspoň český preklad Ponorka od Lothar Günther Buchheima. Takmer 500 strán ktoré sa nedajú čítať jedným dychom, donúti vás to zamyslieť , je to skutočná sonda do mysle. Film je preto taký dobrý že sa scenár snaží držať knihy a film sa striktne drží deja v rámci techn.možností a nákladov.
Dnes sa už také filmy netočia. Každý producent vezme námet z knihy, prerobí to na akčnú paródiu a je z toho celovečerný americký "trhák" ktorý po pár rokoch dávajú aj provinčné telky.(napr. n-tá amer.verzia 3 mušketierov). Tak aj Kapitán šťastnej štuky je lepší ako U-571 a prepáčte mi - Červený(Rudý) október nepovažujem za "ponorkový" film.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Absik : Myslíš knižnú predlohu filmu? Tú bohužiaľ nemám. Už asi vyšla dávno a už sa k nej asi nedostanem. Myslím, že v knižnici ju nemajú - ale pozriem po nej.

Lehmann: Tak ma napadlo, aký emblém by si si vybral, keby si dostal ponorku? Najprv povedz nejaký svoj a potom si vyber z tých známych (no je jasné, že Tvoj druhý výber bude emblém U-997 :) , alebo sa mýlim?)

Ja by som si vybrala hlavu vlka - to je asi jasné aj keď nie originálne. Ale nič lepšie ma nevystihuje, nech nad tým rozmýšľam ako chcem. No a z tých známych - vybrala by som práve šťastného usmiateho mečúňa - ozaj pekný znak (pôvodne som myslela, že je to piliar).
ObrázekObrázek
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Stuka píše:Absik : Myslíš knižnú predlohu filmu? Tú bohužiaľ nemám. Už asi vyšla dávno a už sa k nej asi nedostanem. Myslím, že v knižnici ju nemajú - ale pozriem po nej.
Je tady ještě jedna možnost, prohledat pár internetových serverů, kde lidé odkládají různé soubory. Pomůže i strýček Google. Mám jak papírovou tak elektronickou formu, i koupené DVD s filmem. :-?

Jinak doporučuji další knihu, pohled ze druhé strany, John Steinbeck - "Byla kdysi válka".
Uživatelský avatar
Hans Lehmann
četař
četař
Příspěvky: 64
Registrován: 5/2/2011, 14:02
Bydliště: Trenčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans Lehmann »

Stuka píše:Absik : Myslíš knižnú predlohu filmu? Tú bohužiaľ nemám. Už asi vyšla dávno a už sa k nej asi nedostanem. Myslím, že v knižnici ju nemajú - ale pozriem po nej.

Lehmann: Tak ma napadlo, aký emblém by si si vybral, keby si dostal ponorku? Najprv povedz nejaký svoj a potom si vyber z tých známych (no je jasné, že Tvoj druhý výber bude emblém U-997 :) , alebo sa mýlim?)

Ja by som si vybrala hlavu vlka - to je asi jasné aj keď nie originálne. Ale nič lepšie ma nevystihuje, nech nad tým rozmýšľam ako chcem. No a z tých známych - vybrala by som práve šťastného usmiateho mečúňa - ozaj pekný znak (pôvodne som myslela, že je to piliar).
Asi presne viem čo by som chcel... veľmi jednoducho nakreslené more so zapadajúcim slnkom a s malou skupinou ponoriek niekde v popredí to by bolo nakreslené na veľkom torpéde ktoré by bolo krížom celý mostík...... asi to je všetko čo by som do emblému dal... Keby si mám vybrať áno bola by to U-997, je to originálne... :D :D

Ja som sa snažil zohnať knihu "Ponorka" v knižnici aj v obchodoch s knihami... ale všetko čo som našiel bolo sto výtlačkov Harryho Pottera... Ak viete čo tým myslím... jednoducho tu je nemožné ju zohnať...

A ešte čosi, Vladimír, nič proti určite je to dobrá kniha skúsim ju niekde zohnať... ale "pohľad z druhej strany" je práve Das Boot ako taký...

Lehmann
sahidko
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 589
Registrován: 26/7/2010, 20:07

Příspěvek od sahidko »

Hmm fakt čo som tak zbežne prezrel net, tak všade píšu vypredané čaká sa na dotlač :( ja mám to šťastie, že jeden výtlačok z roku 1991 vlastním (okrem iného mám aspoň obal, na ktorom nie je hákový kríž, ktorý je teraz módne dávať hádam na všetky knihy s nemeckou druhovojnovou tématikou).

Keby som mal uviesť poradie tak pre mňa osobne: 1. kniha 2. seriál 3. film
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Vladimir - vždycky mě zajímala ta první strana :) , ale určitě by nezaškodilo někdy si přečíst něco i z té druhé strany fronty. Ale ...

ale "pohľad z druhej strany" je práve Das Boot ako taký..

Ja to tiež tak vnímam. :wink:
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Příspěvek od absik »

Moja je preklad Jiŕího Stacha, Naše vojsko 1991, kód ISBN 80-206-0161-9 bol to dopredaj v tzv. Lacné knihy(cz) a hoci nebola vôbec lacná tak tých asi150 - 250 ks sa stratilo max. do 2 týždňov. Ak by mal niekto záujem možno sa dá zohnať nemecký originál(ten má vraj cez 1000 strán).
Na burzách ju nehľadajte, pri našom hone na čarodejnice je to iste"nekorektná" literatúra lebo má na obálke vlajku nem. voj. námorníctva s hakenkreuzerom.
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“