Knihy

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

Díky, zkusím na to juknout. Mě v tomhle docela zajímá, jak mysleli všichni tři britští velitelé. Hlavně tedy Hackett, jehož působení hlavně na začátku operace mi přišlo v určitých chvílích spíše kontraproduktivní. Tak mě vždy zajímalo, proč vše dělal resp. jeho pohled.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Xant
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 128
Registrován: 2/9/2021, 18:55

Re: Knihy

Příspěvek od Xant »

Nebudu vyzrazovat obsah, ale koneckonců jako v každé vojenské operaci přichází univerzální poučení - komunikace a logistika, zde přímo z pohledu velitele celé operace.

Přeji hezké počtení, stojí za to.
Imperio absenti chaos regit.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Knihy

Příspěvek od Daver »

tož na tuhle knížku jsem zvědavý

Obrázek
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Knihy

Příspěvek od Polarfox »

To časování je takové nešťastné. Sice je to aktuální téma, ale pustit ven publikaci o něčem, o čemž se vzápětí objeví tuny nových informací, je vždycky omezující.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Knihy

Příspěvek od Daver »

Tak ono tam je “od 2014 do unora 2022”

Hlavně bůh ví kdy tahle válka skončí. A ty nové informace na vyselektovani a zpracování budou taky na měsíce až roky
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Zemakt píše: 17/5/2022, 12:12 https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/pek ... -367264571

Nečetl někdo?
peklo-severniho-more-1914-1915.jpg
Sice to trvalo déle než jsem očekával, ale už mám přečteno. Rozhodně to není kniha pro každého, protože jako základ vzal autor texty Theodora Pliviera, které jazykově přepracoval a podstatným způsobem rozšířil. V tomto podání je na válku pohlíženo očima řadových námořníků nahnaných do války proti jejich vůli, a kteří se nestarají o císaře a Německo, ale chtějí válku hlavně přežít. Kniha je napsaná čtivě a čtenář se dozví vše podstatné o budování německého loďstva, technických parametrech nejdůležitějších lodí i jejich bojovém nasazení, ale tohle prostě není pro autora to hlavní. A je otázka kolik čtenářů bude ochotno zaplatit za knihu, ve které se sice dozví jak probíhalo čištění kotlů a obsluha těžkých kanónů v dělových věžích, ale částečně na úkor čisté faktografie. Je to zkrátka kniha, která jde proti většinovému proudu a opravdu není pro každého.

Na Palbě máme ukázku z Plivierova díla, kde je možné se zjistit co od této knihy očekávat:

https://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4442
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Díky Jarle.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Doporučuji čtenářům knihu Zdvořilý nezájem od kolektivu českých historiků. Pojednává o politických a ekonomických zájmech Rakouska-Uherska v Číně a Japonsku v období let 1900-1914. Nejvíce se mě líbily kapitoly "Čínské obchody" Škodových závodů před první světovou válkou a Doprava z Rakousko-Uherska do zámoří. V dopravě hrálo významnou úlohu rejdařství Rakouský Lloyd, o němž před časem napsal knihu Miroslav Hubert. Zatímco Hubert o této společnosti píše s blahosklonnou nostalgií, Aleš Skřivan je vůči Rakouskému Lloydu podstatně kritičtější. Podle něj provozoval starší, pomalejší a zároveň méně bezpečné a horší komfort poskytující lodě než největší konkurenti a přitom si za svoje služby účtoval vyšší ceny. Není divu, že za těchto podmínek bylo rejdařství věčně v prodělku a ke zlepšení došlo až před první světovou válkou po přijetí poslední vládní dotace.

Zdvořilý nezájem.jpg
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Edice Polozapomenuté války z nakladatelství Epocha dostala nový slušivý kabátek a první v této úpravě jsem přečetl knihu Rozum proti víře od Luboše Tabary. Její podtitul zní Velká turecká válka 1683-1699, takže je jasné, že nás provede dlouhým konfliktem mezi Rakouskem (a dalšími spojenci) a Tureckem započatým druhým obležením Vídně a ukončeným mírem, kterým Habsburkové získali zpět téměř všechny oblasti na území Uherska ztracené v předchozích staletích.

rozum-proti-vire-velka-turecka-valka-1683-1699.jpg
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
bat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 664
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Knihy

Příspěvek od bat »

Toxic - A History of Nerve Agents, From Nazi Germany to Putin’s Russia
https://www.goodreads.com/en/book/show/53414410

Stručně o autorovi https://www.bellingcat.com/author/dankaszeta/

Na knihu jsem narazil před pár dny náhodou, abych si osvěžil některé detaily z německého výzkumu, který byl zásadní a kniha také tímto začíná. Vyprávění končí atentátem na Skripala. Nejsou opomenuty menší státy ani situace v SSSR (bohužel dodnes je zdrojů málo). Autor se nevyhýbá komplexnějšímu pohledu a analyzuje situaci jednotlivých aktérů. Dozvíte se tedy např. proč vznikly binární zbraně (a že to žádné terno nebylo) nebo proč vyrobit průmyslově kvalitní Sarin dokážou jen špičkové státy.
Potěšila mne hromada dalších odkazů na dokumenty, které zájemci dál otevřou prostor ke studiu.
Obrázek
Marcel Kareš
vojín
vojín
Příspěvky: 16
Registrován: 16/10/2010, 10:20
Bydliště: Plzeň

Re: Knihy

Příspěvek od Marcel Kareš »

tramtadada12.jpg
tramtadada12.jpg (30.99 KiB) Zobrazeno 1855 x
V těchto dnech vyšla nová publikace na Avie B-534 od vydavatelství JaPo Publishing.
Tentokráte na jejich použití v Bulharsku.
Publikace formátu A4196 stran, 219 fotografií (a dalších vyobrazení), 59 barevných bokorysů (značná část z nich jsou v 3-pohledu), spousty tabulek atd...
Obsáhlý, mimořádně podrobný text je sice v angličtině, ale zanedlouho se objeví, jak je zvykem u JaPo, český překlad, který bude k dispozici na stránkách vydavatele.
Nejen na Avie B-534, ale prakticky na všechny naše meziválečné letecké konstrukce, to nejlepší co kdy bylo vydáno!
Opravdu velice kvalitní práce, LZE JEN A JEN DOPORUČIT.

https://japo.eu/products.php?prod=20
https://www.modelforum.cz/viewtopic.php ... &start=900
07.jpg
07.jpg (26.53 KiB) Zobrazeno 1861 x
03.jpg
03.jpg (23.85 KiB) Zobrazeno 1861 x
bat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 664
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Knihy

Příspěvek od bat »

Jaroslav V. Mareš
Atomový protektorát
2022
cena kolem 400 Kč

Stránka knihy https://badatele.net/atomovy-protektora ... ne-zbrani/
stran cca 390
obrazový materiál je spíš ilustrační (kopie dokumentů, pár fotografií...)

Kniha je psána deníkovou formou, což je svým způsobem zajímavé. Nijak mě to nerušilo. Jednak to uvádí širší kontext autorovi práce a také doby, ve které kniha vznikala. Měl bych asi připomenout, že autor je "full time" investigativní novinář a badatel. Umí podat věci poutavě písmem i slovem (má streamy na YT).
Kniha vznikla jako volné pokračování knihy o štěchovickém pokladu. Autor razí určitou tezi a tu postupně doplňuje o různé indicie, úvahy i konkrétní dokumenty. Dochází k závěru, který nebudu spoilerovat (osobně se mi tedy nezdá...). Skutečnou bombu v knize nenajdete, ale je tam kus poctivého hledání a zajímavých nálezů v našich archivech.
Koupil jsem knihu na Vánoce jako dárek pro běžného čtenáře "military" a doufám, že se bude líbit. Mně se líbíla a dal bych 4 atomové bomby z 5.
Pozn. pokud téma dobře znáte (z internetu, YT, znáte knihy Ridera, Reinera Karlsche aj.), tak možná víc jak 1/2 knihy pro Vás budou opakováním
Obrázek
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Knihy

Příspěvek od Daver »

K narozeninám jsem dostal tuhle knihu od Kovaříka.
Naprosto parádní kniha, užil jsem si ji od začátku do konce. Výcvik, přesuny, prespani, bitvy, pohled na bitvu z pohledu pěchoty, jízdy, dělostřelectva. No proste fakt doporučuji.
Přílohy
17ADA2DA-4531-4D72-A821-304A071BD970.jpeg
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Moskevskaja
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 487
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Knihy

Příspěvek od Moskevskaja »

Ad Atomový protektorát. Zítra, tj. 9. listopadu je v Luxoru od 17:30 v kavárně v prvním patře křest. Přítomným kmotrem bude kmotr Ondřej Vetchý.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Pár novinek z Chebu.
https://www.svetkridel.cz/index.php?id= ... 1665389392
Arigi.jpg
Arigi.jpg (12.84 KiB) Zobrazeno 1395 x
https://www.svetkridel.cz/index.php?id= ... 1665390106
Rajlich.jpg
Rajlich.jpg (14.38 KiB) Zobrazeno 1395 x
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Nakladatelství Extra Publishing právě vydává knihu U-Boot - Německá ponorka Typ VII; Kompletní příběh nejobávanějšího podmořského člunu druhé světové války od Alana Gallopa. Knihu přeložil Alois Bělota, jenž na Palbě svého času používal nick Destroyman, a ten původní text doplnil řadou vysvětlujících poznámek. Jak už název napovídá publikace se zaměřuje hlavně na ponorky typu VII, ale ve stručnosti nás seznámí i s ostatními typy. Podrobně popisuje nejenom konstrukci těchto ponorek, jejich výzbroj a přístrojové vybavení, ale i německou taktiku a životní podmínky posádek. Kromě textu obsahuje velké množství obrázků a plánků a prodejní cena stanovená na 199 korun je velmi příznivá.

uboot.jpg
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Jenom bych upřesnil, nejedná se o knihu, ale formát klasické monografie. Fotky v publikaci jsou černobílé i barevné, sice nejsou na křídovém papíře, ale mne osobně ten křídový se při čtení leskne. Tenhle je v pohodě a kvalita náčrtů a fotografii netrpí. Cena je opravdu příznivá.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Je pravda, že publikaci o rozměrech 296 na 232 mm opravdu nelze označit za klasickou knihu.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

kniha1665389392.jpg
kniha1665389392.jpg (12.84 KiB) Zobrazeno 1122 x
https://www.svetkridel.cz/index.php?id= ... 1665389392

Mám objednáno k Ježuchu, takže po přečetení mohu poreferovat, kdyby někdo váhal. Mimochodem to je on co v Montenegro prchnul ze zajetí v ukradeném štábáku prince Mikuláše.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Knihy

Příspěvek od Juraj Tichý »

Dostala sa mi do rúk kniha od Juraja Cervenaka - Strážcovia Varadina zo serie Dobrodružstva kapitána Bathoryho.
Kniha vyšla aj v češtine.
Je to síce beletria, ale blíži sa Ježiško, tak možno ako tip padne vhod.
Velmi dobre sa to čítalo, pribeh zasadený do 17. storočia a veľmi dobre vsadeny do historických súvislostí v spojení s tureckou nadvládou v južnom Uhorsku a je jemne štrajchnutý fantasy prvkami.

Na alze ma česká verzia hodnotenie 4,8z5, na martinuse slovenská 4,7z5.

https://www.martinus.sk/?uItem=704425
https://m.alza.sk/media/strazcovia-vara ... v4EALw_wcB
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“