Knihy

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Ajaj, bouchlo mne to do očí. Teď mám co, počkám tedy na tvoji recenzi.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

Když na tohle téma přišla řeč, tak to zkusím i tady. Kdyby někdo měl možnost koupit a nebo se chtěl zbavit 2. a 3. dílů Velké války na moři od Hrbka, tak na mě myslete. Při stěhování jsem je ztratil a dost mě to do teď mrzí. :-(
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
sahidko
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 586
Registrován: 26/7/2010, 20:07

Re: Knihy

Příspěvek od sahidko »

Dzin píše: 18/5/2022, 10:46 Když na tohle téma přišla řeč, tak to zkusím i tady. Kdyby někdo měl možnost koupit a nebo se chtěl zbavit 2. a 3. dílů Velké války na moři od Hrbka, tak na mě myslete. Při stěhování jsem je ztratil a dost mě to do teď mrzí. :-(
Trojku aj ja márne zháňam, keď som ja kupoval 1-2 a 4-5 tak 3. diel už nebol nikde... Zjavne všetkých najviac zaujímalo Jutsko. :D
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

sahidko píše: 18/5/2022, 13:51 Trojku aj ja márne zháňam, keď som ja kupoval 1-2 a 4-5 tak 3. diel už nebol nikde... Zjavne všetkých najviac zaujímalo Jutsko. :D
Evidentně. :) Tak detailní popis bitvy v žádné jiné české knize není. Mě štve, že jsme s těmi knihami prošel kde co včetně různých cvičení a služebních cest a potom je dorazí jedno stěhování. Ale té většině knih, u kterých by mě ztráta vůbec nemrzela, se nic nestalo. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Jiří Kovařík v knize Jutsko 1916; Největší námořní bitva Velké války popisuje bitvu u Jutska mnohem podrobněji než Hrbek.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Mám a potvrzuji.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
sahidko
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 586
Registrován: 26/7/2010, 20:07

Re: Knihy

Příspěvek od sahidko »

jarl píše: 18/5/2022, 17:12 Jiří Kovařík v knize Jutsko 1916; Největší námořní bitva Velké války popisuje bitvu u Jutska mnohem podrobněji než Hrbek.
Veru, tú som si kúpil ako náhradu kým ten 3. diel dakde nezoženiem. :D

Obrázek
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3507
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Knihy

Příspěvek od seabee »

Dzin píše: 18/5/2022, 14:20
sahidko píše: 18/5/2022, 13:51 Trojku aj ja márne zháňam, keď som ja kupoval 1-2 a 4-5 tak 3. diel už nebol nikde... Zjavne všetkých najviac zaujímalo Jutsko. :D
Evidentně. :) Tak detailní popis bitvy v žádné jiné české knize není. Mě štve, že jsme s těmi knihami prošel kde co včetně různých cvičení a služebních cest a potom je dorazí jedno stěhování. Ale té většině knih, u kterých by mě ztráta vůbec nemrzela, se nic nestalo. :wink:
Zkus to tady:
http://www.stehovacisluzby.cz/catalog/p ... ka-na-mori
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

jarl píše: 18/5/2022, 17:12 Jiří Kovařík v knize Jutsko 1916; Největší námořní bitva Velké války popisuje bitvu u Jutska mnohem podrobněji než Hrbek.
Aha, tak ta mi úplně utekla, kouknu po ní. Jen, není to jen takové "kovaříkovské", tedy že se vše navýší o citace různých lidí, čímž kniha působí více autenticky, ale obsah sdělení zůstává v nejlepším případě stejný?
Herdek, to je komplet pentalogie? A já si zrovna včera na doporučení dokoupil už ten 2. díl. Ale díky, zkusím doma obhájit, že bych si ty zbylé 4 koupil ještě jednou. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3507
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Knihy

Příspěvek od seabee »

Dzin píše: 19/5/2022, 09:20
Herdek, to je komplet pentalogie? A já si zrovna včera na doporučení dokoupil už ten 2. díl. Ale díky, zkusím doma obhájit, že bych si ty zbylé 4 koupil ještě jednou. :wink:
Já je od tebe koupím, když mi ty, co si chceš nechat, půjčíš k přečtení (čtu rychle :D)
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

seabee píše: 19/5/2022, 11:21
Dzin píše: 19/5/2022, 09:20
Herdek, to je komplet pentalogie? A já si zrovna včera na doporučení dokoupil už ten 2. díl. Ale díky, zkusím doma obhájit, že bych si ty zbylé 4 koupil ještě jednou. :wink:
Já je od tebe koupím, když mi ty, co si chceš nechat, půjčíš k přečtení (čtu rychle :D)
A nebylo by jednodušší, že si to koupíš a až si přečteš 3. díl, tak mi ho prodáš? :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Dzin píše: 19/5/2022, 09:20
jarl píše: 18/5/2022, 17:12 Jiří Kovařík v knize Jutsko 1916; Největší námořní bitva Velké války popisuje bitvu u Jutska mnohem podrobněji než Hrbek.
Aha, tak ta mi úplně utekla, kouknu po ní. Jen, není to jen takové "kovaříkovské", tedy že se vše navýší o citace různých lidí, čímž kniha působí více autenticky, ale obsah sdělení zůstává v nejlepším případě stejný?
Co se navýší a čí obsah má zůstat v podstatě stejný? Pokud je to myšleno tak, že Kovařík vzal Hrbkův text, přidal k němu nějaké citáty ze zahraniční literatury a potom to předhodil českému čtenáři, tak můžeš být klidný. Těch citátů ze vzpomínek účastníků bitvy a různých historiků tam je samozřejmě spousta (jako u každého Kovaříka), ale Hrbek je rozhodně pouze okrajový zdroj, se kterým Kovařík akorát polemizuje ohledně Hrbkova tvrzení, že Němci ty v bitvě prováděné náročně manévry "všichni naráz" předem nenacvičovali.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3507
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Knihy

Příspěvek od seabee »

Dzin píše: 19/5/2022, 13:38
A nebylo by jednodušší, že si to koupíš a až si přečteš 3. díl, tak mi ho prodáš? :wink:
Bylo, ale už to nemají, už nás někdo předběh :D
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Kuva chlapi, šifrování, hlavně že o tom furt píšete :D
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

jarl píše: 19/5/2022, 16:19 Co se navýší a čí obsah má zůstat v podstatě stejný?
Jde mi o to, že co si tak čtu Kovaříka a srovnávám to s jinými knihami, tak se dost často stane, že po faktické stránce je to prakticky identické, nebo někdy i o trochu menší. A rozsah tomu naženou právě ony různé citace, u nichž ale většinou se dá sdělení smrsknout do 10x menšího textu. Pro mě osobně jsou vesměs ty citace jen balastem, které obvykle přelítnu a pořádně je čtu jen tam, kde jsou nosičem informace samy o sobě.

Kovařík mi přijde, že je dost nadužívá a že kdyby je omezil na nějakou obvyklou úroveň, byl by jeho text ucelenější, ale i o dost kratší. Proto mě zajímalo, jestli je to i případ Jutska, tedy jestli se tam dozvím něco víc, než třeba od Hrbka (ne tedy že by ho použil jako zdroj) či je to podobné, jen je tam (z mého pohledu zbytečně) víc citací účastníků.

jen abychom se dobře chápali, očitá svědectví beru jako regulérní a potřebný zdroj pro každého historika. Ale nemyslím si, že je nutno z nich hodně citovat a že ve většině případů stačí je zpracovat a na jejich základě předložit to, co je v nich obsažené.
seabee píše: 19/5/2022, 17:46 Bylo, ale už to nemají, už nás někdo předběh
Zemakt píše: 19/5/2022, 20:51 Kuva chlapi, šifrování, hlavně že o tom furt píšete :D
Njn, nebyl to nejlepší nápad, ale tak aspoň je nyní někdo šťastný. :D Každopádně, je naděje, že se to třeba zase objeví, tak potom už alespoň nebudeme váhat. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Xant
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 128
Registrován: 2/9/2021, 18:55

Re: Knihy

Příspěvek od Xant »

sahidko píše: 18/5/2022, 17:24 Obrázek
Arnhem 1944 mě zrovna moc nenadchla, o dost detailněji (bohužel jen z pohledu Britů) mi přišel Arnhem generálmajora R.E. Urquharta (ISBN 978-80-204-2107-4), nebo Arnhem : operace ''Market Garden'' od Marka Steera (ISBN 80-7217-236-0). Vzhledem k okolnostem války pochopitelně chápu, že z Německého pohledu toho ke čtení moc není, nicméně je to škoda. I popis faktický popis druhé strany by stál za přečtení.
Imperio absenti chaos regit.
sahidko
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 586
Registrován: 26/7/2010, 20:07

Re: Knihy

Příspěvek od sahidko »

Xant píše: 24/5/2022, 16:33 Arnhem 1944 mě zrovna moc nenadchla, o dost detailněji (bohužel jen z pohledu Britů) mi přišel Arnhem generálmajora R.E. Urquharta (ISBN 978-80-204-2107-4), nebo Arnhem : operace ''Market Garden'' od Marka Steera (ISBN 80-7217-236-0). Vzhledem k okolnostem války pochopitelně chápu, že z Německého pohledu toho ke čtení moc není, nicméně je to škoda. I popis faktický popis druhé strany by stál za přečtení.
Z nemeckého pohľadu by Arnhem mala pokrývať kniha: https://www.amazon.com/Never-Snows-Sept ... 1885119313 . Bohužiaľ som ju osobne nečítal (aj keď pdf verziu by som asi niekde našiel) a asi bude dostupná len v angličtine.
Uživatelský avatar
Xant
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 128
Registrován: 2/9/2021, 18:55

Re: Knihy

Příspěvek od Xant »

Mně angličtina nevadí, tedy pokud jde čistě o text (poslech je pro mně utrpením). Díky za tip, mám načteno hodně, ale o této knize jsem nevěděl.
Imperio absenti chaos regit.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

Xant píše: 24/5/2022, 16:33 Arnhem 1944 mě zrovna moc nenadchla, o dost detailněji (bohužel jen z pohledu Britů) mi přišel Arnhem generálmajora R.E. Urquharta (ISBN 978-80-204-2107-4), nebo Arnhem : operace ''Market Garden'' od Marka Steera (ISBN 80-7217-236-0). Vzhledem k okolnostem války pochopitelně chápu, že z Německého pohledu toho ke čtení moc není, nicméně je to škoda. I popis faktický popis druhé strany by stál za přečtení.
Musím říci, že Arnhem od Hrbka mě nadchl, protože v době kdy vyšel to bylo jediné kloudné a obsáhlejší české pojednání o této bitvě. Urquharta jsem nečetl, jaké to je?
Jinak pro mě bylo hodně zajímavé vylíčení bitvy v knize Armagedon od Maxe Hastingse, ve které poukázal zase na jinou problematiku, kterou jsem do té doby nikde jinde neviděl. Hastings také docela pracoval s pohledem Němců, byť to nebylo vyčerpávající. Potom jsme v té době četl ještě Bitva o Rýn od Robina Neillandse, ale tam mi to přišlo hodně konzervativní a hlavně jsem měl dojem, že se spíše snaží větší kritikou Američanů odsunout do pozadí chyby Britů.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Xant
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 128
Registrován: 2/9/2021, 18:55

Re: Knihy

Příspěvek od Xant »

Velice autentické a ano, mohlo to být obsáhlejší, nicméně přesně popisuje dění bitvy i myšlení velitele 1. vzdušné výsadkové divize.
Obrázek
Imperio absenti chaos regit.
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“