Knihy

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 407
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Re: Knihy

Příspěvek od Barrymore »

Četl jste někdo: https://www.kosmas.cz/knihy/121248/ency ... 1920-1938/ ? Koupit či nekoupit?
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

seabee
Souhlasím. Osobně to tak také dělám, snažím se o daném tématu přečíst více prací a pokud možno od různých "interpretačních škol". A i renomovaní historikové se dopouštějí chyb či nepřesností aniž by to znamenalo, že jejich kniha není dostatečně kvalitní (třeba i můj oblíbený Glantz).

A nejlepší je obecně číst díla s co největším záběrem, protože nikdy člověk neví, kdy narazí na něco, co se bude prolínat. Takhle mám třeba z poslední doby Huntingtona: Střet civilizací, Iana Morrisona: K čemu je dobrá válka? a Josepha Taintera: Kolapsy složitých společností, které pojednávají o různých věcech, ale na různých místech dochází k jejich prolínání a ukazují potom stejnou problematiku ze zcela jiných pohledů a faktů a někdy vyvracejí určité teze jiné knihy, byť o nich přímo nepojednávají.

Zemakt
Tomu rozumím, ale historickou literaturu faktu nečteš jen kvůli faktům, ale i kvůli tomu, co daný autor akcentuje. Tedy kvůli jeho pohledu na danou věc. Ano, pokud pomíjí důležitá fakta, která jsou pro pohled na věc tak jak ho prezentuje klíčová, potom ho můžeš zavrhnout. Ale ani tehdy to nemusí znamenat vyloženou ztrátu času, protože ti to alespoň umožní zprostředkovat pohled do myšlenkové oblasti určité skupiny lidí a ty si schopen lépe porozumět jakým způsobem myslí a proč tvrdí co tvrdí. Osobně jsme toto zažil v poslední době u zmiňované Butlerové, ale také u Huntingtona (když už jsem ho zmínil výše). Byť k nim oběma mám výhrady z hlediska práce z fakty, daleko lépe teď rozumím tomu, proč a jak se na ně někdo třeba odvolává, ale třeba i to, když se na ně někdo odvolává a přitom argumentuje jinak a někdy i zcela proti tomu, co tvrdí autor (to se týká hlavně hodně Huntingtona).

Tedy ikdyž to může být "sebemrskačství" či vyloženě obtížná četba, neřekl bych, že je to vždy ztráta času. Ikdyž třeba u Butlerové jsem u pozdějších kapitol prováděl rychločetbu a zpomaloval jen tam, kde přinášela zajímavé věci, třeba podrobnější popisy protokolovaných jednání, které jsem u nás třeba zaznamenal poprvé. To je další věc, i kniha, která přináší zjevné nepravdy v některých oblastech může v jiných oblastech přinášet zajímavá fakta a z vlastní zkušenosti vím, že většinou to tak je. Pokud tedy pominu vyloženě škváry, jejichž účelem je proklamovat nějaký názor bez jakékoliv snahy o jeho faktičtější přístup (raději ani nebudu jmenovat).
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Četl jste někdo: https://www.kosmas.cz/knihy/121248/ency ... 1920-1938/ ? Koupit či nekoupit?
Je to klasická encyklopedie. Hledáš heslo, třeba 28. pěší pluk a najdeš 28. pěší pluk. Je tam ale de facto uplně vše přes kasárna, výzbroj, nemocnice apod. Mám doma dvě, máš-li zájem písni mi. Budu laskavý.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Minulý týden jsem si přečetl knihu Zkáza lodí Baron Gautsch příběh jadranského Titaniku od Miloše Pilaře a jsem z ní poněkud rozpačitý. Kniha je totiž zpracována podle scénáře k chystanému celovečernímu filmu, takže je tu množství „střihů" přenášejících děj z různých destinací (včetně Číny) a časových rovin, přičemž čtenář těžko pozná zda se v některých případech jedná a fikci, autorovu domněnku či prokázaný fakt, což ještě zdůrazňuje skutečnost, že v knize chybí seznam použitých zdrojů. Na druhou stranu je napsaná opravdu čtivým způsobem a obsahuje skvělou obrazovou dokumentaci zabírající přes 50 stran.

Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Na dané téma jsem kdysi viděl velmi zdařilý dokumentární film. Možná půjde ještě někde dohledat.
https://www.csfd.cz/film/277608-svedect ... nic/hraji/
Koukám, že pod filmem je podepsán autor knihy, tak jestli to není náhodou psáno dle toho dokumentu.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Miloš Pilař se opravdu podílel na tom Zemaktem uvedeném dokumentárním filmu, ale ta jeho kniha vznikla podle scénáře k chystanému bijáku. Od jejího vydání už uběhly dva roky, takže je možné, že film nakonec nebyl zrealizován a nebo bylo jeho natáčení odloženo.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Knihy

Příspěvek od Polarfox »

Zemakt: Až dočteš tu první, tak mi dej echo, vypadá dost zajímavě.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Ok, zatím první dvě kapitoly a :up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Asi bude jednodušší, když sem každých cca 100 stránek napíšu pár osobních postřehů. Takže nejdříve co oceňuji:
- poměrně detailní rozbor geopolitické situace předcházející vzniku Velké války. Kdo s kým a proti komu, přehled zájmů všech zúčastněných. De facto se jednalo o spoustu různých konflitků, které měl ten jeden velký vyřešit.
- informace o vztahu Italů a budoucího duceho k Benešovi (nenávist)
- rozvedení "zrady" Italů na Centrálních mocnostech (z autorova podání to zas tak jako zrada nevypadá. Respektive R-U si za to mohlo samo)
- rozbor vnitropolitických vztahů v Itálii před vstupem do války. Ideologie, zednáři, katolíci, papež apod. (zajímavý názor, že ve válce se jednalo o ideologický střet)
- slavofobové vs slavofilové
A co se mi nelíbilo:
- přebírání stále panujícího klišé o množství dezercí vojáků čs. původu. Namátkou "Pražské děti", ke Zborovu jsem se ještě nedostal, ale asi to bude stejné. V novější literatuře dávno vyvráceno. Respektive autor využil tuto zjednodušující zkratku bez hlubšího rozboru, který si tato problematika rozhodně zaslouží (de facto s ní naložil jako čs. trio a "němečtí rakušáci" tehdy, tj. využil jí).

Pokračování příště.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

Sice to s tím přímo nesouvisí a vím, že "geopolitika" je v současnosti "děsně sexy", ale jinak je to "pavěda" a přesnější je psát o "politické situaci" před WW1.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Takže dalších sto stránek (momentálně nemám na čtení moc čas). No, knihá má cca 450 stránek a po dvou stech se to příliš nehlo. De facto se rozebírá celá situace v této oblasti s konsekvencemi na italské politické dění. Takže vznik legií ve Francii, Rusku, Srbsku atd. a vývoj italských reakcí na tyto skutečnosti. Co mne nějakým způsobem upoutalo, leč jsem o tom neměl zdání:
- soupeření o vliv v budoucí střední Evropě mezi Itálií a Francií se v italské politice zmiňuje již od počátku roku 1917.
- původně měly ruské legie být směrovány místo Francie na italskou frontu.
- autor zmiňuje, že gró konečných bojů na Slovensku v létě 1919 leželo na Italech. Což je samozřejmě kravina.
- u kapitoly věnující se Caporetu je postřehnutelná částečná snaha omluvit italské selhání. Stažení několika britských baterií z fronty, krátce před útokem, mělo sehrát podstatnou úlohu. Dále je zmiňována tzv. Carzanská noc (de facto zrada na R-U straně pomocí otravy opiem u V. bosenského praporu), která by snad mohla, byla by řádně uchopena, ukončit válku. Heh....
- italská varianta Adrianky byla vyrobena ještě ze slabšího materiálu než francouzský originál! Italské polní uniformy velmi ochotně absorbovaly vzdušnou vlhkost.
- sibiřskou anabázy spolu s ruskými legionáři absolvovaly ještě dva prapory složené z italsky horovřících zajatců.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Knihy

Příspěvek od Polarfox »

Zemakt píše: u kapitoly věnující se Caporetu je postřehnutelná částečná snaha omluvit italské selhání. Stažení několika britských baterií z fronty, krátce před útokem, mělo sehrát podstatnou úlohu. Dále je zmiňována tzv. Carzanská noc (de facto zrada na R-U straně pomocí otravy opiem u V. bosenského praporu), která by snad mohla, byla by řádně uchopena, ukončit válku. Heh....
Tohle mi přijde dost raritní i v rámci italského pohledu, protože většinou se zrovna moc nešetří (a o reálných příčinách se baví dost otevřeně) a tyhle obezličky tam příliš nefigurují. Caporetto paradoxně spíše bývá problémem z druhé strany, kde je to dost přefouknuto. Na to, že je to ofenzíva, která měla původně jen o něco oddálit předpokládaný brzký kolaps italské fronty (a tím vyskočení R-U z války) a dát trochu času na to, aby Německo mezitím vyhrálo válku (právě než R-U imploduje) a která stojí a padá na německém faktoru, tak všem po nečekaném výsledku, který výrazně předčil původní cíle, kapku narostla křídla a přerostlo to v bití se v prsa R-U (a tak trochu zapomínání, že bez Německa by to bylo nerealizovatelné) a totální trashing Italů (kde se uhnízdily takové ty mýty, jako že frontu stabilizovaly až francouzské a britské divize, které ale v reálu stály až v druhé linii jako záloha/opěrný bod pro ústup...morální vzpruha určitě, ale Němce a Rakušany museli Italové zastavit a stabilizovat frontu sami, atp.).
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

No oni se spíš stabilizovali sami :D . Každý útok se zkrátka vyčerpá. Jinak abych to ještě drobet upřesnil, ne že by autor vyloženě kňoural, k italskému velení je dost kritický, viz. pozdní spuštění palebné přehrady. Nepružnost malá iniciativa.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

Koupil jsem si a přečetl knihu SU-152 a příbuzná vozidla - Konstrukce a vývoj - Pašolok Jurij. Musím říci, že je to velmi dobrá a kvalitní kniha a doporučuji ji každému, koho podobné věci zajímají. A potom, že hraní her na počítači nic dobrého společnosti nepřináší. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Mno, já furt pařím Battlefield 1 a ta Moje pořád a pořád prudí. I po té době co série BF spatřila světlo světa. Tak ti Dzine nevím, jestli je na tom něco dobré :D
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

Pokud bys si pařbou BF přispíval nemalé částky na historický výzkum, tak jako to dělá Wargaming, potom by to dobré bylo. :D

Ale když bys potřeboval i něco jiného, potom hraní počítačových her pomáhá k zvýšení produkce dopaminu (hormon štěstí), což je celkově pro tvé tělo dobré. :wink: A protože je už po půlnoci, tak současně s tímto se u hráče vytváří určitá rezistence proti účinkům dopaminu a to se pozitivně projevuje například v tom, že se omezuje možnost předčasné ejakulace a tedy že takoví hráč je schopen delších sexuálních výkonů. To jen, kdybys potřeboval nějak té Svojí vysvětlit, co je na tom dobrého pro ní. :twisted:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Aha, a já už myslel že stárnu :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Zatím ne, ale hodlám to rychle napravit.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“