S rudou hvězdou na trupu (4) – Bell P-39/63
Napsal: 2/1/2008, 23:16
S rudou hvězdou na trupu (4) – Bell P-39/63

V dnešním předposledním díle této minisérie se konečně podíváme na jeden letoun, který navzdory neúspěchu na „západních“ frontách dosáhl v řadách VVS RKKA vynikajících úspěchu a s jeho tímto letounem je spojen osud mnoha sovětských es. To se však nelíbilo některým sovětským aparátčíkům a už během války byla utlumena jakákoliv zmínka o tomto stroji. Novináři použili několik „vznosných“ obratů, například „groznaja bojevaja mašina“... Možná to byla i pravda, to letadlo prostě vypadalo jinak. Jak jste jistě již z nadpisu poznali, bude tu řeč o stíhacím letounu Bell P-39 Airacobra a jeho následovníku, P-63 Kingcobra.
První stroje P-39 se do Sovětského svazu dostaly stejnou cestou jako první stroje P-40 – prodali jim je Britové. RAF si objednala 675 strojů P-400 (exportní verze P-39D s odlišnou výzbrojí a motorem), stroje však byly v říjnu 1941 staženy ze služby. Do sovětského svazu doputovalo z Velké Británie 212 strojů P-400, první stroj doputoval společně s první várkou Hurricanů a byl odeslán v listopadu 1941 po železnici do Moskvy. Další dodávka s dvaceti P-400 dorazila do Murmanska v lednu 1942. Osmnáct strojů skončilo u NII VVS (výzkumný ústav), zbylé dva nakonec končí u námořního letectva. Vedení VVS však zakázalo používání tohoto letounu na frontě, nejprve se měly dokončit veškeré testy u NII VVS. P-39 se tak dostávají na frontu až rok po dodávce prvních letounů do Sovětského svazu.


Spolu s nákupem P-400 byla zahájena jednání přímo v USA, sověti měli zájem o 200 strojů P-39D. Ty odmítlo americké letectvo převzít, firmě Bell určitě zájem sovětů vytrhl trn z paty...

Vrátím se ale k testů v NII VSS. Asi největším problémem P-39 se ukázal přechod letounu do ploché vývrtky, byl o tom dokonce natočen v NII instruktážní film „vývrtka letadla Airacobra“. Bylo zaznamenáno 63 katastrof způsobených přechodem letounu do ploché vývrtku. Letoun vyžadoval dobře připravené piloty, ale díky motoru umístěnému v těžišti si staří piloti, zvyklí na nestabilní I-16, tento letoun velmi rychle oblíbili. Jako nebezpečné je popisováno nouzové přistání, hrozilo utrhnutí motoru z lože a jeho průnik do kabiny. Naopak režim letu „vzlet a přistání“ byl hodnocen jako snadný díky spolehlivému podvozku, ten umožňoval přistání i na rozmoklé ploše či na sněhu. Problémem bylo i používání sovětského benzínu s menším oktanovým číslem. Ten degradoval výkony P-39D jak co do rychlosti (-30 km/h), tak i ve stoupavosti. Tento problém se vyřešil pozdější montáží silnějších motorů Allison a odlehčením letounu o 300-400 kg. Je sejmuto zadní pancéřování za pilotem, zbraně v gondolách pod křídly a bylo demontováno některé přístrojové vybavení, například jedna radiostanice a pisoár.

První nasazení „kobry“ na frontě koncem roku 1942 ukázalo hlavní výhody tohoto letounu. Především šlo o velmi dobrou obratnost letounu, schopnost absorbovat značné poškození a jeho silnou výzbroj. Při střelbě kanonem 37 mm byla kobra stabilní a byla stabilní základnou pro střelbu. Té ještě napomáhal výborný zaměřovač.

Mimo první sérii P-39D byly do Sovětského svazu samozřejmě dodávány i modernější verze P-39, většinou verze N a Q. Celkem bylo do SSSR dodáno 5578 strojů P-39, zde je přehled dodávek v jednotlivých letech:
1941 – 1 ks
1942 – 192 ks
1943 – 2627 ks
1944 – 2127 ks
1945 – 5 ks

Dodávky „kober“ se děly hlavně přes Irán (2862 kusů) a trasu AlSib (2397 kusů), zbytek přišel přes lodní konvoje.



Sověti se snažili úspěšnou „kobru“ okopírovat, práce započal již v roce 1940 M. I. Gudkov. Jeho prototyp Gu-1 s motorem AM-37 byl dokončen až koncem roku 1942, při prvním letu v červnu 1943 však došlo k havárii a usmrcení pilota. Tuto havárii použil při své obhajobě u samého nejvyššího Jozifa vcelku slizký Jakovlev – Stalin jej ovlivnil z neschopnosti začít sériově vyrábět letouny schopné překonat zahraniční konkurenci a navrhl okopírování „kobry“. Jakovlev havárii Gu-1 využil pro svou obhajobu a jako správný „alpinista“ slíbil zvýšení výkonů a kvality sovětských stíhacích letounů (no u těch svých měl co dohánět...)

Firma Bell samozřejmě vyvíjela koncepci P-39 dále, začátkem roku 1941 začaly práce na nástupci „kobry“. Nový letoun byl postupně upravován podle přání „zákazníků“, tedy vojáků a jejich připomínek k již nasazeným P-39. Stroj dostal název P-63 Kingcobra, jeho sériová výroba začala v říjnu 1943. Většina strojů byla již předem určena pro Sovětský svaz, sovětský testovací pilot však dokázal i přes ubezpečování konstruktérů od výrobní firmy jednoduše přivést Kingcobru do ploché vývrtky.

První P-63A-1 byla dodána do SSSR v březnu 1944, byla použita při testech v CAGI a následně rozlámána při statických testech pevnosti. Výsledky samozřejmě obdržel výrobce a upravil stroj dle přání sovětské strany.

První zásilka Kingcober přes trasu AlSibu dorazila v červenci 1944, do konce roku přešlo touto trasou 831 P-63. Do konce války v Evropě (9.5.1945) přiletělo ze států dalších 1569 strojů, do září 1945 ještě dalších 272. Celkem Sovětský svaz odebral 2672 letounů P-63.

První P-63 se dostal na frontu v listopadu 1944, nešlo však o nasazení většího počtu letounů. Jednalo se vlastně o testy pro VVS. Na konci války probíhal výcvik vybraných pilotů GIAP a IAP na tento nový typ, P-63 byl však ve větším počtu nasazen jen u 67. GIAP.
Poslední sestřel VVS RKKA v době druhé světové války má na svědomí právě P-63, 15.8.1945 dvojice P-63 zaútočila na dvě Ki-43 a jedna Hajabuza šla k zemi. Asi se o tomto sestřelu v minulosti moc nemluvilo, přece jen šlo o cizí stroj.
Do dnešních dnů se bohužel nedochoval žádný ruský P-39/P-63, v padesátých letech je čekala cesta do hutí... Prostě šlo o stroje od pozdějšího hlavního protivníka, něco podobného nemohli komunističtí ideologové dopustit. Sovětské nebe přece ovládal pouze sovětský člověk na sovětských letounech...
Použité zdroje:
Šedivý, Dymič – Triumf a Tragedie
http://lend-lease.airforce.ru
http://wp.scn.ru/ru