Vojenské střelivo a jeho účinnost

Historická i současná. Pušky, samopaly, kulomety, granáty.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Svarboj
desátník
desátník
Příspěvky: 47
Registrován: 22/12/2008, 18:25

Příspěvek od Svarboj »

Čtu tady - Telegraph.co.uk, že podle jedné studie britských pěšáku v Afghánistánu jsou jejich pušky 5,56mm jen "foukačky" proti Talibancům, kteří používají 7,62mm. Podle Britů 5,56 munice po 300m "vadne" zatímco se polovina přestřelek v Hílmandu vede na vzdálenost 300-900m. Cirka 1 z 4 vojáku NATO je vybaven zbraní na náboj 7,62mm. Nejvíce mě překvapuje ta vzdálenost na jakou se vede pěchotní boj. Obecně se uvádí do 300m a to spíše výjimečně. Kolik tak toho můžu trefit takhle daleko, ať už 5,56 nebo 7,62kou? Tabulka výkonnosti-ranivosti některé puškové munice.
Naposledy upravil(a) Svarboj dne 30/10/2009, 11:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
#
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 10/7/2009, 15:57

Příspěvek od # »

V knížce Těsně vedle je o tomhle taky zmínka, když autor mluvil s jedním zasloužilým seržantem, kterej prodělal dost brutus výcvik co se pěchotních zbraní celýho světa týká, tak ten mu na rovinu řekl, teď nevím, jak to tam je napsáno, ale zkrátka že M-16 a její 5,56 je nebetyčná sračka oproti konkurenci.


...a proto naše armáda uvažuje o jejím nákupu 8-)
Don't worry, pee happy.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

No je vidět, že test s náboji ze dětské střelnice skončil, je třeba se vrátit ke klasice, Mosin, Mauser, Garand a Enfield asi brzo ohlásí návrat na scénu :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Kolik toho mohou trefit tak daleko...
Inu, kdo někdy střílel s sa58 a měl možnost to pak vyzkoušet s puškohledem, tak ví, co trefí na tuto vzdálenost s AK-47...

Obrázek

Jinak tato sranda stojí pro retail 180$ pro 4x24 až 9x42 za 350$...
Nezapomeň také na velkou nadmořskou výšku, to tam lítá úplně jinak...

BTW, nemůžeme samozřejmě očekávat, že naši vojáci budou tímto rychle vybaveni. Ale určitě si to mohou objednat přes Internet, posílají to také poštou a možná jim dají slevu...
No a pak si mohou dát soutěž na 1 km s ostatními z NATO, aby viděli, co umí 7,62 munice...
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

No vzhledem k tomu, že rozptyl u SVD je obvykle 2,5 MOA a výše, pochybju, že střelba na 1 km bude nějak přesná. Ale tak do 500m se nastřílet dá. Btw, jestli sledujete střelecké soutěže odstřelovačů, tam se střílí na podobnou vzdálenost. Docela tam kralují finské odstřelovačky TRG 22.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

No já nevím, naši odstřelovači z místa říkají toto.
Krom toho mají problém s noční českou - prý jinak kvalitní - optikou.
Trochu balistiky pro 7,62 na 1 km - křivka má ve 3.000 m maximum v osmi metrech místo jedenácti v 300 m, dopadová energie střely je o cca 25% větší.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Na tema 5.56x45mm versus 7.62x39mm se tu uz vedlo nekolik diskusi.
Pokud vim, tak neni problem trefit zivi cil s 5.56x45mm na vzdalenost 200-300 metru, ale aby ho ten zasah vyradil z boje.
Naboj 5.56NATO ma sice devastujici ucinky na zivou tkan, ale jen do urcite vzdalenosti. A to vzdalenost jeste vic klesa s kratsi hlavni. ( tento problem v Afganistanu, je obzvlast ozehavy u M4 ).
Naboj 7.62x39mm urcite neni presnejsi, ale pri zasahu projektilu tohoto naboje, od urcite vzdalenosti spusobuje vaznejsi poraneni a zachovava si jeste znacnou energii. Tento rozdil oproti naboji 5.56NATO se zvetsujici vzdalenosti narusta.
Jinak i "Afgan Marksman" si z AK47 na 900 metru muze tak strilet pro radost. Protoze trefit nekoho a jeste tak aby ho to zranilo i kdyz ma vestu neni uz ani umeni ale poradne stesti. ( po takovem zasahu by si mel prislusny Mudzahid podat tiket na Lotto, ma zhruba stejnou sanci vyhry ).
Ale co se da cekat od "Daily/Sunday Telegraphu".

Nezda se mi, ze by to spusobilo nejaky zavazenjsi obrat v situaci, i kdyby vybavili kazdeho prislusnika spojeneckych vojsk v Afganistanu odstrelovacskou puskou TRG 22.

To Rosomak: Tusim, ze nasi odstrelovaci v Afganu pouzivaji pusky Accuracy International. Tomu by odpovidalo i to pouziti Ceske optiky. SVD se standartne pouziva s ruskou optikou PSO-1 ( i kdyz uz jsem videl na soutezi "custom" montaz s Meoptou)
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Příspěvek od Heckler »

To Alibaba:
nechapu, proč se zase do mě musíš navážet. I když napíšu něco neutrálního, tak se ti to nelíbí.
Odstřelovačí v Afganistánu aktuálně používají hlavně právě Sako TRG 22 a odstřelovačky Accuracy (možná i kombince Accuracy a Remington)
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

To Heckler:
Nenavazel jsem se primo do Tebe. Pokud to tak vyznelo, tak se Ti omlouvam.
Poukazoval jsem jenom na fakt, ze proklamovany clanek opisuje problemy s munici 5.56NATO a posledni prispevky rozebiraji odstrelovacky s ponekud jinou kategorii munice. Tot vse

Ad odstrelovacky & Afganistan:
Na vetsine fotek nasich odstrelovacu z Afganistanu jsem videl pusky AI. Jestli pouzivaji i jine zbrane nevim, nesleduju to. ( ale je to mozne )
Jednoznacne nejpouzivanejsi odstrelovackou alied forces v Afganu jsou pusky na bazi Remington 700.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Heckler píše:No vzhledem k tomu, že rozptyl u SVD je obvykle 2,5 MOA a výše, pochybju, že střelba na 1 km bude nějak přesná. Ale tak do 500m se nastřílet dá. Btw, jestli sledujete střelecké soutěže odstřelovačů, tam se střílí na podobnou vzdálenost. Docela tam kralují finské odstřelovačky TRG 22.
2,5 MOA jedině s náboji pro kulomet, SVD v dobrém stavu s kvalitní municí běžně kolem 1 MOA
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

V ATM č.5/2010 je článek Munice ve světle času.

Jsou tam uváděny dva zajímavé náboje :
6,8 x 43 Rem SPC - střela 7,45 gr, 800 m/s, 2000 J, 500 J ve vzdálenosti 700 m
6,5 x 38 Grendel - střela 8 gr, 795 m/s, 2200 J, 500 J ve vzdálenosti 1000 m
Obrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Úplně nechápu, jak může mít zjevně menší a tedy snad i lehčí střela s menší úsťovou rychlostí větší energii, než ta těžší a rychlejší?!
Nebo jsem lama a to "gr" jsou gramy ve smyslu váhy kulky a ne grainy ve smyslu množství výbušné směsi?
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

6,5 x 38 Grendel má údajně lepší tvar střely, takže menší odpor a tak...

EDIT: tak sem to zkoukl a má, střela je o dost delší a hlavně má lepší balistický tvar. Dost mi tvarově připomíná střelu .50 Br.
Zato 6,8 má jen o kousek delší střelu než 5,56, je o dost " bachratější " a čtvrt gramu lehčí ( tedy jak která, že ) než střela náboje 6,5 x 38 Grendel.

Takže asi tak...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Petrz »

cover72 píše:Úplně nechápu, jak může mít zjevně menší a tedy snad i lehčí střela s menší úsťovou rychlostí větší energii, než ta těžší a rychlejší?!
Nebo jsem lama a to "gr" jsou gramy ve smyslu váhy kulky a ne grainy ve smyslu množství výbušné směsi?
No koukal jsem se do ATM a gr znamená skutečně gramy.
Jinak z grafu v onom článku je vidět, že na cca.600 metrů má 6,5mm střela Grendel stejnou energii (na větší vzdálenosti mírně vyšší) jako střela 7,62x51 M80 Ball jež má hmotnost střely 9,3gramů a úsťovou rychlost 848 m/sec.

Zdá se to možná paradoxní, ale plyne to z toho, že 6,5mm střela je protáhlejší, díky čemuž má větší průřezové zatížení (0,189 gramu na mm čtver. oproti 0,16 gramu na mm čtver. u 7,62mm střely), také je celkově o něco lépe tvarovaná. Na kratší vzdálenosti ale 7,62mm střela přirozeně vede.

Pokud by se ale měřila průbojnost a obě střely byly stejné konstrukce,pak by podle mne byla 6,5mm střela jasným favoritem na všechny vzdálenosti.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Haness píše:Hodně lidí přehlíží výhody samotného střeliva FN FAL. Jak můžete vidět dnes, tak třeba v Afghánistánu mají všichni strašné problémy se střelbou na větší dálky (rozptyl, měrná dopadové energie atd.) střeliva ráže 5,56. Pokud se podíváte na přesnost pušky FN FAL tak ta je na samonabíjecí pušku pro vojáky v poli, kde o ní lze mluvit jako o spotřebním zboží velice přesná. Na 100 metrů dokáže udělat 2 MOA což je výborné.
Jenže problém je někde jinde, víc jak sto let zpátky se prokazuje, že přes 90% vojáků ( bez ohledu na kvality zbraně ) nedokáže v bojových podmínkách pravidelně zasahovat cíl ve vzdálenosti přes 100 m.
Ono je hezké, že FN FAL ( SVD třeba taky ) má ve 100 m rozptyl 2 MOA, ale M1 Garand na tom nebyl o moc hůř a přitom například v Korei u vojáků vyzbrojených touto puškou došli ke stejným závěrům ( těch více jak 90% ).
Proto v SSSR zavedli do družstva vojáka s SVD a proto to teď zkouší Angláni v Afghánistánu.
Jo jenomže on je rozdíl chytat poskakujícího vojáka ve vzdálenosti 100 metrů+ v dioptryckých mířidlech a v ACOGu se 4x zvětšením. Tato mířidla z osnovama převzatýma z loveckých puškohledů pro střelbu na běžící terč jsou výborná.

Nemluvě o tom že tyto statictiky jsou dělány ze špatných údajů - porovnávají počet vystřílených nábojů. Což stačí se podívat na internet a zadat Afghanistan Firefight, nebo Iraq a hned je ti jasné proč jsou na tom všichni tak špatně :D

Sa to se těžko posuzuje který by byl nejlepší. záleží na co, na dálkovou přesnou střelbu je jednoznačně nejlepší ráže 6mm norma Benchrest, co se týká samonabíjecích tak mě osobně se líbí ráže 6,8 Remington SPC, se střelou HPBT, nebo FMJBT může dosahovat dobré přesnosti při zachování dobré energie.

BTW. 223 Remington (5,56 NATO) taky není špatný se týče přesnosti. Se střelama Sierra HPBT, které US ARMY laboruje do nábojů pro přesnější střelbu dosahují krásné přesnosti kolem 0,5 MOA Out of Box. prblém je s tou energií, na vzdáleností 300 metrů + je to jako malorážka.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tohle myslím není ten případ...
No, úplně jistý si tím nejsu, ale pokud by se porovnával počet výstřelů na jednoho zabitého, tak by ten výsledek musel být 99,999% :)

Ale jinak, pokud se zbraň vybaví optickými mířidly, tak se ta vzdálenost asi o něco zvýší, ale pokud nepůjde o speciální jednotky tak né nijak extrémně.

Mě osobně se víc líbí náboj 6,5 x 38 Grendel...
Nebo taky .280 British (7x43) :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

kopapaka píše:Tohle myslím není ten případ...
No, úplně jistý si tím nejsu, ale pokud by se porovnával počet výstřelů na jednoho zabitého, tak by ten výsledek musel být 99,999% :)
Jojo přešně tak, já bych jím klukům předepsal pilulku AČR, tady máš 4x30 a běž, to by si sakra rozmysleli než by přepnuli na AUTO :D :D :D :D

Grendel je hodně zajímavá novinka, možná jsi to četl, zajímavý článek na modernizaci zbraí AR-15 by ve Střelecké Revue, bohuže nevím ročník :D Tam byl i popis té firmy která pro grendel dělá zbraně. Mají zajímavou koncepsi dělají lower receiver a několik druhů upper receiveru, takže is jen vybereš co chceš za zbraň - CQB, lehký kulomet, útočnou pušku, nebo odstřelovačku, nasadíš a jedeš. 6,8 Remington SPC se začíná adaptovat a hodně výrobců už pro něj vyrábí zbraně. Kdyby to bylo opačně, tak si myslím, že 6.5 Grendel by byl přesně na jeho místě teď a opačně, máš pravdu.

Admini prominou za OT.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
peter85
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 31/1/2010, 11:05

Příspěvek od peter85 »

Haness: "jednoznačně nejlepší ráže 6mm norma Benchrest" si robis srandu nie? :D to je BR kaliber do 600m , ja by som radsej hovoril o 6,5x47L , 6,5-284 NORMA ( aj ked tu je nizka zivotnost hlavne) , no a top je .338 LM, 308 win. dnes aj ked ho vlastnim na long range nieje nejako vyhovujuci: balistika winddrift atd. ... ale je pre nas soc. pripady pomerne lacno prebijatelny :D
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Nedělám si srandu, srovnejme rozptyly 6mm Norma BR a .338 LM a jasně vyjde který náboj je přesnostně lépe konstruován. Je jasné že je to hodně fantasy, aby byl takovýto kalibr ve výzbroji armád, protože to je sportovní záležitost určená pro zbraně konstruované na BR. BTW. amíci s 6mm Norma BR střílí 1000 yds BR.

jj taky jsem uvažoval jestli koupit pušku .308WIN a pak přebíjet, protože jakožto student bych si s nábojem za 40 .- vystřelil tak jednou za dva měsíce. Takže jsem si nakonec pořídil malorážku, která mě taky rujnuje protože za náboj na závody dám 7 kč:-/
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
peter85
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 31/1/2010, 11:05

Příspěvek od peter85 »

Tak prave na strelbu 1000+m su najvhodnejsie kalibre 6,5x47 a 6,5-284 Norma, a zopakujem este raz 338 lapua eventualne 408. cheytac su top zatial . 6 mmBR eventualne 6ppc ma naj vysledky prave 300 yards a 600 yards zavody, ale co ej najvhodnejsie je OT, iste vsak je ze .338 sa uz v armadach bezne pouziva a 6,5x47 zacnu seriovo robit AI aj SAKO -TRG a ine zbrojovky takze nieco na tom bude :), .408 vyzera ze firma ktora ho vytvorila ho aj pochova, ale zachrana sa nachadza v rusku kde tento kaliber pouzivaju ochranka prezidenta a ustavnych cinitelov, pouzivaju pusky SVL- LOBAJEVA, vyraba firma TSAR -CANON
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“